Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler

İngiltere Üniversitelerine başvuru sayısı azaldı

share image

UCAS’ın yaptığı açıklamaya göre, okul harçlarının arttırılmasıyla birlikte, İngiltere üniversitelerine başvuru sayısı %10 oranında azaldı. Açılımı ‘Universities and Colleges Admissions Service’ olan UCAS, İngiltere’de yüksek öğrenim programlarına yapılan başvuruları yöneten bir organizasyon. UCAS, her sene milyonlarca öğrenciye doğru üniversite tercihini yapabilmesi ve başvurularını başarıyla gerçekleştirmesi için yardımcı oluyor.

Üniversiteler ve Kolejler Birliği Genel Sekreteri Sally Hunt, konuya yönelik yaptığı açıklamada, ‘eğer İngiltere başka güçlü ekonomilerle yarışmak istiyor ve kalifiye elemanlar yetiştirmek istiyorsa, bu durumda öğrencileri üniversite okumaktan vazgeçiren bir eğitim sistemine sahip olamaz’ şeklinde konuştu. Aynı zamanda hükümetin İngiltere’yi eğitim almak için dünyadaki en pahalı ülke haline getirdiğini ekleyen Hunt, birçok yetişkin insanın üniversiteye başvurmaktan vazgeçtiğinin de altını çizdi.

Buna karşın, bazı üniversitelerin başvuru sayısında azalma görülürken,  Russel Grup’a ait olan lider üniversitelerin hiçbirinin başvuru sayısında herhangi bir azalma görülmedi. Universities UK’in Genel Müdürü Nicole Dandridge yaptığı açıkmada, yüksek okul harçlarına rağmen, İngiltere’de yüksek öğrenim için bu yatırımın değerli olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz yıllarda, İngiltere ve Amerika’nın yanı sıra yurtdışında eğitim için yeni ülkeler ilgi çeker oldu. Times Higher Education’ın yeni sıralaması olan 50 yaşını aşmamış en iyi 100 üniversite listesinde Malezya ve Avustralya üniversitelerinin ilk 10’larda yerini aldığını görmek mümkün.

Bu yeni gelişmeler ışığında, öğrencilerin en iyi üniversiteleri seçme konusunda artık daha dikkatli olduğunu söylemek mümkün. Bu aynı zamanda, üniversitelerinde öğrencilere en iyi eğitim kalitesini sunmak için daha çok çalışacaklarının kanıtı olabilir.

Okul harçlarının artmasına rağmen, İngiltere hala dünya standartlarının üzerinde eğitim veren ülke olma ünvanını elinde tutuyor.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al