Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler

İngiltere'den Türk Öğrenci ve Akademisyenlere Vize Kolaylığı

share image

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile İngiltere Üniversiteler ve Bilim Bakanı David Willetts, Ankara’da bir araya geldiler.

Bakan Ergün, Türkiye ile İngiltere arasındaki görüşmelerin, özellikle üniversiteler arası ilişkilere, bilim camiasına ve teknolojik gelişmelere katkı sağlayacağını ifade ederken, İngiltere Üniversiteler ve Bilim Bakanı David Willetts’da İngiltere ve Türkiye’nin dünyanın geleceği için araştırma yapmanın ne kadar önemli olduğu konusunda ortak bir inanca sahip olduklarını belirtti.

Willetts, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında bir süre önce imzalanan Mutabakat Zaptı'nda öngörülen düşünceler üzerinde işbirliği ve çalışmaları geliştirmek amacıyla Türkiye'yi ziyaret ettiğini ifade etti.

İngiltere'ye gelmek isteyen Türk öğrenci ve akademisyenlere vize kolaylığı sağlamayı düşündüklerini dile getiren Willetts, Türkiye'den İngiltere'ye çok sayıda öğrenci ve akademisyen geldiğini, bu kişiler için uygulanacak vize kolaylığının iki programdan oluştuğunu söyledi.

Willetts, 1 Mayıs'ta uygulanacak Bilgi Geçiş Programı çerçevesinde, araştırma ve bilimsel çalışmalar için İngiltere'ye gelecek akademisyenlere daha kolay ve hızlı vize sürecinin sağlanacağını anlattı.

İkinci programın bilimsel araştırma ve çalışma yapacak Türk öğrencilerini kapsayacağını ifade eden Willetts, ''Bu da Bilgi Oraklığı Programı adı altında olacak. Daha hızlı bir süreç sunmayı amaçlıyoruz öğrencilerimize. Türk akademisyen ve öğrencileri, her zaman için bizim kapılarımızı açtığımız kişiler. Bu kişilerin ülkeyi ziyaretlerinde sayı sınırlaması olmadığını da belirtmek istiyoruz'' diye konuştu.

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al