Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler

Londra Metropolitan Üniversitesi Sponsorluk Lisansını Kaybetti

share image


İngiltere'nin sahip olduğu sisteme göre dil okullarından üniversitelere kadar yabancı uyruklu öğrencilere hizmet veren tüm kuruluşların sponsorluk lisansına sahip olmaları gerekiyor. Bu sistem ile sahte okulların önüne geçilmesi hedeflenirken, aynı zamanda öğrenci vizelerinin sponsorluğu için de kullanılıyor.

29 Ağustos günü Londra Metropolitan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Malcolm Gillies'in yaptığı açıklamaya göre, İngiltere Sınır Kapısı (UK Border Agency - UKBA) yetkilileri, Metropolitan Üniversitesi'nin uluslararası öğrenciler için gerekli olan sponsorluk lisansını iptal etti.

Üniversite, öğrencilere yardımcı olmak ve bilgi vermek amacı ile bir yardım hattı kurdu. Eğer bu konuda bilgiye almanız gerekiyorsa lütfen +44 (0) 20 7133 4141 no'lu numaradan yetkililerle irtibata geçin.

Bundan sonraki aşamada ne yapmanız gerektiği ile ilgili UKBA web sitesinin ana sayfasından da gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gazetelerde yayınlanan bu haberin ardından London Metropolitan Üniversitesi'nin uluslarası öğrencileri zor durumda kalırken, UKBA yetkilileri bu konu ile ilgili henüz bir karara varmadıklarını belirtti.

Sunday Times gazetesinde yayınlanan habere göre, İç İşleri Bakanı Theresa May, okulun uluslarası öğrencilere ve vizelerine sponsor olmak için sahip olduğu lisansı iptal etme kararı aldıklarını belirtti. Buna rağmen bir UKBA yetkilisinin yaptığı açıklamada henüz bu konuda böyle bir karar almadıklarını belirtti.

Şu anki duruma göre üniversitenin sponsoru lisansı 16 Temmuz'dan bu yana durdurulmuş bulunmakta. Buna göre Metropolitan Üniversitesi, yeni uluslarası öğrenciler için kayıt yapamazken, bu durumdan halihazırda ünivesitenin öğrencileri etkilenmeyecek. Eğer üniversitesi, lisansını tam anlamıyla kaybederse, böyle bir durumda binlerce uluslarası öğrencinin bu durumdan etkileneceği bekleniyor. UKBA web sitesinde yapılan açıklamaya göre eğer bir okul lisansını kaybederse, o okulun öğrencileri 60 gün İngiltere sınırları içinde kalabilir veya kendilerine yeni bir sponsor bulmaları gerekebilir.
Alınan bilgilere göre Metropolitan Üniversitesi, lisans kararı alınmadan önce 300'e yakın öğrenciye kabul mektubu gönderdi.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al