Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Once you arrive

İngiltere'de Gümrükler ve Havaalanına Giriş

Ingiltere havalimanı, Ingiltere havaalanı, Ingiltere gümrük

Okumak için yabancı bir ülkeye gelmek zordur; özellikle ilk kez yurtdışında tek başınıza yaşayacaksanız. Elbette bu tarz zorluklarla baş etmek adına yapabilecekleriniz var. Bu nedenle biz de size ülkeye girişte yapabilecekleriniz ve stresli durumlardan kaçınmak için kullanabileceğiniz birkaç tavsiye sıralıyoruz.

 

Yolculuk

İngiltere küçük bir ülke, ancak pek çok uçuşu barındıran birçok havaalanı mevcut. Küçük şehirlerde bile bir havaalanı bulunabiliyor. Yani okuyacağınız şehir Londra, Manchester veya Edinburgh değilse uçak değiştirmeniz gerekebilir.

Bu durumun seyahatinizi daha stresli hale getireceği aşikar. Yine de, bu stresi azaltmak adına doğru planlama yapmalısınız. Londra'da beş havaalanı bulunduğunu ve bazı büyük şehirlerde birden fazla havaalanı olduğunu göz önüne alarak uçağınızın nerede ineceğine önceden kontrol etmeli ve ulaşmanız gereken saatten çok önce orada olmaya çalışmalısınız. Eğer araştırmanızı önceden yaparsanız toplu taşımayı kullanmak ve taksi kullanmak arasında da doğru seçimi yapabilirsiniz. Pek çok havaalanındaki giriş ve çıkışlarda taksi durakları bulunur, bunları kullanabilirsiniz.

 

Belgeleri hazırlamak

İngiltere sınırlarına girmek için gümrüklerden geçmeniz gerekir. Biraz zor görünüyor ancak gözünüzü korkutmasın; pasaportunuz, uçak biletiniz ve vizenizi yanınızda bulundurmanız büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ülkeye giriş yapmadan önce vizenizin onaylanmış olması özellikle önem arz ediyor. Aksi takdirde gümrükten geçemezsiniz.

Ülkenizden çıkış yapmadan önce belgelerinizin tam olduğuna emin olmanız gerekiyor. Eşyalarınızı teslim almadan önce göç kontrolünden geçeceksiniz ve biri Avrupa Ekonomik Alanı, AB ve İsveç girişleri diğeriyse geri kalan herkes için olan iki sıradan birine gireceksiniz. Doğru sıraya girmiş olmanız son derece önemli. Eğer Avrupa dışından giriş yapıyorsanız doğum tarihi, cinsiyet, milliyet, meslek (öğrenci) bilgilerinizi içeren bir ulaşım kartı alacaksınız. Ülkeye girmeden önce bu kartı havayolu görevlinizden teslim alabilirsiniz. Bu kartı gümrüğe varmadan önce doldurup imzalamış olmanız kolaylık sağlayacaktır.

İngiltere'ye giriş yapmak isteyen tüm yabancılar için pasaport ve vize kontrolü yapılır. Gerekli belgeler elinizde olmadan ülkeye giriş yapmanız engellenebilir veya geciktirilebilir; bu nedenle kimliğinizin ve belgelerinizin gümrük görevlileri tarafından kontrol edilip onaylanması gerekiyor. Gümrük memuruna ana diliniz olmasa da İngilizceyi tercümana ihtiyaç duymadan akıcı olarak konuşabildiğinizi ve anlayabildiğinizi kanıtlamanız gerekir, fakat bunun için sınava alınmayacaksınız. Bagajınıza ulaşmadan önce gümrükten geçmek zorunda olduğunuza göre vizeniz, pasaportunuz, kalacağınız yere dair bilgiler ve kabul mektubunuzla beraber belgelerinizin el bagajınızda bulunduğundan emin olun.

Eğer yanınızda £6750'dan fazla nakit veya çek halinde para taşıyorsanız, bunu bildirmeniz gerekir. Bunun için bir form doldurmanız ve ileride göstermek için bir kopyasını yanınızda bulundurmanız beklenir.

 

İşler Ters Giderse

Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin dışında gideceğiniz üniversitenin iletişim bilgilerini de her zaman yanınızda taşımanız iyi bir fikir olabilir. Yabancı öğrenciler genellikle İngiltere'de gümrüklerde problem yaşamıyor ancak her ihtimale karşı önlem almalı ve gümrüklere girdiğinizde görevlilere öğrenim alacağınız yer ile kolayca iletişim kurma fırsatı vermelisiniz.

Elbette arada sırada gümrüklerde sorun çıkabiliyor. Belgelerinizde bir sorun çıkması halinde başvurabileceğiniz görevlileri üniversitenizde bulmanız mümkün. Ülkeye giriş için doğru belgeleri sağlamak zorundasınız. Alternatif olarak bir veya iki aylık kısa süreli bir giriş de alabilirsiniz.

Bazen yolculuğunuz sırasında uçuşun ertelenmesi veya bagajınızın kaybolması gibi öngörülemez sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Eğer bu tür problemler yaşarsanız yapmanız gereken en son şey panik. Havaalanı görevlileri size yardım etmek için orada olacaklar ve onlara danışmaktan çekinmemelisiniz.

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Yüksek Lisans