Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Once you arrive

İngiltere'de Öğrenciliğiniz Sırasında Çalışmak

share image

Yurt dışı eğitimde öğrenciler bir süre sonra hem ek gelir elde etmek için hem de sosyalleşmek amacıyla öğrenim gördükleri ülkede iş aramaktadırlar. Öğrencilerin çalışma koşulları, izinleri ve yükümlülükleri her ülkede değişmektedir. Bu yazımızda İngiltere’de öğrencilik hayatınızda çalışma fırsatlarını, çalışma izinlerini ve yasal mevzuatları değerlendireceğiz.

 

İngiltere’de Öğrenci Vizeleri ve Çalışma Koşulları

 

İngiltere, öğrencilere 3 ayrı öğrencilik vizesi sunmaktadır ve bunlardan sadece bir tanesi çalışma hakkı tanımaktadır:

 

Tier 4 Vize: Genel öğrenci vizesi olarak bilinen Tier 4, dil eğitimi, sertifika programı, lisans, lisans üstü ve doktora programlarına başlayacak öğrencilere verilmektedir ve yarı zamanlı (part time) çalışma izni sunmaktadır. Yarı zamanlı çalışma süresi ise, dil eğitimi alan öğrenciler için haftalık 10 saat, diğer öğrenciler için 20 saatlik hak sunmaktadır.

 

Öğrenci Ziyaret Vizesi: Bu vize türü, 6 aydan kısa süreli eğitimler için verilmekte ve uzatılmamaktadır. Öğrencilere çalışma izni vermemektedir.

 

Uzun Öğrenci Vizesi: Bu vize türü, 6 ila 11 aya kadar süren eğitimler için verilmektedir ve çalışma izni hakkınız bulunmamaktadır.

 

Lisans veya Lisansüstü okuyacak, GSV Tier 4 vizesi alacak öğrenciler çalışma hakkına sahipken, dil okulları ve dengi kurslara gelenler 10 saat çalışma iznine sahiptir. Eğer Part Time çalışma hakkınız varsa, bu demek oluyor ki, geçici süreli işlere girebilirsiniz. Çalışma izniniz doğrultusunda haftada 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Üniversitenizin tatil döneminde ise bu süre full time yani haftada 40 saate çıkabiliyor. İngiltere’de çalışma hakkına sahip öğrencilere “ Çalışma İzni Numarası “ verilmektedir. Öğrencilerin çalışma hakları, vergi kesintileri ve sosyal hakları bu numara üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerle belirlenmektedir. Haftada £100 üzerinde para kazanan herkes National Insurance vergisini vermek zorundadır. National Insurance vergisi kazancınızın £100 uzerinden %11 olarak kesilmektedir.

 

İngiltere'de Öğrenciyken Para Biriktirmek

 

Ne Tür Mesleklerde Çalışabilirim?

 

İngiltere’de öğrenciler birçok iş kolunda part-time veya full –time çalışabilmektedir. Part time olarak yapılan yaygın meslekler; garsonluk, tanıtım işleri, kütüphane görevlisi, satış elemanı  gibi öğrenciler arasında sıklıkla tercih edilen mesleklerdir. Ayrıca okulunuz aracılığıyla okuduğunuz bölümle alakalı şirketlerde yarı-zamanlı veya tam zamanlı işler bulabilirsiniz. Öğrenciyken bir şirkette stajyer olarak da çalışma imkanına sahipsiniz. Öğrencilere yönelik işlerde saatlik ücretler ortalama 7 £ - 9 £ arasında değişmektedir. Bilgi teknolojileri ve yazılım sektöründe çalışma imkanı bulursanız ortalama 10 £ - 13 £ saatlik ücret alabilirsiniz.

 

İş Başvurularını Nasıl Takip Edebilirim?

 

İngiltere’de öğrencilere yönelik iş imkanları genellikle internette ve okullarda yayınlanmaktadır. Üniversitelerin ilan panoları, kariyer merkezleri ve öğrenci işleri birimlerinde birçok yarı-zamanlı iş fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca yerel ve ulusal gazetelerin kariyer sayfalarında öğrencilerle ilgili iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

 

İngiltere’de Öğrencilere Yönelik Kariyer Siteleri;

 

İngiltere hakkında yazılmış diğer blog yazılarımıza buradan göz atın!

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al