Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

İngiltere'de Eğitiminize Katkı Sağlayacak Burs İmkanlarından Nasıl Faydalanabilirsiniz?

13798

Burs başvrularınızda size ışık tutacak üç büyük rehber!

Eğitim kalitesi ve sunduğu standartlarla dünya sıralamasında başı çeken İngiltere, yurtdışı eğitim seçimlerinde öğrencilerin ilk terchileri arasında yer alıyor.  İngiltere’de eğitim masrafları  ve öğrenim harcı öğrenciler tarafından karşılanıyor.  Fakat aynı zamanda öğrencilerin eğitim hayatına destek olmak için bir çok burs olanağı ve mali destek fonları mevcut  bulunuyor. Yabancı öğrenciler için sunulan burs başvrularında öğrenciler arası büyük rekabet bulunuyor. Bu yüzden yabancı öğrenciler, başvuru öncesinde burs seçeneklerini iyi araştırıp, birden çok bursa başvurmalı! Benim için hangi  burs seçeneği daha uygun? Başvurumu ne zaman, nasıl gerçekleştirmeliyim? Soruları aklınızı kurcalıyorsa hiç merak etmeyin! Önünüzde bulunan alternatifleri size faydalı olabilecek linkler ve ipuçları ile birlikte sunuyoruz!

*Fonlar*

İngiltere Hükümeti

İngiliz Hükümeti’nin “Chevening Bursu” farklı uluslardan öğrencilerin İngiltere’de öğrenimlerine imkan veren  en prestijli bursudur. (Aşağıda bu burs ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.) Yabancı öğrencilere  hükümet tarafından sunulan diğer burs imkanları kısıtlıdır. Fakat bazen istisna durumlar bulunabilir. İngiltere hükümeti farklı milletlerin hükümetleriyle anlaşmalar yapıp ortaklıklar kurabilir. Ülkenizde bulunan İngiltere Büyükelçiliği veya konsolosluğu aracılığıyla bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ev sahibi üniversite

İngiltere’de hemen hemen her üniversitenin yabancı öğrencilere çeşitli fon hizmetleri mevcuttur. Genellikle bu fonlar özellikle belli bir araştırma konusu üzerinde çalışmaya odaklanmış yüksek lisans öğrencelerine sunulur. Aday bursiyerler liderlik becerilerine, geçmişteki başarılarına, eğitimsel ve mesleki  niteliklerine ve İngilizce dil becerilerine göre değerlendirilir.

Üniversitelerin yanı sıra aynı zamanda bir çok kuruluş yabancı öğrencilere burs sunar.  Öğrenim harçları için indirim seçenekleri ya da tek ödemelerde daha az ödeme imkanı sağlanabilir.

Burs başvruları genelde üniversiteye başvuru aşamasında gerçekleşiyor. Ev sahibi üniversitenizin web sayfasınıbaşvurunuzu yapmadan önce mutlaka kontrol ediniz.


Dış şirketler ve fon ortaklıkları

Konseyler, kuruluşlar ve bazı şirketler de yabancı öğrencilere fon imkanı sunuyor. Örneğin Research Councils UK bünyesinde bir çok burslu araştırma projesi bulunuyor. Belirli bir araştırma konusu ve saha araştırmasına dayalı bu projeler, yüksek lisans öğrencilerine burs imkanı sağlayabiliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz burs rehberi üzerinden de araştırma yapabilirsiniz.

*Burslar*

Chevening Bursu

İngiliz Hükümeti’nin “Chevening Bursu” farklı uluslardan öğrencilerin İngiltere’de öğrenimlerine imkan veren prestijli bir burstur. Program, İngiltere Dışişleri Bakanlığı adına British Council tarafından yürütülür. Genelde başarı bursu olarak bir yıl boyunca master öğrencilerine verilir.

Burslar  genellikle çevre bilimleri, politika, medya, din ve işletme dalları üzerine araştırma yapan öğrencilere verilir.  Başvuru süreci tüm eğitim dallarına açıktır,  fakat aynı zamanda ülkelere göre bazı araştırma dallarına öncelik sağlanmaktadır.  Size sunmuş olduğumuz linkten, bulunduğunuz ülkeyi seçerek, başvuru koşulları ve tarihlerine ulaşabilirsiniz.

“Chevening Bursu” başvuru süreci üniversite başvuru sürecinizden ayrı bir süreç olarak işler. Üniversite başvurunuzu gerçekleştirirken, online olarak burs başvurunuzu da gerçekleştirmeniz gerekir. Öncelik sırasına göz önünde bulundurularak üç master programı tercihi edilmesi zorunludur.

Adaylar liderlik becerileri, geçmişteki başarıları, eğitimsel ve mesleki  nitelikleri ve İngilizce dil becerilerini içeren başvurularına  göre değerlendirilir. Adayların yüksek lisans eğitiminden sonra ülkelerine döneceklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bursiyerler, ülkelerinde fark yaratabilecek kişiler arasından seçilir. Akademik başarı puanınızın İngiltere’de bulunanan puanlama sistemine göre yüksek başarı puanına denk olması beklenir. 


İlk elemeyi geçen öğrenciler mülakata alınır. Adaylar ortak kuruluşlarla birlikte İngiltere Büyükelçiliği tarafından seçilirler. Bursi öğrencilerin ülkerinden İngiltere’ye ulaşımını sağlayacak gidiş-dönüş uçak biletini, aylık ihtiyaçlarını, tez masraflarını, öğrenim harcını ve vize ücretlerini kapsar.

Link üzerinden  başvuru sürecinin her aşamasına dair en kapsamlı bilgleri edinebilirsiniz.

 

Google Anita Borg Memorial Bursu (EMEA)


Google Anita Borg anısına, her yıl kadın bilgisayar bilimcileri teşvik etmek amacıyla bir burs veriyor. Kısaca bilgisayar bilimleri olarak adlandırabileceğimiz alanda lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimlerine devam eden kadınlar bursa başvurabiliyorlar

Burs başvurusu online  olarak gerçekleştiriliyor. Başvuru sırasında öğrencilerden digital özgeçmişleri,  akademik başarılarını belgeleyen güncel bir transkript, varsa yayınlanmış makaleler ve referansların yer aldığı bir dosyanın sunulması isteniyor. Başvuru öncesinde web sayfasına üye olmanız gerekiyor ve başvurular İngilizce olarak gerçekleştiriliyor. Burs öğrencilere bir kereliğe mahsus 7000 euro ödüyor. Aynı zamanda bursiyerler Google'ın Zürich'teki Mühendislik Merkezine davet edilip oradaki atölye çalışmalarına, panellere, sosyal aktivitelere katılma ve birbirleri ile tanışıp fikir alışverişinde bulunma imkanına kavuşuyor. Başvuru tarihleri her yıl değişiyor. Aşağıdaki link üzerinden konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 


QUEST Lisans Bursu

The Queen’s Jubilee bursu ortalamanın üzerinde başarı gösteren İnşaat mühendisliği öğrencilerine sunulan bir burstur. İnşaat Mühendisleri enstitüsünün standartlarına uygun lisans diplomasına sahip, İngiltere’de yine aynı alanda yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bursa başvurabilir.

İnşaaat ve yapı şirketleri, İnşaat Mühendisleri enstitüsü (ICE) ile ortaklık kurar ve öğrencilere burs olanağı sunarlar. Öğrenciler yaz tatillerinde  ve mezuniyet sonrasında tam zamanlı olarak burs veren şirkette çalışmak zorundadır. Yaz tatillerindeki stajlar için öğrencilere yıllık olarak ortalama £2,500 ödenir.

Sadece QUEST tarafından sunulan, şirketlerle ortaklık içermeyen burslar sınırlıdır. Bu gibi durumlarda yaz dönemi boyunca çalışacakları yeri öğrenciler kendileri ayarlamak zorundadır.

Başvuru sırasında öğrenciler öncelik sırasına göre çalışmak istedikleri beş şirket seçerler. Başvuru formu link üzerinden indirilebilir ve istenilen belgelerle birlikte quest.application@ice.org.uk adresine gönderilmelidir.

Adayların akademik başarı puanının İngiltere’de bulunanan puanlama sistemine göre yüksek başarı puanına denk olması  ve aynı zamanda  İngilizce dil yeterlilik belgelerine sahip olmaları gerekmektedir. Ön elemeden sonra adaylar mülakata alınır.


Artık mali destek fonlarıyla ilgileri tüm bilgiler elinizde!  Sayfamıza göz atın, sizin için en uygun eğitim programını keşfedin ve yurtdışı eğitim maceranıza başlayın!

 

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA