Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere'de Lisansüstü Eğitim

share image

Birleşik Krallık'ta lisansüstü ifadesi, master ve PhD eğitimleri için kullanılır ve genellikle lisans diplomasına sahip öğrencinin ileri akademik eğitimini ifade eder (ABD'de bu graduate eğitimi olarak ifade edilir). İngiltere'de dört ana lisansüstü eğitim sahası vardır. 

 

1. Pre-master


Pre-master programları master eğitimi almak isteyen ancak öncelikle ders çalışma becerilerini pekiştirmek, İngilizcelerini iyileştirmek ya da sadece öğrencilik hayatına yeniden adapte olmak isteyen öğrenciler içindir. Genellikle altı ay ila bir yıl arasında sürerler ve çoğu, akademik eğitim yöntemleri, araştırma, bilgisayar becerileri, veri analizi, akademik referans ve tez yazma modülleri içerir.


2. Lisansüstü sertifika ve diploma programları


Bu seviyede oldukça fazla sayıda konu alanı vardır. Genellikle kendi alanlarında profesyonel birer diploma olarak kabul edilirler. Birçok lisansüstü diploması, mastır programlarına benzer fakat muhtemelen tez yazmanız gerekmez. Bu programların bazıları, program tamamladıktan sonra bir mastır programına transfer olma imkanı sağlar.3. İngiltere'de Master Programları


Bir master programı almanın iki yolu vardır: taught ya araştırma yöntemi ile


-Taught masterı (MA, MSc, MBA)


Taught master genellikle bir dizi taught modülünden ve genellikle alanında uzman olan bir supervizör rehberliğinde bir tezin araştırma ve yazılmasından oluşur. Genellikle bir yıllık tam zamanlı eğitimlerdir.


-Araştırma masterı (MRes, MPhil)


Eğer bir araştırma masterı alıyorsanız, ders ve seminerlere katılmak yerine tüm zamanınızı akademik araştırmalara adarsınız. Bazı programlar taught dersi almanıza da olanak tanır ancak nihai notunuz tezinizin kalitesine göre değerlendirilir.


4. Doktora (PhD)


PhD en yaygın doktora derecesidir. Öğrencilerin önemli ve orijinal bir araştırma tamamlamalarını ve bir ya da mümkünse iki eğitmen gözetiminde bitirme tezi yazmalarını gerektirir. PhD en yaygın doktora programı olsa da, profesyonel doktoralar ve Yeni Rota PhD'ler de popular alternatifler olmakta ve araştırmayla birlikte taught dersi de içermektedir. Bir doktora eğitimini tamamlamak beş ila sekiz yıl arası sürebilmektedir.


İngiltere'de Lisansüstü Programlara Başvuru Şartları

 

Lisans diploması


Bir mastır programına girebilmek için, genellikle en az üç yıllık bir lisans (bakelorya) programı tamamlamış olmanız şartı aranır. Doktora için ise mastır ya da dengi bir lisansüstü programı tamamlamış olmanız şartı aranır.

 

Giriş sınavları


Kabul edilip edilmemenizdeki etkenler genellikle bir önceki eğitiminiz ve başvurunuzdur (mülakat da yapılabilir). Bir MBA programına kabul edilmeniz için, tek istisna olarak GMAT sınavına (Mezuniyet Yönetim Giriş Testi) girerek belli bir puana almanız istenebilir. Ayrıca IELTS puanınızı ya da diğer bir onaylı İngilizce seviye tespit sınav sonucunuzu temin ederek, yeterli seviyede İngilizce'ye sahip olduğunuzu kanıtlamanız da gerekecektir.

Lisansüstü başvuru süreci


Birleşik Krallık'taki okulların çoğunun lisansüstü başvurular için kendi yöntemi ve zaman planı vardır. Başvurmak isteyebileceğiniz farklı okulları araştırmak, gerekli sınavlara girmek ve fon ve burs fırsatlarını da araştırmak için, başvuru sürecinizi eğitime başlayacağınız tarihten 12 ila 18 ay önce başlatmanız önerilir. Başvurmak istediğiniz okulların listesini yaptıktan sonra başvurunuzu hazırlayabilirsiniz. Her kurum son başvuru tarihini kendisi belirler. Bu tarih genellikle Ocak ve Mart arasında olmakla birlikte daha geç ya da erken de olabilmektedir. Başvurunuzu mümkün olduğunca erken göndermek en iyisidir. Başvurular doğrudan kurumun kendisine gönderilir ve genellikle aşağıdakiler dahil edilir:

 

  • Başvuru formu.
  • Akademik belgeler: orijinal diplomaların, derecelerin ya da profesyonel titrilerin noter tasdikli kopyaları.
  • Akademik istek ve başarılarınızı açık bir şekilde belirtmeniz gereken kişisel beyan.
  • Eğer bir araştırma derecesi alacaksanız araştırma profilinizin bir özetini sunmanız gerekebilir.
  • Çalışmalarınız ve potansiyeliniz hakkında yazabilecek, genellikle bir öğretmen ya da işveren tarafından yazılmış referans mektupları.
  • Bazı üniversiteler lisans eğitimini karşılayacak mali kaynağa sahip olduğunuza dair mali durum beyanı da isteyebilir.
  • Bazı üniversiteler öğrencilerle mülakat yapabilmektedir. Bu mülakatlar üniversite çalışanları ya da mezunları tarafından, genellikle telefonda yapılır.
  • Öğretmenlik Eğitimi Kayıt (GTTR) bölümünden başvuru yapılan öğretmenlik programları ve UCAS aracılığıyla başvuru yapılan bazı sosyal çalışma programları yukarıdakilere dahil değildir.


İngiltere'de Online Eğitim Programları


Online programlar, bir dizi aktarım yöntemini birleştirir ve birçoğu kendi ülkenizden alınabilir. Yani programı, ders ve seminer almak için Avustralya, Singapur yada İngiltere'ye gitmeden tamamlayabilirsiniz. Öte yandan diğer programlar ise Avustralya, Singapur, ya da İngiltere ve ABD'de veya yerel ortak kurumlarında bir biçimde katılım gerektirebilir. Programın %100 online mı yoksa bir miktar katılım gerektiren türden mi olduğunu seçtiğiniz kurumdan öğreniniz. Tam ve yarı zamanlı eğitim seçenekleri de bulunmaktadır. Her ikisinde de çeşitli basın desteğine sahip olursunuz. Bunlara yazılı ders çalışma malzemeleri ve Internet dahildir ve eğitmeninizle ve diğer öğrencilerle posta, e-posta ile ya da video konferans ve sohbet olanakları ile online olarak irtibat kurarsınız. Her seviyede alabileceğiniz programlar arasında: lisans sertifikaları, diploma ve dereceler; yüksek lisans ve MBA'ler ile profesyonel dereceler ve online öğrenme sayılabilir.

 

Online Programlara Kayıt Şartları


Online bir programa kayıt olabilmek için gerekli giriş şartları, ilgilendiğiniz kurum ve bölüme göre değişir. Bu şartların oluşturulma sebebi, programa girdikten sonra onu başarılı bir şekilde tamamlayabilecek şekilde çalışacağınızdan emin olmaktır. Çoğu kurum, program malzemelerinin sunulma şekli ve derslerinizin değerlendirilme şekli nedeniyle iyi seviyede İngilizce şartı arar.


Üniversite Sıralamaları


Üniversite ve kolejler, kuruluşları, akademik araştırmadan, öğrenci performansına, eğitmen anketlerinden mevcut/olası öğrencilere kadar birçok faktöre göre sıralayan birçok sıralamaya girmektedir. Belirli akademik program ya da departmanları değerlendiren sıralamalar ve listeler de vardır. Bir kurumun sıralaması genellikle öğrenci adaylarının karar verme sürecinde çok etkili olur ancak sıralamada kurumun kendi çabası ve desteğinin olup olmaması önemlidir.
 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al