Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

Amerika'da Üniversiteye Başvururken İpuçları

Amerika'da Eğitim

Yurtdışında üniversite okumak gibi bir imkana sahip çoğu öğrencinin aklına ilk gelen ülkelerin başında yer alan Amerika, fırsatlar ülkesi olarak geçmişten günümüze uluslararası öğrencilerin en popüler eğitim destinasyonlarından biri olmuştur. Ülkenin popülerliği sinemadan müziğe, spordan tiyatroya kadar tüm alanlarda dünya çapında etkisini gösterirken; ekonomik zenginliği, teknolojik gelişmişliği ve her yıl artarak gelişen iş sahaları ile Amerika, uluslararası öğrenciler için ilk tercihler arasındadır. Teknoloji alanındaki ilerlemelerin ve bilişim dünyasındaki gelişmelerin öncü ülkelerinden biri olan Amerika’da bir üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız, başvuru sürecinde izlemeniz gereken adımlar ve ipuçları rehberimizde!

 

Doğru Program ve Üniversite Seçimi

 

Amerika’da eğitim almaya karar verdiniz, bütçenizi ayırdınız, sıra doğru programı ve üniversiteyi seçmeye geldi. Öğrenim göreceğiniz alan ve okulunuza karar vermeden önce uzun süreli ve ayrıntılı bir araştırma yapmanızı öneririz. Zira Amerika, dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından biri olmasının yanı sıra, öğrencilerin okumak için İngiltere, Kanada ve Avustralya’dan daha fazla ücret ödemek zorunda kaldığı ülkelerin başında gelir. Bu açıdan Amerika'da eğitim almak isteyen öğrencilere tavsiyemiz kendileri için doğru konu alanları ve üniversiteleri seçerken Hotcourses Turkey sitemizde yer alan ve ziyaretçilere özel sunulan IDP Education danışmanlık hizmetinden formu doldurarak ücretsiz olarak yararlanmalarıdır. 

 

Yurtdışında okumak gibi yaşamınızın en önemli kararlarından birini vermek ve herkesin hayal ettiği gibi bir ülkede eğitim almak isteyen çoğu öğrenci için Amerika, dünyanın en saygın ve prestijli üniversitelerine sahiptir. Bunlar arasında QS dünya üniversite sıralamalarında ilk 5’te yer alan MIT, Stanford, Harvard, Caltech gibi eğitim kurumlarını sayabiliriz. 

 

 • Aynı zamanda işbirlikçi eğitim yani Co-op programları sayesinde Wentworth Teknoloji Üniversitesi, 40 yıldır öğrencilerin kendi alanlarında eğitim alırken bir yandan da sektörün en iyileri ile çalışma fırsatı ve okurken para kazanma imkanı sunar. 
 • Bunun yanı sıra özellikle mühendislik konusunda ülkenin en iyi üniversiteleri arasında yer alan George Washington Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi, üstün akademik kadrosu ve son teknoloji tesisleri ile göz doldurur. Amerika’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkede özellikle teknoloji alanında Google, Apple, Microsoft, IBM, Facebook gibi dev şirketlerin ve Silikon Vadisi’nin varlığı yadsınamaz gerçekler arasındadır. 
 • Iowa State Üniversitesi, Amerika’nın en iyi devlet üniversitelerinden biridir. 100 farklı ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, hareketli ve canlı kampüs yaşamı ile göz doldurur. 

 

Amerika'da başvurabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek ve finansal destek fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

Başvurular İçin Hazırlıklara Göz Atın

 

Amerika üniversiteleri için başvurulara hazırlık aşaması; ülkedeki eğitim kurumlarına, okumak istediğiniz bölümlere hatta eyaletlere göre değişiklik gösterirken, sık sık seçtiğiniz üniversitelerin web sitelerinden kurumlarla başvuru tarihleri, gerekli belgeler ve koşullar hakkında iletişim kurmanızda fayda var. Amerika’da bir lisans ya da lisansüstü programa kayıt olmak isteyen öğrenciler için 5 binin üzerinde üniversite yer alırken ne kadar erken başvuruda bulunursanız o kadar çok şansınız olacağını söylemekte fayda var. Ülkede lisans eğitimi almayı düşünen öğrencilerin izlemeleri gereken iki yol vardır. Bunlardan biri dört yılık bir üniversiteye kayıt olmak, diğeri ise iki yıllık bir Community College’a kayıt yaptırarak 3. ya da 4. yılınızda seçtiğiniz üniversitedeki bölümünüze devam ederek lisans eğitiminizi tamamlamaktır. Aynı zamanda lisans eğitiminin gerekliliklerinden olan TOEFL/IELTS ya da SAT/ACT gibi gireceğiniz sınavları da düşünerek Community College’lara sınavsız başlanabilme imkanı da sizin için daha cazip olabilir. Bununla birlikte, iki yıllık yüksek okul mezunu uluslararası öğrencilerin Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edildiklerini ve iki diplomaya sahip olduklarını da söylemek gerekir. 

 

Tarihleri Kontrol Edin

 

Amerika’da lisans eğitimine başvurmayı düşünen öğrenciler için akademik yıl Ağustos sonu ve Eylül ayının ilk yarısında başlarken, Mayıs sonu ya da Haziran başında son bulur. Genel olarak başvurular için son tarihleri sık sık üniversitelerin web sitelerinden kontrol ederken, bir yandan da kaçırmamanız için belgelerinizi hazırladıktan sonra erken başvuruda bulunmaya özen gösterin. Amerika’da birçok eyalette ve üniversitede ders yılı, sömestr adı verilen iki ya da dört eşit kısma bölünür. Başvurularınızı başlangıç dönemlerinden 1 yıl önce yapmanızda fayda var. 

 

Gerekli Belgeleri Hazırlayın

 

Yurtdışı eğitim planları yapan öğrenciler için dünya çapında ünlü okulları ile dikkat çeken ülke, aynı zamanda ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan dünya lideri olma statüsünü korumaktadır. Amerika bugün; 150’den fazla lider üniversite, bir milyona yakın uluslararası öğrenci ile California ve New York gibi popüler eğitim destinasyonlarında mühendislik, işletme ve yönetim, matematik ve bilgisayar bilimleri gibi konularda eğitim verir. Dünyanın en uzak noktalarından dahi kendine öğrenci çekmeyi başaran bu büyüleyici ve yüksek standartlara sahip ülkede, öğrenim görmek için gerekli belgeler şu şekildedir;

 

 • Lise veya dengi okul diplomanız.
 • Transcript. 
 • Not ortalaması.
 • Başvuru ücreti. 
 • Lisans programları için ACT, SAT sınavları sonucu, Amerika'da master için GRE ya da GMAT test sonuçları. 
 • TOEFL ya da IELTS testlerinden birinde yeterli puanı almak. 
 • Öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları.
 • Başvuracağınız üniversiteye yazılacak niyet mektubu ve essay.  
 • Özgeçmiş.
 • Yaratıcı sanatlar, mimarlık, moda tasarım gibi bölümlere başvuracak öğrenciler için portfolyo. 

 

Üniversitelere başvuru sürecinde tüm belgelerinizin orijinal olmasına, orijinal belgelerin İngilizce’ye çevrilmiş ve fotokopisinin çekilerek noter tarafından tasdiklenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

 

Eğitim Ücretleri ve Burslar Hakkında Bilgi Alın

 

Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için Amerika’da lisans eğitimi almak birçok ülkeye göre daha pahalıdır, diyebiliriz. Zira ülkede eğitim ücretleri her ne kadar Avustralya, İngiltere ve Kanada’yla hemen hemen aynı olsa da Amerika, yüksek yaşam masrafları ile dikkat çeker. Bu açıdan ülkede başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversitenin öğrencilere burs sağlayıp sağlamadığını ya da hükümetin sunduğu burs imkanlarını araştırmanızda fayda var. Aynı zamanda Amerika üniversiteleri, uluslararası öğrencilere iki tür finansman sunar; burslar ve akademik ödüllerdir. Özellikle devlet üniversitelerinde bu fonun büyük kısmı yerli öğrencilere ayrılırken, yabancı öğrenciler için rekabetin yüksek olduğunu ve not ortalamalarınızın, projeler ve yaratıcı fikirlerinizin bu yardımlardan faydalanmanızda önemli rol oynadığını bilmeniz gerekir. Amerika’da eğitim almayı düşünen Türk öğrenciler için ülkenin en prestijli bursları arasında yer alan Fulbright Burs Programına bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

Amerika’da öğrenim ücretleri üniversitelere, derecelere ve eğitim alacağınız bölümlere göre değişkenlik gösterirken, lisans düzeyleri için ortalama 10.000$ ile 37.000$ arasında, master programları içinse 23.000$ ile 79.000$ arasında bir ücret ödersiniz. 

 

Başvurular Nasıl Yapılır?

 

Amerika üniversiteleri için başvurular iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden direkt olarak başvuruda bulunmak, diğeri ise Common Applications adı verilen sistem üzerinden kayıt olmaktır. Üniversitelerin kendi sistemleri üzerinden kayıt yaptıracaksanız, gerekli tüm belgelerinizi eksiksiz olarak hazırladıktan sonra elektronik ortamda belgeleri yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Common Applications sistemi üzerinden başvuracaksanız da öncelikle, çoğu Amerika’nın en iyi okulları arasında yer alan Caltech, University of Massachusetts Boston, Columbia University, New York University gibi ülkedeki 750’den fazla üniversiteye tek bir sistem üzerinden erişiminiz olduğunu belirtelim.

 

Yanıt Alma Süresi

 

Amerika’da üniversitelere başvurunuzu online olarak gerçekleştirdikten sonra başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme ve yanıt alma süreci 2-3 ay sürebilir. Üniversitenin sitesinden yaptığınız başvurunuzu ve evraklarınızın doğru ve eksiksiz yüklenip yüklenmediğini tekrar gözden geçirmeniz önemlidir. Genel olarak eksik belge gönderimlerinde üniversitelerin kayıt büroları tarafından mail yoluyla bilgilendirilirsiniz ancak zaman kaybı ve geri bildirim alamama gibi durumları yaşamamak için kendi kontrollerinizi yapmanız önemlidir. 

 

Kayıt Olun

 

Amerika üniversite başvurunuzu yaptığınızı ve bir eğitim kurumu tarafından kabul edildiğinizi düşünürsek eğer, yapmanız gereken ilk iş belirlenen kesin kayıt tarihleri içerisinde kayıt ücretinizi yatırmanız ve kayıt formunuzu doldurarak üniversiteye geri dönüş yapmanızdır. Kesin kayıt işlemlerinizi online olarak yapabilir ve izleyeceğiniz adımlar konusunda üniversitelerin danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda kayıt işlemleriniz ve öncesinde eğitiminiz sırasında konaklama koşullarınızı, ulaşım imkanlarını, kampüsle şehir merkezi arasındaki mesafeleri hakkında önceden bilgi edinmeniz de önemlidir. Ülkede eğitim alacağınız şehre vardıktan sonra bu konularla ne kadar az uğraşırsanız, derslerinizde o kadar başarılı olacağınızı unutmayın!

 

Amerika'daki tüm üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlara da göz atabilirsiniz;

Neden ABD’de Eğitim Görmelisiniz?

Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi

Amerika’da Okurken Çalışmak

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al