Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

Amerika’da Üniversitelere Başvuru Süreci

4857

Amerika Birleşik Devletleri üst düzey ekonomisi, teknolojik gelişmelerde liderliği ve üniversite eğitiminde kaliteli dünya çapında eğitim kurumları ile bir çok öğrencinin hayali! Peki Amerika’da üniversite eğitimi için neler yapmanız gerekiyor? Başvuru süreci nasıl işliyor?

Sizler için Amerika’da üniversitelere başvuru nasıl oluyor sorusunu araştırdık!

 

Amerika’da 5500’ün üzerinde üniversite arasından bir seçim yapmaya çalışırken bir çok kriter sizin için en uygun eğitim seçeneğini bulmanızda yol gösterici olacaktır. Bu sayfadan Amerika'daki tüm üniversiteleri okumak istediğiniz bölüme göre araştırabilir, üniversitelerin resmi broşürlerini de buradan indirebilirsiniz.

 

Amerika’da lisans eğitimi almak için izleyebileceğiniz iki yol vardır. Direk dört yıllık öğretim veren bir üniversiteye başvuru yapabilirsiniz, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, 3.ve 4. yıllar için seçtiğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans tamamlayabilirsiniz. İki yolda da sonuçta 4 yıllık lisans diplomasına hak kazanırsınız. Yüksek okullar (Community College) Amerika’da yüksek öğrenimde en çok tercih edilen başvuru biçimidir. Bunun 3 sebebi vardır; Birincisi, Yüksekokullara kayıt yaptırmak ve kabul almak, 4 yıllık üniversitelere göre çok daha kolay ve basit bir sürece sahiptir.Bir çok lisans derecesi için istenen yüksek bir TOEFL derecesine ya da SAT sınavına girmek zorunda kalmaksızın eğitime kabul edilirsiniz. İkincisi, yüksekokullar (Community College), dört yıllık üniversitelere kıyaslandığında okul ücretleri ve harçlar bakımdan daha ekonomiktir. İlk 2 yılınızı yüksekokullarda geçirerek daha sonra geçeceğiniz üniversite için para biriktirme imkanına sahip olursunuz. Üçüncüsü ise, 2 yıllık yüksek okullardan mezun olan öğrenciler, Amerika’daki 4 yıllık üniversitelerin çoğuna doğrudan kabul edilirler ve eğitimlerine hiçbir ara vermeden devam edebilirler, ve bitirdikleri üniversitenin de diplomasını aldıkları için 2 diplomaya birden sahip olurlar.

 

Direk 4 yıllık bir lisans bölümüne başvurmak istiyorsanız iki sınava girmeniz gerekiyor. TOEFL / IELTS ve SAT/ACT. Amerika’da lisans programına katılmayı planlıyorsanız, mutlaka SAT sınavını almanız ve üniversiteye kabul için gerekli olan puanı başarmanız gerekmektedir. Günümüzde dünyanın diğer ülkelerinde de popüler hale gelen ve kullanılmaya başlanılan sınav, öğrencileri üniversiteye girmeden önce test eden bir araç olarak rol alıyor. Okuma – Matematik -Yazma bölümünden oluşan sınav 3 saat 45 dakika sürüyor ve sınava giriş ücreti 81$’dır. IELTS ve TOEFL sınavları da İngilizce düzeyinizi okuma, anlama, yazma ve konuşma düzeyinden ölçen sınavlardır. Başvurduğunuz okulun hangi sınavları kabul ettiğini mutlaka kontrol edin.

 

>>TOEFL, IELTS ve SAT sınavlarına hazırlık yazılarımızı okuyun

>>Amerika'da eğitim için girmeniz gereken tüm sınavların listesi burada

 

 

Başvurular üniversitelere direk veya Common Applications sistemi ile alınmaktadır. Direk başvurularda üniversitenin kendine ait sistemine gerekli belgeleri elektronik ortamda yükleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Common Applications sistemi ise 600’ün üzerinde üniversiteye tek bir sistem üzerinden başvurmanıza olanak sağlayan bir sistem! Common Applications sistemine üye olarak üniversitelerin başvuru koşullarına, başvuru formatlarına ve kullanıcı deneyimlerine ulaşabilirsiniz. Belgelerinizi online olarak hazırladıktan sonra sisteme kayıtlı üniversitelere başvurularınızı yapabilirsiniz ve daha sonrasında başvurunuzu online olarak takip edebilirsiniz. Common Applications Sistemi için https://www.commonapp.org/ adresini üzerinden kaydınızı oluşturabilirsiniz.

 

Amerika’da üniversiteler, öğrenim dönemine Ağustos sonlarında veya Eylül’ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Ayrıca yaz dönemi vardır.  Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler. Bu nedenle direk 4 yıllık bir bölüme başvuruyorsanız başvurunuzu 1 yıl öncesinden hazırlamanız yerinde olacaktır. 2 yıllık bir bölüme başvuruyorsanız daha kısa sürede işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.  Başvuruda istenen belgeleri eksiksiz, doğru ve tutarlı doldurmalısınız.

 

Başvuruda İstenen Belgeler:

  1. Başvuracağın okulun başvuru formu
  2. Notlarını gösteren belge (transcript)
  3. Diplomanın onaylı kopyaları ve bu belgelerin onaylı İngilizce çevirileri
  4. TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi
  5. Gerekli diğer sınavların sonuç belgeleri (SAT ve SAT Subject Tests gibi)
  6. Mali durumunu gösteren belge (banka mektubu)
  7. Referans mektupları (buradan bilgi alabilirsiniz)
  8. Motivasyon mektubu ve essayler
  9. Özgeçmişin (CV) (buradan bilgi alabilirsiniz)
  10. Başvuru ücreti

 

Amerika’da üniversitelere başvuru konusunda son uyarımız ise; Amerika, yurtdışından gelen öğrenciler için bu kadar önemli bir cazibe merkezi olmuşken ve bünyesinde bu kadar çok üniversiteyi barındırırken, bir yandan da bundan istifade etmek isteyecek dolandırıcıları kendine çekmektedir. Amerika’ya okuma hevesiyle gelen öğrenciler istemeseler de sahte eğitim simsarlarının eline düşebilmektedirler. Bu konuda bir çok kişi olumsuz tecrübe yaşamıştır ve bu konuda tavsiyelerimizi içeren “Amerika’daki Sahte Üniversitelerden Kaçınmanın Yolları” yazımızı mutlaka okumalısınız.

 

Hotcourses Turkey aracılığıyla ve güvencesiyle Amerika’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız sorularınızı üniversitelerin özel danışmanlarına iletin veya üniversitelerin resmi broşürlerini de buradan indirin.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.