Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Before you leave - Okunması gerekenler

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

2602

Türkiye’de bir eğitim kurumundan mezun oldunuz ve eğitiminizi yurtdışında sürdürmek istiyorsunuz, bu safhada yapmanız gerekenler konusunda size kısa bir rehber hazırladık. 

 

Okul Seçimi

 

Yurtdışında ister yabancı dil eğitimini, ister üniversite eğitimini ya da her ikisini birden amaçlayarak çıksanız da en başta karar vermeniz gereken konu hangi okulda okumayı tercih edeceğinizdir.

 

Bu konuda ilk baz almanız gereken güvenilir kurumların her sene yaptığı dünya çapındaki okul değerlendirme sonuçlarıdır. Gideceğiniz dil okulunun repütasyonu veya seçeceğiniz üniversite bölümünün dünya sıralamasındaki yeri size ilk fikirleri verip bunlar üzerine yoğunlaşmanızı sağlayacaklardır.

 

Tabii ki her istediğiniz okuldan kabul alabilirsiniz diye bir kaide yoktur. Lakin istenilen şartları sağladığınız okullara da eksiksiz bir başvuruyla kabul almanız hiç de zor olmayacaktır. Başvurunuzu ister şahsi olarak okulların kendi internet sitelerinin yönlendirmeleriyle yapabilir, ister de bu iş için kurulmuş çoğu sizden ücret almadan çalışan profesyonel danışmanlık şirketlerini kullanabilirsiniz.

 

Vize Alımı

 

Öğrenci vizesi için genel olarak bir çok ülke aynı şartları aramaktadırlar. Bunlar; 

 

  • Okumayı düşündüğünüz eğitim kurumundan aldığınız kabul 
  • Vize almak istediğiniz periyot içinde yani yurtdışında olduğunuz süre içinde geçiminizi sağlayacak ve hatta biraz daha fazlasına yetecek olan para tutarı 
  • Uçak biletiniz
  • İlk etapta kalacağınız yer
  • Süresi hala geçerli olan pasaportunuz

 

Bunlar haricinde konsoloslukların farklı uygulamalarına hazırlıklı olmanız gereken hususlar ve istenilebilecek belgeleri şöyle sıralayabiliriz; gerekli görülen belgelerin noter tasdikli tercümeleri, adli sicil belgesi, sağlık heyet raporu, masraflarınızı eğer başkası karşıyacaksa onun banka hesap dökümleri, bu kişi işyeri sahibiyse vergi levhaları ve mülkiyet tapuları, sizin nüfus cüzdanı ve ikametgah kopyalarınız, eğer hala öğrenci iseniz öğrenci belgeniz, doldurduğunuz vize başvuru formu ve başvuru ücretiniz.

 

Uçak Bileti

 

Uçak biletinizi alternatif uçak şirketlerini araştırıp en uygununu bularak ve önceden yapacağınız bir rezervasyon ile halletmeniz, hem vizenizi alırken hem de yurtdışına gitmeden önce yapmanız gereken önemli işlerden birisi olacaktır.

 

Kalacak Yer

 

Kalacak yer ihtiyacı da yurtdışına çıkmadan üzerinde önemle durmanız gereken bir mevzudur. Bunu genellikle dil eğitimi veren kurumlar sizin için üstlenirken, üniversiteler de öğrencilerini kendi bünyelerinde olan veya özel öğrenci yurtlarına yönlendirerek yardımcı olmaktadırlar. Bunlardan bağımsız olarak, herhangi bir emlakçı veya güvenilir bir kurumdan da oda veya daire kiralayabilirsiniz.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey