Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: En Son Haberler

Amerika Göçmenlik Reformu

share image

Amerika'da eğitim alan yabancı öğrenciler genelde mezun olduktan sonraki bir sene içinde iş bulmaktadırlar.  Yasalar bu öğrencilerin bu sene içinde Amerika'da yaşamasına ve çalışmasına izin verir. Üç sene önce Amerika Birleşik Devletleri Vatan Güvenliği( DHS) göcmenlik kanunlarını değıştirdi ve bazı bölümlerden mezun olanlar için bu 12 aylık süre 29 aya çıkarıldı. Başkan Obama bu konu hakkında bir konuşma yaptı. Bu makalede Hotcourses editörlerinden Alejandra bu değişiklikleri özetledi ve aynı zamanda Amerika'da okumak isteyen öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 

Mayıs 12'de Amerika Göçmenlik ve Gümrük Tatbikat Departmanı( ICE) fen, teknoloji, mühendislik ve matematik( STEM) bölümlerinin yer aldığı geniş bir liste yayımladı. Bu bölümlerde eğitim almış olan mezunklar Optional Practical Training( OPT) vizesine başvurarak vizelerini 12 aydan 27 aya kadar uzatabilirler. Bunun sayesinde ögrenciler daha fazla Amerika'da kalabilir ve mezun olduktan sonra gereken iş tecrübesini burada edinebilirler. 

Fen öğrencileri için fırsatlar

Şu an için F-1 vizesindeki, onaylı üniversitelerde tam zamanlı okuyan uluslararası öğrenciler, mezun olduktan sonra OPT vizesiyle 12 ay Amerika'da okudukları alanda çalışabilirler. Bununla birlikte, yeni kurallar sayesinde STEM bölümlerinden mezun olan öğrenciler OPT STEM vizesiyle 17 ay daha ülkede kalabilirler. Bu da Amerika'da fen eğıtimi almayı uluslararası öğrenciler içın ideal kılmıştır. El Paso, Texas'a ziyaretinde Başkan Obama Amerika'nin göçmenlere ihtiyacı olduğunu ve başarılı ve becerikli öğrenciler ülkeye katkı sağlayacağını belirtmiştir. 

' Global dünyada, ne kadar çok yeteniği ülkemizde barındırırsak okadar iyi, insanlarin ülkemizde kendilerini geliştirmeleri sadece onlar içın değil Amerikalılar içın de bir katkıdır'

Uluslararası öğrenciler için haberler

Yeni gelişmeler uluslararası öğrenciler içın umut vericidir ancak göçmenlik karşıtı gruplar tarafından Amerikali öğrencilere tehdit olduğu açısından protestolar düzenlenmiştir.  Amerikan eğitim sistemi, global rekabet açısından  uluslararası öğrencileri önemsemektedir. Sanat ve sosyal bilimler gibi diğer alanlardaki bölümler hakkında gelişmeler şuan için  bilinmemektedir. Bununla birlikte fen bilimi alanında kendilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için Amerika'da eğitim  ve çalışma büyük bir fırsattır. 

Faydalı Linkler

Science-related courses in the USA

STEM-Designated Degree Program List

U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE)

Watch a video of President Obama’s speech

 

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA