Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Öğrenci Konaklama Bilgileri

Yurtdışında Kalacak Yer Bulmak

3058

Yurtdışına dil eğitimi ya da üniversite okumak için giden her öğrencinin ilk etapta karşılaşacağı en önemli mevzu kalacak yer ihtiyacıdır. Belki karar verdiğiniz dil kursundan ya da üniversiteden kabulünüzü aldınız, belki uçak biletinizi ve vizenizi de aldınız ama henüz kalacak bir yer bulamamışsanız, bulana kadar yoğun mesai harcayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

 

Kalacak Yer Ayarlamaya Başlamadan Önce

 

Yurtdışında okumaya karar verdiğinizde daha vizenizi bile almadan önce kalacak yer imkanlarını araştırmaya başlamalısınız. Öncelikle unutmayınız ki, kalacak yeri sizin adınıza eğitim göreceğiniz kurumlar da ayarlayabilirler. İlk etapta, kurumun bunu sizin adınıza yapıp yapmayacağını teyid ettirmeniz ve yaklaşık ücretleri hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 

Eğer okuyacağınız kurum kalacağınız yeri sizin için ayarlayamıyorsa veya ayarladığı yerler bütçenize yüksek geliyorsa, kalacağınız yeri kendi başınıza bulmaktan başka şansınızın kalmadığını söyleyebiliriz. 

 

Araştırmalara Erken Başlamanın Önemi

 

Kalacak yeri kendi başınıza araşturacaksanız bunun için daha Türkiye’deyken araştırmalara başlamanızı tavsiye ederiz, zira hem erken başvurmanız gereken yerleri kaçırmamış olursunuz hem de yeni yerleşeceğiniz ortam hakkında bilgi toplarsınız. Özellikle üniversite öğrencileri için erken yurt başvurusunda bulunmak çok önemlidir. Üniversite yurtları genelde kısıtlı sayıdadır ve neredeyse bütün öğrencilerin ilk önceliği bu yurtlar olmaktadır. O yüzden yurt başvuruları dolmadan önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz. Araştırmalara erken başlamak, belli bir süre bulunacağınız bir yabancı ortamı tanımanız için de size faydalı olacaktır. Bunu bir ön etüd çalışması olarak görebiliriz. 

 

Kalacak Yer Araştırmada Önemli Faktörler

 

Konum: Kalacak yer arayışlarınıza öncelikli olarak eğitiminizi alacağınız kuruma konum olarak en cazip yerleri tespit ederek başlayabilirsiniz.  Araştırmanıza;

 

a)en yakın: şehir ulaşım imkanları dahilinde zamandan tasarruf edip, uykunuzdan arttırabileceğiniz, erken ders saatlerinde veya gece etüdlerinde kısa zamanda okula gidip gelebileceğiniz,

b)en güvenli: şehir suç oranları haritalarında muadillerine göre güvenilir görünen,

c) uygun fiyatlı: şehir ortalamasına göre ve bütçenize uygun olanbölgeleri tespit ederek başlayabilirsiniz. 

 

Bu faktörlerin hepsinin bir arada bulunması zor olsa da, biraz araştırmayla istekleriniz doğrultusunda en optimum yeri tespit edebilirsiniz.

  • Kalacak yerin çeşidi: Bu etapta ise bütçenize göre bir yer seçmelisiniz; 
  • Paylaşımlı ya da paylaşımsız bir oda, 
  • Stüdyo daire 
  • Dayalı döşeli bir ev seçenekleriniz arasındadır. 

 

Kalacak Yer Araştırma Metodları

 

Kalacağınız yeri araştırmak için internet üzerinde üniversitenizin mail gruplarından, bu iş için özel açılmış forumlardan, bulunduğunuz şehrin ilan sitelerinden veya emlak sitelerinin kendi web sayfalarından faydalanabilirsiniz. 

 

Bu surette, evindeki bir odasını kiralayan ev sahipleriyle haberleşebilir ya da sizin gibi kalacak yer arayanlarla gruplaşarak odalarını paylaşacağınız bir ev kiralayabilirsiniz. Fakat bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kişilerden ev kiralarken asla evi görmeden para havalesi yapmamanız ve altına imza atacağınız kontratı iyi okumanızdır. 

 

Sonuç

 

Araştırmalarınızı yaptınız, yurtdışı eğitiminizi alacağınız periyot için içinize sinen güzel bir yer de buldunuz, güvenilir olduğuna inandıklarınızla anlaştınız veya rezerve ettirdiniz. Artık daha rahat bir şekilde, nerede kalacağım derdi olmadan ve otellere geceliği bir ton para vermeden kendi evinize ya da odanıza yerleşebilirsiniz.

 

Ya da, bu araştırmalarınızdan olumlu bir sonuç alamadınız veya kalacağınız yeri bir kere de gözlerinizle görmek istiyorsunuz, bu durumda size önceden bir hostel veya uygun fiyatlı bir otel ayarlayarak, kalacak yer araştırmalarınıza gideceğiniz yerde devam etmenizi öneririz.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey