Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Öğrenci Yaşamı - Okunması gerekenler

Yurtdışında Okurken Çalışmak

2326

Okurken çalışmak, öğrenciler olarak hepimizin bildiği fakat cesaret edemediği bir kavramdır. Çoğumuza göre öğrencilik zaten başlı başına tam zamanlı bir iştir ama en azından kısa vadede ödemesi olmayan bir iştir
Bu yazımızda, aslında o kadar da kötü bir şey olmayan okurken çalışma kavramını; bize katabileceği iyi yanlar ve hoşumuza gitmeyecek kötü yanlar olarak inceleyeceğiz.

 

Okurken Çalışmanın İyi Yanları

 

Öğrencilik hayatımızda çalışmak sadece maddi getirisi olan bir kavram değildir. Tabii ki asli önemi ve bizi çalışmaya teşvik eden maddi getirisi ilk plandadır ama diğer faydalarını anlatmayı es geçmek de olmaz.


İlk olarak maddi getiri demiştik, bunun yanında farklı seviyelerdeki çalışanlarla kuracağımız ilişkiler ileride iş hayatına atılacak bireylere insanları tanıma ve onlarla olan ilişkilerinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda tecrübe kazandırmaktadır.


Bunun yanında, verilen görevleri yaparken göstereceğimiz organize etme ve gerçekleştirme faaliyetleri, çoklu görevlere karşı vereceğimiz tepkiler, planlı ve programlı hareket etme yeteneği, zorluklara karşı problem çözücü olma becerisi gibi okulda öğrenemeyeceğimiz ve sadece iş ortamında öğreneceğimiz tecrübeleri de kazanmış olacağız.

 

Burada kişiliğimiz, karakterimiz, çalışma hayatındaki düsturumuz ve çalışma arkadaşlarımızla ilgili tutumlarımız üstlerimiz tarafından olumlu referans mektuplarına konu edilebilmektedirler. Bu referans mektupları da ileride başvuracağımız eğitim programlarına kabülümüzde veya ilk işlerimizde işverenlerimizin değerlendireceği önemli referanslar olarak kabul edilecektir.

 

Bununla beraber hangi işi yaptığımız veya iş ortamımızı nasıl seçtiğimiz de bize avantajlar getirebilmektedir. Örneğin, kütüphanede çalışan bir öğrenci okurken çalışmakla kalmayacak bu çalıştığı zamanda da okuyabilecek yani dersleriyle de ilgilenebilecektir. Ya da okuduğu bölümle ilgili yarı-zamanlı bir işte çalışan kişi, bu kaznadığı tecrübelerle geleceğine büyük yatırım yapmış olacaktır.

 

Amerika gibi bazı ülkeler, öğrencilerin sadece kampüslerde çalışmasına izin vermektedirler. Öğrencinin okuduğu kampüste çalışmasının ise birçok avantajı vardır. Kampüste hiç tanımadığı ve belki de tanışamayacağı insanlarla bu iş dolayısıyla tanışmasından tutun da içinde yaşadığı trafiği, ulaşım sorunu olmayan bir yerde bir işe sahip olması ve genelde kendi akranlarıyla muhattap olması bunlardan bazılarıdır.


Sözün özü, bir öğrenci şartlar onu zorladığı için okurken çalışmak zorunda kalsa bile; bunu hayatına dair çok güzel bir tecrübe olarak düşünüp, çalışmanın kendisine kazandıracağı yeteneklerle birlikte bu olumsuz gibi görünen durumu avantaja çevirebilmektedir.

 

Okurken Çalışmanın Kötü Yanları

 

Her olayın bir iyi bir kötü yanı olduğu düşünülünce, okurken çalışmanın da hoşumuza gitmeyen yanları olması gayet doğaldır.


Örneğin; gayet zor ve konsantre olmanızı gerektirecek bir seviyede eğitim alıyorsanız, çalışmak zorunda olmanız hiç hoşunuza gitmeyecektir. Bu surette, hem çalışmanız gereken derslere odaklanmanız zor olacak, hem de çalışırken aklınız derslerinizde olacağı için beyninizdeki baskıyla birlikte işinizde de verimli olamayabileceksiniz.

 

Yurtdışında okuyan öğrenciler açısından ise, okurken bulunduğumuz ülkeye göre yarı-zamanlı (part-time) olarak çalışma izni alabileceğinizi ve Amerika gibi ülkelerde bu çalışma iznini sadece kampüs içinde kullabileceğinizi düşünürsek iş bulma fırsatları çok da fazla olmayacaktır.


Bununla beraber çalışma saatlerinin düzensizliği ve alacağınız ücretlerin düşüklüğü de yine beklentilerinize ters düşecektir. Aynı ülkelerde 20 saat civarı çalışmaya izin verilmesi de alacağınız ücretin eğer daha fazlasına ihtiyacınız varsa size yetmemesine neden olacaktır. Her ne kadar burada öğrencilere yazın 40 saate kadar çalışma izni verilse de bunun da kendinize ayıracağınız boş zamanları azaltacağını düşünürsek, sosyal ve mental açıdan iyi bir üniversite hayatı geçiremeyeceğinizi söyleyebiliriz.

 

Sözün Özü

 

Bir öğrenci için zorunda kalmadıkça çalışmak uygun şartların sağlanması durumunda bir fırsata da dönüşebilmektedir. Bunu bir fırsat olarak görerek gayet önemli tecrübeler kazanmak mümkündür. Ama uygun şartları sağlayamazsak da unutmamamız gereken en önemli unsur, önceliği her zaman derslerimize vermemiz gerektiğidir.

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.