Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Bölüm Rehberleri

Community College Nedir?

share image

Meslek yüksek okullarına benzerlik gösteren Amerika'daki Community kolejler, öğrencileri iş hayatına hazırlıyor.

 

Amerika'da eğitim dendiğinde akla birçok seçenek gelir. Şu anki ekonomik durum göz önüne alındığında ise Community olarak adlandırılan kolejlerin popülerliğinin gittikçe arttığını söyleyebiliriz. Bölüm zenginliği açısından, kariyer fırsatlarının çokluğu ve farklı zamanlarda okuyabilme seçenekleri ile Community kolejler öğrenciler için cazip bir seçenek oluyor.

 

Community kolejler genelde Türkiye’deki meslek yüksek okullarına benzer. Öğrencilere 2 senelik eğitim veren bu kolejler, öğrencileri daha çok mesleğe dayalı eğitim vererek onları iş hayatına hazırlar. Bu eğitim süresini başarı ile tamamlayan öğrenciler Associate diploması almaya hak kazanır. Associate diploması sadece Community kolejlere özgü olup bu okullardan mezun olan öğrencilere verilir. Amerika eğitim sisteminde yüksek öğrenim süreci Associate diplomasından üniversite diplomasına daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimine kadar varabilir. Tabii ki üniversite diplomasına sahip olmak için önce Associate diploması almak gerekmez. Üniversite eğitimini hedefleyen öğrenciler direkt olarak 4 senelik fakültelerde eğitimlerine başlayabilirler. Eğer Associate diplomasına sahipseniz ve bunu Bachelor yani lisans diplomasına tamamlamak istiyorsanız, Community kolejler 2 yıllık eğitimden sonra 4 yıllık eğitime geçiş olanağı sunuyor.

 

Eğitim Masrafları

 

Community kolejlerin en büyük avantajı eğitim masraflarının daha uygun olması ve 2 senelik bir zaman diliminde öğrencilerin diploma ile mezun olabilmesi. 4 yıllık lisans eğitimine geçiş yapılacak olsa dahi, 2 senelik Community kolej deneyimi yine de tüm eğitim masraflarında kazanç sağlayacaktır.

 

Community kolejlerde geleneksel üniversite ortamının sağladığı yurtta kalma, kampüs hayatı gibi üniversite hayatının önemli parçaları olan deneyimleri yaşamak pek mümkün değil. Community kolejler geleneksel üniversitelerle karşılaştırıldığında daha ziyade küçük bir akademik ortam sunar.

 

Buna rağmen öğrencilerin sosyal klüplere, aktivitelere katılması, okulda çalışması gibi olanaklar mümkün. Community kolejler kampüs içinde konaklama imkanı sunmadığından yabancı uyruklu öğrencilerin konaklama seçenekleri ve masraflarını iyi değerlendirmeleri gerekir.

 

Kolejin bulunduğu lokasyon nedeniyle konaklama masrafı artabilir. Öte yandan kampüs dışında konaklayacak olmanın yabancı uyruklu öğrencilere sağlayacağı avantajlar olabilir. Örneğin kampüs içindeki yurtlarda okul zamanı dışında kalmak isterseniz veya okul açılmadan önce yerleşmek isterseniz bunun için ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

 

Yabancı uyruklu öğrenciler için başvuru sürecinde çok fark yoktur. Eğitim programını başarıyla tamamlayan öğrenciler Associate diplomalarını alabilecekleri gibi isterlerse 4 yıllık eğitim sürecine de geçiş yapabilirler.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Lisans