Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Vize Rehberleri

Amerika Öğrenci Vizesine Başvuru

share image

Tüm dünyada öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri bir çok imkan ve fırsatıyla öğrencilerin hayallerini süslüyor. Amerika’da öğrenim görmek için vize süreci, vize için gerekli belgeler ve püf noktalar ile ilgili yazımızı okumadan Amerika öğrenci vizesine başvurmayın!

 

Amerika’da okumak isteyenlerin alması gereken vize türü F1 vize türüdür. F1 vize türü tam zamanlı Amerika’da öğrenci olarak yer alacak kişiler içindir. Tam zamanlı öğrencilik; üniversite eğitimi için haftada minimum 15 kredilik eğitim ve dil kursu eğitimi içinde haftada minimum 18 saatlik eğitim anlamına gelmektedir.

 

Amerika’da Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 

 • En az 1 yıl geçerli pasaport (Eğer varsa eski pasaportlar)
 • DS-160 vize başvuru formu: 
 •  Fotoğraf: 1 adet son 6 ay içinde çekilmiş arka fon beyaz renkte, 5*5 cm fotoğraf.
 • Vize başvuru ücreti: Vize başvuru ücreti olan US$ 160’in herhangi bir AKBANK  şubesine  Amerikan Konsolosluğu hesabına yatırıldığını gösteren dekont.
 • SEVIS ücreti: Her öğrencinin bir sevis numarası olmalıdır. Bunun için sevis ücreti ödenir. Bu ücret 200 dolardır. Sevis ücreti konsolosluktaki vize görüşmesinden minimum 3 gün önce yatırılmalıdır. 
 • Okul kabul belgesi: Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi  (I-20 belgesi).
 • Mezun veya mezuniyet durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz  (fotokopileri) 
 • Halen öğrenci iseniz, yeni alınmış öğrenci belgesi ve okulunuzdan izinli olduğunuzu veya okulunuzu dondurabileceğinizi belirten bir yazı (asılları)
 • Mezun durumundaysanız, diplomanız (fotokopi) Not çizelgeniz(Transkript) (aslı)Transkriptiniz okul tarafından kapalı ve ağzı mühürlenmis bir zarf icerisinde verilmelidir.
 • Daha önce yurtdışında veya Türkiye’de bir dil kursunda eğitim gördüyseniz ilgili sertifikalar (fotokopileri) Üniversitedeki hocalarınızdan veya eski/şimdiki işverenlerinizden alınmış referans mektupları 
 • Yurt dışında kalacağınız sürede geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlamak için Ailenize veya size ait bankadan alınacak banka referans mektubu (hesabınızdaki son bakiyeyi belirten, banka tarafından imzalı kaşeli yazı), (asılları)
 • Banka hesap cüzdanlarının fotokopisi (son birkaç günde açılmış veya son günlerde yüklü miktarda para yatırılmış hesap olmamalıdır, minimum son 2 aylık hesap hareketlerini göstermelidir
 • Aileniz bordrolu çalışan ise, son 3 aylık maaş bordrosu, ailenizin görevini ve çalıştığı süreyi belirten şirket yazısı (fotokopileri) Aileniz şirket sahibi ise, Ticaret ve sanayi Odasından alınmış faaliyet belgesi, zarar göstermeyen vergi levhası, imza sirküleri, Resmi Gazete örneği, Aileniz serbest çalışıyor ise, zarar göstermeyen vergi levhası,
 • Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri 
 • Öğrenci olmayan erkek adaylar için askerlik durumlarını gösterir belge (fotokopi) 
 • Çalışıyorsanız, işvereniniz den izinli olduğunuzu belirten bir yazı(aslı). Maaş bordroları, gelirinizi gösteren belgeler, banka cüzdanları gibi evrakların orijinal olması faydalı olacaktır. 

 

Amerika'daki üniversitelerin broşürünü indirin

 

Amerika Öğrenci Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

 

Amerika öğrenci vizesi başvuruları İstanbul ve Ankara’da bulunan ABD büyükelçiliklerine yapılır.

 

Öğrenci Vizesi ile Amerika’da Çalışabilir miyim?

 

Amerika’da F1 Öğrenci Vizesi ile eğitim gördüğünüz okulda, uluslararası bir organizasyonda ve pratik kazanma amaçlı stajlarda çalışabilirsiniz. Ayrıca Amerika’da öğrenciliğiniz sırasında ekonomik zorluğa düşerseniz geçici özel çalışma izni alabilirsiniz. Amerika'da öğrenciyken çalışma hakkında daha fazla bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

SEVİS Nedir?

 

Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani, orijinal kısaltmasıyla SEVIS göçmenlik hakkı bulunmayan kişiler hakkında, bu kişilerin Birleşik Devletler'de bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. SEVİS size vize başvurunuz sırasında verilen bir izleme kodudur.

 

I-20 Nedir?

 

Amerika F-1 öğrenci vizesi alacak olan tüm öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları Amerika'daki eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten resmi yazıdır. I-20 program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını içermelidir. Gideceğiniz okulu vize başvurusundan önce belirleyeceğiniz için kayıt yaptırdığınız okuldan mutlaka I-20 belgenizi isteyin.

 

 

Amerika’da üniversiteler ve eğitim kurumlarını incelemek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA