Video thumb

Macquarie University

Avustralya Avustralya

2,399 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at Macquarie

Sizin için Kalite Yönetimi bölümleri

DETAYLARI GÖSTER

Genel Bakış

Kozmopolitan Sidney şehrine yakın, doğa manzaralı bir alanda, Avustralya’nın yüksek teknolojili en geniş bölgesinin merkezinde yer alan Macquarie University, 42.000 öğrenci ve 3.000 personele ev sahipliği yapar.

Hem yerel hem uluslararası çapta ilerici bir kurum olan Macquarie, Aborjinler hakkındaki bilgi, ortak kültür ve tarihin sürdürülmesi için Aborjin ve Torres Strait Island yerlileri ile birlikte çalışır.

US News Best Global Universities Rankings’te Avustralya’daki en iyi 10 üniversite arasında yer alan Macquarie özellikle inovasyon, araştırma ve keşif alanlarına odaklanır. 2018 QS World University Rankings’te (Konu Alanına Göre), Macquarie’den 11 konu alanı en iyi 100 arasına girmeyi başarmıştır.

Avustralya’nın ilk ve tek özel üniversite hastanesi ve otomatik bir kitap erişim sistemi bulunan modern bir kütüphane gibi fark yaratan dijital teknolojiler, spor ve yüzme havuzu tesisi ve tren istasyonu gibi muhteşem kampüs olanakları için 1 milyar AUD’un üzerinde yatırım yapmıştır.

Aile yanında, kampüste ve kampüs dışında yurtta veya özel konaklama seçenekleri sayesinde öğrenciler canlı ve samimi bir ortamın tadını çıkarabilir; sosyal kulüplerden ve olimpik yüzme havuzu, bireysel antrenör hizmeti, modern bir Sağlık Kulübü ile muhteşem spor ve fitness programından faydalanabilirler.

Kampüste ve kampüs çevresinde bulunan 300’ü aşkın şirket sayesinde Macquarie personelinin dünyada öncü kuruluşlardan bazılarında benzersiz araştırmalara erişimi bulunur; aynı zamanda pek çok derece programı profesyonel kuruluşlarla işbirliği içinde ve bu kuruluşlarca onaylı bir şekilde oluşturulur. Macquarie’nin benzersiz PACE (Professional and Community Engagement) programı öğrencilere öğrenim görürken Pratik deneyim edinme imkânı sunar ve heyecan verici bir kariyerin kapılarını açmaya yardımcı olabilir. Bu program işle bağlantılı öğrenime odaklı olup öğrencileri eğitimleri süresince staj programlarına katılmaya teşvik eder.

Macquarie, Avustralya’da uluslararası öğrencilere yönelik en cömert burs programlarından birine sahiptir. Her yıl, toplam 5 milyon AUD’un üzerinde burs vermektedir.

CRICOS: 00002J

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

A$34,850

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

A$35,490

Meslek kursları
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

A$31,000

Harcamalar

Yaşam masrafları

A$28,553

Kampüs konaklama

A$19,630

Yenilikler

Yenilikler

ARC Hibesi

Kasım 2018’de düzenlenen Australian Research Council (ARC) hibe dağıtım etkinliğinde Macquarie University 14 milyon AUD’un üzerinde hibeye layık görülmüştür; bu miktar, planeter dönüşüm, beyin yanallaşması, Avustralyalı iş kadınlarının tarihi vd. gibi çeşitli konu alanlarına odaklı 38’i aşkın çokdisiplinli proje için kullanılmaktadır.

Hükümetin Macquarie University araştırma projelerine yönelik fon desteğinin bir parçası olarak ARC aracılığıyla, The Hon Dan Tehan MP (Eğitim Bakanı) tarafından toplam 380 milyon AUD toplandığı bildirilmiştir.

Macquarie University’nin araştırmaya verdiği öneme vurgu yapan Rektör Yardımcısı (Araştırma) Profesör Sakkie Pretorius, ARC hibelerinin Macquarie’nin yalnız geçmişteki olağanüstü araştırma performansının değil aynı zamanda çeşitli araştırma projeleri genelindeki güçlü potansiyelinin takdiri olarak görüldüğünü belirtmiştir.

“Bu başarı, üniversitedeki zengin araştırma ortamının akademisyenleri çeşitli alanlarda mükemmelliyete teşvik ettiğini gösterir. Başarılı hibe başvuruları uzun zaman ve fedakârlık gerektirmektedir; bu muhteşem sonuç, Macquarie akademisyenleri tarafından ortaya konulan araştırma kalitesinin bir kanıtı niteliğindedir.”

AASCB Akreditasyonu

Üniversitenin İşletme ve İktisat Fakültesi, seçkin AACSB akreditasyonunu almaya hak kazanmıştır. AACSB 1916 yılında kurulmuş olup dünya çapında işletme okullarına yönelik en köklü akreditasyon kuruludur.

AACSB International yardımcı başkanı ve akreditasyon başmüdürü Stephanie M. Bryant şunları söylemiştir: “AACSB Akreditasyonu, öğretim, araştırma ve müfredat geliştirme dahil tüm alanlarda mükemmelliyete odaklandığını kanıtlayan kurumlara verilir.”

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Macquarie University’nin akademik personel kadrosu, öğretmenleri, araştırmacıları öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunabilmek için ustalıkla çalışmaktadır.

İşverenler tarafından aranan profesyonel bilgi ve becerileri kazandırmasıyla tanınan Macquarie University, QS Top Universities Rankings’te 5 yıldıza layık görülmüştür.

Üniversite aynı zamanda, Microsoft, Google, Johnson & Johnson gibi sanayi devlerinin yanı sıra ABD, Avrupa, Birleşik Krallık ve Asya’da dünya standartlarındaki üniversitelerle geniş ortaklık ağlarına sahiptir. Bu ortaklıklar, üniversitenin üstün nitelikli öğretim inovasyonları ve araştırmalarındaki ve küresel çapta istihdam edilebilir mezunlar yetiştirmedeki şöhretini yansıtır. Prestijli kuruluşlarla olan bu ortalıklar aynı zamanda Macquarie University’nin dünya genelindeki en iyi üniversiteler arasında %1’de yer almasını sağlamıştır.

Macquarie University’nin uzman Öğretim İnovasyon Merkezi bünyesinde üniversitenin eğitim ve öğretim süreçlerini iyileştirmede destek veren uzmanlar yer alır. Bu merkez, teknik ve modern yöntemler içeren yenilikçi öğretim teknikleri geliştirme ve uygulamada çok önemli bir rol oynar. Aynı zamanda kuruma, öğretim kalitesini sürdürmede yardımcı olur ve profesyonel öğrenim imkanları sunar.

Eğitim Seçenekleri

Eğitim Seçenekleri

Macquarie University’deki uluslararası öğrencilere geniş bir disiplinlerarası derece yelpazesi sunulur. Üniversite, işletme, mühendislik & bilgi teknolojisi, sağlık & tıp bilimleri, çevre, hukuk & güvenlik, medya, tarih, dil, sanat, fen ve eğitim dahil olmak üzere çeşitli konu alanlarında lisans ve lisansüstü derece programları yürütür. Dereceler, istihdam edilebilirlik ve sanayi bilgisine odaklı olarak şekillendirilir.

Macquarie’de lisans programları iki şekilde tasarlanır. Birincisinde, belirli programlarda öğrenim gören öğrencilerin mezun olmak için dersleri belirli bir sırayla tamamlamaları gerekir. İkincisi ise öğrencilere kendi öğrenim alanlarında çeşitli konu alanı seçenekleri sunan diğer programlardır.

Öte yandan, lisansüstü seviyede öğrenim gören öğrenciler, asıl odaklandıkları alanla bağlantılı olmayan dersleri dahil edebilecekleri ve kendi ders ve araştırma programlarını kendileri şekillendirebilecekleri için daha fazla esnekliğe sahiptir.

Macquarie University, lisans ve lisanüstü programlarının yanı sıra öğrencilerine yurtdışı eğitim, araştırma ve staj programı seçenekleri sunar. Bu kadar geniş bir seçenek yelpazesi ile tüm öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeye odaklanır.

Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Lisans Programları

Lisans programlarına kayıt yaptırmak isteyen uluslararası öğrencilerin şu koşullardan en az birini yerine getirmeleri gerekir:

  • Tanınmış bir ortaöğretim kurumunu tamamlamış olmak veya New South Wales Higher School Certificate (NSW HSC) gibi üniversite giriş sınavlarını girmiş olmak ya da yurtdışında eşdeğer bir eğitime sahip olmak
  • Tanınmış bir üniversite hazırlık programını tamamlamış olmak
  • 2 veya 3 yıllık bir diploma ya da lisansüstü dereceye sahip olmak
  • Tanınmış bir üniversite derece programında en az 1 yıl öğrenim görmüş olmak

Lisansüstü Programlar

Yüksek Lisans (Eğitim Programı)

Yüksek lisans programlarına başvuru yapan uluslararası öğrencilere yönelik genel önkoşullar arasında standart bir üniversiteden, Avustralya’daki bir üniversiteden alınan bir lisans derecesine eşdeğer bir lisans derecesi elde etmiş olmak yer alır.

Programa göre özel koşullar söz konusu olabilir. Örneğin, bazı şartlar arasında seçilen alanda iş deneyimi ve lisans onur derecesi ile bitirilmiş ileri bir eğitim yer alır.

Öğrencilerin aynı zamanda lisansüstü (öğrenim) programlarının çoğuna kayıt için belirli bir akademik not ortalamasına (GPA) sahip olmaları gerekir. Bu not ortalaması öğrencilerin lisans programlarındaki ortalama akademik performanslarını gösterir.

Üniversite, uluslararası öğrencilerin puanlama sistemindeki eşdeğerlikleri görebilmeleri için 25 ülkede kullanılan puanlama sistemini Macquarie’nin 7-puanlı akademik not ortalama sistemi ile karşılaştıran bir liste hazırlamıştır. GPA sistemine sahip olamayan ülkeler için bu listede, gerekli minimum geçme standardına yer verilmiştir.

Yüksek Lisans (Araştırma)

Macquarie University’de yüksek lisans (araştırma) veya doktora programlarına başvuru yapan öğrenciler için diğer zorunlu kriterlerden biri de akademik araştırma deneyimidir. Diğer yeterlilik şartlarına ilişkin detaylar üniversitenin lisansüstü araştırma sayfasında bulunabilir.

Tesisler

Tesisler

Macquarie University’de öğrencilere canlı ve ilgi çekici bir ortam garantisi verilir çünkü üniversite akademik destek ve sağlık hizmetlerinden rekreasyon topluluklarına ve altyapısına kadar çok çeşitli tesis ve hizmetlere sahiptir.

Kütüphane: Macquarie University kitaplara dakikalar içerisinde erişim imkânı sunan yüksek teknolojili modern robotik erişim sistemine sahiptir. Avustralya’da üniversite kütüphaneleri arasında bu teknolojiyi kullanan ilk kütüphanedir.

Macquarie University Hospital: Avustralya’da bir üniversite kampüsünde kurulmuş olan ilk kâr amacı gütmeyen eğitim hastanesidir. Bu hastane, uyumlu bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla bilgi ve uzmanlığı buluşturmaya önem verir.

Finance Decision Lab: Macquarie University sanayiciler, uluslararası üniversiteler ve hükümetler arasında ortak araştırma projeleri ve bunların gerçek dünya ile bağlantısı hakkında tartışmalara imkân tanıyan özel bir laboratuvara sahiptir.

Rekreasyon ve sosyal yaşam: Macquarie University spor, kültür ve sanat gibi çeşitli alanlarda 170’i aşkın spor kulübü ve topluluğa sahiptir. Bu kulüp ve topluluklar öğrencilerin yeni beceriler ve sosyal ağlar geliştirebilmeleri için harika platformlardır.

Spor ve Fitness: Macquarie University Avustralya üniversiteleri genelinde en iyi tesislerden bazılarına sahiptir. Bunlar arasında 25 metrelik yüzme havuzu (kapalı), 50 metrelik ısıtmalı yüzme havuzu (açık), tenis, squash kortları ve basketbol sahası ve bir de spor salonu yer alır.

Üniversitenin spor kulübü aynı zamanda dans, tüplü dalış, kürek, su topu, kayak, kriket ve rugby dallarında hem başlangıç hem de ileri seviyelerde çeşitli programlar düzenler.

Konaklama: Üniversitenin hem kampüste hem de kampüs dışında konaklama tesisleri mevcuttur. Öğrenciler, akademik ve sosyal yaşamları arasında bir denge kurmalarına yardımcı olacak farklı konaklama biçimleri arasından tercih yapabilir.

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Avustralya’nın en cömert burs programlarından birine sahip olan Macquarie University her yıl uluslararası öğrencilere çeşitli imkanlar sunarak öğrenimlerini sürdürmelerine yardımcı olur. En kapsamlı burs seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Uluslararası Rektörlük Bursları

Macquarie University’nin Uluslararası Rektörlük Bursu uluslararası öğrencilere akademik başarılarını takdir etmek üzere verilir. Bu burs için oldukça fazla rekabet söz konusu olup burs, gelecek öğrencilere yalnızca akademik başarı temelinde dağıtılır.

Burs miktarı 10.000 AUD olup, öğrenim ücreti üzerinden indirim şeklinde uygulanır.

Macquarie University International College Bursu

Macquarie University International College, üniversitenin lisans derece programlarına alternatif bir giriş yolu arayan uluslararası öğrencileri tercih ettikleri bir kurumdur.

Macquarie University International College Bursu, uluslararası öğrencilerin Avustralya’da medya ve sanatın yanı sıra mühendislik, fen, teknoloji alanlarında öğrenimlerini ileri taşımaları amacına yönelik olarak başlatılmıştır.

Bu burs kapsamında, hak kazanan her öğrenciye tek seferlik 3.000 AUD burs verilir. Bu miktar, öğrenim ücreti üzerinden indirim şeklinde uygulanır.

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

Önemli bilgiler

Hotcourses Diversity Index

Bu nedir?

EVİNDE HİSSET ENDEKSİ

0.32%
Türkiye’den gelen öğrenciler

ÇEŞİTLİLİK ENDEKSİ

Bu üniversitede
117
uluslararası milletten öğrenci eğitim görüyor

Sıralamalar

QS World University Rankings 2020
Kaynak: QS

237th

Times Higher Education World University Rankings 2020
Kaynak: THE

201st

Academic Ranking of World Universities 2019
Kaynak: ARWU

201st

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.5Lisans

Size en yakın IELTS sınav merkezini bulun

Profile image1
close