COVID-19 güncellemesi: Bu üniversite online olarak başlayacak ve daha sonra kampüste devam edecek programlar sunar. Daha fazla bilgi için bu bölüme göz atın.
Video thumb

University of Ottawa

Kanada Kanada

31,008 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at University of Ottawa

University of Ottawa

İNTERNET SİTESİNE GİT

Genel Bakış

Her yıl 8.000’in üzerinde uluslararası öğrenci University of Ottawa’yı (uOttawa) tercih eder. Kanada’nın başkenti ve politika merkezi olan Ottawa’da hizmet veren uOttawa, onlarca STK, büyükelçilikler ve konsolosluklar dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası kaynakla çevrilidir. Uluslararası öğrenciler bu kurumda, bir yanan dünyanın en iyi 10 ülkesinden birinde yaşarken diğer yandan uygun öğrenim ücretleri ve üstün kaliteli bir eğitim avantajına sahip olur.

uOttawa dünya çapında en iyi üniversiteler arasında ilk %1’de; Kanada’da ise araştırma odaklı en iyi 10 üniversite arasında yer alır. Kurum, öğrencilerin İngilizce, Fransızca veya her iki dilde öğrenim görebilecekleri, İngilizce-Fransızca çift dilli eğitim veren, dünya çapındaki en büyük üniversitedir.

550’nin üzerinde lisans, yüksek lisans ve doktora program seçeneği ile uOttawa dereceleri küresel çapta tanınır. Programlar düzenli olarak gözden geçirilmekte olup bu sayede en yüksek eğitim standartları sağlanır.

Her yıl 155 farklı ülkeden 42.000’in üzerinde öğrenci University of Ottawa’da öğrenim görmektedir. Uluslararası öğrenciler, derece seviyesinde öğrenime hazırlık için yoğun İngilizce veya Fransızca dil programlarında öğrenim görebilirler.

Üniversite öğrencilerinin başarılı olmasına yardımcı olmak için ücretsiz bir hizmet ve program ağı sunar. Dersler başlamadan önce uluslararası mentörler ve Uluslararası Öğrenci Ofisi, öğrencilerin üniversiteye ve Kanada’da yaşama hazırlanmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda, Akademik Yazma Yardım Merkezi ve Kariyer Geliştirme Merkezi dahil olmak üzere öğrenimleri boyunca öğrencilere destek sağlayacak çok sayıda ücretsiz hizmet mevcuttur.

University of Ottawa, 50 ülkede ortaklığa sahip olduğu 280’i aşkın ortak üniversite ile birlikte uluslararası öğrencilere yurtdışı öğrenim imkânları sunar. Aynı zamanda, uluslararası değişime hak kazanan öğrencilere destek vermek amacıyla garantili hareketlilik bursu mevcuttur.

Makul yaşam giderleri ve kültürel çeşitliliği ile Kanada, uluslararası öğrenciler için ideal bir ülkedir. Ayrıca, Ottawa’da tüketici fiyatları Toronto’dakinden %25 daha düşüktür. Ülke, muhteşem doğa manzaraları ve kayak, yürüyüş ve kano sporu gibi açık havada yapılabilecek etkinlikler için sınırsız imkânlar sunar.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

CAD$11,920

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

CAD$7,540

Harcamalar

Yaşam masrafları

CAD$13,917

Kampüs konaklama

CAD$8,491

Yenilikler

Yenilikler

uOttawa 2020 Dünya Üniversite Sıralamalarında Yükselişte

University of Ottawa, 2020 Times Higher Education World University Rankings’te 2019’da bulunduğu 176. sıradan 141. sıraya yükselmiştir. Üniversite araştırma yoğunluğuna göre üç yıl art arda Kanada’daki 7. en iyi üniversite sırasını korumaktadır.

uOttawa, gelecek yıllarda da araştırma, ortaklık ve yetenek alanlarında başarılarını arttırmaya devam edecektir. Son beş yılda bu hedefe yönelik olarak beş yeni modern tesis açmış olup toplamda 1.100 öğretim ve araştırma laboratuvarına sahiptir.

Dersler arasında çalışmak için ayrılmış özel bir alan olan yeni Learning Crossroads adlı tesis, 8K ekranların yer aldığı video duvarları, sanal gerçeklik ekipmanları, grupla çalışma alanları, multimedia odaları ve ödünç alınabilecek olan ekipmanlar sunar.

Üniversite, akademik sorular konusunda yardımcı olabilecek olan akademisyen-öğrenci mentörlerine ek olarak akran destek ekiplerine büyük önem verir. Öğrencilerin Kanada’da entegrasyonlarına yardımcı olmak amacıyla 14 uluslararası mentörden oluşan özel bir ekibe sahiptir.

Le Cordon Bleu gastronomi okulu ile işbirliği içinde oluşturulmuş olan ve 2020 güz döneminde hizmete açılacak olan Entegre Gıda Bilimi programı, zamanına uygun benzersiz tek bir program sunmak ve sektördeki bilgi açığını kapatmak amacıyla dünyaca ünlü iki kurum bünyesindeki uzmanları bir araya getirir. Le Cordon Bleu Ottawa, Şef ve Eğitmeni Stéphane Frelon program ile ilgili olarak şunları söylemiştir: “Mezunlar, yemeğin rol oynadığı her sektörde lider olabilmek için gerekli becerilere ve deneyime sahip olacaktır.” Bu program mezunlara iş piyasasında başarılı olabilmek için yeni beceriler kazandıracaktır.

Kurum, öğrencilerin iş imkânlarını arttırmak ve bilgi ve becerilerine uzmanlık katmak için bir dizi kısa, kurs-temelli yüksek lisans programı başlatmıştır.

Uluslararası doktora öğrencilerini desteklemek ve üniversitenin araştırma yoğunluğuna olan katkılarını takdir etmek amacıyla Uluslararası Doktora Bursu veya Fransızca konuşan öğrenciler için farklı öğrenim ücretinden muafiyet imkanı aracılığıyla tüm doktora öğrencilerine yönelik düşük öğrenim ücretleri kolaylığı mevcuttur.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

University of Ottawa, öğretim başarısı ile fark yaratan bir kurumdur. Sundukları yüksek kaliteli eğitim dolayısıyla fakülteler genelindeki profesörleri pek çok ödüle layık görülmüştür. Profesörleri samimi ve destekleyici olup ve öğrencilere ders saatleri dışında destek vermeye hazırdır. Her bir öğretim elemanı başına yaklaşık 25 öğrenci düşmekte olup sınıflarda işbirliği ve münazara ortamı teşvik edilir.

Araştırma

uOttawa, muhteşem öğreniminin yanı sıra çeşitli disiplinleri kapsayan, fark yaratan ve yaratıcı araştırmaları ile tanınır. Üniversite, Kanada’nın en başarılı 10 araştırma yoğun üniversitesinden biri olup çok sayıda merkez ve kuruma ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları:

 • Çevre Hukuku ve Küresel Sürdürülebilirlik Merkezi
 • İnsan Hakları Araştırmaları ve Eğitim Merkezi
 • uOttawa Beyin ve Zihin Araştırmaları Enstitüsü
 • Éric Poulin Nöromusküler Hastalık Merkezi
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

University of Ottawa’da İngilizce, Fransızca veya her iki dilde de öğrenim seçeneği mevcuttur. Uluslararası öğrencilerin, kabul edilmek için bu dillerden birinde yeterlilik seviyesine sahip olmaları gerekir.

Eğitim dili İngilizce veya Fransızca olan bir programa başvuru yapan ve daha önce İngilizce veya Fransızca’nın eğitim dili olduğu bir kurumda en az 3 yıllık eğitimi tamamlamamış olan öğrencilerin dil sınavı puanlarını sunmaları gerekir. Öğrenciler uOttawa’ya giriş için aşağıdaki minimum puanlara sahip olmalıdır:

 • Yazma alanında 6.5 puan ile genel 6.5 IELTS puanı
 • Yazma alanında 22 puan ile genel 86 TOEFL iBT puanı
 • Dinleme ve okuma alanlarında 20; yazma alanında 22 TOEFL PBT puanı

Dil şartlarını taşımayan adaylar, üniversiteye kabul edilmeden önce bir yabancı dil programına veya yoğun bir dil programına kayıt yaptırabilirler.

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

Tam zamanlı olarak Fransızca eğitim verilen bir programa veya Fransızca pratik seçeneği ile İngilizce eğitim verilen bir programa kayıt yaptırmış olan uluslararası öğrenciler için farklı öğrenim ücretinden muafiyet imkanı mevcuttur. Bu öğrenciler Kanada vatandaşı olan öğrencilerin ödedikleri ücretlere eşit olacak şekilde, normalden daha düşük öğrenim ücretleri ödeyebilirler.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Başkanlık Bursu

Toplamda 30.000 CAD değerinde olan 1 öğrenci kontenjanlı bu burs, üstün akademik başarı sergileyen uluslararası öğrencilere verilir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Bakanlık Bursu

Toplamda 26.000 CAD değerinde olan 1 öğrenci kontenjanlı bu burs, üstün akademik başarı sergileyen uluslararası öğrencilere verilir.

Edebiyat Fakültesi Dekanlık Başarı Bursu

4.000 CAD değerinde yenilenebilir 10 burs, Edebiyat Fakültesi’nde üstün akademik başarı göstererek şartları taşıyan lisans öğrencilerine verilir.

Mühendislik Fakültesi Dekanlık Başarı Bursu

5.000 CAD değerinde 35 burs, Mühendislik Fakültesi’nde üstün akademik başarı göstererek şartları yerine getiren lisans öğrencilerine verilir.

Mühendislik Fakültesi Anı Bursu

2.000 CAD değerinde 7 burs, mühendislik programlarında üstün akademik başarı sergileyen ve şartları yerine getiren kadın öğrencilere verilir.

Uluslararası Öğrencilere Yönelik Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanlık Başarı Bursu

1.500 CAD değerinde olan 1 öğrenci kontenjanlı bu burs, Sosyal Bilimler Fakültesi’nde üstün başarılı, uluslararası bir lisans öğrencisine verilir.

Öğrencilere, her bir bursa ilişkin geçerlilik ve seçilme yeterliliği detaylarını gözden geçirmeleri tavsiye edilir.

Öğrenci Desteği

Öğrenci Desteği

Öğrenci Akademik Başarı Hizmeti

The Student Academic Success Service (Öğrenci Akademik Başarı Hizmeti) öğrencilerin, uOttawa’da başarılı olmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişebilecekleri ücretsiz bir destek ağıdır.

 • Oryantasyon etkinlikleri
 • Üniversite 101 programları
 • Öğrenci danışmanları
 • Danışmanlık
 • Bireysel gelişim desteği
 • Kariyer yönlendirmesi
 • Akademik Yazma Yardım Merkezi

International Office (Uluslararası Öğrenci Ofisi)

Uluslararası öğrencilere yönelik özel destek International Office’in merkezinde yer alır. Ekip, Üniversitedeki tüm uluslararası öğrenciler için kapsayıcı ve zenginleştirici bir deneyim sunmak ve uluslararası öğrencilerin Kanada’da yaşama geçişini kolay ve stressiz hale getirmek için çalışır.

 • Zorunlu oryantasyon, entegrasyon etkinlikleri ve destek
 • Havaalanı karşılama
 • Göçmenlik ve vize desteği
 • Zorunlu Üniversite Sağlık Sigortası Planı (UHIP)
 • Akran destek (buddy) programı
 • Uluslararası Öğrenci Başarı Merkezi
 • Uluslararası Yönlendirme Merkezi’nde hizmet veren 14 uluslararası danışman
Mezun Sonuçları

Mezun Sonuçları

%95 mezun istihdam oranı ve dünya genelinde 210.000’i aşkın mezundan oluşan bir ağ ile University of Ottawa, sunduğu destek ve girişimlerle öğrencilerinin, mezuniyet sonrası yaşama en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olur.

Kariyer Geliştirme Merkezi

Merkez, öğrencilerin iş dünyasına hazırlanmalarına yardımcı olmak amacıyla kaynak ve hizmetler sunar. Bu kapsamda kariyer danışmanlık desteği, kariyer fuarları, ağ etkinlikleri ve iş arama araçları yer alır.

Ek olarak, Uluslararası Öğrencilere Yönelik Kariyer Geliştirme Programı mevcuttur. Bu program kapsamında hem İngilizce hem de Fransızca olarak çeşitli atölyeler düzenlenir; bu sayede öğrenciler ağ kurma, mülakatlar, Kanada’da istihdam edilebilirlik, iş arama stratejileri, göçmenlik vd. konularda bilgi edinir.

İşbirlikli Eğitim Programları

Öğrenciler, öğrenim ve staj çalışmalarını birbiri ardına gerçekleştirmek isterlerse CO-OP (İşbirlikli Eğitim) Programı’nı tercih edebilirler. Bu sayede, 16 ay boyunca uygulamalı sanayi deneyimi kazanırlar ve öğrenimlerini desteklemek için para kazanırlar. Bu tür imkânlar, becerileri geliştirmek, meslek ağları kurmak ve meslek hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek için muhteşem fırsatlardır.

Öğrenci yorumları

Öğrencilerin gözünden

Video thumb

"Üniversitenin üstün şöhretinden faydalanın ve öğreniminizin tadını çıkarın." Nevena Öğrenim gördüğü alan Kriminoloji

Başka öğrencilerin gözünden...

Bu üniversite için hiç yorum yok.

BİR DEĞERLENDİRME YAZ

Önemli bilgiler

Sıralamalar

Times Higher Education World University Rankings 2021
Kaynak: THE

145th

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.5Lisans

6.5Yüksek lisans

Minimum TOEF IBT

86Lisans

79Yüksek lisans

Profile image1
close