Video thumb

School of Hotel and Tourism Management, The Hong Kong Polytechnic University

Hong Kong Hong Kong

223 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at Hong Kong PolyU's School of Hotel & Tourism Management

Sizin için Uygulamalı ve Kuramsal Bilimler bölümleri

DETAYLARI GÖSTER

Genel Bakış

Hong Kong Polytechnic University, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Fakültesi (SHTM) Asya ve dünyadaki en büyük turizm ve otelcilik fakültelerinden bir tanesidir. Turizm ve Otelcilik için ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subject sıralamasında 1. sırada ve QS World University Ranking by Subject sıralamasında Otelcilik ve Tatil İşletmeciliği kategorisinde ilk 3 arasında yer almaktadır ve Asya'da ve dünya genelinde birçok ödüle layık görülmüştür.

Fakülte, özel olarak tasarlanmış ve dünyada türünün ilk örneği olan eğitim ve araştırma oteli Hotel ICON'un da aralarında olduğu seçkin eğitim olanaklarına sahiptir. Otelde 262 misafir odası ve üç restoran mevcuttur. Öğrenciler otelde tam zamanlı profesyonellerin rehberliğinde çalışmaktadır ve pratik bir ortamda gerçek hayatta olabileceklere benzer görevler almaktadır.

Öğrencilerin iş görüşmelerine hazırlanmalarına ve mezuniyetten sonra iş aramalarına yardımcı olmak için birçok kariyer tavsiye kaynağına erişimleri bulunmaktadır. Yıl boyunca gerçekleşen aktiviteler arasında Kariyer Günü ve İşe Alım Seminerleri yer almaktadır. Özel tavsiye almak isteyenler için Kariyer Danışmanlığı da sunulmaktadır.

Öğrenciler, öğrenim gördükleri dönemde zorunlu bir sektör pozisyonunda görev alarak çalışma deneyimi fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Öğrenimleri boyunca sektör hakkında daha detaylı bilgilere ve daha derin bir anlayışa sahip olmaları için sektörden konuk eğitmenler tarafından ziyaretler düzenlenmektedir.

Uluslararası topluluğuyla gurur duyan fakülte, dünya çapında yaklaşık 1.400 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda 21'nin üzerinde ülke ve bölgeden 71 öğretim üyesine sahiptir. Uluslararası öğrenci değişim programları desteklenmektedir ve öğrenciler, eğitimlerinin bir kısmını Birleşik Krallık, Almanya ve Japonya gibi ülkelerde geçirme fırsatına sahiptir.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

HK$140,000

Harcamalar

Yaşam masrafları

HK$63,500

Kampüs konaklama

HK$12,500

Sıralamalar

Sıralamalar

SHTM, 2019 ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects sıralamasında “Turizm ve Otel İşletmeciliği” kategorisinde en üst sırada yer alarak üniversite sıralamalarında defalarca başarılar elde etmiştir.

Dünya sıralamalarında zirvedeki yerini sürekli olarak koruyan fakülte, bu özelliği sayesinde diğer turizm ve otelcilik eğitim kurumları ile karşılaştırıldığında benzersizdir. Ticaret, yönetim, turizm ve hizmetler kategorisinde (2017/2018 University Ranking by Academic Performance) ve otelcilik, tatil, spor ve turizm alanlarında (2017 CWUR Rankings by Subject) dünya çapında ilk sırada yer almaktadır.

SHTM, kırk yıllık kayda değer bir gelişim süreci ile turizm ve otelcilik eğitimi ve araştırmaları konusunda küresel bir mükemmeliyet merkezi olarak ün kazanmıştır. Sıralamalar, fakültenin turizm ve otelcilik sektörü ile ilgili bilgi birikimini geliştirme konusunda ne kadar başarılı ve önemli olduğuna dair daha detaylı bir bakış açısı sunmaktadır.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

40 yıl boyunca turizm ve otelcilik eğitimi konusunda kendine özgün bir vizyon belirleyen fakülte, bu alanda küresel bir mükemmeliyet merkezi olarak yükselmiştir. Dünyanın en iyi otelcilik ve turizm okulları arasındadır.

Seçkin akademik kadrosunun sahip olduğu turizm ve otelcilik sektöründe yöneticilik deneyimi, bu alanda uzmanlaşan ve pratik işletme eğitimi sunan bir akademik program için oldukça önemli bir özelliktir.

Fakültenin aralarında uluslararası eğitimcilerin ve sektör liderlerinin bulunduğu aktif Danışma Kurulu, gelişim konuları ve müfredat hakkında öneriler sunmaktadır. Bu, müfredatın hem günümüzde hem de gelecekte gerçekleri yansıtmasını ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlamaktadır.

Fakültenin Hotel ICON işbirliğiyle çığır açan programları, ileride turizm ve otelcilik sektöründe liderlik pozisyonlarını üstlenecek öğrencilerin yanı sıra tamamen yeni nesil, öncü ve tutkulu profesyoneller yetiştirmektedir.

Okulun akademik kadrosu, önde gelen sektör dergilerinde kapsamlı bir şekilde yayınlanmış ve gerçekleştirdikleri araştırmaların ve bilimsel çalışmaların standardı ile dünya çapında tanınmıştır. Turizm ve otelcilik ile ilgili uluslararası akademik dergilerden yedisi fakültede yayına hazırlanmaktadır:

 • Asia Pacific Journal of Tourism Research
 • International Journal of Event and Festival Management
 • Journal of China Tourism Research
 • Journal of Teaching in Travel and Tourism
 • Journal of Travel and Tourism Marketing
 • Journal of Vacation Marketing
 • Tourism, Culture and Communication
Eğitim Seçenekleri

Eğitim Seçenekleri

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Doktorası (Ph.D.)

Bu program, öğrencilerin kariyer hedefleri ve bireysel ilgi alanlarına dayalı olarak sunduğu ileri düzey araştırma eğitimi ile öğrencilerin turizm ve otelcilik alanlarında önemli araştırmaları tamamlama yeteneklerini geliştirmelerini sağlamaktadır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Doktorası (DHTM)

Turizm işletmeciliği ve Otelcilik alanında profesyonel bir doktora hedefleyen akademisyenler için geliştirilmiştir.

Global Konaklama İşletmeciliği Yüksek Lisansı

Bu program, Hong Kong Polytechnic University Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Fakültesi, University of Houston'daki Conrad N. Hilton Otel ve Restoran İşletmeciliği Fakültesi ve Lausanne Hotel School (Otelcilik Okulu) tarafından ortaklaşa sunulmaktadır. Öğrenciler, üç farklı kıtada yer alan üç tanınmış enstitü aracılığıyla her bölgenin iş uygulamalarını ve kültürünü yakından tanıma fırsatına sahip olacaktır.

Uluslararası Otelcilik Yönetimi Yüksek Lisans Programı

Program, öğrencilerin disiplinler arası bölüm deneyimi, karar verme teorisi, problem tanımlama ve yönetim uygulamaları aracılığıyla konaklama sektöründe yönetim becerileri, sektör deneyimi ve araştırma yetkinlikleri kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Fakültede sunulan diğer yüksek lisans programları arasında Uluslararası Turizm ve Kongre Yönetimi ile Uluslararası Şarap İşletmeciliği yer almaktadır.

Otel İşletmeciliği Lisansı Programı (Onur)

Bu program, öğrencilere otel işletmeciliği ve yiyecek ve içecek hizmetleri yönetimi konularında eğitim vermektedir. Programın müşteri odaklı eğitim anlayışı, mezunların otelcilik ve yemek servisi sektöründeki çok çeşitli karmaşık, yönetsel ve özel iş faaliyetlerinde başarılı olmasını sağlamaktadır.

Turizm ve Etkinlik Yönetimi Lisans Programı (Onur)

Bu program, turizm ve etkinlik sektörü pozisyonları için uzman mezunlar yetiştirmek adına iş turizminin hem teorik hem de pratik unsurlarını içermektedir ve bunu müşteri hizmetleri odağıyla birleştirmektedir.

Gurur kaynaklarımız

Gurur kaynaklarımız

Fakülte, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından organizasyonun Asya’daki ilk Uluslararası Eğitim ve Öğretim Ağı Merkezi olarak belirlenmiştir. SHTM, Nisan 2001'de UNWTO'nun turizm araştırmaları, eğitimi ve öğretimi için bir kalite kontrol sistemi olan TedQual Sertifikasını almaya hak kazanan ilk akademik kurumlardan biri olmuştur. SHTM aynı zamanda halen UNWTO Bilgi Ağı üyelerinden biridir.

International Academy for the Study of Tourism (IAST), 2002 yılında daimi sekreterya ikametgahı olarak SHTM'yi seçmiştir. Akademi, hem pratik hem de teorik araştırmalar üzerinde çalışarak turizm bilimini geliştirmeye çalışmaktadır.

Fakülte, turizm eğitimine yaptığı katkılardan dolayı 2003 yılında International Society of Travel and Tourism Educators (ISTTE) tarafından ISTTE Kurumsal Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

SHTM, 2005 yılında Journal of Hospitality and Tourism Research’te yayınlanan bir çalışmaya göre, dünya genelinde 4. ve Asya'da 1. sırada yer almıştır. Aynı dergide yayınlanan bir başka araştırmaya göre, fakülte 2009 yılında bilimsel çalışmaları ve araştırmaları sayesinde turizm ve otelcilik okulları arasında dünya genelinde 2. sırada yer almıştır.

SHTM Dekanı, Daimi Profesör ve Walter Kwok Vakfı Uluslararası Otelcilik Yönetimi Profesörü Kaye Chon, 2011 yılında “Turizmde Nobel Ödülü”ne eşdeğer, büyük bir onur olan UNWTO Ulysses Ödülü’ne layık görülmüştür.

Hotel ICON, 2012 yılında çığır açan öğretimi ve araştırmaları karşılığında International Council on Hotel, Restaurant, and Institutional Education (I-CHRIE) tarafından McCool Çığır Açan Buluş Ödülü'ne layık görülmüştür.

SHTM, 2019 ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects sıralamasında “Turizm ve Otel İşletmeciliği” kategorisinde dünya çapında birinci sırada yer almıştır.

Tesisler

Tesisler

Fakülte, dünya standartlarında öğretimin yanı sıra aşağıdakilerin de dahil olduğu araştırma tesislerine sahiptir:

 • Che-woo Lui Turizm ve Otelcilik Araştırma Merkezi aracılığıyla öğrenciler, turizm işletmeciliği ve otelcilik konularında geniş çapta eğitim ve referans materyallerine erişebilmektedir.
 • Bistro 1979, fakülte öğrencileri için yiyecek ve içecek sektöründe ihtiyaç duyulan beceri gruplarını denemek, deneyimlemek, öğrenmek ve geliştirmek için bir "gerçek dünya" restoran ortamı sunan, çok işlevli, öğrenciler tarafından işletilen bir restoran birimidir.
 • Vinoteca Laboratuvarı, öğrencilerin yiyecek ve içecek eğitimlerini geliştirmeleri için önemli bir tesis olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda fakülte öğrencilerini, bir şarap merkezi olan Hong Kong'un taleplerini karşılamaya hazırlar.
 • Samsung Digital Lab for Hospitality Technology, öğrencilerin turizm ve otelcilik sektöründe kullanılan en yeni cihazları ve teknoloji programlarını öğrenmeleri ve uygulamaları için özel olarak tasarlanmış bir tesistir.

Hotel ICON

SHTM'nin bir uzantısı olan ve tümüyle PolyU’ya ait olan Hotel ICON, dünyanın ilk araştırma ve eğitim otelidir ve türünün tek örneğidir. Diğer üniversitelerin öğretim otelleri olsa da Hotel ICON benzersizdir. Tamamen hizmet odaklı bir ortamda eğitim, araştırma ve öğrenimi tam anlamıyla bir araya getirmektedir.

SHTM kampüsünü, sınıflarını, araştırma tesislerini, kaynak merkezlerini ve daha birçoğunu kapsayan bir bina kompleksinde yer alan Hotel ICON, üç muhteşem restoran ve misafir odalarından oluşmaktadır. Otel, Hong Kong'un tasarımdaki yenilikçiliğinin ve yaratıcı enerjisinin bir simgesidir. Hotel ICON, dinamik ve interaktif öğrenim ortamlarıyla modern eğitim tesisleri sunmaktadır.

Hotel ICON'u fakültenin müfredatına tam olarak dahil edebilmek için SHTM tarafından günlük otel faaliyetleri, finansal yönetim, etkinlik yönetimi, hizmet kalitesi ve girişimcilik yönetimi gibi tümü pratik eğitimden oluşan çeşitli konu alanlarında iyileştirmeler yapılarak yenilenmiştir.

Burslar

Burslar

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Fakültesi, yüksek düzeyde akademik başarı sergileyen, sınıf dışındaki ilgili etkinliklere katılım sağlayan ve yardım amaçlı ve toplumsal etkinliklere aktif olarak katılan öğrencilere birçok ödüller ve burslar sunmaktadır.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Fakültesi kurulduğundan bu yana, tüm turizm ve otelcilik sektörünün yanı sıra Hong Kong, bölge ve denizaşırı ülkelerdeki bireysel bağışçılar öğrencilerin kişisel ve akademik mükemmelliğini teşvik etmek için çok sayıda burs sağlamıştır.

Bu ödüller ve burslar, kurumun öğrencilerine önemli ölçüde fayda sağlamıştır ve akademik başarılarını arttırmalarına ve iş dünyasına hazır çok yönlü mezunlar olarak yetişmelerine yardımcı olmuştur.

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.0Lisans

6.0Yüksek lisans

Minimum TOEF IBT

80Lisans

80Yüksek lisans

Profile image1
close