Video thumb

Sunway College KL

Malezya Malezya

434 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at Sunway University

Sizin için İşletme Araştırmaları bölümleri

DETAYLARI GÖSTER

Genel Bakış

Sunway College, kaliteli eğitimi ile uluslararası çapta tanınan, Malezya merkezli özel bir eğitim kurumudur. 2015 Öğrenci Anketi’nde (Barometer Survey) istihdam edilebilirlik açısından Asya’da birinci sırada yer almıştır.

Kurum, kariyer desteğine ilişkin olarak, tüm öğrencilerinin temel becerileri geliştirebilmelerini sağlar ve mezuniyetten sonra istihdam edilebilirliklerini arttırmalarına yardımcı olur. Bu destek kapsamında, öğrencilerin ilgi alanlarını netleştirmelerine yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir online kariyer değerlendirme uygulaması, CV hazırlama konusunda yardım, motivasyon mektubu hazırlama, bir danışman ile birlikte mülakat sorularına çalışma vb. yer alır.

Öğrenciler, yeni bir dil ve yaşam biçimini öğrenmek için bir dönemlik başka bir ülkeye gitme ya da yabancı bir öğrenciyi ağırlama gibi Sunway Kültürel Değişim programlarından birine dahil olabilirler.

Kurum aynı zamanda, bünyesinde 100.000’i aşkın kitap, dergi, online kaynak, vido izleme alanı, çalışma odaları, her gün gece saat 02.00’ye kadar açık olan Uzun Süreli Çalışma alanları bulunan Malezya’daki özel kurumlar arasındaki en büyük kütüphanelerden birine ev sahipliği yapar. Öğrencilerin aynı zamanda, FIFA Sertifikalı Çim Futbol Sahasına, teniz kortlarına, tam donanımlı spor salonuna, Olimpik bir yüzme havuzu dahil çeşitli tesislere erişimi bulunur. Beslenmeye ilişkin olarak ise, dünya çapında çeşitli mutfaklardan yemek seçeneklerinin sunulduğu mekânlar mevcuttur.

Sunway College, öğrencilere finansal destekten, engelli öğrencilere özel destek ve özel danışmanlık hizmetine kadar çeşitli destek seçenekleri sunar.

Öğrenciler, aynı zamanda spor kulüplerinden gönüllü çalışma topluluklarına kadar Sunway College tarafından sunulan çeşitli ders dışı etkinliklere katılmaya teşvik edilir.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM21,470

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM27,000

Harcamalar

Yaşam masrafları
Kaynak: Education Malaysia Global Services
Ücretler yol gösterme amaçlıdır.

RM13,840

Ortalama özel kira tutarı
Kaynak: Education Malaysia Global Services
Ücretler yol gösterme amaçlıdır.

RM5,375

Video thumb

Yenilikler

Sunway University Press’in (Yayınevi) Resmi Kuruluşu

Sunway University, kendi yayınevi olan “Sunway University Press’i” kurmuştur. Bu yayınevi kurulduğu yıl içerisinde, Great Thinkers, Great Minds: Sunway University Professorial Lecture Series ve All About Derivatives: Mathematical Differentiation for College Students olmak ilk iki yayımını okuyucularla buluşturmuştur.

Great Thinkers, Great Minds: Sunway University Professorial Lecture Series isimli kitap, Üniversite’nin akademisyenleri tarafından kaleme alınan 10 orijinal araştırma çalışma seçkisine yer verir.

All About Derivatives: Mathematical Differentiation for College Students isimli ikinci kitap ise diferansiyasyon kavramına ilgi duyan öğrencilere yönelik bir kılavuz niteliği taşır.

Sunway University Press, Sunway University’nin Asya’nın bilgi kaynağı olma vizyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Bu girişim aynı zamanda kitlesel piyasaya daha cazip olacak materyaller yayımlamak ve yazarlara Üniversite dışına çıkacak imkânlar sunmak amacını taşır. Halka, araştırma, konferans ve akademik materyallere daha kolay erişim imkânı sunulur.

AUSMAT - Sunway College Yüksek Başarı Ödülleri Töreni

Yakın dönemde, Sunway College’da AUSMAT Yüksek Başarı Ödülleri Töreni düzenlenmiştir. AUSMAT, Sunway College’ın 1987 yılından beri sunmakta olduğu üniversite hazırlık programıdır. Batı Avustralya Okul Müfredatı ve Standartları Kurulu (SCSA) Avustralya Hükümeti adına, küresel çapta tanınmış bu programın kalitesini denetlemektedir.

AUSMAT, son 30 yıldır öğrenci kayıtları ve başarı seviyeleri açısından sürekli olarak büyümektedir. Öğrencilerin yaklaşık %30’u, 2017 yılında (90 ve üzeri) Avustralya Yükseköğretim Giriş Derecesini elde etmiştir. Bu öğrenciler, Australian National University, University of Yale, University of Manchester, University of Melbourne, Monash University vd. gibi dünyanın saygın üniversitelerine giriş hakkına sahiptir.

Sunway’deki son yenilikler...

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Sunway College, Sunway University ile olan bağlantısı dolayısıyla üst düzey eğitim standartlarına sahiptir. Üniversite, eğitim kalitesi, istihdam edilebilirlik ve tesisleri dolayısıyla 2015 yılından 2018 yılına kadar sürekli olarak Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversitesi Sıralaması’nda 5-yıldız almaya hak kazanmıştır. Üniversite aynı zamanda, eğitim ve araştırma imkânlarının yanı sıra bünyesindeki eğitim tesislerine 350 milyon Ringgit (MYR) değerinde yatırım yapmıştır.

Akademisyenler, öğretim programlarına ve ders dışı aktivitelere ‘girişimciliği’ dahil etmeye önem vermektedir. Sunway’in disiplinlerarası yaklaşımı, kurucusu Tan Sri Jeffrey Cheah’nin vizyonunu destekler niteliktedir. Cheah, boş bir araziyi, Sunway Resort City adı verilen, Malezya’nın ilk tam entegre kasabasına dönüştürmüş ve bünyesine çok sayıda ödüllü tesis eklemiştir. Böylece kurumun disiplinlerarası hedeflerine bir örnek oluşturmuştur.

Araştırma yürüten akademisyenler, bölgenin en önemli gelişim sorunlarına çözüm arayan bir think-tank olan Güney Asya’daki Jeffrey Cheah Enstitüsü’nde aktif olarak çalışma yürütmektedir. Sunway akademisyenleri sürekli olarak yeni eğitim-öğretim uygulamaları geliştirmek için çalışır. Örneğin, Psikoloji Bölümü’nden iki profesör İspanya’da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Sağlık Psikolojisi, Sağlık ve Eğitim Kongresi’nde katılmıştır. Kongre, en güncel bilimsel bulgular temelinde sağlık ve fen alanında yeni eğitim-öğretim metotları konusunda fikir alışverişinde bulunma amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Video thumb

Giriş Koşulları

Başvuru yapan öğrencilerin, Sunway College’da öğrenim görmek istedikleri programa özel giriş koşullarını yerine getirmeleri gerekir.

Üniversite Öncesi & Hazırlık:

 • AUSMAT, CIMP, Sunway Edebiyat Hazırlık, Fen ve Teknoloji alanında Cambridge İleri Seviye ve Sunway Hazırlık için minimum 5 kredi ile SPM/O-Seviye geçiş. Monash University Foundation Year (Hazırlık Yılı) için İngilizce kredisi ya da minimum 5.5 IELTS puanı gereklidir.

Diploma Çalışmaları:

 • Minimum 3 kredi ile SPM/O-Seviye geçiş.
 1. Finans ve Muhasebe programları için, İngilizce ve Matematik alanlarında 3 kredi şartı bulunur.
 2. Bilgi Teknolojisi programı için asgari kredi seçenekleri arasında Matematik bulunur.
 3. İletişim programı için asgari kredi seçenekleri arasında İngilizce bulunur.
 • UEC (Birleşik Sınav Sertifikası) - programların çoğu için İngilizce ve Matematik dahil en az 3 B Puanı; bazı programlar sadece Matematik ya da İngilizce şartı arar.
 • STPM (Malezya Lise Sertifikası) - C puanı ile en az BİR dersi geçmiş olmak; İletişim için SPM seviyesinde İngilizce kredisi.
 • İngilizce Dil Şartları: Sunway Yoğunlaştırılmış İngilizce Programı’nda en az 4. seviyeye erişmiş olmak ya da IELTS veya eşdeğer bir sınavda en az 5.5 puan almış olmak.

Muhasebe:

CAT (Sertifikalı Muhasebeci) & ACCA (Yeminli Mali Müşavir)

 • SPM/O-Seviye: İngilizce ve Matematik dahil minimum beş (5) kredi.
 • UEC: CAT ve ACCA için İngilizce ve Matematik dahil en az beş (5) B6

İngilizce Dil Şartları:

 • TOEFL: 550
 • IELTS: 6,0
 • MUET (Malezya Üniversitesi İngilizce Sınavı): Band 4
 • O-Seviye İngilizce (1119): Kredi
 • SPM İngilizce: C
 • UEC İngilizce: B6

Derece Programları:

 • A-Seviyeler: 10 puan (CD/DDE)
 • STPM: CC
 • Avustralya Kaydı: ATAR (Avustralya Yükseköğretim Kayıt Sırası) 60
 • Kanada Kaydı: %60
 • MUFY (Monash University Hazırlık Yılı): 220
 • Sunway Edebiyat Hazırlık: %60
 • Birleşik Sınav Sertifikası (UEC): 5B; 5 konu alanından maksimum 26 puan

İngilizce Dil Şartları:

 • TOEFL: 550
 • IELTS: 6,0
 • MUET (Malezya Üniversitesi İngilizce Sınavı): Band 4
 • O-Seviye İngilizce (1119): Kredi
 • SPM İngilizce: Üstün Başarı (A1/A2)
 • UEC İngilizce: Üstün Başarı (A1/A2) ya da 5 derste max. 20 puan ile B3 / B4 (Çince ve akademik olmayan dersler hariç)
 • Yabancı Dil Olarak İngilizce/Hazırlık Programlarında İngilizce Yeterlilik Seviyesi

Diploma ya da hazırlık derecesi gibi diğer derecelere sahip olan öğrenciler özel olarak değerlendirilecektir.

Video thumb

Burslar ve Finansman

Akademik alanlarda üstün başarı sergileyen veya müfredat dışı aktivitelerde Sunway’i temsil eden öğrencilere yönelik çok sayıda burs ve ödül seçenekleri mevcuttur. Bunlar arasında, Sin Chew eğitim hibesi, Nanyang yükseköğretim fonu ve Star eğitim fonu bulunur. Jeffrey Cheaf giriş, öğrenim ve hazırlık bursları başarılı öğrencilerin eğitimlerine destek olur. Aynı zamanda, Unified Examination Certificate (UEC) öğrencilerine yönelik Sunway CIS (Çin Bağımsız Okulu) - ECA burs seçenekleri mevcuttur.

Sunway tarafından verilen ödüllerden bazıları:

Jeffrey Cheah Akademik Ödülü

Bu ödül, Sunway College’daki akademik programlarının nihayetinde üstün başarı gösteren öğrencilere verilir. Bu ödülü almaya hak kazanan öğrencilere Akademik Ödül Sertifikası da verilir.

Sunway Program-Dışı Etkinlik (ECA) ve Spor Ödülleri

Bu burs, öğrencilerin program dışı etkinliklere başarılı bir şekilde katılımına önem verir ve bireysel gelişimi ve liderlik gelişimini destekler.

Kardeş indirimi

Bu indirim, mevcut kayıtlı öğrencilerin kardeşlerinin öğrenim ücretlerinde indirim şeklinde uygulanır. Sadece yeni öğrencilere yönelik, bir defaya mahsus bir uygulamadır.

Bu indirim tüm programlar için geçerlidir.

Öğrenci Güvenliği

Öğrenci Güvenliği

Sunway’de öğrencilerin refahı öğrenci güvenliğine ilişkin bazı konuları kapsar. Bu hizmetin amacı Sunway College öğrencilerinin refahını sürdürmeyi amaçlar. Öğrenci Refahı hizmeti, öğrenim ortamına katkı sağlamak için iş ve dış kaynaklarla bağlantı halindedir.

Sunway hizmetleri öğrencilere, çatışma, kriz ya da refahla ilgili diğer konulara ilişkin kaygıları konusunda yardımcı olur. Öğrenciler, sorunlarını paylaşmak için öğrenci refah birimini ziyaret edebilirler. Herhangi bir şikayette bulunmak için Öğrenci YAŞAM birimini arayabilir ya da ziyaret edebilirler. Ardından, kendilerine atanan personel, öğrencinin durumunu takip eder.

Sunway University, Yüksekokul (College), Üniversite ve diğer destinasyonları birbirine bağlayan bir çatıdır. Kampüste yardımcı polis ve güvenlik personeli desteğinde 24 saat güvenlik hizmeti sunulur.

Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

Sunway’de öğrenciler, hazırlıktan lisansüstü derece seçeneklerine kadar çeşitli kariyer hizmetlerine erişebilir. İstihdam edilebilirlik programı özellikle, gelecek kariyerlerine hazırlanan, hazırlık öğrencilerine yöneliktir.

Bu hizmet, öğrencilere kariyer değerlendirme, CV desteği, iş görüşmeleri, kariyer destek oturumları şeklinde kariyer yönlendirme imkânı sunar.

İstihdam Edilebilirlik Programı

Sunway, hazırlık öğrencilerine yönelik olarak EXPLORE adlı bir bireysel gelişim programı sunar. Program, kampüste sohbet, çalıştay ve şirket ziyaretleri gibi etkinlikler düzenler. Bu kapsamda, öğrencilerin konuşmacı ve eğitimcilerle 1 saatlik oturumlar halinde katılabilecekleri ve sosyal beceriler, çalışma becerileri ve sektöre özel paylaşımlarla ilgili tartışabilecekleri buluşmalar yer alır.

EXPLORE, çeşitli sektörlerden şirketlere geziler düzenler. Bu kapsamda, öğrencilere çeşitli sektör, meslek ve kariyer alanına olan ilgilerini keşfetmek için bir platform sunan sergiler ve şirket sunumları yer alır.

Aynı zamanda, öğrencileri iletişim becerileri, ekip çalışması, organizasyonel beceriler ve bireysel gelişim konusunda yetiştiren, LEAP adlı bir istihdam edilebilirlik eğitim programı mevcuttur.

Sunway College KL, yüksek istihdam oranları ile adından söz ettirmiştir; bazı mezunların kaydettikleri ilerlemeler bu ünü doğrular niteliktedir.

Örneğin, Sunway College ve Sunway University mezunu Aloysius Ang Yu Chien bir inovasyon geliştirme ajansının kurucu ortağıdır. Chien, Sunway’de Bilgi Teknolojisi alanında lisans eğitimi almış ve öğrenim sürecinde bilgisayar ve teknolojiye büyük bir ilgi duymaya başlamıştır. Bölümdeki akademisyenlerin desteğiyle, işletme ve teknolojiye olan ilgisini bir araya getirmiş ve Malezya Teknoloji Fuarı’nda, inovasyon dalında gümüş madalyaya layık görülmüştür. Şimdi, sektördeki öncü şirketle birlikte çalışmaktadır.

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.0Lisans

6.5Yüksek lisans

Size en yakın IELTS sınav merkezini bulun

Profile image1
OTURUM AÇIN

Zaten üye misiniz?

Bağlan

FACEBOOK
close