COVID-19 güncellemesi: Daha fazla bilgi için bu bölüme göz atın.
Video thumb

Sunway University

Malezya Malezya

1,360 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at Sunway University

Sunway University

İNTERNET SİTESİNE GİT

Genel Bakış

Sunway University, Malezya'daki en iyi özel enstitülerden bir tanesidir. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve kaliteli eğitime, işletmeleri desteklemeye ve önemli küresel sorunlara yönelik araştırmalara adanmıştır.

Kuala Lumpur'un batısındaki Klang Valley'in merkezinde canlı ve yeşil alanlarla çevrili bir tatil bölgesi olan Sunway City'de yer almaktadır. Küresel standartlara göre nispeten yeni bir üniversite olmasına rağmen QS World University Rankings'de aşağıdaki değerlendirmelere sahiptir:

 • Dünyadaki üniversiteler arasında en iyi %2'lik dilimdedir
 • Asya'daki üniversiteler arasında en iyi %1,5'lik dilimdedir
 • Son 50 yılda kurulan en iyi 150 üniversite arasındadır

Malezya hükümeti tarafından (SETARA) 5 yıldızla "mükemmel" olarak değerlendirilmiştir ve "önde gelen dijital teknoloji üniversitesi" statüsündeki 11 Malezya üniversitesinden biridir.

Dünya lideri uzmanlarla bilgi paylaşımına sahiptir

Sunway University; Harvard, Oxford ve Cambridge gibi önemli üniversitelerle iş birliği yapmaktadır. Bu üniversitelerin profesörleri zaman zaman Sunway ve Sunway City topluluğu için dersler verir. Üniversite, Birleşik Krallık'taki Lancaster University ile yakın ilişkilere sahiptir, bu sayede öğrencilerinin birçoğu Lancaster dereceleri için hak kazanabilir.

Aynı zamanda Le Cordon Bleu International ile bir ortaklığa da sahiptir. Bu iş birliği sayesinde sertifikalı aşçılık ve konaklama programlarından mezun olanlar, üniversite tarafından bir derece/diploma ve Le Cordon Bleu tarafından bir parşömen ile ödüllendirilmektedir.

Modern kampüs ortamı

Üniversite, ağaçların arasındaki güvenli yürüyüş yollarıyla ulaşılabilen birçok sosyal ve toplumsal imkâna yakındır. Bu sayede eğitim, iş ve sosyal etkinlikler için benzersiz ve sürdürülebilir bir ortam sağlanır. Sunway City, küresel çaptaki "15 dakikalık şehir" akımını yansıtmaktadır; her şeyin 15 dakikalık yürüme mesafesinde olduğu hiper bağlantılı bir tasarıma sahiptir.

Yabancı öğrenciler; güneşli ve tropikal Malezya'nın merkezinde, dünyanın en heyecan verici kampüs konumlarından birine sahip olan bu ileri görüşlü üniversitede oldukça hoş karşılanmaktadır.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM33,580

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM28,820

Meslek kursları
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

RM27,660

Harcamalar

Yaşam masrafları
Kaynak: Education Malaysia Global Services
Ücretler yol gösterme amaçlıdır.

RM13,840

Ortalama özel kira tutarı
Kaynak: Education Malaysia Global Services
Ücretler yol gösterme amaçlıdır.

RM5,375

Video thumb

Yenilikler

Bilim insanları ilk %2'lik dilimdedir

Stanford University, kısa süre önce çeşitli disiplinlerde ilk %2'yi temsil eden bilim insanları listesini yayınladı. Sunway'den 6 araştırmacı, bu saygın listede kendine yer buldu.

Stanford University'nin bilim insanları için Dünyadaki İlk %2 Listesinde yer alan Sunway araştırmacıları:

 • Prof. Mohamed Kheireddine
 • Prof. Saidur Rahman
 • Prof. Mohamed Kheireddine
 • Prof. Sibrandes Poppema

2019 yılında Stanford University'nin bilim insanları için Dünyadaki İlk %2 Listesinde yer alan Sunway araştırmacıları:

 • Prof. Saidur Rahman
 • Prof. Mohamed Kheireddine
 • Prof. Mohamed Kheireddine
 • Doç. Dr Adarsh Kumar Pandey
 • Prof. Yau Kok Lim

ICENS Kurulu

Sunway University'nin Uygulamalı Fizik ve Radyasyon Teknolojileri Merkezi Başkanı David Bradley, Jamaika'nın Uluslararası Çevre ve Nükleer Bilimler Merkezi (ICENS) Kuruluna atanmıştır. En son güncellemeler için Sunway web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitim seçenekleri

Eğitim seçenekleri

Sunway University, altı fakültesiyle yabancı öğrenciler için çeşitli programlar sunmaktadır.

Sunway University İşletme Fakültesi (SUBS)

ASEAN Bölgesinin önde gelen işletme fakültelerinden bir tanesidir, programları Lancaster University onaylıdır, yönetim dereceleri Chartered Management Institute (CMI) tarafından kabul edilmektedir ve aynı zamanda Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) üyesidir. Nitelikli personele ve birinci sınıf bir müfredata ev sahipliği yapan fakülte, işletme ve yönetim kategorisinde dünyada ilk %2'nin içerisindedir (QS 2020 üniversite bölümleri sıralaması).

Tıp ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

Programları, çalışmaları ve klinik araştırmaları ile sağlık hizmetlerinin gelişimine odaklanan bir eğitim sunmaktadır. Pratisyenlerden ve akademisyenlerden oluşan ekibi, bilgi aktarımına ve öğrencilerin pratik beceriler kazanmasına yardımcı olan eğitim seçenekleriyle olumlu bir öğrenim ortamı sağlar.

Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi

Sunulan bütün lisans programları Birleşik Krallık’taki Lancaster University tarafından onaylıdır. Fakülte, hem lisans hem de lisansüstü seçeneklerini sürekli geliştirmektedir.

Matematik Bilimleri Fakültesi

Fakültenin akademisyenleri ve destek ekibi, üniversite süreci boyunca eğitim ve rehberlik kaynağıdır. Aktüerler Derneği (SOA) sınavlarında öğrencilerin başarılı olmalarına yardımcı olurlar ve aynı zamanda istihdam edilebilirliği oldukça yüksek mezunlar yetiştirirler.

Konaklama ve Hizmet Yönetimi Fakültesi

Prova için hazırlanan otel odaları, meşrubat laboratuvarı, mutfak, öğrenci eğitim restoranı, pastane ve deneme mutfağı, endüstriyel mutfak ve etkinlik stüdyosu gibi birinci sınıf tesisler, öğrencilerin faydalanabileceği imkânlar arasındadır.

Güzel Sanatlar Fakültesi

Bu fakülte; uzmanlığı, tesisleri, ekipmanları ve kişiselleştirilmiş çalışmalarının yanı sıra mükemmel bir öğretim ve proje tabanlı öğrenim sunmaktadır. Farklı disiplinlerdeki öğrenciler de öğrencilik süreçlerinin bir parçası olarak birlikte çalışma ve iş birliği yapma fırsatlarına sahip olacaklardır.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Sunway University'nin akademik programlarının tamamı, üst düzey uluslararası uyumluluk standartlarını karşılamaktadır. Üniversite, QS World University Rankings'e göre dünya genelinde 701-750. sıralardadır ve aynı zamanda en iyi 150 genç üniversite arasındadır.

Üniversite, Ulusal Üniversite ve Kolej Mükemmeliyet Değerlendirmesinde (SETARA-2018/19) beş yıldızlık "mükemmel" derecelendirmesine sahiptir. Yükseköğretim ve araştırma yönetimi için kalite yönetim sisteminde ISO 9001 sertifikası mevcuttur.

Bu dereceler, Sunway akademik personelinin üstün kalitesini, eğitim ve araştırma alanındaki farkını ve öğrencilerin öğrenim deneyimini geliştiren altyapısını ve tesislerini kanıtlar niteliktedir. Üniversitenin araştırmaya verdiği önem ve gelişmiş eğitim yöntemleri sayesinde öğrenciler, bilgilerini geliştirmek ve uygulamak için birçok olanağa sahiptir.

Küresel vatandaşlar ve sektöre uygun mezunlar

Sunway University, programlarının ve müfredatının ilgili olmasını sağlamak amacıyla sektör liderleriyle bağlantı kurmaktadır. Öğrenciler, gerçek projeler üzerinde ve uygulamalı araştırma alanlarında çalışarak değerli fikirler edinirler ve iş dünyasına hazır olurlar.

Üniversitenin öğrenci ve akademik personel topluluğu uluslararası bir kültür çeşitliliğine sahiptir ve öğrencileri küresel profesyoneller olarak hazırlayan zengin kampüs olanaklarına katkı sağlamaktadır.

Sunway’de Araştırma

Sunway’de Araştırma

Sunway University, dünyada gerçek bir etki yaratmayı hedeflemektedir ve çeşitli disiplinlerde çalışmalar yürüten 13 araştırma merkezi ile araştırma profilinin gelişimini ön planda tutmaktadır. Araştırmaları, ulusal düzeydeki sosyal ve ekonomik kalkınmaya yardımcı olmaktadır, aynı zamanda personelinin alanlarındaki en son gelişmelerden haberdar olmalarını ve araştırmaya dayalı öğretim vermelerini sağlamaktadır. Jeffrey Cheah Vakfının destekleriyle okulun araştırma altyapısının gelişimine, kuvvetli araştırma profillerine sahip olan ve önde gelen dergilerde yayın geçmişi bulunan akademisyenlerin okul kadrosuna alınmasına yönelik büyük yatırımlar yapılmıştır.

Üniversite, bu amacını kolaylaştırmak adına yeni bir son teknoloji laboratuvarın ve diğer olanakların yapımını başlatmıştır. Bu sayede Sunway'deki yabancı öğrenciler, son derece canlı ve elverişli bir araştırma ortamından faydalanabilir.

Sunway University’nin çığır açan yenilikçi araştırmaları, tüm dünyada etki yaratmaktadır. Hamam böceklerinden ilham alan kanser önleyici ilaçlardan kültürel mirasın dijital olarak korunmasına ve kristal mühendisliğinden türler arası sosyal davranışın anlaşılmasına kadar Sunway’in araştırma çabaları, dünyanın daha iyi bir yer olmasına şimdiden katkıda bulunmaktadır.

Tesisler

Tesisler

Sunway University, öğrencilerin en iyi kampüs deneyimini yaşamasını sağlayan birçok tesise sahiptir.

Sunway City, Petaling Jaya gibi değerli bir arazide yer alan kampüs; akademik, yurt ve spor alanlarında gereken her türlü tesisle donatılmıştır.

Kaliteli ve hızlı internet

Öğrenciler, e-Öğrenim deneyimini alabilir ve üniversite binalarını, dersliklerini, kütüphaneyi, sınıfları, kafeteryayı ve açık alanları içerecek şekilde ana kampüsün her yerinden erişilebilir Wi-Fi imkânlarından yararlanabilir.

Birinci sınıf kütüphane

Sunway University’nin yıllık 2,5 milyon RM’den fazla yatırım yaptığı kütüphanesi, ISO 9001:2008 belgelidir ve Malezya’daki özel eğitim kurumları arasındaki en büyük kütüphanedir. Binlerce e-dergiye ve büyük uluslararası veri tabanlarına erişim olanağı sunan kütüphane, modern teknoloji donanımlarına sahiptir.

6690 metre karelik alanı kaplayan kütüphane, diğer eğitim alanlarına ilaveten izleme alanına, konferans salonlarına, eğitim odalarına ve BT olanaklarına sahiptir.

Özel laboratuvarlar ve kütüphane BT olanakları

Kampüste dört adet özel bilgisayar laboratuvarı olup 100’den fazla bilgisayar, öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca, kütüphane alanında Wi-Fi erişimi de bulunmaktadır.

Rekreasyon

Sunway, akademik olanakların yanı sıra kültür ve eğlence alanında harika bir altyapı sunmaktadır. Öğrenciler, atletizm ve tenisten judo ve frizbiye kadar çok sayıda seçenekten ve ilgilendikleri spor dalında ilerlemelerini sağlayan spor kulüplerinden faydalanabilmektedir.

Üniversite, 2017 Öğrenci Barometresi Anketinin Giriş Aşamasında laboratuvarları, kütüphanesi, kampüs binaları ve teknolojisi için Asya'nın en iyisi olarak gösterilmiştir. Ayrıca sanal öğrenim, güvenlik ve spor tesisleri gibi alanları da kapsayan genel enstitü deneyiminde Malezya'nın en iyisi seçilmiştir.

Video thumb

Burslar ve Finansman

Sunway University, başarı temelli burslarıyla hak eden öğrenciler için yükseköğretime erişim sağlamakta kararlıdır.

Mart 2010 tarihinde kurulan ve Sunway Grup Başkanının adını alan Jeffrey Cheah Vakfı, 2019 yılı itibariyle farklı alanlardaki yüzlerce başarılı öğrenciye toplam değeri 538 milyon RM’den fazla burs fırsatı sunmuştur.

Sunway College, Jeffrey Cheah Vakfı aracılığıyla birçok bursa sahiptir ve bunların en temelleri aşağıda listelenmiştir:

 • Jeffrey Cheah Entrance Scholarship (Jeffrey Cheah Giriş Bursu)
 • Jeffrey Cheah Continuing Scholarship (Jeffrey Cheah Daimi Bursu)
 • Jeffrey Cheah Foundation - Sunway Group Scholarship (Jeffrey Cheah Vakfı – Sunway Grup Bursu)
 • Sunway – ICAEW Global Accountant Scholarship Scheme (Sunway – ICAEW Küresel Muhasebeci Bursu)
 • Sunway Music Scholarship (Sunway Müzik Bursu)
 • Jeffrey Cheah Continuing Scholarship (Jeffrey Cheah Daimi Bursu)

Sunway University/Sunway College aday öğrencileri için bursları görüntüleyin.

Yabancı öğrenciler, hangi burslara başvuracaklarını ve başvuru adımlarına ilişkin diğer bilgileri Student LIFE Centre (Öğrenci Yaşam Merkezi) personelinden ve danışmanlarından öğrenebilir.

Bireysel akademik programlarını üstün başarıyla tamamlayan öğrencilere Jeffrey Cheah Scholastic Award (Jeffrey Cheah Akademik Hibesi) verilmektedir.

Öğrenci yorumları

Öğrencilerin gözünden

Video thumb

"Samimi ve her daim desteğe hazır eğitmenler" Warren Christopher Öğrenim gördüğü alan BSc (Hons) Marketing

Başka öğrencilerin gözünden...

Bu üniversite için hiç yorum yok.

BİR DEĞERLENDİRME YAZ

Önemli bilgiler

Sıralamalar

QS World University Rankings 2021
Kaynak: QS

701st

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.0Lisans

6.0Yüksek lisans

Minimum TOEF IBT

80Lisans

80Yüksek lisans

Profile image1
close