Video thumb

Genel Bakış

Öğrenciler Charles Sturt University’de başarılı bir kariyer için ilk adımı atabilirler. Ayrıca yeni bir kültür deneyimi kazanıp yaşamaya değer bir dünya yaratma misyonunda üniversiteye katılabilirler. Üniversite, kuruma vardıkları ilk andan itibaren öğrencilerine sunduğu destekle övünür.

Üniversite, beş kampüs genelinde yüzlerce programa sahip olup mezunları diğer Avustralya üniversitelerine kıyasla çok daha hızlı iş bulmaktadır. Öğrenciler, bölge ile bağlantılı bir alanda öğrenim görerek öğrenim sonrasında uzatmalı çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Charles Sturt University, öğrencilerin yaşamlarını yönetmek yerine yaşamlarına uyum sağlayacak esnek öğrenim seçenekleri sunar. Öğrenciler dünyanın neresinde olurlarsa olsun çevrimiçi olarak, Avustralya’da kampüste veya üniversitenin ortaklığa sahip olduğu pek çok kurumdan birinde öğrenim görebilir. Ayrıca, üniversite yurtdışında öğrenim ve değişim programları sunar. Öğrenciler hangi seçeneği tercih ederse etsinler üniversite, atacakları her adımda onları desteklemeye hazırdır.

Charles Sturt University’nin kampüsleri Avustralya’nın en hızlı büyüyen bölgesel şehirlerine yayılmıştır: Albury-Wodonga, Bathurst, Canberra, Orange, Port Macquarie ve Wagga Wagga. Charles Sturt kampüsleri güvenlidir ve kampüslerde çalışanlar ve yaşayanlar birbirlerini yakından tanırlar. Bu kampüsler öğrencilere benzersiz çalışma ortamlarının yanı sıra bölgesel yaşamın avantajlarını sunar.

Charles Sturt University - image gallery 2

Yenilikler

COVID-19 güncellemesi

Tüm üniversitenin sağlığı ve refahı, Charles Sturt University’nin birinci önceliğidir. Üniversite, en iyi önlemleri alabilmek için ilgili devlet birimleriyle ortak çalışma yürütmekte ve sürece dair gelişmeleri yakından takip etmektedir. Virüsün kampüs içerisinde yayılmasını önlemek amacıyla online ders düzenine geçirilmiştir.

Yeni öğrenciler koronavirüsün gelecek planlarını nasıl etkileyeceği konusunda soruları varsa üniversite ile irtibata geçebilirler. Üniversite ayrıca öğrencilere tüm güncel bilgileri sürekli iletecektir.

Charles Sturt University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Uluslararası öğrenciler, fark yaratan bir öğretimi ve yüksek nitelikli akademisyenleri ile sağlam bir üne sahip olan bu kurumdan yüksek kaliteli bir eğitim almayı bekleyebilirler. Dersler tecrübeli profesyonel kadro tarafından verilir ve uzmanların tasarladığı müfredatlarla desteklenir.

Araştırma Faaliyetleri

Üniversite, dünya ve toplumlar üzerinde önemli bir fark yaratan pek çok araştırma projesi yürütür.Proje alanları arasında sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik, yapay zeka ve sağlık hizmetleri vardır. Araştırma ise öğrencilerin öğrenme süreçlerini geliştirmekle birlikte üniversitenin alanlarda öncü konumunu güçlendirmektedir.

Ortaklıklar

Charles Sturt University, Milletler Topluluğu Üniversiteleri Birliğine üyedir. Üniversite, 25’ten fazla ülkede 60’tan fazla ortaklığı sayesinde öğrencilere öğretim, araştırma, kültürel değişim alanlarında ve diğer birçok alanda faydalar sağlamaktadır.

Charles Sturt University - image gallery 4

Departman Yapısı

Üniversite bünyesinde çeşitli akademik okullar ve merkezler içeren üç fakülte vardır. Bu fakülteler kampüslerin içinden yönetilir ve aşağıdaki derslere ev sahipliği yaparlar:

Edebiyat, Kültür ve Eğitim Fakültesi

 • İslami Çalışmalar ve Medeniyet Merkezi
 • Sanat ve Yaratıcı Endüstriler Bölümü
 • Eğitim Fakültesi
 • Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Bölümü
 • Yerli Avustralya Halkları Çalışmaları Bölümü
 • Bilgi Çalışmaları Bölümü
 • Öğretmen Eğitimi Bölümü
 • Teoloji Bölümü

İşletme, Adalet ve Davranış Bilimleri Fakültesi

 • Muhasebe ve Finans Bölümü
 • Bilgisayar ve Matematik Bölümü
 • Yönetim ve Pazarlama Bölümü
 • Polislik Çalışmaları Bölümü
 • Avustralya Polislik ve Güvenlik Yüksek Lisans Bölümü
 • Gümrük ve Vergilendirme Çalışmaları Merkezi
 • Hukuk ve Adalet Merkezi
 • Psikoloji Bölümü

Fen Fakültesi

 • Tarım ve Şarap Bilimleri Bölümü
 • Hayvan ve Veterinerlik Bilimleri Bölümü
 • Biyomedikal Bilimler Bölümü
 • Kamu Sağlığı Bölümü
 • Dişçilik ve Sağlık Bilimleri Bölümü
 • Çevre Bilimleri Bölümü
 • Egzersiz Bilimi, Spor ve Sağlık Bölümü
 • Hemşirelik, Ebelik ve Sağlık Bölümü

Charles Sturt’ta dersler, iş sektörlerindeki gereksinimlere göre planlanır. Birçok ders, mezunların iş sektörlerine hazır olmaları için üniversiteyle işbirliği içinde çalışan devlet birimleri ve sektörel makamlarca akredite edilmiştir. Öğrenciler 60’tan fazla kampüs dersi ve 300’ten fazla online ders arasından seçim yapabilirler.

Charles Sturt University - image gallery 5

Giriş koşulları

Charles Sturt University’ye kayıt yaptırabilmek için öğrencilerin akademik ve İngilizce alanlarında yeterlilik gereksinimlerini karşılamaları gerekmektedir. Kampüste öğrenim görmek isteyen öğrenciler, Avustralya Devleti’nin belirlediği Genuine Temporary Entrant (GTE) (Özgün Geçici Aday, ÖGA) gereksinimlerini karşılamalıdır.

Akademik Zorunluluklar

Kriterler öğrencilerin geldikleri ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Bir takım dersler için mülakat ve tamamlayıcı formlar gibi derse özel kabul şartları vardır.

İkincil eğitimlerini Avustralya dışında tamamlamış olan olası uluslararası lisans öğrencilerinin Avustralya okullarında 12. sınıf sınavına denk bir sınava girerek yüksek puan almaları gerekecektir. İkincil eğitimlerini Avustralya’da tamamlamış olanların karşılamaları gereken gereksinimler şunlardır:

 • Lise Diploması, mezun olunan bölüme özel ATAR sertifikası
 • Üçüncül Hazırlık Sertifikası ve yüksek bitirme notu
 • Uluslararası Bakalorya Diploması.

Yüksek lisans öğrencilerinin Avustralya’daki mezuniyet derecesine denk seviyede ve denkliği tanınan bir bakalorya derecesine sahip olmaları gereklidir.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Charles Sturt University öğrenci adaylarının son iki yılda İngilizce dili alanında yeterli çalışmayı yapmış veya bir İngilizce dil sınavına girmiş olmaları gereklidir. Bu sınavlar aşağıda belirtilenler ya da bunlara denk sınavlar olabilir:

 • Akademik IELTS sınavı, her alanda en az 5.5 puan almak kaydıyla 6 genel puan
 • TOEFL iBT, en az 80 puan ve yazma alanında 25 puan
 • PTE Akademik, her alanda en az 46 puan almak kaydıyla en az 54 puan

Bazı dersler için daha yüksek İngilizce dil seviyeleri gerekmektedir. Öğrenciler yukarıdaki gereksinimlerle ilgili tüm detayları üniversitenin internet sitesinde bulabilirler.

Charles Sturt University - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Charles Sturt University akademik programlarının öğrenim ücretleri, Avustralya’daki diğer üniversitelere kıyasla daha makuldür. Kampüslerin bulunduğu bölgesel merkezlerde yaşam maliyetleri büyük şehirlere göre daha düşüktür.

Üniversite her yıl 3 milyon Avustralya Dolarının üzerinde burs sağlamaktadır. Farklı durumlardaki öğrencilere uygun olabilecek bir dizi burs mevcuttur. Bazı bursların bazıları liyakat temelliyken bazıları ise toplum hizmetlerine karşılık verilmektedir.

Charles Sturt University’de uluslararası öğrencilere yönelik destek, sınıf ortamının ötesine taşınır. Senin gibi öğrencilere yönelik tasarlanan bir Charles Sturt bursu ile ekonomik destek alabilirsin. Charles Sturt University’de öğrenim gören öğrenciler; lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerindeki uluslararası öğrencilere yönelik devlet destekli, dış destekli ve üniversiteye özel Avustralya burslarına başvuru yapabilirler.

Uluslararası öğrencilere yönelik burslar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Charles Sturt University - image gallery 7

Mezun sonuçları

Charles Sturt University, mezuniyet sonrası yüksek iş bulma oranlarından dolayı üniversite başarı sıralamalarında her zaman en yüksek konumdadır:

 • Charles Sturt Üniversitesi mezunlarının yüzde 86’sı, mezuniyetlerini takip eden dört ay içinde tam zamanlı işlere yerleştiler (The Good Universities Guide, 2020).
 • Charles Sturt mezunları ayrıca, ülkedeki başlangıç maaşı ortalamasının 3.400 Dolar üzerinde olan 63.400 Dolar başlangıç maaşıyla en yüksek ortalama başlangıç maaşlarını elde etmektedir (The Good Universities Guide 2020).

Charles Stuart University öğrencileri, çalışmalarında etik, sosyal ve ekolojik faktörler ışığında uluslararası bakış açıları kazanmayı öğrenirler ve bu sayede kariyerleri ve yaşamları için daha iyi karar alabilme yetisi kazanırlar. Üniversite öğrencilere hayat boyu öğrenme yeteneklerini kazandırırken, öğrenciler bu süreçte bağımsızlığın, işbirliğinin, kritik düşünmenin, iletişimin, esnek çalışmanın ve problem çözmenin değerini kavrarlar.

Kariyer Hizmetleri Ekibi öğretim ve mezuniyet sonrası süreçlerde de öğrencilere destek verirken, rekabetçi iş piyasasında nasıl fark yaratabileceklerini öğrenmelerini sağlar.

close