SEARCH WEBSITE
CQUniversity Australia - image gallery 1

Genel Bakış

Central Queensland University (CQUniversity), Avustralya’daki en büyük üniversitelerden biridir ve Queensland, Sidney ve Perth’te kampüsleri bulunur. Eğitim programı, lisans programı, lisansüstü program ve çıraklık seçenekleri dahil olmak üzere 300’ü aşkın program sunan CQUniversity Australia, Queensland’in ilk çift sektörlü üniversitelerden biridir. Dünya genelindeki üniversiteler arasında ilk %2’de yer alır.

CQUniversity Australia, öğrencilerine çeşitli kariyer destek seçenekleri sunar ve mezunlarının %80.4’ü eğitimlerini tamamladıktan sonra iş bulmaktadır (bu, ülke ortalamasından %10 daha yüksektir). Üniversite aynı zamanda mezun başlangıç maaşlarının en yüksek seviyelerde olmasıyla tanınır. Stajlar konusunda bilgilendirme, CV ve motivasyon mektubu yazma ve iş görüşmesinde fark yaratma gibi konularda öğrencilerine kariyer desteği sunar.

Öğrencilerin kampüste tam zamanlı öğrenim seçeneğinin yanı sıra tamamen uzaktan eğitim seçeneği mevcuttur.

Öğrenciler, boş zamanlarında kulüp ve topluluklara katılarak yeni insanlar tanımaya, yeni beceriler edinmeye ve mevcut ilgilerini sürdürmeye teşvik edilir. Bunlar arasında dans derslerinden fotoğrafçılık ve spor takımlarına kadar çeşitli seçenekler yer alır; öğrenciler aynı zamanda kendi gruplarını/topluluklarını da oluşturabilirler.

Öğrenciler, gönüllü çalışmalar veya mentörlük yoluyla başkalarına da fayda sağlayabilir. Danışmanlık, öğrenim desteği, özel engellilik hizmeti ve yeni öğrencilerin yerleşebilmelerine yardımcı olmaya yönelik bir öğrenci mentörlük programı gibi çeşitli öğrenci hizmetleri mevcuttur.

CQUniversity Australia - image gallery 2

Yenilikler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Konferans’ında sunum yapmak üzere davet

Hemşirelik ve Ebelik alanında WHO İşbirliği Merkezleri Küresel Ağı 12. Bienal Konferansı’nda bildiri sunacak yalnızca 2 lisans mezunu CQUni öğrencileri arasından seçilmiştir. Hemşirelik lisans programı ikinci sınıf öğrencisi Shanda Clark ve birinci sınıf öğrenişi Rhianna Wood, Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği bu konferans’ta Evrensel Sağlık Hizmetleri konusunu ele almıştır.

Shanda Clark, konferansta gelişmemiş bir sosyo-ekonomik toplumdan CQUni’ye olan yolculuğu hakkında bir poster sunmuştur. Rhianna Wood ise problemli genç bireylere ve anaokulu öğrencilerine İngilizce öğrettiği Filipinlere olan ziyareti hakkında bir konuşma yapmıştır. Her iki öğrenci de Townsville’den olup derece programlarına uzaktan eğitim yoluyla devam etmektedir.

Ohio State University ile ortaklık

CQUniversity Australia mezunlarının, The Ohio State University ile büyüyen ortaklık sayesinde tarım-teknoloji sektöründeki imkanları artacaktır. Her iki üniversite de hayvan üretimini ve su kalitesini geliştirmeye yönelik ortak araştırma projelerini desteklemeye yönelik bir anlaşma üzerinde çalışmaktadır. Araştırma hedefleri arasında Amerika’nın Büyük Göller’i ve Avustralya’nın Büyük Set Resif’i yer alır.

CQUni’de Precision Livestock bölümünde Yardımcı Profesör olan Mark Trotter bu ortaklığı şöyle özetlemiştir: “Çiftlik teknolojisinin uygulanmasında ve ileri istatistiksel analizinde Ohio State’in becerilerinden faydalanmaya başladık.”

Video thumb

Öğretim Kalitesi

2018 yılı Eğitim-Öğretim Kalite Göstergeleri (QILT) sonuçları, CQUniversity Avustralia’nın genel öğrenci deneyimini iyileştirmeye önem verdiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, Üniversite’nin yenilikçi, özenli ve çalışkan akademik ve personel kadrosunun öğrenci odaklı yaklaşımını güçlendirmektedir.

Öğrenci Ölçümleri

CQUniversity Australia

Ülke Ortalaması

Lisans genel eğitim deneyimi kalitesi

80.5%

79.3%

Lisans eğitim kalitesi

82.6%

80.9%

Lisans öğretim kaynakları

84.7%

84.1%

Lisans öğrenci desteği

76.1%

72.2%

Lisans beceri geliştirme

81.5%

81%

Lisansüstü öğretim programı genel beceri ölçeği

80.3%

78.3%

Lisansüstü öğretim programı öğrenci desteği

76.6%

73%

CQUniversity Australia aynı zamanda, eğitim-öğretim kalitesini desteklemeye yönelik bir Eğitim-Öğretim çerçevesine sahiptir. Personelin bilgi ve eğitim deneyimlerinin güncel kalmasını sağlamaya yönelik çeşitli kaynaklar sunan bir Eğitim-Öğretim Hizmetleri (LTS) ağı mevcuttur.

CQUniversity Australia - image gallery 4

Departman Yapısı

CQUniversity Australia bünyesinde hem yükseköğretim hem de meslek eğitim programları sunan 5 akademik fakülte mevcuttur:

İşletme ve Hukuk Fakültesi: Öğrenciler bu fakültede lisans ve lisansüstü seviyede çeşitli akredite programlar arasından tercih yapabilir. Programlar, mezunları mesleklerine hazırlamak için sektör uzmanları ile yapılan görüşmeler doğrultusunda hazırlanmıştır.

Eğitim ve Edebiyat Fakültesi: Beşeri Bilimler, Konaklama, Sanat ve Eğitim, fakültede yürütülen programlar arasında yer alır. Pek çok program öğrencilere iş deneyimi imkanı sunar ve iş-entegre bir öğrenime göre tasarlanmıştır. Öğretmenler, kendi alanlarında uzman bireyler olup sektör çalışanları ile sıkı bir bağlantı içindedir.

Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi: Mevcut öğrenci nüfusu 5.000 olan fakülte çeşitli öğrenim seçenekleri sunar. Programları, sektörel uygunluğa büyük önem verir ve mezunlarını işe hazır olacak şekilde yetiştirir.

Sağlık, Tıp ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi: Kariyer odaklı programlar ve azimli personel sayesinde öğrenciler bu fakültede, araştırma projeleri alanında geniş bir deneyimi bulunan öğretmenlerle birlikte çalışır. Aynı zamanda, öğrencilere güvenlik bilimi, adli tıp ve psikoloji gibi alanlarda çeşitli pathway programlarına erişim sunar. Mezunlar bu kurumdan pazarlanabilir ve aktarılabilir beceriler kazanmış ve modern tesislerde ve sahalarda çalışma deneyimi edinmiş olarak ayrılır.

Hemşirelik, Ebelik ve Sosyal Bilimler Fakültesi: Fakülte, Hemşirelik ve Sosyal Bilimler lisans programlarında bir liderdir. Öğrenciler, eğitim-öğretim, araştırma ve katılım alanlarında portfolyoları bulunan güçlü bir akademisyen kadrosundan eğitim alır. Modern bir pratik deneyim imkânı sunan simülasyon tekniği Mask Ed’ten faydalanabilirler. Aynı zamanda, kısa süreli hareketlilik programı aracılığıyla Nepal, Hindistan ve Kamboçya’ya seyahat edebilirler.

CQUniversity Australia - image gallery 5

Giriş koşulları

Giriş koşulları, programa göre farklılık gösterir. CQUniversity Australia programlarına başvuru yapmak için, adayların akademik şartları ve İngilizce dil şartlarını yerine getirmeleri gerekir.

Akademik Şartlar

 • Sertifikalar:Minimum 10 yıllık Avustralya eğitimin başarılı bir şekilde tamamlanması
 • Diplomalar: Minimum 12 yıllık Avustralya eğitimin başarılı bir şekilde tamamlanması; veya Avustralya Yeterlilik Çerçevesi (AQF) Sertifikası IV ya da eşdeğer bir diploma.
 • Lisans programları: 12 yıllık Avustralya eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanması. Onaylı bir üniversite hazırlık çalışmaları ya da resmi bir Avustralya IV Sertifikası geçerli olacaktır. Seçilen program için adaylar arasında üst sırada yer almak için sertifika, diploma ya da ileri bir diploma programının (ya da eşdeğer bir programın) başarılı bir şekilde tamamlanması.
 • Lisansüstü programlar: Tanınmış bir yükseköğretim kurumunda bir lisans programının Avustralya’da geçerli akademik ortalama eşdeğer bir dereceyle tamamlanması.
 • Lisansüstü araştırma programları: Adayların gerekli belgeleri sunmaları ve başvuru dilekçeleri ile birlikte iStart üzerinden başvurmaları gerekir.
 • Sertifikalar, diplomalar ve lisans programları için ülkelere özgü koşullar mevcuttur.

İngilizce Dil Şartları

İngilizce sınavları: CQUniversity Australia İngilizce dil şartlarını karşılamak üzere girilebilecek çeşitli İngilizce sınavlarını kabul eder. Pek çok program için geçerli olan IELTS ve TOEFL puanları şunlardır:

IELTS

 • Sertifika veya Diploma - 5.5 (herhangi bir bölüm puanı 5.0’ın altında olmamalı)
 • Lisans veya lisansüstü öğretim programı - 6.0 (herhangi bir bölüm puanı 5.5’in altında olmamalı)
 • Lisansüstü araştırma programı - 6.5 (herhangi bir bölüm puanı 6.0’ın altında olmamalı)

TOEFL

 • Sertifika veya Diploma  – Herhangi bir bölüm puanı 15’in altında olmamak şartıyla genel toplam 65 puan
 • Lisans veya lisansüstü öğretim programı  - Herhangi bir bölüm puanı 17’nin altında olmamak şartıyla genel toplam 75 puan
 • Lisansüstü araştırma programı - Herhangi bir bölüm puanı 21’in altında olmamak şartıyla genel toplam 79 puan
CQUniversity Australia - image gallery 6

Burslar ve Finansman

CQUniversity Australia’da öğrenim gören öğrencilerin çeşitli burs ve destek seçeneklerine erişimi bulunur. Üniversite her yıl, uluslararası öğrencilere destek vermek üzere bu burslar için yaklaşık 2.5 milyon AUD yatırım yapar.

Uluslararası Öğrenci Bursları, CQUniversity Australia’nın herhangi bir kampüsünde öğrenim görecek olan lisans ve lisansüstü tüm potansiyel öğrencilere yöneliktir. Son dönemde başlatılan Uluslararası Öğrenci Bursu (Bölgesel), benzer olarak bölgede bulunan CQUniversity Australia kampüslerinde öğrenim gören başarılı adaylara verilir. Burs, tüm koşulların yerine getirilmesi şartıyla, başarılı adayların öğrenim süreleri boyunca eğitim ücretinden %20 indirim şeklinde uygulanır.

Burs, başarıya bağlı olup, adayların başvuruları önceki akademik sonuçlarına göre değerlendirilir ve aynı zamanda minimum seçim kriterlerinin yerine getirilmesi gerekir. Listede yer almayan ülkelerden olan adayların başvuruları kendi koşullarına özel olarak değerlendirilir.

Buna ek olarak, uluslararası öğrencilere yönelik Avustralya hükümet bursu seçenekleri mevcuttur.

Video thumb

Mezun sonuçları

Güncel Eğitim-Öğretim Kalite Göstergeleri (QILT) Anketi’ne göre CQUniversity Australia, ortalama maaş gibi değerlendirme ölçütlerine bakıldığında Avustralya genelinde en iyi mezun sonuçlarına sahiptir. Lisans mezunlarının %80.4’ü mezuniyetlerinin ardından 3 ay içerisinde iş bulmaktadır. Bu rakam, ülke ortalaması olan %70.6’dan neredeyse %10 daha yüksektir.

CQUniversity Australia aynı zamanda ortalama mezun maaşlarına bakıldığında da üst sıralarda yer alır; ülke genelinde lisans mezunu ortalama maaşları 58.000 AUD iken CQUniversity Australia mezunları arasındaki ortalama 62.600’dür.

Kariyer desteği

CQUniversity Australia’nin kariyer destek ekibi, CV hazırlama, işe başvuru becerileri, ağ kurma ve mülakat teknikleri gibi konularda uygulamaya dayalı çalıştaylar düzenler. Bu çalıştaylar, öğrencilerin eğitimden çalışma hayatında geçişinde yardımcı olmaya yöneliktir.

CQUni Kariyer Ekibi, potansiyel, mevcut ve mezun CQUniversity Australia öğrencilerine, kariyer eğitimi, yönlendirme ve bilgi hizmetleri aracılığıyla kariyer geliştirme konusunda destek verir.

Buna ek olarak, öğrencilerin katılmak isteyebileceği çeşitli gönüllülük imkanları mevcuttur. Gönüllü çalışmalar öğrencilere yeni insanlarla tanışma, bilgi ve becerilerini uygulamaya koyma, yeni kariyer seçeneklerini deneme ve aynı zamanda eğlenme imkanı sunar.

close