International students

As Australia's National University, ANU attracts students and scholars from across the world, creating a diverse and enriching community where everyone can feel at home. Learn about how you can join ANU as an international student. We hope to see you at ANU soon.
The Australian National University - image gallery 1

Genel Bakış

Avustralya'nın 1 numaralı üniversitesi* Australian National University (ANU), olağanüstü öğretim kalitesi ve önde gelen araştırmalarıyla uluslararası çapta tanınmaktadır.

ANU öğretim görevlileri ve eğitmenleri, alanlarında dünya liderleridir. Küçük boyutlu sınıflarımız ve öğretmen-öğrenci oranlarımız, dünyanın geleceğini şekillendirmenize yardımcı olacak fırsatlar sağlayacaktır.

ANU, kadrosunda ve mezunları arasında yer alan altı Nobel Ödülü sahibi ve iki Avustralya başbakanı ile en büyük sorunlarla yüzleşmeniz ve hayal gücünüzün ötesindeki problemleri çözebilmeniz için ilham kaynağınız olacaktır.

50 adet derece ile kendi çift derecenizi 750 muhtemel seçenek arasından tasarlama esnekliği mevcuttur. Derslerinizi kuvvetli yönlerinize, ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize göre özelleştirmenize olanak tanınmaktadır.

Güvenli, samimi ve kapsamlı öğrenim ortamımız, geleneksel derslerin yanı sıra öğrencileri farklı düşünmeye, sorunları çözmeye ve doğruları sorgulamaya teşvik edecek modern çalışma alanları içermektedir.

Dünya standartlarının üzerinde veya fazlasıyla üzerinde olarak değerlendirilen araştırmalarımız** Uluslararası Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin (IARU) tek Avustralyalı üyesi olarak statümüzü yansıtmaktadır ve öğrenim hayatınız boyunca eğitiminize yardım sağlayacaktır.

Bir ANU öğrencisi olarak aynı zamanda stajlar aracılığıyla sektör ve devlet liderleriyle etkileşime geçme ve dünya standartlarında öğrenci değişim programlarına katılma fırsatlarını elde edebileceksiniz. Ayrıca hayat boyu devam edecek dostluklar kuracak ve kariyer geliştirici bağlantılar oluşturmanızı sağlayacak kültürel, sportif ve sosyal etkinliklerin bir parçası olacaksınız.

Kampüste yemek servisi olan veya yiyecek ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayacağınız öğrenci yurtlarımızda kalabilirsiniz. Canberra'da derslikleriniz, kütüphaneler, spor salonları, sağlık hizmetleri ve daha fazlası çok yakın. ANU'ya ilk sömestr dönemindeki bir lisans öğrencisi statüsünde gelirseniz, otomatik olarak kampüs konaklama garantisine hak kazanabilirsiniz.

Kendinizi zorlayın ve dünyaya meydan okuyun. ANU'ya katılın.

* QS Dünya Üniversiteler Sıralaması 2020

** (2018-19 Australia Report için Avustralya Hükümeti Araştırmada Mükemmeliyet)

The Australian National University - image gallery 2

Yenilikler

Medya bülteni: ANU'nun kalbinde Canberra için yeni bir buluşma yeri açılıyor

Australian National University'de 260 milyon USD’lik bir yeniden yapılanma projesi ve Canberra ve ANU toplulukları için yeni bir buluşma yeri olan Kambri, beş yeni bina, ağaçlarla çevrili bir gezinti yeri ve çeşitli mağazalar ve hizmetlerle açılmıştır.

Gelişen bölgede bir öğrenci yurdu, öğretim ve öğrenim tesisleri, sağlık ve yaşam merkezi ve 40'tan fazla mağaza ve satıcı bulunmaktadır.

Profesör Schmidt, "Kambri'nin açılması kampüs tarihimizin yeni bir bölümünü temsil ediyor" diye konuşmuştur.

Daha fazlası için…

The Australian National University - image gallery 3

Canberra Hakkında

Evimiz, Avustralya'nın başkenti ve en yaşanabilir şehri* Canberra'nın kalbindedir.

Ödüllü restoranları, kültür noktaları ve doğal güzelliği ile Canberra, oldukça canlı ve moderndir. Ulusal parklar ve rezervlerle çevrili, dört mevsimin de belirgin yaşandığı bir şehir olmanın yanı sıra Sydney'den yalnızca 3,5 saat, New South Wales'in plajları ve karlı arazilerinden sadece 2 saatlik uzaklıktadır.

Bir ANU öğrencisi olarak Canberra'nın doğal ortamı ve rahat yaşam tarzı, eğitim hayatınıza odaklanabileceğiniz dinamik, sağlıklı ve güvenli bir konaklama deneyimi sunmaktadır.

* 2019 Avustralya'da yaşam raporu, REA Group

The Australian National University - image gallery 4

Eğitim Seçenekleri

ANU dereceleri arkeoloji, hukuk, tıp ve robotbilimden uluslararası işletme, astrofizik, güzel sanatlar ve siyaset bilimine kadar birçok konuyu kapsamaktadır. Eğitim seçeneklerimiz arasında lisans ve lisansüstü derecelerinin yanı sıra daha kısa zamanda iki kalifikasyon almanızı sağlayabilecek esnek çift derece programları ve aynı zamanda Avustralya ile Dünya'nın karşılaştığı zorluklarla ön planda ilgilenebilmeniz için araştırma dereceleri mevcuttur.

Tek bir derece için eğitim görün veya kuvvetli yönleriniz, ilgi alanlarınız ve hedeflerinize göre programınızı özelleştirin.

ANU'da önemli eğitim dallarını kapsayan yedi akademik fakülte bulunmaktadır:

 • ANU Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • ANU Asya ve Pasifik Çalışmaları Fakültesi
 • ANU İşletme ve İktisat Fakültesi
 • ANU Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi Fakültesi
 • ANU Sağlık ve Tıp Fakültesi
 • ANU Hukuk Fakültesi
 • ANU Fen Bilimleri Fakültesi

Program detaylarını inceleyin

The Australian National University - image gallery 5

Giriş Koşulları

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Yabancı bir öğrenci olarak ANU'da okumak istediğiniz programın giriş şartlarının yanı sıra İngilizce dil koşullarını da karşılamanız gerecektir.

Lise veya tamamlanmış üniversite eğitiminizin İngilizce olarak verilmiş ve değerlendirilmiş olması, ANU İngilizce dil koşullarını karşılamanıza yardımcı olabilir. Eğer İngilizce eğitiminizin bitiş tarihinin üzerinden 2 yıldan daha fazla bir zaman geçtiyse, Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) veya Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı (TOEFL) gibi İngilizce yeterlilik sertifikalarını temin etmeniz istenecektir.

Akademik Lisans giriş koşulları

ANU’da bir lisans programına giriş için başvuru sahipleri şu şartları yerine getirmelidir:

 • Kabul gören bir lise eğitimini veya Avustralya eğitim sisteminde 12 yıla eşdeğer eğitimi tamamlamış olmak
 • Yeterli bir İngilizce dil seviyesine sahip olmak
 • Seçilen programa ilişkin ön şartları taşıyor olmak

ANU, eğer bir yıllık eğitimi başka bir üniversitede tamamladıysanız, başvurunuzu üniversite sonuçlarınıza göre değerlendirecektir.

Akademik Lisansüstü Giriş Koşulları

Başvuru sahipleri, ANU’da lisansüstü bir programa giriş için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

 • Kabul gören bir lisans veya lisansüstü derece, sertifika ve/veya ilgili bir staj programını tamamlamış olmak; seçilen program için ön şartları taşıyor olmak
 • Seçilen program için istenen akademik not ortalamasına sahip olmak
 • İngilizce dil yeterlilik şartlarını taşıyor olmak

Lisansüstü eğitim için ANU, lisans eğitimi notları ve tamamladığınız diğer lisansüstü programlardaki notlar da dahil olmak üzere bütün eğitim geçmişinizi değerlendirecektir.

The Australian National University - image gallery 6

Öğrenci Hayatı

ANU'da eğitim görmenin en iyi yönlerinden biri kampüs hayatıdır.

Kampüsün merkezinde yer alan Kambri kültür pasajı ve ANU yerleşim topluluğu, ufuklarınızı genişletmenize ve ANU eğitim maceranızdan en iyi şekilde faydalanmanıza katkı sağlayacak bir dizi eğitim odaklı, fiziksel, yaratıcı ve sosyal deneyim sunmaktadır.

Kendine ait bir ruhu, karakteri, sosyal ve akademik hayatı olan öğrenci yurtları ile kampüste kalmayı tercih edebilirsiniz. Güvenliğinizi ve sağlığınızı 7/24 destekleyen, ömür boyu devam edecek dostluklar ve önemli kariyer bağlantıları oluşturma konusunda fırsatlar sunan canlı ve kapsamlı bir topluluğun parçası olacaksınız.

Üniversitenin büyümeye devam eden arazisi sayesinde 26.400 öğrenci için kampüs hayatı; klasikler müzesi, bisiklet yolları, sağlık hizmetleri, perakendeciler, kafeler ve restoranlar, sanat galerileri, kitabevleri, toplu taşıma ve oyun alanlarının da dahil olduğu bütün modern kolaylıkları içeren geniş ama düzenli bir kasabayı yansıtmaktadır.

Gelişmiş eğitim tesislerimizin arasında modern laboratuvarlar, konferans salonları, beş kütüphane, bilgi ve iletişim kaynakları, sessiz ve toplumsal çalışma alanları yer almaktadır.

ANU aynı zamanda kaliteli restoranlar, kültürel atraksiyonlar, su sporları, dağ yürüyüşleri, kayak merkezleri, plajlar ve çok daha fazlasının bulunduğu Canberra şehir merkezi ve Avustralya Başkent Bölgesi'ne (ACT) oldukça yakındır.

İngilizce Dili ve Refah Gelişim Zinciri

ANU'da İngilizce Dili ve Refah Gelişim Zinciri’ne (EWES) katılma fırsatına sahip olacaksınız. EWES, Avustralya'da yaşayan ve eğitim gören yabancı öğrencileri desteklemek için özel olarak tasarlanmış ücretsiz çalıştaylar dizisidir. 

Her çalıştay, İngilizce dil becerilerini geliştirmeye, pratik tavsiyeler vermeye, Avustralya'ya taşınma ve ANU'da eğitim alma konusunda rehberliğe odaklanmaktadır.

Daha fazlası.

The Australian National University - image gallery 7

Öğrenci deneyimleri

"ANU'yu tercih etmek verdiğim en iyi kararlardan bir tanesiydi, çünkü özgün bir öğrenci ortamında dünya standartlarında eğitim almamı sağladı." - Pamela Hutchinson, Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

"ANU Biyoloji Araştırma Fakültesinde bitki bilimlerinde staj yaparak başladım. Burası anında hoşuma gitti. Tesislere ilk geldiğimde, 'Hayalimi gerçekleştirmeyi başardım' diye düşündüğümü hatırlıyorum. Daha önce sadece kitaplarda okuduğum laboratuvar çalışmalarını yapıyordum." - Thilaga Velusamy, Tscharke Laboratuvarı, ANU Sağlık ve Tıp Fakültesinde doktora öğrencisi

"ANU'nun canlı bir kültürü var, öğrencilerin eğitimlerinin yanı sıra bunun da bir parçası olmalarını istiyorum. Öğreniminize odaklanmanızı sağlayan Canberra güzel bir şehir ve ANU kampüsü harika. Gelişmekte olan bar ve kafe ortamı mevcut, ayrıca bisiklete binme başta olmak üzere spor yapmak için ideal bir yer ve Sydney ile karşılaştırıldığında trafiği çok daha rahat." - Andrew Staniforth, Psikoloji Araştırma Okulu, ANU Sağlık ve Tıp Fakültesi

close