International Students

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 1

Genel Bakış

1874 yılında kurulan University of Adelaide, etki yaratmak için çaba gösteren ve gelişen bir topluluğun adresidir, dünya genelinde ilk %1’lik dilimdedir ve 23 farklı konu alanında en iyi 100 üniversite arasında gösterilmektedir*.

Araştırmaya yoğunlaşan prestijli Group of Eight üniversiteleri arasında yer alan ve Güney Avustralya’da mezun istihdam edilebilirliği açısından 1. olan** üniversite, mezunlarını iş piyasasında ayrıcalıklı kılar.

5 Nobel Ödülü sahibi, Avustralya’nın ilk kadın başbakanı ve uzayda yürüyen ilk Avustralyalı astronot gibi tarih yazan isimler, okulun mezunları arasındadır.

Univesity of Adelaide’in ödüllü^ kariyer hizmetleri ekibi, öğrencilerin potansiyellerine ulaşmalarına ve küresel iş fırsatlarından faydalanmalarına yardımcı olur. Olanaklara 1’e 1 kariyer danışmanlığı, işveren görüşmeleri, profesyonel beceri çalıştayları ve ağ oluşturma etkinlikleri dahildir.

Adelaide şehrinin merkezinde yer alan ana kampüs, son teknoloji öğrenim ve araştırma tesislerini miras listesindeki mimari yapılarla bir araya getirerek zengin ve davetkâr bir eğitim ortamı sağlar. Öğretim ve akademik araştırma arasındaki güçlü bağlar, öğrencileri seçtikleri alanda başarı için gereken pratik beceriler ve üst düzey bilgilerle donatır.

Kısa bir süre önce Avustralya’nın en yaşanabilir şehri+ seçilen Adelaide, güvenliği ve uygun fiyatlarıyla ön plandadır. Öğrenciler, tertemiz plajlara, ödüllü restoranlara ve çarpıcı doğal manzaralara yakın canlı bir şehrin tadını çıkarabilir.

*2021 QS World University Rankings by Subject ve Academic Ranking of World Universities by Subject genelinde toplam benzersiz girdiler.
**QS Graduate Employability Ranking, 2022
^Exclusive Global Employers Choice Award Kazananı, GUCDC Awards, 2021
+ Economist Intelligence Unit, Global Liveability Index, 2021.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 2

Yenilikler

Seçkin eğitim-öğretimi ve birinci sınıf araştırmaları sayesinde artan itibarı, Unversity of Adelaide’in dünya üniversite sıralamalarındaki yerine yansımıştır. 2022 için Times Higher Education (THE) World University Rankings’de dünya genelinde 111. ve Avustralya’da 7. sıradadır.

En son THE sıralamalarıyla birlikte 10 yıldan kısa bir sürede neredeyse 100 sıra yükseldiği görülen üniversite, bu rekabetçi ortamda başarılarını sürdürmektedir.

Üniversitenin Rektör Yardımcısı ve Başkanı Profesör Peter Hoj AC: “University of Adelaide; eğitim, öğretim ve araştırma alanlarındaki kalitesiyle gerçekten birinci sınıf bir üniversite. Topluluğumuz ve Güney Avustralya vatandaşları, bu sonuçlarla haklı olarak gurur duymalı.”

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Adelaide Avustralya’nın araştırma-yoğun Lider Üniversitelerinden oluşan ‘GO 8 Grubu’ üyelerinden biridir. Üniversite dünyanın en üstün inovasyon ve öğretim kurumları arasında yer alır.

Üniversite Times Higher Education, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması ve Shanghai Jiao Tong Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) gibi bazı saygın uluslararası değerlendirme organları tarafından sürekli olarak üst sıralarda gösterilmektedir. Tüm bu sıralamalar Üniversitenin dünya üniversiteleri arasında ilk %1’lik dilimde yer aldığını gösterir.

Üniversite’nin Avustralya Araştırma programı dahilinde Avustralya Üstün Başarı Araştırma Konseyi tarafından değerlendirilen araştırmalarının büyük çoğunluğu ‘dünya standardının üzerinde veya çok üzerinde’ derecelendirilmektedir. Üniversitenin öğrenci değişim ve yurtdışı eğitim programları öğrencilerin dünya vatandaşı olması ve yabancı bir ülkede eğitimi deneyimlemesine yardımcı olur. University of Adelaide’in iş dünyası, hükümetler ve topluluklardan uluslararası sınırlara uzanan ortakları üniversite çalışmalarının büyütülmesine yardımcı olmaktadır.

Üniversite beş Nobel Ödülü sahibi ve 100’ün üzerinde Rhodes Bursiyeri ile seçkin bir mezun kitlesine sahiptir. University of Adelaide hocaları ve personelinin çoğu alanlarının küresel anlamda kabul görmüş liderleri konumundadır. Üniversite 100’ün üzerinde ülkeden 27.000’den fazla farklı öğrenci grubunu çekmektedir.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 4

Departman yapısı

University of Adelaide öğrencilerinin beklentilerini tamamen karşılayan dün standardında bir eğitim sunar. Üniversitenin lisans, yüksek lisans ve araştırma programları beş fakülte genelinde sunulmaktadır:

Edebiyat Fakültesi

Edebiyat Fakültesi edebiyat, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında dereceler sunar.öğrencilere dünya üzerinde gerçek bir etkiye sahip olmaları için gerekli araç ve bilgi donanımını sağlar. Amaç öğrencilerin açık fikirle düşünüp iletişim kurması, ilham veren ve ümit verici bir kariyer geliştirmek için gerekli akademik kabiliyet ve entelektüel becerileri kazandıran araştırmalar yapmasına yardımcı olmaktır.

Mühendislik, Bilgisayar ve Matematik Bilimleri Fakültesi

2018 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasına göre fakültenin yüksek okulları dünyada ilk 50 arasında yer almaktadır. Araştırma, öğretim ve mezun kalitesi açısından mükemmel bir üne sahiptir. Fakülte sekiz yüksekokulunda farklı programlar sunmakta ve fakülteden alınan dereceler öğrencilerin birçok endüstride çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Sağlık & Medikal Bilimler Fakültesi

Öğrenciler yeni Royal Adelaide Hastanesine komşu olan Adelaide Sağlık ve Tıbbi Bilimler binasının benzersiz konumunun avantajından faydalanabilir. Fakülte diş hekimliği, tıp ve cerrahi, sağlık ve tıbbi bilimler, hemşirelik, halk sağlığı, danışmanlık psikolojisi, psikoterapi ve bağımlılık çalışmalarında dereceler sunmaktadır.

Meslek Yüksekokulu

Fakülte, öğrencilere mesleklerinin ihtiyaç ve talepleri üzerine kurulu istisnai bir öğretim-öğrenim ortamı sunmaktadır. İşletme, ekonomi ve hukuk fakültelerinde programlar sunmaktadır.

Fen Bilimleri Fakültesi

Fen Bilimleri Fakültesi en gelişmiş eğitim ve araştırmalardan oluşan disiplinler arası bir merkezdir. Fakülte dünya standardında tesisleri ve bilimsel uzmanlığı, yüksek lisans, doktorada üstün nitelikli eğitimi ve şeref dereceleri ile öğrencileri gelecekteki kariyerlerine hazırlamaktadır.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 5

Giriş koşulları

Dil Şartları

Uluslararası öğrencilerin dil testi puanları esas alınarak İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması gerekir. University of Adelaide tarafından tercih edilen akredite İngilizce dil testleri şunlardır: 

  • IELTS - Akademik Sınav.
  • Pearson İngilizce Testi – Akademik.
  • TOEFL - internet tabanlı ve kağıt tabanlı.
  • Cambridge English: İleri.
  • Uluslararası Bakalorya Diploması.

Akademik Zorunluluklar

Lisans programları

Her lisans programının öğrencilerin başarılı bir şekilde tamamlaması gereken asgari giriş koşulları vardır. Müzik, ağız sağlığı, tıp ve diş hekimliği gibi bazı programlar asgari giriş koşuları dışında başka seçim kriterleri üzerinde de durur.

Lisansüstü programları

Mezuniyet sonrası çalışmalara devam etmek isteyen öğrencilerin onaylanmış bir kuruluş tarafından sunulan bir lisans derecesi veya eşdeğer yeterlilik sahibi olması gerekir. Bazı lisansüstü diploma ve sertifikalarının da yüksek lisans derecesine devam etmek için gerekli nitelikleri sağladığı kabul edilebilir.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 6

Mezun sonuçları

University of Adelaide’deki kariyer hizmetleri öğrencilere uluslararası piyasada rekabet etmelerini sağlayacak kariyer yönetim becerileri donanımı kazandırır.

Kariyer hizmetleri aynı zamanda öğrencilerin iş başvuruları ve mülakatlarına yardımcı olmak için geniş çaplı kaynaklar ve atölye çalışmaları sunar. Buna öğrencilerin deneyimlerini açıkça belirten bir özgeçmiş ve belli başlı becerilerini vurgulayan bir ön yazı hazırlanması da dahildir.

University of Adelaide düzenli atölye çalışmaları yaparak öğrencilerin mülakatlarına hazırlanmasına da yardımcı olur. Üniversite gerçek bir görüntülü mülakat deneyimi yaşamaya yardımcı olan online mülakat aracı sunmaktadır.

Üniversitenin kariyer hizmetleri ücretsizdir ve tüm mevcut öğrenciler ve yeni mezunların eğitimlerini tamamladıktan sonra yaklaşık bir yıl kullanımına açıktır.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 7

Burslar ve finansman

Üniversite dünya genelinden öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde çalışmalarını üstlenebilmeleri için çok sayıda burs olanağı sunar. Bursların bazıları şöyledir:

2020 University of Adelaide Dünya Vatandaşı Bursları

Bu burslar eğitimlerine Üniversitenin lisans ve yüksek lisans seviyelerinde başlayan uluslararası öğrencileri ödüllendirir. Bursluluk öğrencilerin lisans veya yüksek lisans seviyelerinde seçtikleri derecenin minimum standart süresi için %15 ile %30 arasında bir öğrenim harcı indirimi sağlar.

2020 University of Adelaide Küresel Akademik Mükemmeliyet Bursları 

Üniversite tarafından verilen bu burslar lisans ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürmeye başlayan ve akademik mükemmeliyetini kanıtlamış uluslararası öğrencilerin ödüllendirildiği son derece rekabete dayalı burslardır. Bursluluk öğrenim harcında %50 indirim sağlar ve otomatik olarak ödüllendirilir.

2020 University of Adelaide Denklik Bursları

Üniversite öğrencilerin University of Adelaide dışındaki yüksek öğretim kurumlarından alabileceği burs tekliflerine denklik verecek ve yaklaşık %15 öğrenim harcı indirimi sağlayacaktır. Bu bursa başvuran öğrenciler Avustralya ve Yeni Zelanda dışında herhangi bir ülke vatandaşı olabilirler. Ayrıca eğitimlerini University of Adelaide’de sürdürmeyi planladıkları ile benzer bir çalışma alanında başka bir üniversitede devam ettirmek için de geçerli burslara sahip olmaları gerekir.

2020 Yılı University of Adelaide Yüksek Öğrenim Bursları

Bu burslar, 12 yıllık lise öğrenimini (yalnızca lisans) veya bir Avustralya yükseköğretim kurumunda AQF tarafından tanınan bir programı başarıyla tamamlayan uluslararası lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilmektedir.

close