The University of Adelaide (UoA) - image gallery 1

Genel Bakış

Dünyanın %1’lik dilimde yer alan en iyi üniversiteleri arasında ve Avustralya’nın araştırma-yoğun Lider Üniversiteleri Grubu GO 8 üyesi olan, University of Adelaide öğrencilere uluslararası kabul görmüş bir derece sunan prestijli bir kurumdur.

Seçkin mezunları arasında yer alan 110 Rhodes Bursiyeri ve beş Nobel Ödülü sahibi ile Adelaide yüksek eğitim standartlarına sahiptir. Avantajlı personel-öğrenci oranı uluslararası öğrencilerin başarı için ihtiyaç duydukları desteği aldıkları anlamına gelir.

Sunulan 200’ün üzerinde lisans ve yüksek lisans derecesi imkanı ve modern tesisler ile dünyada önde gelen teknolojiye sahip University of Adelaide öğrencilere sonsuz kariyer fırsatları sunmaktadır. Dereceler öğrencilerin yarının büyük zorluklarıyla mücadele etmeye hazırlıklı olması için kilit endüstri üyelerinin danışmanlığı ve hükümetle yakın çalışmalar doğrultusunda oluşturulmaktadır.

University of Adelaide’in dünya genelinde bağlantıları vardır. Muhtaç toplulukların yaşamlarında iyileşme sağlamak için Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki hükümetler, işletmeler ve diğer üniversitelerle işbirliği içinde çalışır.

Kariyer hizmetleri öğrencilere işverenlerle ağ oluşturma ve bağlantı kurma fırsatı verir, mükemmel CV’yi oluşturma konusunda destek sağlar ve kariyerlerine hazırlanmalarına yardımcı olur.

Güney Avustralya’da bulunan Adelaide The Economist’in dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk 10’da olup, güvenli, temiz ve olağanüstü yeşildir. Diğer Avustralya kentleriyle karşılaştırıldığında, yaşam maliyeti makul düzeydedir. Ana kampüs şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Sanat galerilerinden spor stadyumlarına kadar sunulan geniş çaplı kültürel deneyimlerden öğrenciler asla uzak kalmaz.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 2

Yenilikler

Dünya genelinde uluslararası öğrenci sayısındaki artış University of Adelaide’i 2019 yılının tercih edilen üniversitesi haline getirmiştir.

Son veriler tüm öğrencilerin üniversitede sunulan lisans çalışmaları tercihlerinde %6’lık bir büyüme olduğunu gösterir. Buna ilk tercihlerde görülen %2’lik bir artış da dahildir.

Adelaide’de eğitim almayı tercih eden tüm akademik yıllara ait 10.000’in üzerine çıkan uluslararası öğrenci sayısı bu yıl Üniversitede rekor düzeylere ulaşmak üzeredir.

Rektör yardımcısı olarak faaliyet gösteren Profesör Pascale Quester şöyle ifade etmiştir: "Aynı zamanda yerli öğrencilerin gösterdiği ilgide de artış yaşayarak çok sayıda öğrencinin burada University of Adelaide’de eğitim almak istediğini görüyoruz. 10.000 rekor sayısına ulaşan uluslararası öğrenci bu yıl Üniversitemizde öğrenim görecek olup, bu University of Adelaide’in küresel ünüyle ilgili çok şey söylemekte ve Güney Avustralya’nın gerçek küresel üniversitesi olma statümüzü kanıtlamaya yardımcı olmaktadır”.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Adelaide Avustralya’nın araştırma-yoğun Lider Üniversitelerinden oluşan ‘GO 8 Grubu’ üyelerinden biridir. Üniversite dünyanın en üstün inovasyon ve öğretim kurumları arasında yer alır.

Üniversite Times Higher Education, QS Dünya Üniversiteler Sıralaması ve Shanghai Jiao Tong Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) gibi bazı saygın uluslararası değerlendirme organları tarafından sürekli olarak üst sıralarda gösterilmektedir. Tüm bu sıralamalar Üniversitenin dünya üniversiteleri arasında ilk %1’lik dilimde yer aldığını gösterir.

Üniversite’nin Avustralya Araştırma programı dahilinde Avustralya Üstün Başarı Araştırma Konseyi tarafından değerlendirilen araştırmalarının büyük çoğunluğu ‘dünya standardının üzerinde veya çok üzerinde’ derecelendirilmektedir. Üniversitenin öğrenci değişim ve yurtdışı eğitim programları öğrencilerin dünya vatandaşı olması ve yabancı bir ülkede eğitimi deneyimlemesine yardımcı olur. University of Adelaide’in iş dünyası, hükümetler ve topluluklardan uluslararası sınırlara uzanan ortakları üniversite çalışmalarının büyütülmesine yardımcı olmaktadır.

Üniversite beş Nobel Ödülü sahibi ve 100’ün üzerinde Rhodes Bursiyeri ile seçkin bir mezun kitlesine sahiptir. University of Adelaide hocaları ve personelinin çoğu alanlarının küresel anlamda kabul görmüş liderleri konumundadır. Üniversite 100’ün üzerinde ülkeden 27.000’den fazla farklı öğrenci grubunu çekmektedir.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 4

Departman yapısı

University of Adelaide öğrencilerinin beklentilerini tamamen karşılayan dün standardında bir eğitim sunar. Üniversitenin lisans, yüksek lisans ve araştırma programları beş fakülte genelinde sunulmaktadır:

Edebiyat Fakültesi

Edebiyat Fakültesi edebiyat, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında dereceler sunar.öğrencilere dünya üzerinde gerçek bir etkiye sahip olmaları için gerekli araç ve bilgi donanımını sağlar. Amaç öğrencilerin açık fikirle düşünüp iletişim kurması, ilham veren ve ümit verici bir kariyer geliştirmek için gerekli akademik kabiliyet ve entelektüel becerileri kazandıran araştırmalar yapmasına yardımcı olmaktır.

Mühendislik, Bilgisayar ve Matematik Bilimleri Fakültesi

2018 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasına göre fakültenin yüksek okulları dünyada ilk 50 arasında yer almaktadır. Araştırma, öğretim ve mezun kalitesi açısından mükemmel bir üne sahiptir.

Fakülte yedi yüksekokulunda farklı programlar sunmakta ve fakülteden alınan dereceler öğrencilerin birçok endüstride çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Sağlık & Medikal Bilimler Fakültesi

Öğrenciler yeni Royal Adelaide Hastanesine komşu olan Adelaide Sağlık ve Tıbbi Bilimler binasının benzersiz konumunun avantajından faydalanabilir. Fakülte diş hekimliği, tıp ve cerrahi, sağlık ve tıbbi bilimler, hemşirelik, halk sağlığı, danışmanlık psikolojisi, psikoterapi ve bağımlılık çalışmalarında dereceler sunmaktadır.

Meslek Yüksekokulu

Fakülte, öğrencilere mesleklerinin ihtiyaç ve talepleri üzerine kurulu istisnai bir öğretim-öğrenim ortamı sunmaktadır. Mimarlık, İşletme, Ekonomi ve Hukuk olmak üzere dört fakültede programlar sunulmaktadır.

Fen Bilimleri Fakültesi

Fen Bilimleri Fakültesi en gelişmiş eğitim ve araştırmalardan oluşan disiplinler arası bir merkezdir. Fakülte dünya standardında tesisleri ve bilimsel uzmanlığı, yüksek lisans, doktorada üstün nitelikli eğitimi ve şeref dereceleri ile öğrencileri gelecekteki kariyerlerine hazırlamaktadır.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 5

Giriş koşulları

Dil Şartları

Uluslararası öğrencilerin dil testi puanları esas alınarak İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması gerekir. University of Adelaide tarafından tercih edilen akredite İngilizce dil testleri şunlardır: 

  • IELTS - Akademik Sınav.
  • Pearson İngilizce Testi – Akademik.
  • TOEFL - internet tabanlı ve kağıt tabanlı.
  • Cambridge English: İleri.
  • Uluslararası Bakalorya Diploması.

Akademik Zorunluluklar

Lisans programları

Her lisans programının öğrencilerin başarılı bir şekilde tamamlaması gereken asgari giriş koşulları vardır. Müzik, ağız sağlığı, tıp ve diş hekimliği gibi bazı programlar asgari giriş koşuları dışında başka seçim kriterleri üzerinde de durur.

Lisansüstü programları

Mezuniyet sonrası çalışmalara devam etmek isteyen öğrencilerin onaylanmış bir kuruluş tarafından sunulan bir lisans derecesi veya eşdeğer yeterlilik sahibi olması gerekir. Bazı lisansüstü diploma ve sertifikalarının da yüksek lisans derecesine devam etmek için gerekli nitelikleri sağladığı kabul edilebilir.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 6

Mezun sonuçları

University of Adelaide’deki kariyer hizmetleri öğrencilere uluslararası piyasada rekabet etmelerini sağlayacak kariyer yönetim becerileri donanımı kazandırır.

Kariyer hizmetleri aynı zamanda öğrencilerin iş başvuruları ve mülakatlarına yardımcı olmak için geniş çaplı kaynaklar ve atölye çalışmaları sunar. Buna öğrencilerin deneyimlerini açıkça belirten bir özgeçmiş ve belli başlı becerilerini vurgulayan bir ön yazı hazırlanması da dahildir.

University of Adelaide düzenli atölye çalışmaları yaparak öğrencilerin mülakatlarına hazırlanmasına da yardımcı olur. Üniversite gerçek bir görüntülü mülakat deneyimi yaşamaya yardımcı olan online mülakat aracı sunmaktadır.

Üniversitenin kariyer hizmetleri ücretsizdir ve tüm mevcut öğrenciler ve yeni mezunların eğitimlerini tamamladıktan sonra yaklaşık bir yıl kullanımına açıktır.

The University of Adelaide (UoA) - image gallery 7

Burslar ve finansman

Üniversite dünya genelinden öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde çalışmalarını üstlenebilmeleri için çok sayıda burs olanağı sunar. Bursların bazıları şöyledir:

2019 University of Adelaide Denklik Bursları

Üniversite öğrencilerin University of Adelaide dışındaki yüksek öğretim kurumlarından alabileceği burs tekliflerine denklik verecek ve yaklaşık %15 öğrenim harcı indirimi sağlayacaktır. Bu bursa başvuran öğrenciler Avustralya ve Yeni Zelanda dışında herhangi bir ülke vatandaşı olabilirler. Ayrıca eğitimlerini University of Adelaide’de sürdürmeyi planladıkları ile benzer bir çalışma alanında başka bir üniversitede devam ettirmek için de geçerli burslara sahip olmaları gerekir.

2019 University of Adelaide Dünya Vatandaşı Bursları

Bu burslar eğitimlerine Üniversitenin lisans ve yüksek lisans seviyelerinde başlayan uluslararası öğrencileri ödüllendirir. Bursluluk öğrencilerin lisans veya yüksek lisans seviyelerinde seçtikleri derecenin minimum standart süresi için %15 öğrenim harcı indirimi sağlar.

2019 University of Adelaide Küresel Akademik Mükemmeliyet Bursları 

Üniversite tarafından verilen bu burslar lisans ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürmeye başlayan ve akademik mükemmeliyetini kanıtlamış uluslararası öğrencilerin ödüllendirildiği son derece rekabete dayalı burslardır. Bursluluk öğrenim harcında %50 indirim sağlar ve otomatik olarak ödüllendirilir.

close