Announcement
It's not too late to start this Spring. Find your program!
Mohawk International students standing together

Where the World
Comes to Learn

Welcome to Mohawk College. With students from 80+ countries around the world enjoying the wide range programs and services offered, you’ll find Mohawk College is truly an exceptional education destination.

Apply as an international student

New! 1+1 Graduate Certificate Programs

Get Ready to Start in Summer 2022

Learn more about starting your studies.

Explore Programs for International Students

Mohawk offers a wide range of programs that open career opportunities for international students.

Mohawk College - image gallery 1

Genel Bakış

Ontario’da bulunan en büyük devlet okullarından biri olan Mohawk College, Kanada’da güzel bir kurumda 4 kampüs genelinde canlı bir öğrenim deneyimi sunar.

Dünya çapında 90’dan fazla ülkeden 130.000’i aşkın öğrencinin yer aldığı çeşitli bir kurum olan Mohawk, sertifika, diploma, derece, derece pathway programı ve çıraklık programları genelinde 150’den fazla uzmanlık programı sunar. Programları işletme, iletişim, topluluk hizmeti, sağlık, beceriye dayalı meslekler ve teknoloji vd. gibi disiplinlere odaklıdır.

Kanada’nın 4. en büyük araştırma okulu (Research Infosource 2020) olan Mohawk’ın programları Eğitim, Yüksekokullar ve Üniversiteler Bakanlığı tarafından tam onaylı ve desteklidir. Kurum aynı zamanda, Association of Community Colleges of Canada’nın (Kanada Devlet Yüksekokulları Topluluğu) bir üyesidir.

Kurum, Hamilton toplumunda derin köklere sahip olup öğrencileri başarı ve küresel bir geleceğe hazırlar. Yükseköğretimde Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesine Yönelik Topluluk tarafından (Association for the Advancement of Sustainability in Higher Education) Ontario’da STAR altın derecelendirmesine layık görülen ilk yüksekokuldur. Bu kapsamda, sürdürülebilir yaşam tarzlarını teşvik eden 35 program sunan, özel bir sürdürülebilirlik ekibi yer alır.

İş temelli eğitim ve modern imkanlarla sınıfta öğrenimi birleştiren programlar, öğrencilerin iş ortamına geçişine kolaylık sağlar. Kurum, tanınmış şirketlerle 33 işbirlikli programa sunar ve öğrencilerin istihdam edilebilirliğini arttırmak için 1.000’den fazla sanayi ortağı ile çalışır.

Toronto’dan kısa bir mesafede bulunan kurum, Ontario Gölü’nün göz alıcı kıyısındaki Hamilton şehrinde bulunur. Öğrenciler aynı zamanda Niagara Şelaleleri ve Pearson Uluslararası Havalimanı’nın sadece 45 dakika uzaklıkta olması dolayısıyla diğer ilgi çekici yerlere kolaylıkla seyahat edebilir.

Mohawk öğrencilerinin %86’sı mezuniyetten sonra 6 ay içinde iş bulmuştur (Mezun Temel Performans Göstergeleri Başarı Anketi 2019) – bu, Ontario’daki il ortalamasından daha yüksek bir oran olup kurumun, geleceğe hazır mezunlar yetiştirme konusundaki bağlılığını gösterir.

Mohawk College - image gallery 2

Yenilikler

Araştırma sıralamaları

Mohawk College, Kanada’nın en iyi 10 araştırma okulu arasında yer alır (Research Infosource 2020). Araştırma ve inovasyona bağlılığı ile tanınan kurum, aynı zamanda ücretli öğrenci araştırmacıları ve sanayi araştırma geliri ile de yüksek sırada yer alır.

Hamilton Uluslararası Havalimanı’nda yer alan Havacılık Teknolojisi Merkezi tüm havacılık programlarını bir binada buluşturur ve bünyesinde motor laboratuvarları, eğitim yardımcı malzemeleri ve yeni sınıflar yer alır. Merkez aynı zamanda, Kanada yüksekokulları genelinde tek Boeing 737 tipi bakım eğitim sistemine ev sahipliği yapar.

Yaklaşık 7.000m2’lik bir hangarda bulunan bu tesis, Mohawk sanayi ortaklarından biri olan KF Aerospace ile birlikte oluşturulmuş olup öğrencilere, gerçek dünya deneyimi kazanmak için sanayi uzmanlarının yanında uygulamalı öğrenime katılma imkânı sunar.

triOS ortaklığıyla Mississauga Kampüsü

Mohawk College, artık triOS College ile olan ortaklığı sayesinde Mississauga, Ontario’da yeni bir kampüste program seçenekleri sunar. Öğrenciler bir yandan esnek bir öğrenim programında öğrenim görürken diğer yandan küresel bir perspektife sahip çeşitliliklerle dolu bir şekilde öğrenim görebilirler. Hem diploma seviyesinde hem de lisansüstü seviyede işletme ve teknoloji alanlarında programlar sunulur.

Mississauga kampüsünde öğrenim gören ve bir Mohawk College programını tamamlayan öğrenciler, bir Mohawk College yeterlilik belgesi alacak ve Yüksek Lisans Çalışma İzni’ne (PGWP) hak kazanabileceklerdir. 

Enerji ve Elektrik İdareleri Laboratuvarı

Mohawk, kullanılmayan bir elektrik santralini yeni bir uygulamalı araştırma laboratuvarına dönüştürmüştür. Artık yenilikçi araştırma programlarına ev sahipliği yapan Mohawk’ın Enerji ve Elektrik İdareleri Laboratuvarı, küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek ve uygulamalı araştırmalar yürütecektir.

Girişimcilik Merkezi

Kurum, gelecek vaat eden girişimcilere destek vermek için Girişimcilik Merkezi’ni (The Centre for Entrepreneurship) hizmete açmıştır. Mohawk’ın hâlihazırdaki öğrenim merkezlerine eklenen bu Girişimcilik Merkezi, pek çok yeni program ve girişimcileri yönlendirme amaçlı eğitimlere ev sahipliği yapacaktır.

Mohawk College - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Mohawk’ın programlarının tamamı, Eğitim, Yükseköğretim Kurumları ve Üniversiteler Bakanlığı tarafından tam onaylı olup kurumun öğretim mükemmelliyetini yansıtır.

Mohawk, sınıf ortamındaki geleneksel öğrenimi, sahada uygulamaya yönelik stajlar ile buluşturan, kaliteli ve ilgi çekici programları yürüten oldukça deneyimli ve sanayi alanında öncü akademisyenlere sahiptir. Öğrencilere, seçtikleri disiplinlerde en son yenilikler öğretilir ve kurum, öğrencilere ek destek sunacak 1.000’in üzerinde sanayi ortağında sahiptir.

Birebir Özel Öğretmen Desteği, kolaylıkla erişilebilir olup kurumun Öğrenim Destek Merkezi, çevrimiçi öğrenim platformu aracılığıyla daima tavsiye ve destek oturumları sunmaya hazırdır.

Mohawk College, işbirlikli eğitim alanında bir lider olarak tanınır; bu da öğrenimleri süresince öğrenciler için ücretli staj imkânları sunmada kolaylık sağlar ve onların, mezun olduklarında iş piyasasında önce çıkabilmelerini sağlar. Kurum, öğrencilerin programlarına ve kariyer hedeflerine uyan, doğru staja yerleşmelerine yardımcı olacak işbirlikli eğitim ve kariyer hazırlık uzmanlarından oluşan bir ekibe sahiptir.

Mohawk College, öğrencilerine sürdürülebilirliğe odaklı 35 farklı program ve hizmet sunar; bunlar diğer sürdürülebilirlik başarılarının yanı sıra Yükseköğretimde Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesine Yönelik Topluluk tarafından STARS altın derecelendirmesine layık görülmüştür.

Mohawk College - image gallery 4

Fakülte yapısı

Mohawk College’ın programları çeşitli disiplin alanlarına bölünür. Öğrenciler şu programlarda derece, sertifika, diploma veya çıraklık yeterliliği kazanabilir:

İletişim Sanatları

Alanında öncü bir müzik programı, gazetecilik fotoğrafçılık ve halkla ilişkiler dahil çeşitli disiplinlerde pek çok yaratıcı program sunar. Öğrenciler, sınıfta öğrenimin yanı sıra alanlarında stajlara katılırlar ve sahne alma veya çalışmalarını sergiler aracılığıyla tanıma imkânı sunulurlar.

Toplum Hizmetleri

Öğrenciler, çocukların, genç ailelerin ve toplumların iyi yaşamına odaklanan 16 program arasından tercih yapabilir.

Sağlık

Mohawk College, sağlık programlarında lider olarak bilinir ve programlarının pek çoğu, bir McMaster University ortaklığı olan Uygulamalı Sağlık Bilimleri Enstitüsü aracılığıyla yürütülür.

McKeil İşletme Fakültesi

Bu fakültede, muhasebe, finans hizmetleri ve uluslararası işletme dahil olmak üzere bir dizi uzman işletme programı sunulur. Öğrenciler, pratik deneyim kazanır ve işletme hedeflerini gerçekleştirmek için ağ kurma etkinliklerine katılırlar.

Beceriye Dayalı Meslekler ve Çıraklık İmkânları

Çıraklık imkânları için Ontario’daki en büyük yükseköğretim kurumlarından biri olan Mohawk’ta öğrenciler inşaat, imalat ve otomotiv sektörü dahil olmak üzere beceriye dayalı bir dizi meslekte deneyim kazanabilir.
Teknoloji

Öğrencilere, Joyce Centre’ın yeni, ileri öğrenim laboratuvarları ve akıllı sınıflarında eğitim verilir. Bu ortamlarda öğrencilere dijital sağlık, sanal gerçeklik, yazılım geliştirme ve pek çok diğer konu alanında dünya standartlarında programlar sunulur.

Hazırlık Çalışmaları

Uluslararası öğrenciler; diploma, derece ve lisansüstü eğitim dahil olmak üzere ileri eğitim seviyelerine geçiş imkânı sunan 5 hazırlık programına katılabilirler.

Yüksek Lisans Eğitimi

Hâlihazırda yurtdışında veya Kanada’da lise sonrası bir eğitimi tamamlamış olan öğrenciler, bir yüksek lisans eğitimine başvuru yapabilirler. Yüksek Lisans programlarının çoğu bir yılda tamamlanırken bazıları iki yıllıktır ve işletme, teknoloji, sağlık ve toplum hizmetleri gibi çeşitli programlar sunar.

Mohawk College - image gallery 5

Giriş koşulları

Her bir Mohawk programı, farklı giriş şartlarına sahiptir ve tüm uluslararası adayların, başvuru yaptıkları programa özel İngilizce dil şartlarını sağlamaları gerekir.

Başvuru yapan yabancı öğrenciler, Mohawk programları için aşağıdaki İngilizce dil gereksinimlerini karşılamalıdır:

  • TOEFL’dan en az 550 puan (internet tabanlı sınavda 80)
  • Hiçbir dalda 5.5’in altında olmamak kaydıyla en az 6.0 IELTS Akademik puanı, veya
  • Ontario devlet okulu yönetim kurulu tarafından verilen Ontario Ortaöğretim Diploması (12. Sınıf U, M veya C)

İngilizce Dil gereksinimlerini karşılamayan veya İngilizce becerilerini geliştirmek isteyen başvuru sahipleri, Mohawk’ın Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) programına katılabilir. Yedi haftalık dönemlerde yürütülen sekiz seviyeli bu kapsamlı program, başlangıçtan üniversite düzeyine kadar İngilizce bilgilerini geliştirir. Daha yüksek seviyelerde bir diploma programı için iki kredi kazanılabilir.

Yabancı başvuru sahipleri, üniversite başvurularına aşağıdakileri dahil etmelidir:

  • Mohawk College Başvurusu
  • Fotoğraf ve adresi gösteren pasaport fotokopisi
  • Tercüme edilmiş ve noter onaylı lise transkriptleri (veya eşdeğeri)
  • 100 CAD başvuru ücreti (iade edilemez)

Başvuru yapan tüm yabancı öğrenciler, programlarına başladıklarında en az 17 yaşında olmalıdır. 18 yaşın altındaki adaylar, üniversitenin uluslararası ekibine noter onaylı bir Velayet Beyannamesi sunmalıdır. Mohawk College, online başvurular için Ontario College Başvuru Hizmeti (OCAS-IAS) ile bir ortaklık başlatmıştır.

Mohawk College - image gallery 6

Öğrenci desteği

Uluslararası öğrenciler, özel bir personel ekibi ve öğrenim süreleri boyunca kendilerine sunulan hizmetler aracılığıyla desteklenir.

Uluslararası öğrenciler, onlara herhangi bir konuda destek verebilecek olan özel bir ekibe sahip olur. Vize ve göçmenlik tavsiyeleri, konaklama desteği ve gerekli akademik hizmetler bu kapsamda yer alır.

Aynı zamanda, Dil ve Kültür Merkezi uluslararası öğrencilerin akranlarıyla tanışabilecekleri düzenli etkinlikler ve faaliyetler de düzenler.

Tüm yeni öğrenciler, kurumun Hazır Gelecek (Future Ready) oryantasyon programına otomatik olarak kayıt olur. Yüksekokul yaşamına geçişte kolaylık sağlayan, sanal bir öğrenim platformu olması dolayısıyla öğrenciler, bu programı kendi hızlarında tamamlayabilir.

Mohawk’ın Öğrenim Destek Merkezi, yazma ve iletişim desteğinin yanı sıra matematik yardımı, akran yönlendirmesi ve atölyeler dahil olmak üzere çok sayıda ücretsiz akademik destek sunar.

Kurum ayrıca öğrencilerin arkadaşlık kurup destek alabilecekleri ve yüksekokulun tadını çıkarabilecekleri düzenli etkinlikler, atölyeler ve faaliyetler düzenler. Bu kapsamda, her Çarşamba düzenlenen bir kahve kulübü ve üç kampüsün tümünde mevcut olan bir sosyal alan olan sosyal katılım etkinliği yer alır.

Erişilebilir Öğrenim Hizmetleri ekibi, ihtiyaçlarına uygun konaklama ve kurumun diğer hizmetleri konusunda ilgili desteğin yanı sıra engelli öğrencilerin öğrenimleri süresince eşit imkânlara sahip olmalarını sağlar.

Kurum, çok sayıda sağlık ve iyi yaşam desteği seçenekleri sunar. Hem bireysel hem de akademik danışmanlık hizmetleri sunabilen tescilli profesyonellerden oluşan uzman bir ekip tarafından sunulan çok sayıda ücretsiz ve gizli danışmanlık hizmeti bu kapsamda yer alır. Öğrencilerin hangi danışmanlık türüne ihtiyaç duyduklarından emin olmamaları halinde Connect to Wellness programı, mevcut seçenekleri değerlendirir ve öğrencileri doğru hizmetlerle buluşturur.

Mohawk College - image gallery 7

Mezun sonuçları

1967’dan bu yana Mohawk College’dan 125.000’in üzerinde öğrenci mezun olmuştur. Kurumun istihdam ekibi, öğrencileri mezuniyet sonrasında yaşama hazırlamak amacıyla, onlara hedeflerini gerçekleştirme ve başarılı bir kariyere sahip olmada yardımcı olmak için eylem planları hazırlar.

Kariyer Hizmetleri ekibi hem hâlihazırda öğrenim gören öğrencilere hem de mezunlara bireyselleştirilmiş yönlendirme imkânı sunar. Bu uzman ekip, öğrencilere seçtikleri kariyer yolunda yardımcı olacak kaynak ve tavsiyeler sunar. Bu kapsamda birebir destek, hedefe göre iş arama, atölyeler, ağ kurma, CV yazma tavsiyeleri, mülakat desteği, işe hazırlık ipuçları ve dahası yer alır.

Kurum aynı zamanda, öğrencileri öğrenimleri süresince ilgili iş deneyimleri ile eşleştiren bir Kampüs Öğrenci İstihdam Programı’na (CSEP) sahiptir. Buna ek olarak; kariyer koçları, öğrencilere yerel çapta uygun bir iş bulmada yardımcı olurken destek personeli ise, öğrenim ve iş yeri arasındaki zorlu geçişte onlara destek verir.

Mezuniyetten itibaren 6 ay içinde %86’lık istihdam oranı ile kurumun eriştiği istihdam oranları, Ontario ortalamasının üzerindedir. Geniş mezun ağı, kurumla bağlantısını sürdürür ve hâlihazırdaki öğrencilere ve yeni mezunlara bağlantı kurmak, tavsiyeler almak veya yeni imkânlar bulmak için düzenli fırsatlar sunar.

close