Skip to main content Start main content
The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 1

Genel Bakış

The Hong Kong Polytechnic University (PolyU), 2021 için QS Top 50 Under 50 (50 Yaş Altı En İyi 50 Üniversite) listesinde 6. sırada yer almıştır. Akademik itibarı, öğrenci-akademik kadro dengesi, araştırma alıntıları, işveren saygınlığı ve yabancı öğrenci oranı ile dünya çapında tanınan, iddialı ve kültür çeşitliliği yüksek bir enstitüdür.

Öğrencilerin beklentilerini karşılayan PolyU programları, onlara çok yönlü bir deneyim sunmaktadır. Uluslararası değişim programları ve araştırma projeleri, ders müfredatlarının önemli bir parçasıdır. Yeşil biyodizel üretimi, el-kol rehabilitasyon robotu ve moda tasarımında bazı 'yıldız projeleri' de olan PolyU'da birçok proje ele alınmaktadır.

PolyU araştırmaları; enerji depolama, turizm hizmetleri, tendon bozuklukları, fiber optik ve nano kaplama başta olmak üzere birçok alanda etkilidir.

PolyU, 36 ülke ve bölgeyi kapsayan 270'den fazla denizaşırı üniversite/kurum ile küresel bir ağ kurmuştur. Üniversite, öğrenci değişim düzenlemelerinden ortak araştırma işbirliklerine kadar 450'ye yakın akademik işbirliği anlaşmasına sahiptir.

PolyU, turizm ve otel yöneticiliği programlarındaki öğrenciler için bir eğitim merkezi olan 5 yıldızlı lüks otel “Hotel ICON” gibi dünya standartlarında tesislere ve kaynaklara sahiptir. Mühendislik öğrencileri, üniversitenin “Endüstri Merkezinde” uygulamalı eğitim alabilir ve tasarım öğrencileri ise Hong Kong Jockey Club Innovation Tower’da yaratıcılıklarını deneme fırsatı bulur.

Öğrenciler, 30'dan fazla ülke ve bölgeden gelen ve yüzde 20 nüfusa sahip uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan Hong Kong'da heyecan verici ve ilgi çekici bir hayat yaşarlar. Farklı kültürlerin ve dillerin merkezi olup dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir ve 2021 Güvenli Şehirler Endeksi'nde 8. sıradadır.

HKSAR'da çalışmak amacıyla kalmak isteyen yabancı mezunlar, iş aramak için bir yıl kalmak üzere Yerel Olmayan Mezunlar için Göçmenlik Düzenlemelerine (IANG) başvurabilirler.

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 2

Öğretim Kalitesi

Üniversite, Öğretim Gelişme Hibesi’ni (TDG) kullanarak ya fakülte/bölüm ya da konu alanı düzeyinde eğitim-öğretim girişimlerini geliştirmeye önem verir. Projelerinin temel amacı, öğrenci öğrenim çıktılarını elde edebilmek için (örneğin, PolyU öğrencilerinin her anlamda kendilerini geliştirmeleri) eğitim-öğretim kalitesini iyileştirmektir.

PolyU, iyi öğretime değer verir. İşe aldığı personelde yüksek kaliteyi sağlamak, öğretim kalitesini izlemek ve öğretimdeki başarıları için personeli uygun şekilde takdir etmek ve ödüllendirmek için politika ve yöntemler oluşturmuştur. Ayrıca kaliteli öğretimi teşvik etmek için kurumsal bir yapı kurmuştur ve personelin öğretimlerini ve nihayetinde öğrencilerinin öğrenimini sürekli olarak iyileştirmelerini sağlamak için çok çeşitli personel geliştirme programları ve faaliyetleri sunmaktadır.

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 3

Nasıl Başvurulur

Adım 1

Öğrenciler eğitim programı şemalarını seçmelidir. Öğrenciler, ekteki kabul broşüründen program şemalarının tam listesine başvurabilirler.

Adım 2

Öğrenciler, uygunluk durumlarını kontrol etmelidir. PolyU programlarına başvuru yapabilmek için öğrencilerin Üniversite’nin İngilizce dil şartlarını ve akademik şartlarını taşımaları gerekir.

Adım 3

Öğrenciler evraklarını hazırlamalıdır

  • Öğrencilerin, lise eğitimi aldıkları kurum tarafından verilen akademik transkriptin bir kopyası; ulusal/uluslararası sınav sonuçları (örn: SAT, GCEAL vd.) ve okulları tarafından belirlenen, ileriki sınavlarda almaları beklenen puanlar
  • Diğer belgeler (mevcutsa)
  • Burs Başvuru Formu

Bazı programlar için ek evraklar talep edilebilir.

Adım 4

Tüm başvuru sahiplerinin 450 HK$ başvuru ücreti ödemesi gerekir.

Adım 5

Öğrencilerin, güncellemeleri kontrol etmek için sık sık siteme giriş yapmaları gerekir. Öğrencilere, gerekli ek evraklar hakkında bilgi verilir. Bir mülakat gerekli olabilir ve bu genellikle çevrimiçi olarak düzenlenir.

Adım 6

Başarılı adaylar, kabul tekliflerini çevrimiçi olarak alır. Sonuçlar genellikle Ocak ayı sonundan Mayıs ayına kadar duyurulur. Burs sonuçları da aynı tarihlerde açıklanır.

Uluslararası Başvurular

2023 Eylül girişleri için lisans programı başvuruları başlamıştır. PolyU Giriş Bursları, sürekli olarak başvuruya açık kalır ve adayların erken başvurmaları teşvik edilir. Uluslararası öğrenciler çevrimiçi başvurularını buradan yapabilir.

Öğrenciler ayrıca PolyU'ya kabul hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 4

Burslar ve Finansman

PolyU, hem aday hem de mevcut üstün başarılı öğrencileri ödüllendirir. PolyU Giriş Bursu için değerlendirilmek isteyen adaylar, e-Kabul yoluyla bir başvuru formu doldurmalıdır. Burs almaya hak kazananlara, kendilerine PolyU'da bir yer teklif edildiğinde bilgi verilecektir.

Bu burs, PolyU eğitimlerine başlamadan önce lisede üstün başarı gösteren öğrenciler içindir. Burs başvurusu yapan adaylar için mülakat gereklidir. Kazananlara harç ücreti, konaklama ücretleri ve geçim masraflarının bir kısmını karşılamaları adına yıllık 195.000 HKD değerine kadar yükselebilen miktarda bir burs verilir. Burslar, PolyU'daki akademik başarıya bağlı olarak her yıl yenilenebilir.

Spor, sanat ve kültür, liderlik ve toplum hizmetleri ile STEM konu alanlarındaki seçkin adaylar, PolyU'ya kabul için istisnai olarak değerlendirilir. Okul, adı geçen öğrencilere daha fazla kapı açmak için Özel Yetenekler Kabul ve Takdir Programını (STARS) başlatmıştır. 

Öğrenci Görüşleri

"Beni PolyU'ya çeken en önemli şeylerden biri, güçlü araştırma odağı ve birinci sınıf araştırma tesisleriydi. Son derece deneyimli akademisyenlerin gözetiminde en ileri araştırmalara katılmak için birçok fırsatım oldu.” - Kausthubh Chandramouli, Mühendislik, Hindistan

“Sınıfta okurken ve PolyU öğrenci derneklerinin düzenlediği etkinliklerde sosyalleşirken tanıştığım öğrenci ve profesörlerin çoğu teşvik edici ve arkadaş canlısıydı. Sürekli olarak sağladıkları rehberlik ve destek, PolyU'daki yolculuğumu şimdiye kadar benzersiz ve faydalı kıldı.” - Karina Maussymbayeva, Uluslararası Sevkiyat ve Taşımacılık Lojistiği

"PolyU Giriş Bursu akademik okul ücretlerimin tamamını karşılıyor, bu da bir yabancı öğrenci olarak bana ve aileme çok yardımcı oluyor." - Sum Xin Yi, Moda ve Tekstil (Moda Tasarımı), Singapur

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 5

Mezun Sonuçları

Yenilik, yaratıcılık ve girişimcilik ruhu, PolyU’nın DNA’sının bir parçasıdır. Özel olarak tasarlanmış programları arasında stajlar ve servis eğitimi bulunur. Öğrenciler her gün, bilgilerini gerçek dünyaya uyarlamak ve uygulamak için ihtiyaç duydukları beceri ve deneyimler kazanır.

PolyU, hem uluslararası hem de Hong Kong'daki endüstriler ve üniversitelerle güçlü ortaklıklara sahiptir. Bu işbirlikleri, akademik ve kültürel değişim, staj ve işe yerleştirme için değerli fırsatlar sunmaktadır.

Mezunlar, PolyU'dan seçtikleri alanda ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerilerle ayrılır. Bu nedenle istihdam oranları oldukça yüksektir, 2020 mezun anketine göre PolyU mezunlarının %100i mezuniyetten 6 ay sonra çalışmaya başlıyor veya eğitimlerine devam ediyor. İşverenler için de PolyU öğrencilerinin sahip olduğu beceriler oldukça değerlidir.

Yerel olmayan mezunlar, mezun olduktan sonra iş aramak ve kariyer seçeneklerini keşfetmek için 12 aya kadar Hong Kong'da kalabilmektedir. Pek çok farklı endüstri ve sektör sayesinde, birçok öğrenci şehirde çalışma, hatta kendi işini kurma olasılığının cazibesine kapılmaktadır.

Hızla bir girişimcilik faaliyeti merkezi haline gelen Hong Kong, yeni başlayanların girişimlerini başlatmak için ihtiyaç duyduğu destek ve finansman fırsatlarını sunmak için altyapıya sahiptir.

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 6

Eğitim Deneyimi

Sıralama

2022-2023 döneminde PolyU, uluslararası açıdan QS World University Rankings’e göre 65. ve Times Higher Education World University Rankings’e göre 79. sırada yer almıştır. 2021’de dünyanın en iyi genç üniversitelerinin yer aldığı QS "50 Yaş Altı En İyi 50 Üniversite" listesinde, PolyU dünyada 6. ve Hong Kong'da 3. sırada yer almıştır.

Öğrenci Hayatı

PolyU’da öğrenci hayatı keyiflidir ve öğrencilere çeşitli faydalar sağlar. Yıl boyunca Global Village, Toplu Dans Yarışması, yurtlar arası etkinlikler, saha gezileri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Öğrenciler, ilgi alanları ve hobileri ne olursa olsun, burada katılabilecekleri etkinlikler bulacaktır.

İş İle Entegre Öğrenim (WIE), bir öğrencinin gelecekteki mesleği veya o meslekte değerli olabilecek genel becerilerin geliştirilmesi ile ilgili kurumsal bir bağlamda uygulanan, çalışmaya dayalı bir öğrenim deneyimidir. PolyU, lisans programında iş ile entegre öğrenim programlarının bir öncüsüdür.

Hizmet-Öğrenimi (SL), mesleki eğitimin sosyal ihtiyaçlarla tanıştığı noktadır. SL sayesinde öğrenciler, mesleki bilgilerini ve becerilerini kullanarak Hong Kong, Çin Anakarası ve yurt dışında imkânları kısıtlı olan bireylere yardım etme fırsatlarına sahip olur.

Küresel Öğrenim Fırsatları - PolyU, lisans öğrencilerinin üniversite kampüsü dışındaki olanakları da aktif olarak keşfetmelerini ve bunlarla ilgilenmelerini teşvik eder. Bunlar arasında öğrenci değişimi, klinik değişimi, yaz programları, yurt dışı lisans yaz araştırması sponsorluğu, konferanslar ve yarışmalar, kısa vadeli eğitim gezileri ve çeşitli uluslararası etkinlikler bulunur. Üniversite, öğrencilerin uluslararası bakış açılarını genişletmelerine yardımcı olmak adına finansal destek sağlar.

PolyU Liderlik Programı, kurumsal liderlikten kişilerarası gelişime kadar farklı içeriklere sahip kredili kurslar sunar. PolyU her yıl, geleceğin küresel liderleri olma yolculuklarına başlayacak 2.000'den fazla öğrenciyi ağırlamaktadır.

The Hong Kong Polytechnic University - image gallery 7

Konum

Hong Kong, Çin ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine açılan bir kapıdır. Canlılık dolu yüzlerce topluluğa ve farklı milletlerden bireylere ev sahipliği yapar. Hong Kong'da her sene birçok uluslararası konferans, festival ve sergi düzenlenir.

Uluslararası ve Çinli şirketler için ideal bir konumdadır. Yüzlerce kuruluş, bu şehri genel merkezleri olarak belirlemiştir. Hong Kong, önemli kararların verildiği ve gerçek bir değişimin meydana geldiği yerde olmak isteyenler için ekonomik faaliyetlerin ana noktasıdır.

Hong Kong'un resmi dilleri Çince ve İngilizcedir. İngilizce devlet işlerinde ve yasal, profesyonel ve ticari sektörlerde yaygın olarak kullanılır. Dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışmak, fikir alışverişinde bulunmak, bağlantılar kurmak ve kendiniz hakkında bir şeyler keşfetmek kolaydır. Bu şehir, düzinelerce kültür ve milletin kaynaştığı bir ortamdır.

Tesisler

Üniversite dünya standartlarında tesislere sahiptir. Bunlardan biri, eğitim ve araştırma amaçlı kullanılan ve 5 yıldızlı lüks bir otel olan Hotel ICON’dur – bu tesis aynı zamanda turizm ve konaklama öğrencileri için eğitim merkezi olarak kullanılır. Bu öğrencilere, gerçek, hizmet veren bir otelda çalışma, öğrenme ve araştırma yürütme imkânları sunar.

Sanayi Merkezi, mühendislik öğrencilerine kuramsal çalışmalarını tamamlamak üzere pratik eğitim alma imkânı sunar.

Tasarım öğrencileri, dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan Hong Kong Jockey Club Innovation Tower’da çalışmanın keyfine varabilirler. Bu Kule’de, sergi alanlarına ek olarak modern atölyeler, tasarım stüdyoları, konferans salonları ve derslikler mevcuttur.

close

Your browser is not the latest version. If you continue to browse our website, Some pages may not function properly.

You are recommended to upgrade to a newer version or switch to a different browser. A list of the web browsers that we support can be found here