Hong Kong University of Science and Technology Genel Bakış Turkish users                      

An institution where research excellence is a reality, and “dare to dream” is our invitation.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 1

Genel Bakış

Hong Kong, Clear Water Bay’te bulunan Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) dünyanın en genç üniversiteleri arasında 1. sırada yer alan (Times Higher Education Young University Rankings 2020) araştırma odaklı bir kurumdur. Uluslararası bir duruş ve küresel üne sahip olan üniversite, öğrenim ve araştırma alanındaki mükemmeliyetiyle hem yerel hem de uluslararası düzeyde öncü bir üniversite olmayı hedefler.

Hong Kong University of Science and Technology (Guangzhou) (HKUST(GZ)), Hong Kong ve dünyanın gelişimini desteklemek için yüksek nitelikli bireylere olan benzeri görülmemiş bir talep doğrultusunda; eğitim, araştırma ve bilgi transferinin ötesinde yetenekler yetiştirerek; Hong Kong, the Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area (GBA) arasında işbirliğini destekleyerek Clear Water Bay (CWB) ortağıyla sinerji oluşturmak için Guangzhou’nun güneyinde Nansha’da kurulacaktır.

Akademik Yapı

HKUST (GZ), Clear Water Bay kampüsünde sağlam bir disiplin temelinden (Fen, Mühendislik, İşletme, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler ve Disiplinlerarası Programlar) faydalanırken 4 Akademik Merkez (Fonksiyon, Bilgi, Toplum ve Sistemler) ve en yeni Araştırma Odak Alanları yelpazesinden oluşan, benzersiz ve modern bir merkez aracılığıyla yükseköğretim pedagojisinde yeni uzmanlık alanları ortaya koyacaktır.

Video thumb

Neden HKUST?

Dünya genelinde tanınma

HKUST, mükemmeliyetiyle kısa zamanda küresel bir üne kavuşmuştur.

 • 2020 Times Higher Education (THE) Sıralaması’nda Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri arasında 1’inci
 • 2021 QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda Dünya’nın En İyi Üniversiteleri Arasında 27. sırada
 • Küresel Üniversite İstihdam Edilebilirlik Sıralamaları’na 10’uncu (Büyük Çin Bölgesi’nde 1’inci) 2019

Dünya standartlarında bir akademik kadro

HKUST farklı alanlarda tanınmış isimler ve yükselen yıldızlar da dahil güçlü bir uluslararası akademik kadroya sahiptir. Tüm öğretim üyeleri önde gelen üniversitelerden alınmış doktora derecesine sahiptir. Öğrencileri yetiştiren ve onlara ilham kaynağı olan seçkin bilim insanları, kendini işine adamış eğitmenler ve tutkulu yaşam araştırmacılarıdırlar.

HKUST’ta 35’ten fazla ülke ve bölgeden gelen 690’ın üzerinde öğretim üyesi bulunmaktadır. 

Araştırma başarısı

HKUST, Hong Kong ve Büyük Çin bölgesinde akademisyen ve öğrencilerin branşlar arası zorluklarından üstesinden gelebilmeleri ve araştırmalarında geleneksel engelleri ortadan kaldırabilmeleri için sağlam bir araştırma altyapısı sunar. Üniversite, işbirliğini teşvik eden, çok sayıda çığır açan fikirlerin oluşmasına katkıda bulunan ve bu fikirlerin test edilmesine ve hayata geçirilmesine imkân tanıyan bir platform teşkil eden, disiplinlerarası bir ortam geliştirir.

 • 85’i aşkın araştırma enstitüsü, merkez ve ortak laboratuvar
 • HKUST Jokey Kulübü İleri Öğrenim Enstitüsü

Küresel öğrenci topluluğu

HKUST’taki lisansüstü öğrenci topluluğu 70’ten fazla ülke ve bölgeden gelen 5.800’ün üzerinde lisansüstü öğrenci ile gerçek anlamda küresel ve çeşitlidir. Lisansüstü öğrencilerin %75’ten fazlası Hong Kong dışından gelmektedir.

Güçlü girişimcilik desteği

HKUST, öğrencilerin girişimci ruhlarını besleyebilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bir yerdir. Üniversite, keşiflerin somut çözümlere ve teknolojiye dönüştürülmesine yardımcı olan modern tesisler ve geniş çaplı kaynaklar sunmaktadır.

COVID-19’a ilişkin güncel haberler

Aday öğrenciler, üniversitenin Covid-19 sonrasındaki en yeni düzenlemelerini ve destek seçeneklerini öğrenmek için HKUST internet sayfasını ziyaret edebilirler.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 3

Hong Kong’da Öğrenim

Asya’nın tam kalbinde bulunan Hong Kong, doğu ile batı arasında sofistike bir birleşim teşkil ederek zengin bir çeşitlilik ve küresel bağlılık imkanı sunar. Dünyadaki En İyi 10. Öğrenci Şehri seçilen (2019 QS En İyi Öğrenci Şehirleri) Hong Kong, öğrencilere, başarıya giden yolculuklarına bir adım önde başlamak için heyecan verici seçenekler ve fırsatlar sunar. Aynı zamanda, Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Area gelişimi dolayısıyla sınırsız sayıda imkan sunar. Hong Kong’da öğrenim görmenin avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Araştırma, geliştirme ve yeni girişimler için güçlü kaynaklar ve destek.
 • Hukukun üstünlüğü, düşük vergi sistemi, ücretsiz bilgi akışı ve dünya standardında altyapıya sahip bir finansal merkezdir.
 • 20 yılı aşkın bir süredir Heritage Foundation tarafından, ekonomik özgürlük kategorisinde ilk 3’te yer verilmiştir. Ayrıca, Fraser Institute’un Ekonomik Özgürlük Endeksi’nde sürekli olarak 1. sırada yer alır.
 • Hong Kong, Büyük Körfez Bölgesi'nin gelişiminde hayati bir rol oynadığı için geleceğe dönük, çok sayıda fırsat mevcuttur.
 • Hong Kong University of Science and Technology’de İngilizce yaygın olarak kullanılan dil ve eğitim dilidir.
 • Geniş çaplı açık hava etkinlikleri, yeme içme ve eğlence seçenekleriyle 7/24 canlı bir şehirdir.
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 4

Başvurular

Üniversite, 2021/22 Güz Dönemi için (Eylül 2021’de başlar) başvuru çağrısı yapmaktadır. Hemen başvurun!

Adayların, araştırma veya ders ağırlıklı lisansüstü programlara kabul hakkı kazanmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekmektedir:

Genel kabul şartları

Bir yüksek lisans veya lisansüstü diploma programına kabul

 • Başvuru yapacak adayların, itibarlı bir kurumdan bir lisans derecesine veya onaylı eşdeğer bir yeterliliğe sahip olmaları gerekir.

Doktora derece programına giriş yapmak isteyen adaylar:

 • Başvuru yapacak adayların itibarlı bir kurumdan, istikrarlı akademik başarıyı gösteren bir lisans derecesi almış olmaları gerekir.
 • Adaylar aynı zamanda, bir yıl tam zamanlı veya iki yıl yarı-zamanlı olmak üzere tam zamanlı lisansüstü çalışmalarına dair kanıt sunarak programa giriş yapabilirler.

Programa özgü giriş koşulları

Bazı programlarda programa özgü kabul şartları olabileceğinden adaylara, başvuru yapmak istedikleri programa ilişkin detaylara göz atmaları tavsiye edilir.

Giriş için İngilizce dil şartları

Başvuru yapacak adayların, kabul şartlarını yerine getirmek için İngilizce dil yeterliliklerini göstermeleri ve aşağıdaki minimum kriterlerden birini yerine getirmeleri gerekir:

 • TOEFL-pBT: 550
 • TOEFL-iBT: 80 #
 • Revize edilmiş TOEFL Kağıt üzerinde Sınav: 60 (Okuma. Dinleme ve Yazma)
 • IELTS (Akademik Modül): Herhangi bir bölümden 5.5’in altında puan almamak şartıyla 6.5 genel puan

#tek bir denemede alınan toplam puanı ifade eder.

TOEFL veya IELTS puanları şu durumlarda gerekli değildir:

 • başvuru sahibinin anadilinin İngilizce olması
 • başvuru sahibinin eğitim dili İngilizce olan tanınmış bir kurumdan lisans derecesi (veya eşdeğeri) almış olması.
Video thumb

Burslar ve Finansman

HKUST, öğrencilerinin lisansüstü araştırma çalışmalarını sürdürebilmeleri için, Hong Kong’ta öğrenim ücretleri, konaklama ve yaşam giderlerini karşılayan bol burs seçenekleri sunar.

 • Lisansüstü Eğitim Bursu (PGS): Tam zamanlı Felsefe Yüksek Lisans (MPhil) ve Doktora (PhD) öğrencileri için yıllık 216,360 HKD (~27,700 USD) tutarında bir burstur. Tam zamanlı MPhil öğrencileri için iki yıla ve tam zamanlı doktora öğrencileri için dört yıla kadar fon sağlanır.
 • Hong Kong Doktora Burs Programı (HKPFS): Hong Kong Hükümeti tarafından doktora çalışmaları için sağlanan ve uluslararası alanda tanınmış bir ödüldür. Burs, her ödül sahibine dört yıl boyunca 319.200 HKD (~40.900 USD) ve yılda 13.300 HKD (~1.700 USD) tutarında konferans seyahat ödeneği sağlar. HKUST ayrıca bursiyerlere eğitimlerinin ilk yılında 40.000 HKD (~5.100 USD) tutarında mükemmel bir araştırma ödülü verecektir.
 • RedBird Doktora Bursu: olağanüstü akademik performansları ve araştırma kapasiteleri nedeniyle öne çıkan doktora adaylarına yılda 40.000 HKD (~5.100 USD) tutarında sunulan yenilenebilir bir burstur.
 • Asya Geleceğin Liderleri Burs Programı (AFLSP): Doğu, Güneydoğu ve Güney Asya'dan gelen yeni öğrencilere yüksek lisans öğrenimlerini ve kültürler arası zenginleşmeyi sürdürmeleri için sunulan bir burstur.

Tam zamanlı MPhil ve PhD programlarında öğrenim gören öğrencilere, öğrenimlerinin ilk iki yılında üniversitede konaklama garantisi sunulur. Aynı zamanda, Yurtdışında Araştırma Bursu (Overseas Research Award) ve Büyük Körfez Bölgesi Araştırma Bursu(Greater Bay Area Research Award) gibi diğer destek seçenekleri de mevcuttur. Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 6

Profesyonel Gelişim

Günümüzün rekabetçi dünyasında başarılı olmak için öğrencilerin sağlam bir genel bilgi temeli, araştırma ve meslek becerileri, kritik düşünce ile birlikte yenilikçi düşünce yapısı ve bireysel yönetim yeteneği ile donatılmış olmaları gerekir.

HKUST, MPhil ve PhD öğrencilerinin bu kapsamlı yeterlilikleri geliştirebilmeleri için öğrencilerin bireysel ve kariyer gelişimlerine katkıda bulunan gerekli, aktarılabilir ve kapsayıcı bir beceri grubu sunan Mesleki Gelişim Programı’nı (PDC), sunmaya başlamıştır. Bu adım, işverenler ve şirketler tarafından aranan mezunlar yetiştirmede büyük önem taşır.

Tüm MPhil ve PhD öğrencilerinin aşağıdaki konularda bir dizi atölye çalışması ve modülden oluşan Mesleki Gelişim Programı’nı (PDC) tamamlamaları gerekir:

 • Mesleğe uygun davranış
 • İletişim becerileri
 • Araştırma yeterliliği
 • Girişimcilik
 • Öz-yönetim
 • Kariyer geliştirme
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 7

HKUST (Guangzhou)Pilot Program Başvurula

HKUST;HKUST (GZ)’nin kuruluşuna yönelik hazırlık çalışmaları doğrultusunda 2019/2020 döneminden bu yana Clear Water Bay (CWB) kampüsünde lisansüstü araştırma öğrencisi (RPg) kayıtlarını başlatmak için HKUST(Guangzhou) Pilot Programı’nı hayata geçirmiştir. 250’yi aşkın lisansüstü araştırma öğrencisi, programlara kayıt yaptırmıştır olup Pilot Uygulama kapsamında Kritik alanlarda (Thrust) disiplinlerarası araştırmalar yürütmektedir.

Program kapsamında kabul edilen öğrencilere Lisansüstü Öğrencilik sunulacaktır. Üniversite aynı zamanda, üstün başarılı doktora adaylarına, fark yaratan akademik performans ve araştırma yeterliliklerini takdir amaçlı olarak yıllık 40.000 HKD’lik, yenilenebilir RedBird Doktora Bursu’nu verecektir. Daha fazla bilgi için, lütfen burayı ziyaret edin.

close
We use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, you are agreeing to our use of cookies. Please read our privacy policy for more information.