HONG KONG UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Genel Bakış Turkish users                      

An institution where research excellence is a reality, and “dare to dream” is our invitation.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 1

Genel Bakış

1991 yılında kurulan Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) dünyadaki en iyi genç üniversiteler arasında birinci sırada olan araştırma odaklı bir kurumdur. Uluslararası bir görünüme ve dünya çapında üne sahip üniversite öğretim ve araştırma konusunda mükemmeliyet yakalayarak yerel ve uluslararası düzeyde lider bir üniversite olmayı hedeflemektedir.

Özellikle lisansüstü düzeyde öğretim ve araştırma yoluyla öğrenim ve bilgi birikiminde ilerleme kaydetme misyonuyla, farklı disiplinlerde geniş çaplı programlar sunulmaktadır. HKUST’taki lisansüstü programlar eğitim ve araştırma dereceleri şeklinde verilmektedir. Öğrenciler diploma, yüksek lisans ve doktora derecesi kazanma yönünde kaydettikleri ilerleme ile işletme ve yönetim, disiplinler arası çalışmalar, mühendislik, beşeri ve sosyal bilimler ve fen bilimleri alanında çalışmaları sürdürebilir.

İki tür lisansüstü araştırma program seçeneği mevcuttur: MPhil (Master) ve PhD (Doktora). İkisinin kapsamında da ders programının tamamlanması, bağımsız bir araştırma yürütme ve tezin başarılı bir şekilde savunulması yer alır. Normal öğrenim süresi tam zamanlı MPhil öğrencileri için 2 yıl; tam zamanlı PhD öğrencileri için giriş yeterliliklerine bağlı olarak 3 veya 4 yıldır.

Eğitim verilen lisansüstü (TPg) programlarındaki öğrencilerin sınıf çalışması ve ödev koşullarını yerine getirmesi gerekir. TPg derece programları Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı (MA), Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (MSc), Kamu Politikası Yüksek Lisansı (MPP), İşletme Yüksek Lisansı (MBA) ve İşletme Yöneticilik Yüksek Lisansı (EMBA) dereceleri alınmasını sağlar.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 2

Neden HKUST?

Dünya genelinde tanınma

HKUST, başarısı dolayısıyla küresel çapta adından söz ettirmeyi başarmıştır.

 • 2019 Times Yüksek Öğretim Sıralamasında Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri arasında 1’inci
 • 2020 QS Dünya Üniversite Sıralamasında Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında 32’uncu
 • 2018 Dünya Çapında Üniversite İstihdam Edilebilirlik Sıralamasında 16’nci (Büyük Çin Bölgesinde 1’inci)

Dünya Standartlarında Bir Akademik Kadro

HKUST farklı alanlarda tanınmış isimler ve yükselen yıldızlar da dahil güçlü bir uluslararası akademik kadroya sahiptir. Tüm öğretim üyeleri önde gelen üniversitelerden alınmış doktora derecesine sahiptir. Öğrencileri yetiştiren ve onlara ilham kaynağı olan seçkin bilim insanları, kendini işine adamış eğitmenler ve tutkulu yaşam araştırmacılarıdırlar.

HKUST’ta 35’in üzerinde ülke ve bölgeden gelen 670’den fazla öğretim üyesi vardır.

Araştırma Başarısı

HKUST öğretim üyeleri ve öğrencilere araştırmalarında çapraz alanlı zorluklar ve geleneksel sınırları aşmaları için güçlü altyapı desteği sunmaktadır. İşbirliğini geliştiren, sayısız çığır açan fikir ve bu fikirlerin test edilip uygulamaya dökülmesini sağlayan bir platform geliştiren disiplinler arası bir ortam yaratmaktadır.

Küresel Öğrenci Topluluğu

HKUST’taki lisansüstü öğrenci topluluğu 60’ın üzerinde ülke ve bölgeden gelen 5.500’den fazla lisansüstü öğrenci ile gerçek anlamda küreseldir ve çeşitlilik sahibidir. Lisansüstü öğrencilerin %70’den fazlası Hong Kong dışından gelmektedir.

Güçlü Girişimcilik Desteği

HKUST girişimcilik ruhunuzu besleyen ve bunu canlı tutan bir yerdir. Üniversite somut çözümler ve teknolojilere dönüştürülecek keşifler yapılmasına yardımcı olan en gelişmiş teknolojide tesisler sunmaktadır.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 3

Hong Kong’da okumak

Asya’nın tam kalbinde yer alan Hong Kong Doğu ve Batı’nın gelişmiş bir bileşimidir ve zengin bir çeşitlilik ve küresel bağlantı sağlar. Dünya’nın En İyi Öğrenci Şehri sıralamasında (2018 QS En İyi Öğrenci Şehirleri) 12’nci sırada yer alan Hong Kong öğrencilere başarı yolculuklarına hızlı başlangıç yapma konusunda heyecan verici seçenekler ve fırsatlar sunan dinamik bir şehirdir.

Hong Kong’da okumanın avantajları şöyledir:

 • Araştırma, geliştirme ve yeni girişimler için güçlü kaynaklar ve destek.
 • Hukukun üstünlüğü, düşük vergi sistemi, ücretsiz bilgi akışı ve dünya standardında altyapıya sahip bir finansal merkezdir.
 • Heritage Vakfı tarafından 24 yıl arka arkaya dünyanın en özgür ekonomisi seçilmiş ve Fraser Enstitüsü tarafından ekonomik özgürlük açısından sürekli 1’inci sırada gösterilmiştir. 
 • Hong Kong University of Science and Technology’de İngilizce yaygın olarak kullanılan dil ve eğitim dilidir.
 • Geniş çaplı açık hava etkinlikleri, yeme içme ve eğlence seçenekleriyle 7/24 canlı bir şehirdir.
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 4

Başvurular

Üniversite şu anda 2020/21 kabul başvurularını almaktadır. Hemen başvurun!

Başvuru sahiplerinin lisansüstü programlara kabul hakkı kazanması için aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekir:

Genel Kabul Şartları

Bir yüksek lisans derecesi veya lisansüstü diploma programına kabul: başvuru sahiplerinin itibarlı bir kurumdan lisans derecesi veya onaylanmış eşdeğer bir vasıf kazanmış olması gerekir.

Doktora derecesi programına kabul edilmeyi hedefleyen başvuru sahiplerinin tanınmış bir kurumdan alınmış bir lisans derecesine sahip olması ve devamlı akademik başarı göstermesi gerekir. Başvuru sahipleri bir yıl tam zamanlı veya iki yıl yarı zamanlı olmak üzere tam zamanlı lisansüstü çalışmalarına kanıt göstererek programa giriş hakkı elde edebilir.

Giriş İçin İngilizce Dil Sartları

Başvuru sahipleri kabul şartlarını yerine getirmek için İngilizce dil yeterliliği göstermesi ve aşağıdaki minimum kriterlerden birini yerine getirmesi gerekir:

 • TOEFL- pBT: 550
 • TOEFL- iBT: 80#
 • TOEFL- Revize kağıt üzerinde test: 60 (Okuma. Dinleme ve Yazma)
 • IELTS (Akademik Modül): Hiçbir kategoride 5.5’in altında kalmamak koşuluyla 6.5 genel puan.

#tek bir denemedeki toplam puana karşılık gelir

Aşağıdaki durumlarda başvuru sahiplerinin TOEFL veya IELTS puanı ibraz etmesi gerekmez:

 • başvuru sahibinin anadilinin İngilizce olması
 • başvuru sahibinin eğitim dili İngilizce olan tanınmış bir kurumdan lisans derecesi (veya eşdeğeri) almış olması.

Programa özgü giriş koşulları

Belli programların programa özgü kabul koşulları olduğu için başvuru sahiplerine başvurmak istedikleri programı kontrol etmeleri önerilir.

COVID-19 güncellemeleri

Askıya alındıkları için IELTS veya TOEFL sınavlarına giremeyen yabancı öğrenciler, lisansüstü 2020-2021 güz dönemi kabulü için aşağıdakileri gösterebilir:

 • IELTS Indicator: minimum 5.5 alt kategori puanlarıyla 6.5 genel puan
 • TOEFL- iBT Special Home Edition: tek denemede toplam 80 puan
 • Duolingo İngilizce Testi: 105 puan

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için üniversitenin web sitesini ziyaret edin.

Video thumb

Burslar ve Finansman

HKUST öğrencilere lisansüstü araştırma çalışmalarını sürdürmeleri için öğrenci harcı ücretleri, Hong Kong’da konaklama ve geçim masraflarını kapsayan cömert burs olanakları sunar.

 • Lisansüstü Öğrencilik (PGS): HKUST tam zamanlı MPhil veya PhD öğrencilerine aylık 18.030 HKD (~ 2.310 USD) öğrencilik bursu verir. Bu fon tam zamanlı Mphil öğrencilerine iki yıla kadar tam zamanlı PhD öğrencilerine ise dört yıla kadar sağlanır.
 • Hong Kong PhD Burs Programı (HKPFS): Hong Kong Hükümeti tarafından verilen uluslararası alanda tanınmış bir ödüldür. Program dünyanın farklı yerlerinden HKUST’a gelen en iyi doktora öğrencilerinden bazılarını tespit etmiştir. HKUST art arda yedi yıl boyunca en fazla sayıda kişiye burs kazandırmıştır. Burs programı her kazanana dört yıl boyunca yıllık 319.200 HKD (~ 40.900 USD) nakit ve 13.300 HKD (~ 1.700 USD) değerinde konferans seyahat gideri yardımı sağlar. HKUST ayrıca kabulü için burs kazananlara öğrenimlerinin ilk yılında 40.000 HKD (~ 5.100 USD) Mükemmeliyet Araştırma Ödülü sağlar.

Tam zamanlı MPhil ve PhD programlarına devam eden öğrenciler eğitimlerinin ilk iki yılında üniversitede konaklamayı garantilemiş olacaktır. Hong Kong dışında araştırma bağlantısı ödülü gibi başka finansman fırsatları da vardır, Fullbright Kıdemsiz Araştırma Ödülleri, Araştırma Seyahat Yardımları ve daha fazlasından oluşan başka finansman fırsatları da vardır.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 6

Profesyonel Gelişim

Öğrencilerin günümüz rekabetçi dünyasında başarılı olmaları için sağlam bir genel bilgi birikimi, araştırma ve mesleki beceriler, eleştirel düşünceye bağlı yenilikçi düşünce yapısı ve kişisel yönetim kabiliyeti donanımına sahip olması gerekir. HKUST bu çok yönlü yetenekleri geliştirmek için öğrencilerin kişisel ilerleme ve kariyer gelişimini arttırmaya yönelik aktarılabilir gerekli becerileri her şey dahil bir grup içinde sunan Mesleki Gelişim Kursunu (PDC) takdim etmiştir. Bu becerilerin geliştirilmesi mezuniyet sonrası işverenler ve şirketler tarafından aranan mezunlar yetiştirmek için elzemdir.

Tüm MPhil ve PhD öğrencilerinin aşağıdaki konularda bir dizi atölye çalışması ve modülden oluşan PDC’yi tamamlaması gerekir:

 • Mesleki davranış
 • İletişim becerileri
 • Araştırma yeterliliği
 • Girişimcilik
 • Öz-yönetim
 • Kariyer Geliştirme
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 7

Kampüs hayatı

HKUST Sai Kung Yarımadasında 150 akre alana yayılmış tablo gibi bir kampüstür. Muhteşem Clear Water Koyu manzarasına hakim olan kampüs doğal güzelliği ve açık hava aktiviteleri ile tanınan bir bölgede yer alır. Öğrenciler kampüs ve çevresinde canlı ve renkli bir öğrenci yaşantısı deneyimleyebilir.

Sağlık, zindelik ve yaşam tarzı

Zihin ve beden arasındaki dengeyi korumak çok önemlidir ve HKUST öğrencileri bunu sunulan farklı seçeneklere ulaşarak sağlayabilir. HKUST’ta kapalı ve açık yüzme havuzları, futbol sahaları ve bir kapalı spor kompleksinden oluşan çok çeşitli spor etkinliklerinde bu imkan sunulmaktadır. Öğrenciler öğrenim becerileri ve özel rehberlik hizmetlerine erişimi kapsayan yaşam yönetim becerileri de kazanabilir.

Sanat ve Kültür

Sanat hayal gücünü besler, yaratıcılığı arttırır ve öğrencilerin yaşamını zenginleştirir. HKUST sanatı çok yönlü gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak kucaklar. Öğrencilerin içsel yaratıcılıklarını dışa vurmaları için bir dizi program mevcuttur.

Sosyal yardım

HKUST toplumsal farkındalığı arttırmayı, toplumun daha geniş kesimiyle sürdürülebilir ortaklıklar geliştirmeyi hedefler. HKUST Connect öğrencilere bilgi birikimi ve becerilerini çevrelerindeki dünya üzerinde bir etki yaratacak şekilde nasıl uygulamaya dökebileceklerini öğrenme fırsatları sunan bir sosyal sorumluluk girişimidir.

close
We use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, you are agreeing to our use of cookies. Please read our privacy policy for more information.