Hong Kong University of Science and Technology Genel Bakış Turkish users                      

An institution where research excellence is a reality, and “dare to dream” is our invitation.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 1

Genel Bakış

1991 yılında kurulan Hong Kong University of Science and Technology (HKUST), dünyadaki en iyi genç üniversiteler arasında birinci sırada olan araştırma odaklı bir kurumdur. Uluslararası bir görünüme ve dünya çapında üne sahip üniversite, öğretim ve araştırmada mükemmellik yoluyla hem yerel hem de uluslararası düzeyde lider bir kurum olmayı hedeflemektedir.

Özellikle lisansüstü düzeyde öğretim ve araştırma yoluyla öğrenmeyi ve bilgiyi ilerletme misyonuyla, farklı disiplinlerde geniş çaplı programlar sunulmaktadır. HKUST’taki lisansüstü programlar hem ders hem de araştırma ağırlıklı dereceler şeklinde verilir. Öğrenciler diploma, yüksek lisans ve doktora derecesi kazanma yönünde kaydettikleri ilerleme ile işletme ve yönetim, disiplinler arası çalışmalar, mühendislik, beşeri ve sosyal bilimler ve fen bilimleri alanında çalışmalar sürdürebilir.

İki tür lisansüstü araştırma ağırlıklı program seçeneği (RPg) mevcuttur: Felsefe Yüksek Lisansı (MPhil) ve Felsefe Doktorası (PhD). Her ikisinin kapsamında da ders programının tamamlanması ve bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi yer alır. Normal öğrenim süresi tam zamanlı MPhil öğrencileri için 2 yıl; tam zamanlı PhD öğrencileri için giriş yeterliliklerine bağlı olarak 3 veya 4 yıldır.

Ders ağırlıklı lisansüstü (TPg) programlarındaki öğrencilerin ders programı gerekliliklerini yerine getirmesi gerekir. TPg derece programları, Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı (MA), Fen Bilimleri Yüksek Lisansı (MSc), Kamu Politikası Yüksek Lisansı (MPP), İşletme Yüksek Lisansı (MBA) ve İşletme Yöneticilik Yüksek Lisansı (EMBA) veya İşletme Doktorası (DBA) dereceleri alınmasını sağlar.

Video thumb

Neden HKUST?

Dünya genelinde tanınma

HKUST, mükemmellik konusunda dünya çapında ün kazanarak hızla yükselmiştir.

 • 2020 Times Higher Education Rankings Sıralamasında Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri arasında 1’inci
 • 2021 QS World University Rankings Sıralamasında Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında 27’inci
 • Global University Employability Rankings Sıralamasında 10’uncu (Büyük Çin Bölgesinde 1’inci)

Dünya Standartlarında Bir Akademik Kadro

HKUST, farklı alanlarda tanınmış isimler ve yükselen yıldızlardan oluşan güçlü bir uluslararası akademik kadroya sahiptir. Tüm öğretim üyeleri, önde gelen üniversitelerden doktora derecelerine sahiptir. Hepsi, öğrencileri yetiştiren ve onlara ilham kaynağı olan seçkin bilim insanları, kendini işine adamış eğitmenler ve tutkulu yaşam araştırmacılarıdır.

HKUST’ta 35’ten fazla ülke ve bölgeden gelen 690’ın üzerinde öğretim üyesi bulunmaktadır. 

Araştırma Mükemmelliği

HKUST, öğretim üyeleri ve öğrencilerin araştırmalarında alanlar arası zorlukları ve geleneksel sınırları aşmaları için Hong Kong ve Çin Anakarası'nda güçlü altyapı desteği sunmaktadır. İşbirliğini teşvik eden, çok sayıda çığır açan fikir üretilmesine yardımcı olan disiplinler arası bir ortam ve bu fikirlerin test edilip uygulamaya dökülmesine olanak sağlayan bir platform yaratmaktadır.

 • 85’in Üzerinde Araştırma Kurumu, Merkezi ve Ortak Laboratuvarlar
 • HKUST Jokey Kulübü İleri Araştırmalar Enstitüsü

Küresel Öğrenci Topluluğu

HKUST’taki lisansüstü öğrenci topluluğu, 70’ın üzerinde ülke ve bölgeden gelen 5.800’den fazla lisansüstü öğrenci ile gerçek anlamda küreseldir ve çeşitlilik sahibidir. Lisansüstü öğrencilerinin %75’inden fazlası Hong Kong dışından gelmektedir.

Güçlü Girişimcilik Desteği

HKUST, öğrencilerin girişimci ruhlarını besleyebilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bir yerdir. Üniversite, keşiflerin somut çözümlere ve teknolojiye dönüştürülmesine yardımcı olan modern tesisler ve geniş çaplı kaynaklar sunmaktadır.

COVID-19’a ilişkin güncel haberler

Aday öğrenciler, üniversitenin Covid-19 kapsamındaki en son hazırlıkları ve destek için bu HKUST web sayfasını inceleyebilir.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 3

Hong Kong’da Okumak

Asya'nın tam kalbinde yer alan ve zengin bir çeşitlilik ve küresel bağlantı sağlayan Hong Kong, Doğu ve Batı'nın sofistike bir füzyonudur. Dünyanın En İyi 10’uncu Öğrenci Şehri (2019 QS Best Student Cities) seçilen Hong Kong, öğrencilere başarıya giden öğrenci yolculuğuna hızlı bir başlangıç yapmaları için heyecan verici seçenekler ve fırsatlar sunan dinamik bir şehirdir. Ayrıca, Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi'nin gelişiminden kaynaklanan sonsuz olasılıklar sunar.

Hong Kong’da okumanın avantajları şöyledir:

 • Araştırma, geliştirme ve yeni girişimler için güçlü kaynaklar ve destek.
 • Hukukun üstünlüğü, düşük vergi sistemi, serbest bilgi akışı ve dünya standardında altyapıya sahip bir finansal merkezdir.
 • Heritage Foundation tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir ekonomik özgürlük alanında ilk 3’te gösterilmiş ve Fraser Institute'un Ekonomik Özgürlük Endeksi'nde sürekli olarak 1. sırada yer almıştır.
 • Hong Kong, Büyük Körfez Bölgesi'nin gelişiminde hayati bir rol oynadığı için bol ve ileriye dönük fırsatlar bulunmaktadır.
 • Hong Kong University of Science and Technology’de İngilizce yaygın olarak kullanılan dil ve eğitim dilidir.
 • Geniş çaplı açık hava etkinlikleri, yeme içme ve eğlence seçenekleriyle 7/24 canlı bir şehirdir.
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 4

Başvurular

Üniversite şimdi 2020/21 Bahar Dönemi (Şubat 2021'de başlayacak olan) ve 2021/22 Güz Dönemi (Eylül 2021'de başlayacak olan) için başvuruları kabul etmektedir. Hemen başvurun!

Adayların, araştırma veya ders ağırlıklı lisansüstü programlara kabul hakkı kazanmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekmektedir:

Genel Kabul Şartları

Bir yüksek lisans derecesi veya lisansüstü diploma programına kabul: adayların itibarlı bir kurumdan bir lisans derecesi veya onaylanmış eşdeğer bir yeterlilik kazanmış olması gerekmektedir. 

Doktora derecesi programına kabul edilmeyi hedefleyen adayların tanınmış bir kurumdan alınmış bir lisans derecesine sahip olması ve devamlı akademik başarı göstermesi gerekmektedir. Adaylar, bir yıl tam zamanlı veya iki yıl yarı zamanlı olmak üzere tam zamanlı lisansüstü çalışmalarına kanıt göstererek de programa giriş hakkı elde edebilir.

Programa özgü giriş koşulları

Bazı programların programa özgü kabul koşulları olduğundan, adayların başvurmak istedikleri programı kontrol etmeleri önerilir.

Giriş İçin İngilizce Dil Sartları

Adayların, kabul şartlarını yerine getirmek için İngilizce dil yeterliliği göstermesi ve aşağıdaki minimum kriterlerden birini yerine getirmesi gerekir:

 • TOEFL-pBT: 550
 • TOEFL-iBT: 80
 • TOEFL- Revize kağıt üzerinde test: 60 (Okuma. Dinleme ve Yazma)
 • IELTS (Akademik Modül): Hiçbir kategoride 5.5’in altında kalmamak koşuluyla 6.5 genel puan

#tek bir denemede alınan toplam puanı ifade eder

TOEFL veya IELTS puanları şu durumlarda gerekli değildir:

 • adayın anadilinin İngilizce olması
 • adayın eğitim dili İngilizce olan tanınmış bir kurumdan lisans derecesi (veya eşdeğeri) almış olması
Video thumb

Burslar ve Finansman

HKUST, öğrencilere araştırma lisansüstü çalışmalarını sürdürmeleri için Hong Kong'daki öğrenim ücretlerini, konaklama ücretlerini ve yaşam maliyetlerini kapsayan cömert burslar sağlamaktadır.

 • Lisansüstü Bursu (PGS): Tam zamanlı MPhil ve PhD öğrencileri için yıllık 216,360 HKD (~27,700 USD) tutarında bir burstur. Tam zamanlı MPhil öğrencileri için iki yıla ve tam zamanlı doktora öğrencileri için dört yıla kadar fon sağlanır.
 • Hong Kong Doktora Burs Programı (HKPFS): Hong Kong Hükümeti tarafından doktora çalışmaları için sağlanan ve uluslararası alanda tanınmış bir ödüldür. Burs, her ödül sahibine dört yıl boyunca 319.200 HKD (~40.900 USD) ve yılda 13.300 HKD (~1.700 USD) tutarında konferans seyahat ödeneği sağlar. HKUST ayrıca bursiyerlere eğitimlerinin ilk yılında 40.000 HKD (~5.100 USD) tutarında mükemmel bir araştırma ödülü verecektir.
 • RedBird Doktora Bursu: olağanüstü akademik performansları ve araştırma kapasiteleri nedeniyle seçkin doktora adaylarına yılda 40.000 HKD (~5.100 USD) tutarında sunulan yenilenebilir bir burstur.
 • Asya Geleceğin Liderleri Burs Programı (AFLSP): Doğu, Güneydoğu ve Güney Asya'dan gelen yeni öğrencilere yüksek lisans çalışmalarını ve kültürler arası zenginleşmeyi sürdürmeleri için sunulan bir burstur.

Tam zamanlı MPhil ve PhD programlarına devam eden öğrenciler, eğitimlerinin ilk iki yılında üniversitede konaklama garantisi almış olacaklardır. Denizaşırı Araştırma Ödülü ve Büyük Körfez Bölgesi Araştırma Ödülü gibi başka finansman fırsatları da bulunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen burayı ziyaret edin.

Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 6

Profesyonel Gelişim

Günümüzün rekabetçi dünyasında başarılı olmak için, öğrenciler sağlam genel bilgi, araştırma ve mesleki beceriler, eleştirel düşünme ile bağlantılı yenilikçi zihniyetler ve kişisel yönetim becerileriyle donatılmış olmalıdır. HKUST, MPhil ve PhD öğrencileri için bu çok yönlü yetenekleri geliştirmek amacıyla, öğrencilerin kişisel gelişimini ve kariyer gelişimini artırmak amacıyla geniş kapsamlı bir gerekli aktarılabilir beceriler paketi sunan bir Mesleki Gelişim Programı (PDC) başlatmıştır. Bu, işverenler ve kuruluşlar tarafından çok aranan mezunların yetiştirilmesinde çok önemlidir.

Tüm MPhil ve PhD öğrencilerinin aşağıdaki konularda bir dizi atölye çalışması ve modülden oluşan PDC’yi tamamlaması gerekir:

 • Profesyonel davranış
 • İletişim becerileri
 • Araştırma Yeterliliği
 • Girişimcilik
 • Öz-yönetim
 • Kariyer Geliştirme
Hong Kong University of Science and Technology - image gallery 7

Kampüs hayatı

HKUST, Sai Kung Yarımadası'nda 600 dönümlük bir alana yayılan göz alıcı bir kampüstür. Görkemli Clear Water Körfezi'ne bakan kampüs, doğal güzelliği ve açık hava etkinlikleri ile bilinen bir bölgede yer almaktadır. Öğrenciler kampüste ve çevresinde canlı ve renkli bir öğrenci hayatı yaşayabilir.

Sağlık, Zindelik ve Yaşam Tarzı

Zihin ve beden arasındaki dengeyi korumak çok önemlidir ve HKUST öğrencileri bunu sunulan farklı seçeneklerden faydalanarak sağlayabilir. HKUST’ta kapalı ve açık yüzme havuzları, futbol sahaları ve bir kapalı spor kompleksinden oluşan çok çeşitli spor etkinliklerinde bu imkan sunulmaktadır. Öğrenciler ayrıca öğrenim becerileri ve özel rehberlik hizmetlerine erişimi kapsayan yaşam yönetimi becerileri de kazanabilir.

Sanat ve Kültür

Sanat hayal gücünü besler, yaratıcılığı arttırır ve öğrencilerin yaşamını zenginleştirir. HKUST, sanatı çok yönlü gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak benimser. Öğrencilerin içsel yaratıcılıklarını dışa vurmaları için bir dizi program mevcuttur.

Sosyal Yardım

HKUST, toplumsal farkındalığı arttırmayı, toplumun daha geniş kesimiyle sürdürülebilir ortaklıklar geliştirmeyi hedefler. HKUST Connect, öğrencilere bilgi ve becerilerini çevrelerindeki dünya üzerinde bir etki yaratacak şekilde nasıl uygulamaya dökebileceklerini öğrenme fırsatları sunan bir sosyal sorumluluk girişimidir.

close
We use cookies to help give you the best experience on our website. By continuing without changing your cookie settings, you are agreeing to our use of cookies. Please read our privacy policy for more information.