Language: 中文 |  IN  |  AR  |  RU  |  TH  | KR   | VN  | TRPT  | ES

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 1

Genel Bakış

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR), Malezya'nın önde gelen özel üniversitelerinden biridir. Hem öğretimde hem de araştırmada olağanüstü sonuçlar veren bir yükseköğretim kurumu olarak güçlü bir itibar oluşturmuştur.

Üniversite, uzmanlık çalışmaları için üç merkez ve üç enstitü ile birlikte dokuz farklı fakülte aracılığıyla verilen 120'den fazla eğitim programı sunmaktadır. UTAR, bilim, mühendislik ve teknoloji ile beşeri bilimler konuları dahil olmak üzere çeşitli alanlardaki üstün başarısı ile dünya çapında tanınmaktadır. Üniversite, deneysel öğrenmenin önemine, sosyal becerilerin ve kültürel zekanın geliştirilmesine ve dünya standartlarında araştırmalara büyük önem vermektedir.

Üniversite, küresel bir erişime sahip olan ve UTAR'ın şu anda dünya çapında kurulmuş 34 merkezle global bir araştırma merkezleri ağı kurmasını sağlayan etkileyici bir Araştırma, Geliştirme ve Ticarileştirme girişimine büyük yatırım yapmıştır. Araştırma ve yenilik kültürü üzerindeki bu net odak, öğrencilerin ek araştırma projesi deneyimi kazanmalarını sağlayan Lisans Araştırma Programı’nın da yolunu açmıştır.

UTAR gerçek anlamda küresel bir üniversitedir. Dünyanın her yerinden 22.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapar ve dünya çapında 460'ın üzerinde üniversite veya endüstri ortağıyla yakın işbirliği ilişkileri mevcuttur. Bu bağlantılar, mezunlarına etkileyici faydalar sağlamakta ve üniversiteden mezun olduktan sonraki altı ay içinde yüzde 95-97 istihdam edilebilirlik oranına ulaşmalarını sağlamaktadır.

Üniversitenin ana kampüsü, doğal manzaralı dağlık araziler ve göllerle çevrili Perak'taki Kamper Kampüsü'dür. Ayrıca Sungai Long'da, uluslararası metropol Kuala Lumpur'a kısa bir mesafede bulunan modern, iyi donanımlı bir diğer kampüsü daha bulunmaktadır.

Malezya kamu ve özel üniversiteleri arasında ikinci sırada ve 2021 Times Higher Education World University Rankings’de dünya çapında ilk 600 arasında yer alan UTAR, dünya standartlarında bir eğitim arayan öğrenciler için rakipsiz bir seçimdir.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 2

Neden Burayı Seçmelisiniz?

Yurtdışında eğitim almak üzere UTAR'ı seçmek için birçok sebep mevcuttur:

  • 2021 Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması tarafından dünyanın en iyi 600 üniversitesi arasında gösterilen UTAR, dünya çapında tanınırlığa sahiptir. Öğrenciler, daha fazla sıralama bilgisi için üniversitenin web sitesini ziyaret edebilir.
  • UTAR, öğrencileri küreselleşmiş dünyada bir kariyere hazırlamaya odaklanır.
  • Kurum, öğrencilerinde sosyal becerileri ve dünya çapında deneyimi geliştiren çok kültürlü ve uluslararası bir öğrenme ortamı sunar.
  • UTAR öğrencileri sektör odaklı eğitimden yararlanırlar ve stajlar, saha gezileri, sanayicilerle sohbetler ve daha fazlası yoluyla deneyim kazanırlar.
  • UTAR ayrıca, öğrencilere yurtdışında eğitim programları sunan diğer akademik kurumlarla geniş bir işbirliği ağına sahiptir.
  • UTAR, akademik programlar için gerekli İngilizce dil becerilerinin gelişimiyle ilgili yardımcı olarak, İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen öğrencilerini destekler.
  • Öğrenciler ayrıca danışmanlık ve kariyer rehberliği, akran danışmanlık programı, karşılama hizmeti, sağlık hizmetleri ve geniş bir mezunlar topluluğu dahil birçok öğrenci destek hizmetinden de yararlanabilir.
Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 3

Kampüsler

UTAR'ın Perak'taki Kampar Kampüsü ve Klang Valley'deki Sungai Long Kampüsü olmak üzere iki kampüsü vardır. İki kampüs, fakültelerin yanı sıra araştırma enstitüleri ve çalışma merkezlerini barındırmaktadır. Kuala Lumpur'dan karayoluyla iki saat uzaklıkta bulunan UTAR Kampar Kampüsü, doğal manzaralı dağlar, göller ve öğrenme deneyimini zenginleştiren büyüleyici, huzurlu bir ortam ile çevrilidir. Kampar kasabasının sunduğu restoranlar, mağazalar ve süpermarketler ile kampüsteki öğrenciler her iki dünyadan da en iyi şekilde yararlanırlar. Kampar Kampüsü, çok sayıda konferans salonunun yanı sıra çok amaçlı bir spor salonuna ve bir kütüphaneye de sahiptir.

UTAR Sungai Long Kampüsü, Kuala Lumpur yakınlarında bir kasaba olan Bandar Sungai Long'da yer almaktadır. Bir kütüphane, öğrenme ve öğretim laboratuvarları ve atölyeler dahil olmak üzere en gelişmiş tesislere sahip modern bir kampüstür. Kampüs, tüm disiplinlerdeki öğrencilerin birbirleriyle etkileşim içinde oldukları ve birlikte öğrenim gördükleri, sakin ve entegre bir öğrenme ortamı sağlar. Öğrenciler Kuala Lumpur kentindeki banka, konaklama, sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, restoranlar ve eğlence gibi diğer olanaklara kolayca ulaşabilirler.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 4

Öğretim Kalitesi

2.000'den fazla akademik ve idari personel ile UTAR’ın öğretim standardı birinci sınıftır. Programlarının tümü Malezya Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmıştır ve üniversite, programların uluslararası standartlara uygun şekilde güncellenmesini sağlamak için çeşitli sektörlerden 120'den fazla uzmanı bir araya getirmektedir. Müfredat, yapay zeka (AI) ve sanal gerçeklik (VR) gibi en son teknolojiler ile büyük veri analizi ve e-ticaret gibi konuları içerecek şekilde günceldir.

UTAR, uluslararası kıyaslama adı verilen bir süreçle performans kalitesini sürekli olarak artırmaktadır. Sürece tüm dünyadan 100'den fazla dış denetçi ve 120 güçlü endüstri danışma paneli dahil olup kurumda dünya standartlarında eğitimi sürdürmenin yolları analiz edilmektedir.

UTAR’ın lisans öğrencileri benzersiz bir endüstriyel ve araştırma deneyimi kazanır. Öğrencilere, sınıfta öğrenilen bilgileri gerçek dünyayla ilişkilendirme konusunda yardımcı olan zorunlu endüstri stajı eğitimi verilir. Öğrenciler ayrıca lisans araştırma programı aracılığıyla çeşitli araştırma projelerinde deneyim kazanır.

UTAR’ın 30 ekonomide 460 üniversite ve sanayi kuruluşu ile işbirliği, öğrencilerine yurtdışında eğitim programları, eğitim gezileri, konferanslar ve araştırma projeleri aracılığıyla dünya çapında deneyim kazandırmaktadır.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 5

Tesisler

UTAR, 3.000'den fazla bilgisayar ve en son yazılımla donatılmış araştırma, uygulama ve proje laboratuvarları dahil, öğrencilere öğrenme deneyimini geliştiren en son olanakları sunar. Öğrenciler ayrıca her iki kampüste de her zaman kullanıma hazır Wi-Fi bağlantısından da yararlanabilirler. Üniversitenin iki kütüphanesi, kitaplar, e-kitaplar ve online dergiler dahil 300.000'den fazla eğitim materyalini barındıran bir merkezdir. Kütüphane ayrıca öğrencileri bilgiyi nasıl arayacakları konusunda eğiten bir bilgi beceri sınıfı düzenler.

UTAR, kampüslerindeki çok sayıda tesis aracılığıyla öğrencilerin spora katılımını teşvik eder. Öğrenciler badminton, tenis, basketbol ve squash oynamak için kortlardan ve spor kompleksinden yararlanabilir. Kampüs dışındaki golf sahası ve yüzme havuzunun yanı sıra, kampüsteki dans stüdyoları ve iyi donanımlı spor salonları ile UTAR'da çeşitli fitness tesisleri mevcuttur. 

UTAR’ın Kampar ve Sungai Long’daki kampüsleri, öğrencilerin üniversite kampüslerine 300 metre kadar yakın modern konaklama seçenekleri bulabileceği yerleşim yerlerinin çevresinde yer alır.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 6

Öğrenci desteği

Çeşitli uluslara ev sahipliği yapan UTAR, uluslararası öğrenci deneyimini geliştirecek girişimler ortaya koymak için sürekli olarak çaba göstermektedir. UTAR, uluslararası öğrencilere, üniversitede kayıttan mezuniyete kadar geçirdikleri süre boyunca her aşamada yardımcı olur.

UTAR'ın sunduğu hizmetlerden bazıları, yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerini havaalanında “karşılama” ve öğrencilerin kalacakları yerlere yerleşmelerine yardımcı olmaktır. Üniversite, yeni öğrenciler arasında ağ kurmayı amaçlayan etkinlikler ve aktiviteler içeren oryantasyon programları düzenler.

Öğrenciler, akademik ve akademik olmayan 78 öğrenci kulübü ve topluluğunu keşfederek UTAR’ın hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilirler. Kulüpler spor, müzik, tiyatro, sinema, yoga, karatedo gibi konu alanlarını kapsamaktadır. Kulüpler arası ve üniversiteler arası yarışmalar, öğrencilerin müfredat dışı yeteneklerini ve ilgilerini geliştirmelerini sağlar.

UTAR, öğrencilerinin kampüs içinde emniyet ve güvenliğini sağlar ve ilk yardım, acil durumlar, stres yönetimi ve daha pek çok konuda bilinçlendirme kampanyaları yoluyla öğrencilerle ilgilenir. Öğrenciler ayrıca, lisanslı danışmanlardan duygusal destek ya da kişisel yardım almak için üniversitenin gizli danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilirler.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 7

Mezun sonuçları

UTAR mezuniyetten sonraki altı ay içinde yüzde 95'in üzerinde bir mezun istihdam oranına sahiptir. Üniversite, öğrencilerin istihdam edilebilirlik becerilerini ve işverenler tarafından aranan diğer bilgilerini geliştirerek kaliteli eğitim sağlar.

Ayrıca UTAR, sektörel ziyaretler, stajlar ve dünya çapındaki akademik ve sanayi kuruluşları ile işbirliği içinde yürütülen yurtdışında eğitim programları aracılığıyla pratik deneyim kazanmak için birçok olanak sunmaktadır. Öğrenciler, bağlantılar geliştirmek ve sektörle ilgili beceriler kazanmak için bu seçenekleri kullanabilirler.

UTAR öğrencilere girişimcilik becerilerini geliştirme fırsatı da sunar. Öğrenciler, yenilikçi iş fikirleri ortaya koyabilecekleri ve fon temini için başvurabilecekleri Unovate Centre’dan yararlanabilirler. Üniversite ayrıca bir dizi girişimcilik sohbeti, workshop çalışmaları vb. düzenler.

Üniversitenin mezunlar topluluğu, çoğu köklü kuruluşlarda çalışmakta olan 67.000'i aşkın kişiden oluşur. UTAR, son sınıf öğrencileri için işe yerleştirme olanakları sağlar ve mezunlarla öğrenciler arasında bağlantılar geliştirir. Üniversite, bu girişimin bir parçası olarak çeşitli kariyer fuarları ve workshop çalışmaları düzenler ve öğrencileri istihdam olanakları hakkında düzenli olarak bilgilendirir.

close