web stats
UNIVERSITI TUNKU ABDUL RAHMAN


Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 1

Genel Bakış

Malezya'da lider bir özel üniversite olan Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR), öğretim ve araştırmada mükemmellik sunan bir kurum olarak kendini kanıtlamıştır.

UTAR, dokuz fakülteye, üç merkeze ve üç enstitüye yayılmış 110'dan fazla akademik program sunmaktadır. Yüksek nitelikli beşeri bilimler, fen bilimleri, mühendislik ve teknoloji programlarıyla ünlüdür ve deneysel öğrenme, araştırma ve sosyal becerilerin geliştirilmesine önem verir.

Araştırma, Geliştirme ve Ticarileştirme girişimi, UTAR'ın 32 merkezli küresel bir araştırma ağı kurmasını sağlamıştır. Bu güçlü araştırma kültürü, öğrencilerin araştırma projesi uygulamasında yapılandırılmış bir eğitim programına başlamalarını sağlayan UTAR Lisans Araştırma Programının (URS) oluşturulmasının yolunu açmıştır.

370'un üzerinde üniversite ve endüstri ortağıyla yapılan resmi işbirlikleri sayesinde, UTAR eğitimi öğrenciler için çok çeşitli kapıları açabilir.Mezuniyetten sonraki altı ay içinde %95-%97 mezun istihdamı gibi etkileyici bir orana sahiptir.

UTAR, dünyanın dört bir yanından gelen 22.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmakta ve onlara iki kampüsüne yayılmış dinamik bir öğrenme deneyimi sunmaktadır. Perak'taki UTAR Kamper Kampüsü, huzurlu ve sakin bir ortam sağlamak için göz alıcı dağlar ve doğal manzaralı göllerle çevrili güzel bir yerde bulunan ödüllü bir kampüstür. Selangor'daki Sungai Long Kampüsü, canlı Kuala Lumpur kentinin hemen dışında, modern ve amaca yönelik bir tesistir.

Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri sıralamasında ilk 600 arasında yer alan ve Malezya kamu ve özel üniversiteleri arasında ikinci sırada olan UTAR, giderek artan bir üne sahip bir kurumdur. Gelişmekte olan bir üniversite olarak Setara 2017 Malezya Yüksek Öğrenim Derecelendirme Sisteminde beş yıldıza sahiptir.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 2

Neden Burayı Seçmelisiniz?

Yurtdışında eğitim almak için UTAR'ı seçmek için birçok sebep mevcuttur:

  • 2020 Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralaması tarafından dünyanın en iyi 600 üniversitesi arasında gösterilen ve Malezya'da 2. sırada yer alan UTAR, dünya çapında tanınırlığa sahiptir.
  • UTAR, öğrencileri küreselleşmiş dünyada bir kariyere hazırlamaya odaklanır.
  • Öğrencilerinde sosyal becerileri ve dünya çapında deneyimi geliştirerek çok kültürlü ve uluslararası bir öğrenme ortamı sunar.
  • UTAR tarafından sunulan tüm programlar akredite ve tanınmış olup, modern sınıflar ve eğitim tesislerinde birinci sınıf öğretim üyeleri tarafından öğretilmektedir.
  • UTAR öğrencileri endüstri odaklı eğitimden yararlanırlar ve stajlar, saha gezileri, sanayicilerle sohbetler ve daha fazlası yoluyla deneyim kazanırlar.
  • UTAR ayrıca, öğrencilere yurtdışında eğitim programları sunan diğer akademik kurumlarla geniş bir işbirliği ağına sahiptir.
  • UTAR, akademik programlar için gerekli İngilizce dil becerilerinin gelişimiyle ilgili, İngilizce konuşulmayan ülkelerden gelen öğrencilerine yardımcı olur.
  • Öğrenciler ayrıca danışmanlık ve kariyer rehberliği, akran danışmanlık programı, karşılama hizmeti, sağlık hizmetleri ve geniş bir mezunlar topluluğu dahil birçok öğrenci destek hizmetinden de yararlanabilir.
Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 3

Kampüsler

UTAR'ın iki kampüsü vardır - Perak'ta Kampar Kampüsü ve Klang Valley'de Sungai Long Kampüsü. İki kampüs, fakültelerin yanı sıra araştırma enstitüleri ve çalışma merkezlerini barındırmaktadır. Kuala Lumpur'dan karayoluyla iki saat uzaklıkta bulunan UTAR Kampar Kampüsü, doğal manzaralı dağlar, göller ve öğrenme deneyimini zenginleştiren büyüleyici, huzurlu bir ortam ile çevrilidir. Kampar kasabasının sunduğu restoranlar, mağazalar ve süpermarketler ile kampüsteki öğrenciler her iki dünyadan da en iyi şekilde yararlanırlar. Kampar Kampüsü, çok sayıda konferans salonunun yanı sıra çok amaçlı bir spor salonuna ve bir kütüphaneye de sahiptir.

UTAR Sungai Long Kampüsü, Kuala Lumpur yakınlarında bir kasaba olan Bandar Sungai Long'da yer almaktadır. Bir kütüphane, öğrenme ve öğretim laboratuvarları ve atölyeler dahil olmak üzere en gelişmiş tesislere sahip modern bir kampüstür. Kampüs, tüm disiplinlerdeki öğrencilerin birbirleriyle etkileşim içinde oldukları ve uyum içinde birlikte öğrendikleri, sakin ve entegre bir öğrenme ortamı sağlar. Öğrenciler Kuala Lumpur kentindeki banka, konaklama, sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, restoranlar ve eğlence gibi diğer olanaklara kolayca ulaşabilirler.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 4

Öğretim Kalitesi

2.000'den fazla akademik ve idari personel ile UTAR’ın öğretim standardı birinci sınıftır. Üniversite, tamamı Malezya Eğitim Bakanlığı onaylı olan akademik programlarının her daim uluslararası standartlara uygun olmasını sağlamak için farklı sektörlerden 130’un üzerinde profesyoneli istihdam ediyor. Müfredat, yapay zeka ve sanal gerçeklik gibi en son teknolojiler ile büyük veri analizi ve e-ticaret gibi konuları içerecek şekilde günceldir.

UTAR, tüm dünyadan 100'den fazla dış denetçinin ve 130 endüstri danışma panelinin kurumda dünya standartlarında eğitimi sürdürmenin yollarını analiz etmekle meşgul olduğu, uluslararası kıyaslama adı verilen bir süreçle performans kalitesini sürekli olarak artırmaktadır.

UTAR’ın lisans öğrencileri benzersiz bir endüstriyel ve araştırma deneyimi kazanır. Öğrencilere, sınıfta öğrenilen bilgileri gerçek dünyayla ilişkilendirme konusunda yardımcı olan zorunlu endüstri stajı eğitimi verilir. Öğrenciler ayrıca Lisans Araştırma Programı aracılığıyla çeşitli araştırma projelerinde deneyim kazanır.

UTAR’ın 25 ekonomide 370 üniversite ve sanayi kuruluşu ile işbirliği, öğrencilerine yurtdışında eğitim programları, eğitim gezileri, konferanslar ve araştırma projeleri aracılığıyla dünya çapında deneyim kazanma fırsatı tanımaktadır.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 5

Tesisler

UTAR, 3.000'den fazla bilgisayar ve en son yazılımla donatılmış araştırma, uygulama ve proje laboratuvarları dahil, öğrencilere öğrenme deneyimini geliştiren en son olanakları sunar. Öğrenciler ayrıca her iki kampüste de her zaman kullanıma hazır kablosuz internetten de yararlanabilirler. Üniversitenin iki kütüphanesi, kitaplar, e-kitaplar ve online dergiler dahil 295.000'den fazla eğitim materyalini barındıran bir merkezdir. Kütüphane ayrıca öğrencileri bilgiyi nasıl arayacakları konusunda eğiten bir bilgi beceri sınıfı düzenler.

UTAR, kampüslerindeki çok sayıda tesis aracılığıyla spora öğrenci katılımını teşvik eder. Öğrenciler badminton, tenis, basketbol ve squash oynamak için kortlardan ve spor kompleksinden yararlanabilir. Kampüs dışındaki golf sahası ve yüzme havuzunun yanı sıra, kampüsteki dans stüdyoları ve iyi donanımlı spor salonları ile UTAR'da çeşitli fitness tesisi seçenekleri mevcuttur. 

UTAR’ın Kampar ve Sungai Long’daki kampüsleri, öğrencilerin üniversite kampüslerine 300 metre ila 1,5 km uzaklıkta modern konaklama seçenekleri bulabileceği yerleşim yerlerinin çevresinde yer alır.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 6

Öğrenci desteği

Çeşitli uluslara ev sahipliği yapan UTAR, uluslararası öğrenci deneyimini geliştirecek girişimler ortaya koymak için sürekli olarak çaba göstermektedir. UTAR, uluslararası öğrencilere, üniversitede kayıttan mezuniyete kadar geçirdikleri süre boyunca her aşamada yardımcı olur.

UTAR'ın sunduğu hizmetlerden bazıları, yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerini havaalanında “karşılama” ve öğrencilerin kalacakları yerlere yerleşmelerine yardımcı olmaktır. Üniversite, yeni öğrenciler arasında ağ kurmayı amaçlayan etkinlikler ve aktiviteler içeren oryantasyon programları düzenler.

Öğrenciler, akademik ve akademik olmayan 78 öğrenci kulübü ve topluluğunu keşfederek UTAR’ın hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilirler. Kulüpler spor, müzik, tiyatro, sinema, yoga, karatedo gibi konu alanlarını kapsamaktadır. Kulüpler arası ve üniversiteler arası yarışmalar, öğrencilerin müfredat dışı yeteneklerini ve ilgilerini geliştirmelerini sağlar.

UTAR, öğrencilerinin kampüs içinde emniyet ve güvenliğini sağlar ve ilk yardım, acil durumlar, stres yönetimi ve daha pek çok konuda bilinçlendirme kampanyaları yoluyla öğrencilerle ilgilenir. Öğrenciler ayrıca, lisanslı danışmanlardan duygusal destek ya da kişisel yardım almak için üniversitenin gizli danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilirler.

Universiti Tunku Abdul Rahman (UTAR) - image gallery 7

Mezun sonuçları

UTAR mezuniyetten sonraki altı ay içinde %95-%97'lik bir mezun istihdam oranına sahiptir. Üniversite, öğrencilerin istihdam edilebilirlik becerilerini ve işverenler tarafından aranan diğer bilgilerini geliştirerek kaliteli eğitim sağlar.

Ayrıca, UTAR, endüstriyel ziyaretler, stajlar ve dünya çapında 330'dan fazla akademik ve sanayi enstitüsü ile işbirliği içinde yürütülen yurtdışında eğitim programları aracılığıyla pratik deneyim kazanmak için birçok olanak sunmaktadır. Öğrenciler, bağlantılar geliştirmek ve sektörle ilgili beceriler kazanmak için bu seçenekleri kullanabilirler.

UTAR ayrıca öğrencilere girişimcilik becerilerini geliştirme fırsatları sunar. Öğrenciler, yenilikçi iş fikirleri ortaya koyabilecekleri ve fon temini için başvurabilecekleri Unovate Centre’dan yararlanabilirler. Üniversite ayrıca bir dizi Girişimcilik Sohbeti, workshop çalışmaları vb. düzenler.

Üniversitenin mezunlar topluluğu, çoğu köklü kuruluşlarda çalışmakta olan 61.000'den fazla kişiden oluşur. UTAR, son sınıf öğrencileri için işe yerleştirme olanakları sağlar ve mezunlar ile öğrenciler arasındaki bağlantıları geliştirir. Bu girişimin bir parçası olarak, üniversite çeşitli iş fuarları ve workshop çalışmaları düzenler ve öğrencileri istihdam olanakları hakkında düzenli olarak bilgilendirir.

close