Accessibility Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content Skip to Search Skip to Site Map Menu

International Office

Archway building blossom
University of Otago - image gallery 1

Genel Bakış

150 yıllık seçkin bir tarihe sahip olan University of Otago araştırma ve lisansüstü eğitimin merkezinde yer alır. Öğrencilere çeşitli konu alanlarını kapsayan 200’ün üzerinde öğrenim seçeneği sunan üniversite, fark yaratan araştırmalar yürüten çok disiplinli öncü araştırma merkezlerine sahiptir.

University of Otago’daki öğrenciler 100 farklı ülkeden gelmekte olup 3.000 öğrencinin yer aldığı güçlü ve enerjik bir uluslararası öğrenci topluluğunun bir parçası olur. Öğrenciler, mevcut pek çok burs seçeneklerine başvuru yapabilir. Üniversitede yüksek kaliteli bir öğrenim deneyimi sunulmakta olup kurum, eğitim performansı ile birinci sıraya yerleşmiştir - Otago kadrosundaki öğretmenler, son 8 yılın 6’sında diğer tüm üniversiteleri ve teknik okulları geride bırakarak Başbakanlık Üstün Öğretim Başarı Ödülü’nü (Prime Minister’s Supreme Award for Teaching Excellence) almaya hak kazanmıştır.

Üniversite kendi alanlarında uzman ve lider olan akademisyen kadrosu ile gurur duyar. Bu başarı, üniversitenin dünya genelinde en iyi kurumlar arasında %1’de yer almasıyla ve QS küresel üniversite performans sıralamasında 5 yıldıza layık görülmesiyle kanıtlanmıştır.

Dünyanın en güzel kampüslerinden biri olarak görülen üniversitenin ana kampüsü Dunedin’de bulunur. Kurum aynı zamanda Christchurch, Wellington ve Invercargill’de özel merkezlere sahiptir. Öğrenciler Dunedin’de muhteşem öğrenci yaşam tarzının ve imkânlarının tadını çıkarabilir. Bu imkânlar arasında 150 öğrenci kulübü ve topluluk ve öğrenci konaklama seçenekleri yer alır.

Üniversitedeki öğrencilerin %98’i kampüs güvenlik ve öğrenci desteğinden ötürü memnuniyetlerini dile getirmiştir. Bu imkân, öğrencilerin becerilerini geliştirebilmeleri ve iş dünyasında olumlu bir etki yaratabilmeye hazır olarak mezun olabilmeleri için gereken ideal zemini sağlar. Bu da mezuniyet sonrasında işe başlayan veya ileri seviyede öğrenime devam eden öğrencilerin oranın %95 olmasıyla kanıtlanmıştır.

University of Otago - image gallery 2

Yenilikler

University of Otago araştırmacıları bakteri öldüren virüslerin, savunmasından saklanarak bakterileri nasıl yendiklerini keşfetmiştir. Bu, yeni virüs temelli mikrobiyallerin geliştirilmesi için önemli bir buluş olup aynı zamanda biyoloji alanında önemli bir ilerlemedir.

Baş araştırmacı Profesör Peter Fineran şunları belirtmiştir: “Biyoloji perspektifinden bakıldığında sonuçlarımız, fajların bakteriyel savunma sistemlerinden nasıl kaçtıklarına ilişkin yeni ve heyecan verici bulgular sunar. Antibakteriyeller ve jumbo fazlar muhteşem bir tedavi sağlayabileceğinden çoklu ilaç dirençli bakterilerin artışı küresel çaplı bir mesele olup oldukça önem taşır.”

Çalışmanın birinci yazarı ve doktora öğrencisi (Mikrobiyoloji ve İmmunoloji Departmanı) Lucia Malone buna ilişkin şunları dile getirmiştir: “Olanlara ilişkin moleküler ve genetik kanıtımız vardı ancak 100 tanesi bir araya geldiğinde anca bir insan saç telinin boyutuna erişen bu çok küçük bakterilerin içini doğrudan görmemiz gerekiyordu.”

University of Otago - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Otago, eğitim performansı ile Yeni Zelanda’da önde gelen bir üniversitedir. Otago, hem akademik başarı hem de benzersiz bir öğrenci deneyimi sunan Yeni Zelanda’daki tek üniversitedir. Otago, araştırma odaklı, dünya standartlarında öğretim ve öğrenci yaşam tarzı konusunda öncüdür. Ulusal Öğretim Başarı Ödülleri’nde benzeri görülmemiş rekor elde ederek son 8 yılda 6 Üstün Başarı Ödülü almıştır.

Üniversite, program ve yeterlilik tamamlama, öğrencilerin tutulması ve ileri öğrenime geçiş gibi alanlarda TEC (Yükseköğretim Komisyonu) performans göstergelerinin tamamında en üst sırada yer almaktadır. Otago’daki öğrenciler araştırma odaklı eğitim imkânından faydalanmakta olup araştırmaları ile uluslararası düzeyde tanınmış olmanın yanı sıra kendilerini eğitime adamış olan bir akademik kadrodan ders alır.

Öğrenci Görüşleri

“Personel sayesinde muhteşem bir deneyim elde ettim çünkü oldukça cana yakınlar. Ders öğrenmenin sadece ders çalışmak ile sınırlı olmadığını ve bundan çok daha fazlası olduğunu keşfettim – böylece benim için daha heyecan verici ve eğlenceli bir iş haline geldi. Kuramsal derslerde ile kavramlar pratik bir şekilde öğretiliyor. Laboratuvarlar tek kelime ile harika. Otago, hem yaşamı hem de öğrenimi canlı hale getirdi.” - Khushboo Soni (Hindistan)/Uygulamalı Fen Lisans Programı (Adli Analitik Bilimi)

University of Otago - image gallery 4

UOLCFY

Uluslararası öğrencilere Otago’da öğrenim hedefini gerçekleştirmede yardımcı olmak amacıyla University of Otago Dil ve Hazırlık Merkezi (UOLCFY), hem lisans hem de lisansüstü seviyede giriş şartlarını yerine getirebilmeleri için öğrencilere pathway seçenekleri sunar. UOLCFY aynı zamanda akademik çalışmalar için muhteşem bir hazırlık sağlar.

University of Otago Dil Merkezi, ileri öğrenime yönelik pathway programlarının yanı sıra çeşitli İngilizce programları sunar. Başlangıçtan ileri seviyeye kadar genel İngilizce alanında 5 öğrenim seviyesi sunulur. Dersler öğrenci merkezi olup kullanılan materyaller modern bir Yeni Zelanda kapsamını yansıtır. Ortalama sınıf mevcudu 14 öğrenci olup tam zamanlı program haftada 23 saattir. Programın başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından her öğrenci bir sertifika ve başarının detaylı olarak ifade edildiği bir rapor almaya hak kazanır.

University of Otago’da hazırlık yılı öğrencilerin üniversitenin 4 akademik birimi olan işletme/ticaret, sağlık bilimleri, beşeri bilimler/sanat ve fen /uygulamalı fen/yaşam bilimleri alanlarına paralel 4 akademik alandan birinde öğrenim görmeyi seçebilecekleri 13 haftadan oluşan iki dönemlik bir program sunar. On çalışmalı 26 haftalık programı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler Hazırlık Sertifikası’na layık görülür. Bu sertifika öğrencilerin University of Otago’da seçtikleri programın birinci yılına giriş garantisi sunar ve giriş yeterliliği olarak Yeni Zelanda’daki tüm üniversiteler tarafından tanınır.

UOLCFY’de öğrencilere tam öğrenci destek hizmetleri, kapsamlı bir oryantasyon ve öğrenci etkinliklerinden oluşan haftalık bir program sunulur.

Hazırlık programının eski öğrencilerin biri olan ve 2019 Rektör Yardımcısı Bursu’nu almaya hak kazanan Violina Gunawan dil hazırlık merkezi hakkında şunları söylemiştir: “UOLCFY hem akademik hem de farklı açılardan harika bir geçiş sundu. Burada öğrenim görürken kendimi güvende ve desteklenmiş hissediyorum. Sunulan yardımlar inanılmaz – bana buraya ait olduğumu ve başarılı olma şansını hak ettiğimi hissettiriyor.”

University of Otago - image gallery 5

Giriş koşulları

Ana dili İngilizce olmayan tüm uluslararası öğrencilerin gerekli İngilizce yeterlilik seviyesini karşıladıklarına dair belge sunmaları gerekmektedir. Öğrenciler, kabul gören bir İngilizce sınavından Otago’da başvurmak istedikleri programın başlangıç tarihinden önceki iki yıl içinde aldıkları sonuç sertifikasını başvurularına eklemelidir.

Lisans programlarına başvuru yapacak öğrencilerin IELTS akademik sınavında her alandan en az 6.0 puan almak kaydıyla 5.5 genel puana veya dengine sahip olması şartı aranır. Lisansüstü programlarına başvuracak öğrenciler ise her alandan en az 6.0 puan almak kaydıyla 6.5 genel puana veya dengine sahip olmalıdır. Bazı programlar daha yüksek İngilizce seviyesi gerektirebilir; bu sebeple öğrencilerin detaylar için Uluslararası Ofis ile irtibata geçmeleri önerilmektedir.

University of Otago’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin ayrıca onaylı üniversiteye giriş yetkinliğine sahip olmaları ve üniversite tarafından tanınan bir İngilizce sınavında gereken puanı almış olmaları gerekir. Üniversite, dünya çapında birçok uluslararası yetkinliği Yeni Zelanda eğitim sisteminde uygulanan üniversiteye giriş yetkinliğine denk kabul etmektedir.

Lisans seviyesinde, hem genel hem de özel lisans derece programları sunar. Özel derecelerde ek giriş şartları ve genel lisans derecelerine giriş yapabilecek olan öğrencilerin sayısında sınırlamalar mevcuttur.

Lisansüstü eğime devam etmek isteyen öğrenciler için giriş koşulları farklılık gösterir; çoğunda aynı konu alanında bir lisans derecesini tamamlamış olmak ve bazılarında ilgili iş deneyimine sahip olmak gibi şartlar aranır.

Bazı yüksek lisans programları, öğrenci adaylarının bir lisansüstü diplomasına sahip olduktan sonra öğrenimlerinin ikinci yılına devam etmeleri şartına sahip olabilir. Üniversite, farklı bir alanda lisansüstü öğrenim görmek isteyen öğrenciler için lisansüstü eğitimine geçiş için köprü işlevi gören bir diploma sağlar.

Doktora programlarına kayıt olmak için öğrencilerin aynı veya benzer bir disiplinde bir yüksek lisans derecesine veya iyi bir onur (honours) derecesine sahip olmaları gerekmektedir.

University of Otago - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Üniversite, lisans seviyesinde öğrenim gören ve akademik başarılarını kanıtlayan öğrencilere çok sayıda burs, hibe ve destek seçenekleri sunar. Uluslararası öğrenciler, resmi ortaöğretim diploması ya da derece öncesi yükseköğretim not ortalamasına göre değerlendirilen akademik başarı temeline göre New Frontiers Scholarship ya da Health Science Entrance Scholarship adlı bursa hak kazanabilirler.

University of Otago aynı zamanda (doktora ve doktora seviyesindeki çalışmalar için) doktora burslarının yanı sıra çeşitli yüksek lisans derece bursları sunar. Bu burslar, bölüm içerisindeki yeterliliğin yanı sıra akademik başarıya ve (ilgili ise) araştırma yeteneğine göre Otago tarafından verilir.

Hindistan uyruklu öğrenciler için Yeni Zelanda Mükemmeliyet Hibesi (New Zealand Excellence Award – NZEA) imkânı sağlayan University of Otago, bazı gelişmekte olan ülkelerin vatandaşı olan öğrencilere de mesleki eğitim veya üçüncü derece programlardan faydalanabilmeleri için Yeni Zelanda Yardım Programı Bursları sunuyor. Okul tüm bunların yanında ASEAN Bursu ile Yeni Zelanda’nın Güneydoğu Asya ile yakın kültürel, ekonomik ve coğrafi bağlarını güçlendiriyor.

University of Otago - image gallery 7

Mezun sonuçları

University of Otago mezunları, güçlü müzakere ve çevreyle uyum becerileri ile tanınmaları dolayısıyla küresel ölçekte iş piyasasında çokça aranmaktadır. Ayrıca, bağımsız yargının yanı sıra analitik ve kavramsal becerilere sahiptirler.

Üniversitenin kariyer geliştirme merkezinde yürütülen yeni istihdam edilebilirlik ödül programı OtagoExtra öğrencilere, mezun olduklarında yaşam boyu ihtiyaç duyacakları becerileri kazandırır.

Merkez, New Zealand Association for Graduate Employers (NZAGE) tarafından iki yıl art arda Yeni Zelanda’daki üniversiteler arasında en iyi seçilmiştir.

Eğitim konusunda Asya-Pasifik bölgesinde liderliği elinde tutan Otago İşletme Fakültesi, aynı zamanda öğrencilerine sağladığı yetkinliklerin küresel taşınabilirliği ve uluslararası çapta geçerliliğini garanti altına alan EQUIC ve AACSB akreditasyonlarına sahiptir. İşletme mezunları, Otago kültürüne borçlu oldukları bağımsızlık ve pratiklikleri sayesinde uluslararası iş dünyasında mükemmel bir itibara sahiptir.

University of Otago Sağlık Bilimleri mezunları, becerileri ve hem klinik hem de araştırma konusundaki mükemmellikleriyle dünya çapında saygı görür. Üniversitede sunulan tüm Sağlık Bilimleri programları, öğrencilere sağlık hizmetleri alanında başarılı ve tatmin edici bir kariyer için gerekli tecrübe, beceri ve bilgileri edindiren zengin klinik veya laboratuvar eğitimleri sunar.

Beşeri bilimlerde öğrenim gören öğrenciler, insani deneyimi daha iyi anlamak için yeni ve fark yaratan yöntemleri, kuramları ve yaklaşımları kullanarak kritik düşünmeye teşvik edilir.

Fen Birimi, kritik düşünme, iletişim becerileri, sosyal ve ekip çalışması becerileri ve analitik ve problem çözme becerileri gibi işverenler tarafından aranan temel, hayat boyu öğrenme becerilerini geliştirir.

close