Victoria University of Wellington - image gallery 1

Genel Bakış

Victoria University Wellington’da yer almakta olup Yeni Zelanda’nın en eski kurumlarından biridir ve 2018 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında dünya üniversitelerinin ilk yüzde ikilik diliminde yer alması da dahil çoğu zaman üstün akademik başarısı ile tanınmaktadır. Kurumda sunulan önde gelen alanlar arasında Muhasebe ve Finans, Yer ve Deniz Bilimleri, Eğitim, Mühendislik, Konaklama, Hukuk, Performans Sanatları, Psikoloji ve Fen Bilimleri yer almaktadır. Üniversite Wellington şehir merkezine yayılmış üç kampüse sahiptir.

Öğrencilerin çalışmaları ve işlerinin çoğunu kariyer hedefleri ve isteklerine yönlendirmesine yardımcı olmak üzere çalışmaya hazır bir Kariyer ve İstihdam ekibi mevcuttur. Öğrenciler bir kariyer danışmanıyla birebir sohbetin yanı sıra CV, ilerleme kaydetme amacıyla atölye çalışmalarına devam ederek ve online Kariyer Merkezi sisteminde oturum açarak da CV’leri konusunda tavsiye alabilirler.

Victoria University öğrencileri programlarının bir parçası olarak farklı bir ülkede yurtdışında eğitim fırsatı da elde etmektedir. Kanada, Meksika, Danimarka ve Hong Kong gibi şu anda aralarından seçim yapabilecekleri 26 ülke vardır.

Öğrenciler öğrenim süreleri boyunca ilave çalışma yardımı, engelli öğrencilere yönelik destek, uluslararası öğrencilere özel hizmet, gizli danışmanlık ve sağlık ve refah konusunda tavsiye gibi konulara odaklanan çok çeşitli hizmetlerle desteklenmektedir.

Öğrenciler boş zamanlarında kurum içinde rastlayabilecekleri, özel ilgi alanı gruplarından spor takımlarına kadar uzanan çok sayıda kulüp ve topluluktan birinde yer alma şansına sahiptir. Bunlar yeni insanlarla tanışmak ve yeni bir çevreye alışmak için mükemmel bir fırsat sunar. Aynı zamanda gönüllülük fırsatları ve öğrencilerin kendi toplumlarında işe başlama ve liderlik becerilerini gösterme şansı da vardır.

Victoria University of Wellington - image gallery 2

Öğretim Kalitesi

Victoria University of Wellington’da öğretim kalitesi aşağıdakiler de dahil birçok nedenden dolayı yüksektir:

Öğrenim ve Öğretim

Üniversitenin öğretim kadrosu öğrencilerin yeteneklerini ve tutkularını açığa çıkarmasına yardımcı olur.

Entelektüel ateş gücü

Victoria’da öğrenciler kendi alanlarının en iyi ve en parlakları arasında yer alan akademisyenlerden eğitim alacaktır. Üniversitenin eğitim ve özel öğretim kadrosu yüksek uluslararası standartları karşılayan ve küresel trendleri yansıtan eğitim ve öğretim uygulamalarından faydalanmaktadır.

Yenilikçi öğretim

Çok sayıda Üniversite personeli yenilikçi eğitim konusunda Ulusal Yüksek Öğretim Üstün Başarı ödülleri kazanmıştır. Çoğu en üst düzeyde araştırmalar üstlenmiş olup, hepsi araştırmalarını ilk yıldan itibaren öğretim süreçleriyle bütünleştirmeye teşvik edilmektedir.

Araştırmada en üst sırada

Victoria araştırmaların niteliği bakımından Yeni Zelanda’da en üst sırada yer alır, dolayısıyla yüksek lisans çalışmalarına ilgili duyan öğrenciler için doğru yerdir. Öğrenciler dünya standardında tesislere ulaşabilecek ve kendilerine ilham verecek ve yönlendirecek danışmanlar ve hocalarla çalışabileceklerdir.

Kolay ulaşım

Derslerin çoğu öğrencilerin kendi fikirleri tartışıp sorular sorabildiği ve bireysel yardım alabildiği küçük gruplarda yapılan özel derslerden oluşmaktadır. Öğrenciler Üniversite’de başarı elde etmelerine yardımcı olacak bir dizi akademik kaynak ve öğrenci hizmetine ulaşabilecektir.

Victoria University of Wellington - image gallery 3

Fakülte yapısı

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Bu Fakülte tasarım ve insan ürünü çevreyi kapsayan geniş bir seçili disiplinler yelpazesinde önde gelen yenilikçi eğitim sağlayıcısıdır.

Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi öğrencilerin çalışmalarını uygulamaya dökmesini teşvik eden zorlayıcı ve düşünmeye iten programlar sunmaktadır. Öğrencilere eğitim dünyasında kendi yollarını eleştirel ve yaratıcı bir şekilde çizmeleri için gerekli bilgi birikimiyle donanım sağlar.

Mühendislik Fakültesi

Fakültenin endüstri odaklı programları öğrencileri mevcut teorileri öğrenirken uygulamalı projelere başlatacak—robotların hasarlı binaları keşfetmesi, geniş çaplı ağlar tasarlaması veya mobil iletişim sistemleri geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Lisans Üstü Araştırmalar Fakültesi

Lisans Üstü Araştırmalar Fakültesi tüm doktora derecelerini yönetmekte ve öğrencilerin tez öğrencisi olarak deneyimlerinin olumlu olmasını sağlamak için çalışmaktadır.

Sağlık Fakültesi

Victoria’nın 2017 Ocak ayında kurulan en yeni fakültesi olup, yeni nesil sağlık sektörü çalışanlarının Yeni Zelanda sağlık ve refah alanında bir fark yaratmaya hazırlanmasına yardımcı olmak için Üniversite genelinde araştırmacılar ve hocaları bir araya getirmektedir.

İnsan ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Fakültenin çok çeşitli dersleri ve ülkenin başkenti ve kültürel merkezindeki konumu öğrencilere geleceklerini inşa etme konusunda rakipsiz fırsatlar sunacaktır.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi ilham veren ve destekleyici bir öğrenim ortamı sunmaktadır. Dünyanın en iyi 40 hukuk fakültesi arasında yer almakta ve uluslararası saygınlığa sahip bilim insanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Fen Fakültesi

Fakülte personeli kendi araştırma alanlarında dünya lideri olup, Wellington Yeni Zelanda’da bilim insanı ve bilim kurumlarının en yoğun olarak yer aldığı kenttir.

Victoria İşletme Yüksek Okulu

Yüksek Okul ekonomik faaliyetlerin ticari, yönetimsel ve sosyal etkileri üzerinde düşünme kabiliyetine sahip liderler yetiştirmektedir.

Buradan daha fazlasını okuyun

Victoria University of Wellington - image gallery 4

Giriş koşulları

Victoria’da yabancı öğrenci olarak okumak iyi derecede İngilizce ve yeterli bir akademik başarı puanı gerektirir.

Giriş koşulları her bir program kapsamında sıralanmıştır. Üniversite başvuruları değerlendirirken her bireyin akademik ve İngilizce geçmişini kişi bazında ele alır.

Öğrenciler seçtikleri ders için İngilizce dil koşullarını yerine getirmemeleri durumunda, Victoria İngilizce Yeterlilik Programı’na kayıt yaptırabilirler. İngilizce Yeterlilik Programı (EPP) akademik çalışmalar için öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 12 haftalık bir ders programıdır. Başarılı öğrencilere İngilizce Yeterlilik Belgesi verilecektir.

Dersleri için gerekli akademik koşulları karşılamamaları durumunda, giriş koşullarını karşılamayan uluslararası öğrencilerin lisans çalışmalarına hazırlanmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmış Vakıf Çalışmaları programına kayıt yaptırabilirler.

Victoria Vakıf Çalışmaları Programı’nda ACG Yeni Zelanda International College tarafından eğitim verilmekte ve başarılı öğrencilere Victoria University of Wellington lisans programlarına giriş garantisi sağlanmaktadır.

Victoria University of Wellington - image gallery 5

Öne Çıkan Burslar

Lisans Bursları

  • Victoria Tangiwai Bursu – (Mezunlar Üstün Başarı Bursu)

5.000 NZD değerinde olan bu burs akademik ve sınıf dışı üstün başarıları kutlamaya yöneliktir. Bu bursun öncelikli değerlendirmesi akademik üstün başarı olup, ek unsurlar da dikkate alınmaktadır.

  • Victoria Uluslararası Üstün Başarı Bursları

Bu burs eğitimin ilk yılı için 10.000 NZD, ikinci ve üçüncü yıllar için ilave 5.000 NZD tutarından oluşur. Burslar akademik erdem bazında rekabete dayalı olarak verilecektir.

  • Yeni Zelanda Pasifik Bursları

Yeni Zelanda Pasifik Bursları Yeni Zelanda Yardım Programı, Yeni Zelanda Hükümeti uluslararası yardım ve gelişim programı tarafından finanse edilir. Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı tarafından idare edilir.

Lisansüstü Bursları

  • Ücret feragati

Bazı yüksek lisans programları uluslararası başvuru sahipleri derse giriş koşullarını karşılamaları durumunda otomatik olarak 10.000 NZD ücret feragatli yüksek lisans bursu alacaktır. Buna Koruma Biyolojisi Yüksek Lisansı, Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı ve Mühendislik Uygulamaları Yüksek Lisansı dahildir.

  • Hukuk Fakültesi Uluslararası Öğrenciler LLM (Hukuk Yüksek Lisansı) Öğrenim Harcı Bursu

Öğrenciler bir yıllık tam zamanlı çalışmaları için 5.000 NZD değerinde LLM Öğrenim Harcına başvurabilir.

Burs mali ihtiyacı olduğunu gösterebilecek iyi bir akademik dereceye sahip öğrencilere verilebilir. Başvuru sahiplerinin tam ücret ödeyen uluslararası öğrenciler olması gerekir ve Victoria University of Wellington veya başka bir üniversitede tam zamanlı öğretim üyesi olarak istihdam edilemezler.

Victoria University of Wellington - image gallery 6

Hizmetler ve Tesisler

Konaklama

Üniversite yurtları öğrencilerin bir dizi barınma ihtiyacını karşılayacak çeşitli konaklama tarzları sunar. Seçenekler arasında tek kişilik odalar, stüdyo odalar, ortak odalar, grup odaları ve ortak daire/evle yer alır. Bazı yurtlara yeme içme hizmeti dahilken bazılarında öğrencilerin yemeklerini kendi yapabileceği mutfaklar vardır. Tüm yurtlar öğrencilere destek, eğlence ve çalışma tesisleri sunar.

Kütüphaneler

Victoria tüm kampüslerinde öğrencilerin ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmasını sağlayan personelin bulunduğu mükemmel kütüphane tesisleri vardır.

Rehberlik

Rehberler tüm kampüslerde öğrencilerin genel mutluluğunu veya diğer hususlar yanında öğrenimini etkileyen kişisel ve akademik sorunları görüşmek için hazır bulunmaktadır. Māori’li ve uluslararası öğrenciler için uzman rehberler mevcuttur.

Öğrenim desteği

Öğrenci Öğrenimi üniversiteye geçiş ve diğer hususlar yanında akran destekli çalışma oturum (PASS) grupları gibi hizmetlerle yardımcı olmaktadır.

Tıbbi hizmetler

Öğrenci Sağlığı kampüste hastalık ve yaralanma bakımı, önleyici bakım ve uzman bakımına sevk gibi her tür tıbbi pratisyen hekimlik hizmetini makul fiyatlara sunar.

Spor ve Eğlence

Victoria Rekreasyon Victoria öğrenci topluluğuna spor, eğlence, sağlık, fitness ve kulüp hizmetlerini sunar.

Victoria Uluslararası

Victoria University 100’ün üzerinde ülkeden gelen 3.500 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Victoria Uluslararası Ofisi Victoria’da eğitim almayı seçen bir uluslararası öğrenci için ilk irtibat noktasıdır ve ekip kendini öğrenci başarısına adamıştır. Ekip üyeleri başvuru ve kayıt sürecinde yardımcı olacak, öğrencilerin Yeni Zelanda üniversite yaşamına alışmasına yardımcı olacak özel bir Uluslararası Oryantasyon programı yapacak ve öğrencilerin öğretim yaşamı boyunca hedefledikleri başarıya ulaşmalarını sağlamak için çalışmalarına yardımcı olacaktır.

Hizmetler arasında havaalanı buluşma hizmeti; kişisel, kültürel ve akademik destek ve yönlendirme, ve uluslararası öğrenci oryantasyon ve etkinlikleri yer alır.

Victoria University of Wellington - image gallery 7

Mezun sonuçları

Kariyer ve İstihdam kariyer planlaması, iş araştırma ve kariyer geliştirme konusunda profesyonel tavsiye sunarak öğrencilerin kariyer hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Öğrencilerin iş ve staj başvurusu yapmasına ve CV, ön yazı, mülakat ipuçları ve kariyerle ilgili konularda ücretsiz atölye çalışmalarına katılmasına yardımcı olabilir.

CareerHub’da (Kariyer Merkezi) öğrenciler faydalı kaynaklar ve çalışma alanlarına uygun yarı zamanlı iş, yaz stajı, iş deneyimi ve yüksek lisans iş olanakları bulabilir. Yıl boyunca yapılan Career expo fuarları ve diğer etkinlikler öğrenciler, işverenler ve mezunları kariyer fırsatlarını tartışmak ve değerli ağlar oluşturmak üzere bir araya getirir. Mezunlar Derneği Rehberlik programı olarak son sınıf öğrencilerini okul çalışmalarından iş dünyasına geçişte değerli ipuçları ve tavsiyeler sunabilecek başarılı mezunlarla eşleştirir.

Victoria mezun profili

Victoria mezunlarını:

  • Seçtikleri çalışma alan(lar)ında uzmanlık bilgisine sahip
  • Eleştirel ve yaratıcı düşüncede iyi geliştirilmiş beceriler sergileyen
  • Karmaşık fikirleri farklı bağlamlarda etkili ve doğru bir şekilde aktaran
  • Düşünce özgürlüğü, fikirler ve bilgilere açıklık ve kendi öğrenimini yönetme kapasitesi yoluyla entelektüel özerklik gösteren
  • Entelektüel bütünlük sergileyen ve bilim etiğini kavramış bilim insanları olmaya hazırlar
close