Students walking up Kelburn library stairs with view of Wellington behind.

International students

Get your world-class education at Victoria University of Wellington—your next study destination, and the next step to your future.

Victoria University of Wellington - image gallery 1

Genel Bakış

Victoria University of Wellington, ülkedeki en eski kurumlardan biri olup şehirde 3 kampüsü ile Yeni Zelanda’nın başkentinde hizmet verir. 2019 QS World University Rankings’te dünya genelinde en iyi üniversiteler arasında %2’de yer almanın yanı sıra akademik başarısı ile sıkça takdir toplamaktadır. Üniversite, işletişim ve medya çalışmaları, psikoloji, din çalışmaları, coğrafya, hukuk, kütüphane ve bilgi yönetimi, dilbilim, sahne sanatları, kalkınma çalışmaları ve siyaset ve uluslararası çalışmalar dahil olmak üzere 19 konu alanında küresel çaptaki üniversiteler arasında ilk %1’de yer alır.

Öğrencilerin öğrenim programlarından en iyi şekilde faydalanmalarına ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmalarına yardımcı olmak üzere Kariyer ve İstihdam ekibi mevcuttur. Öğrenciler ilerlemelerini yönetmek için çevrimiçi Career Hub’a giriş yapmanın ve atölyelere katılmanın yanı sıra bir kariyer danışmanıyla birebir görüşebilir ve CV’leri hakkında tavsiyeler almak için danışmanları ziyaret edebilirler.

Victoria University of Wellington öğrencileri, derece programlarının bir parçası olarak yurtdışında öğrenim imkânına sahip olur. Üniversitenin hâlihazırda, Kanada, Meksika, Danimarka ve Singapur dahil olmak üzere 30 ülkede değişim için ortaklığa sahip olduğu 140 üniversite mevcuttur.

Öğrenciler öğrenim süreleri boyunca ek çalışma yardımı, engelli öğrencilere yönelik destek, uluslararası öğrencilere özel hizmet, gizli danışmanlık ve sağlık ve iyi yaşam konusunda tavsiyeler gibi konulara odaklanan çok çeşitli hizmetlerle desteklenmektedir. 

Öğrenciler boş zamanlarında kurum içinde rastlayabilecekleri, özel ilgi alanı gruplarından spor takımlarına kadar uzanan çok sayıda kulüp ve topluluktan birinde yer alma şansına sahiptir. Bunlar yeni insanlarla tanışmak ve yeni bir çevreye alışmak için mükemmel bir fırsat sunar. Aynı zamanda öğrenciler için gönüllülük fırsatları ve kendi topluluğunu kurma ve liderlik becerilerini gösterme fırsatı mevcuttur.

Victoria University of Wellington - image gallery 2

Yenilikler

Victoria University of Wellington’ın gerçekleştirdiği en başarılı inşaat projelerinden ikisi Yeni Zelanda Mimarlar Enstitüsü (NZIA - New Zealand Institute of Architects) tarafından prestijli ödüllere layık görülmüştür.

Te Toki a Rata ve Rutherford House genişletme çalışmaları, eğitim kategorisinde her yıl verilen NZIA Yerel Mimarlık Ödülü’nü almıştır. Bu ödüller, NZIA’nın 8 yerel dalının her birindeki en iyi mimarlık örneklerini onurlandırır.

Yeni Zelanda Mimarlar Enstitüsü, mimarlık alanındaki başarılarını takdir etmek ve öne çıkarmak için her yıl ödül törenleri düzenler.

“Bu iki büyük kampüs geliştirme projesinin mimarlık alanındaki başarısıyla takdir toplaması bizim için gurur verici.” diyen Mülkiyet Hizmetleri Müdürü Stephen Costley şunları eklemiştir: “Her iki proje de üniversitenin Kampüs Geliştirme ekibinin mimarlar - Warren and Mahoney Architects ve Athfield Architects Limited - ile olan yakın ve olumlu ilişkisini yansıtır. Hep birlikte, seçkin bir öğrenci deneyimine ve küresel çapta fark yaratan bir başkent üniversitesi olmaya katkı sağlayan alanlar yarattık.”

Victoria University of Wellington - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Victoria University of Wellington’ın sunduğu öğretim kalitesi çeşitli sebeplerden dolayı üstün bir takdir toplamıştır. Bunlardan bazıları:

Eğitim ve öğretim

Üniversitenin öğretim kadrosu öğrencilerin yeteneklerini ve tutkularını açığa çıkarmaya yardımcı olur.

Entelektüel kapasite

Victoria University of Wellington’da öğrenciler kendi alanlarının en iyi ve en başarılıları arasında yer alan akademisyenlerden eğitim alır. Üniversitenin eğitim ve özel öğretim kadrosu, yüksek uluslararası standartları karşılayan ve küresel eğilimleri yansıtan eğitim ve öğretim uygulamalarından faydalanmaktadır.

Yenilikçi öğretim

Üniversite öğretim kadrosunda yer alan pek çok personel, yenilikçi öğretim çalışmaları ile Ulusal Yüksek Öğretim Üstün Başarı ödüllerine layık görülmüştür. Çoğu en üst düzeyde araştırmalar yürütmüş olup, tamamı araştırmalarını ilk yıldan itibaren öğretim süreçleriyle bütünleştirmeye teşvik edilir.

Araştırmada en üst sırada

Victoria University of Wellington, araştırma yoğunluğu ile Yeni Zelanda’da en önde gelen üniversitedir. Dolayısıyla yüksek lisans çalışmalarına ilgili duyan öğrenciler için doğru bir adrestir. Öğrenciler dünya standartlarında tesislere erişebilecek ve kendilerine ilham verecek ve onları yönlendirecek olan danışmanlar ve öğretmenlerle çalışabileceklerdir.

Kolay Erişim

Derslerin çoğu öğrencilerin kendi fikirleri tartışıp sorular sorabildiği ve bireysel yardım alabildiği küçük gruplarla yapılan özel derslerden oluşmaktadır. Öğrenciler Üniversite’de başarı olmalarına yardımcı olacak bir dizi akademik kaynak ve öğrenci hizmetine erişim sağlayabilecektir.

Victoria University of Wellington - image gallery 4

Departman Yapısı

Üniversite, fakülteleri ve okulları genelinde çok sayıda öğrenim seçeneği sunar:

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Bu Fakülte tasarım ve insan ürünü çevreyi kapsayan geniş bir seçili disiplinler yelpazesinde önde gelen yenilikçi eğitim sağlayıcısıdır.

Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi, öğrencileri çalışmalarını hem kritik hem de yaratıcı olarak uygulamaya dökmeye teşvik eden, düşünmeye zorlayan programlar sunar.

Wellington Mühendislik Fakültesi

Fakültenin sanayi odaklı programları öğrencileri, mevcut kuramları öğrenirken uygulamalı projelere başlatır. Örneğin, hasarlı binaları tespit etmeye yarayacak robotlar geliştirmeye, geniş çaplı ağlar tasarlamaya veya mobil iletişim sistemleri geliştirmeye yardımcı olma gibi.

Lisansüstü Araştırma Fakültesi

Lisansüstü Araştırma Fakültesi tüm doktora derece programlarını yürütmekte ve öğrencilerin tez öğrencisi olarak deneyimlerinin olumlu olmasını sağlamak için çalışmaktadır. 

Sağlık Fakültesi

Ocak 2017’de kurulan bu fakülte üniversitedeki en yeni fakültedir. Sağlık sektörünün gelecek nesillerini yetiştirmek için üniversite genelindeki araştırmacıları ve öğretmenleri bir araya getirir.

Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Fakültenin çok çeşitli dersleri ve ülkenin başkenti ve kültürel merkezindeki konumu öğrencilere geleceklerini inşa etme konusunda rakipsiz fırsatlar sunacaktır.

Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi ilham veren ve destekleyici bir öğrenim ortamı sunmaktadır. Dünyanın en iyi 100 hukuk fakültesi arasında yer almakta ve uluslararası saygınlığa sahip olan bilim insanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Wellington Fen Fakültesi

Fakülte personeli kendi araştırma alanlarında dünya lideridir. Wellington, Yeni Zelanda’da bilim insanı ve bilim kurumlarının en yoğun olduğu şehirdir.

Wellington İşletme ve Yönetim Fakültesi

Fakülte ekonomik faaliyetlerin ticari, yönetimsel ve sosyal etkileri üzerinde düşünme kabiliyetine sahip liderler yetiştirmektedir.

Victoria University of Wellington - image gallery 5

Giriş koşulları

Victoria University of Wellington’da uluslararası öğrenci olarak öğrenim görmek için iyi derecede İngilizce ve yeterli bir akademik başarı puanı gereklidir.

Giriş koşulları, her bir program sayfasında belirtilir. Üniversite, başvuruları değerlendirirken her bireyin akademik ve İngilizce seviyesini özel olarak ele alır.

Seçtikleri program için İngilizce dil şartlarını taşımayan öğrenciler Victoria University of Wellington’ın İngilizce Yeterlilik Programı’na katılabilir. İngilizce Yeterlilik Programı (EPP), üniversitede yürütülen 12 haftalık bir program olup öğrencilerin akademik çalışmalara yönelik İngilizce becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin, öğrenim hedeflerini yerine getirmek için art arda iki veya daha fazla sayıda programa katılmaları gerekebilir.

Lisans programları için akademik şartları yerine getirmeyen öğrenciler hazırlık programına katılabilir. Bu esnek program UP Education tarafından yürütülmekte olup başarılı öğrencilere Victoria University of Wellington’ın lisans programlarına giriş garantisi sunar.

Victoria University of Wellington - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Uluslararası Burslar

 • Tangiwai Bursu – (Üstün Başarılı Mezun Bursu)

5.000 Yeni Zelanda Doları (NZD) değerindeki burs, hem akademik hem de sınıf dışında elde edilen başarıyı takdir amaçlı olarak üniversitede lisans programlarına kayıtlı uluslararası öğrenciler dahil en başarılı Yeni Zelanda ortaöğretim mezunlarına verilir.

 • Wellington Uluslararası Üstün Başarı Bursları

Bu burs, bir lisans programına kayıt yaptıran uluslararası öğrencilere öğrenimlerinin birinci yılında 10.000 NZD; ikinci ve üçüncü yıllarda ise 5.000 NZD olarak ödenir. Burslar rekabete dayalı olup akademik başarıya göre verilir.

 • Yeni Zelanda Burs Programı

Yeni Zelanda Bursları, Yeni Zelanda Yardım Programı fon desteği ile Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından yönetilir. Bu burslar, 80’den fazla ortak ülkeden şartları taşıyan öğrencilere Victoria University of Wellington’da tam destekli öğrenim imkânı sunar.

 • Yüksek Lisans Öğrenim Bursları

Bazı yüksek lisans öğrenim programlarına kayıt yaptıran uluslararası öğrenciler, program giriş şartlarını taşımaları halinde otomatik olarak 10.000 veya 17.500 Yeni Zelanda Doları değerindeki burslara hak kazanabilir. Mevcut burslar, Koruma Biyolojisi, Deniz Koruma, Uluslararası Ticaret ve Kültürlerarası İletişim ve Uygulamalı Çeviri Yüksek Lisans Programlarını kapsar.

 • Uluslararası Hukuk Yüksek Lisans Öğrenim Bursu

Uluslararası öğrenciler, bir yıllık tam zamanlı öğrenim için 5.000 NZD değerindeki Hukuk Yüksek Lisans Bursu’na başvuru yapabilir. Bu burs, ekonomik ihtiyacını kanıtlayabilen, iyi bir akademik başarıya sahip olan öğrencilere verilir.

Victoria University of Wellington - image gallery 7

Mezun sonuçları

Üniversitenin Kariyer ve İstihdam Ekibi, kariyer planlama, iş keşifleri ve kariyer geliştirme konularında profesyonel destek sağlayarak öğrencilere kariyer hedeflerini gerçekleştirmede yardımcı olur. Ekip, uluslararası öğrencilere iş ve staj imkanlarına başvuru yapma konusunda destek olup CV, motivasyon mektubu, mülakat ile ilgili ipuçları ve kariyer ile bağlantılı konularda ücretsiz atölyeler sunar.

Öğrenciler CareerHub’ta faydalı kaynaklar ve konu alanları ile bağlantılı yarı zamanlı işler, yaz stajı imkânları, iş deneyimi fırsatları ve mezunlara yönelik işler bulabilirler. Yıl boyunca düzenlenen fuarlar ve diğer etkinliklerde öğrenciler, işverenler ve mezunlar, kariyer imkânlarını tartışmak ve değerli bağlantılar kurmak için bir araya gelir. Alumni as Mentors programı, son sınıf öğrencilerini, öğrenimden iş hayatına geçiş konusunda değerli tavsiyeler sunabilecek olan başarılı mezunlarla eşleştirir.

Mezun profili

Victoria University of Wellington mezunlarını şu profile sahip olacak şekilde yetiştirir:

 • Seçtikleri çalışma alan(lar)ında uzmanlık bilgisine sahip;
 • Kritik ve yaratıcı düşünme, problem çözme ve ekip çalışması alanlarında gelişmiş becerilerini sergileyen;
 • Karmaşık fikirleri farklı bağlamlarda etkili ve doğru bir şekilde aktaran;
 • Entelektüel özerklik, fikir ve bilgilere açıklık ve kendi öğrenimini yönetme kapasitesi gösteren;
 • Entelektüel doğruluk gösteren ve akademik alanda etik bilgisine sahip olan.

Victoria University of Wellington Mezunlarına ilişkin bazı istatistikler (Graduate Destinations Survey 2017-18):

 • %70’i tam zamanlı olarak çalışmaktadır
 • %17’si tam zamanlı olarak öğrenimini sürdürmektedir
 • %8’i yarı zamanlı olarak çalışmakta ve/veya yarı zamanlı olarak öğrenim görmektedir
close