You are here

Bentley University - image gallery 1

Genel Bakış

Bentley Üniversitesi Waltham, Massachusetts'ta yer almaktadır ve Boston'a ulaşımı oldukça kolaydır. Ülkenin önde gelen işletme fakültelerinden biri olan üniversite, dünyanın dört bir yanından öğrenci almaktadır ve öğrenci nüfusunun %23'ünü 80'in üzerinde ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Öğrenciler üst düzey kariyer olanaklarından yararlanmaktadır. Mezunların %97'si Bentley Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonraki altı ay içerisinde işe girmektedir. Ödüllü Kariyer Hizmetleri bölümü, CV yazmaktan iş görüşmelerine kadar iş aramanın her aşamasında yardımcı olmaya hazırdır.

Engelli Hizmeti, Danışmanlık Merkezi, Sağlık Merkezi, birçok Sağlık ve Eğitim programı ve atölyeler de dahil olmak üzere kampüste geniş çaplı bir öğrenci desteği mevcuttur.

100'ün üzerinde kulüp ve organizasyon ile üniversite birçok çeşit müfredat dışı aktivite sunmaktadır. Öğrenciler aynı zamanda bir yıllığına yurtdışında da öğrenim görebilmektedir. 50'nin üzerinde program dünya genelinde 26 ülkede eğitim fırsatları sunmaktadır.

Bentley Üniversitesi, bolca kitap ve çevrimiçi kaynaklarının yanı sıra kafe ve sanat galerisine de sahip olan, The Princeton Review sıralamasında ABD genlinde 14. sırada yer alan ödüllü Bentley Kütüphanesi dahil olmak üzere son teknoloji kampüs tesislerine sahiptir.  Ayrıca bir bar, kafeler, yemek salonu ve toplantı alanları ile yakın zamanda yenilenmiş bir Öğrenci Merkezi de bulunmaktadır. Bu merkez aynı zamanda yıl boyunca birçok öğrenci toplantısına ve özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Massachusetts'in en büyük şehri Boston'a kolay ulaşım sayesinde öğrenciler boş zamanlarında parklar, sinemalar, barlar ve müzik mekanları gibi çeşitli aktivelerden yararlanabilmektedir.

Bentley University - image gallery 2

Yenilikler

Bentley Üniversitesi, okulun NCAA Division I hokey takımının maçlarına, kariyer fuarlarına, ünlü konuşmacılara, mezun etkinliklerine ve konserlere ev sahipliği yapacak modern bir arenaya kapılarını açmıştır. Architectural Resources Cambridge tarafından tasarlanan ve Suffolk Construction tarafından inşa edilen 7.000 metrekarelik bu tesis Bentley'in ulusal çapta tanınan modern bir işletme üniversitesi olarak devam eden yükselişini temsil etmektedir ve sürdürülebilir tasarım ile enerji verimliliğinin önemli bir örneğidir.

Bentley Başkanı Gloria Cordes Larson, "100. yılımızı yeni tamamladık ve bu arena Bentley'in önümüzdeki 100 yılda da devam eden başarısı için zemini hazırlayacaktır. Yeni Bentley Arena, Bentley'in geleceği için sürdürülebilir bir yatırımdır. Önümüzdeki yıllar boyunca da tüm Bentley ailesi için bir birliktelik alanı olarak görev yapacaktır ve Bentley eğitiminin temelinde yatan inanılmaz öğrenci deneyimini de geliştirecektir." demiştir.

Bentley'in aşağı kampüsünde 400 Beaver Street'de yer alan arenada hokey müsabakaları için 2.000, diğer topluluk etkinlikleri içinse 3.400'e kadar oturma kapasitesi mevcuttur. Arena en modern yeşil teknolojiden yararlanmaktadır ve benzer boyutlardaki diğer buz arenalarına kıyasla kullanım maliyetlerini yarıya indirmesi beklenmektedir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için...

Bentley University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Bentley Üniversitesi akademik kadrosu, eğitim tutkularını araştırma yoluyla dönüştürücü bilgiler keşfetmeye yönelik özverileriyle birleştiren akademisyenlerden oluşmaktadır. Akademik kadro üyeleri, üstün akademi, işletme, sanat ve bilim geçmişleriyle hem eğitimci hem uygulamacı olmaktan gurur duymaktadır.

290'dan fazla akademik kadro üyesi hem lisans hem de lisansüstü seviyelerde eğitim vermektedir. Bentley'in kalabalık olmayan sınıfları öğrencilerin anlamlı ve uzun süren ilişkiler kurmalarına olanak tanımaktadır. 12:1 gibi bir öğrenci-akademik kadro oranı ile Bentley'deki profesörler, sınıflarındaki öğrenciler ile yakından ilgilenmektedir ve sınıf dışında da ağ kurmalarına ve kariyer araştırmalarına yardımcı olacak danışmanlık görevi yapmaktadır. Bentley'in eğitmenleri öğretim ve araştırmanın yanı sıra dünya çapında yayınlanan düzinelerce uluslararası bilimsel organizasyonda görev yapmaktadır.

Bentley fakültesi, ilgili, özenli, çeşitli ve akademik topluluğunun bütünleştirici doğası nedeniyle genellikle disiplinler arası araştırmalar ortaya koymaktadır. Bu özellikler, üniversitenin 17 akademik bölümünün her birinde yer almaktadır ve her bir bölümün seçtiği araştırmacılar ve araştırma konularında da örneklendirilmektedir. İki Bentley profesörü yakın zaman önce Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi kapsamında sorumlu liderler yetiştirmeye yönelik çalışmaları nedeniyle onurlandırılmıştır. Anthony Buono ve Patricia Flynn adlı profesörler, bu grup tarafından Birleşmiş Milletler ve işletme fakülteleri arasında işletme yönetimi eğitimi ve ekonomi ve çevresel sürdürülebilirlik, dahil edilebilirlik, cinsiyet eşitliği ve sorumlu kurumsal vatandaşlığı birleştirme amacıyla tanınmıştır.

Bentley University - image gallery 4

Departman Yapısı

Bentley eğitimi, işletme ile sanat ve bilimlerin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Ancak Bentley'deki programlar, sadece bu iki alanın bir araya geldiği bölümleri incelemek yerine disiplinler arası etkileşimi her fırsatta kullanmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Bunun bir örneği, yenilikçi Sosyal Bilimler Ana Dalında (LSM) görülebilir. LSM, öğrencilerin CV'lerini geliştirmek adına birincil işletme ana dallarına ekleyebilecekleri seçmeli bir ikinci ana daldır. Öğrenciler sekiz farklı LSM bölümünden bir tanesini seçerler ve bu seçeneklerini kullanarak sürdürülebilirlik, kültür çeşitliliği ve küresel perspektif gibi alanlarda yetkinlik göstererek öne çıkabilirler.

Üniversitenin 17 akademik bölümü sürekli etkileşim halindedir ve hem sınıf içinde hem de sınıf dışında beraber çalışmaktadır.

Bölümler: 

 • Muhasebecilik
 • Bilgisayar Tabanlı Bilgi Sistemleri
 • Ekonomi
 • İngilizce ve Medya Çalışmaları
 • Maliye
 • Küresel Çalışmalar
 • Tarih
 • Bilgi İşlem Yönetimi
 • Bilgi Tasarımı ve Kurumsal İletişim
 • Hukuk, Vergi ve Mali Planlama
 • Yönetim
 • Pazarlama
 • Matematik Bilimi
 • Modern Diller
 • Doğal ve Uygulamalı Bilimler
 • Felsefe
 • Sosyoloji

Lisans öğrencileri 25 ana daldan bir seçim yapabilir ve 36 ana daldan bir tanesini ekleyerek eğitimlerini kişiselleştirebilir.

Bentley'deki lisansüstü öğrencileri İşletme Mastırı programlarından bir tanesini ve Analitik, Muhasebe, Maliye, Mali Planlama, Bilgi Teknolojisi, Vergi ve Kullanıcı Deneyimi alanlarındaki mastır programlarından birini seçebilir.

Bentley University - image gallery 5

Giriş Koşulları

Lisans Eğitimi

 • Öğrenciler, Genel Başvuru Formunu doldurmalıdır.
 • Öğrenciler, başvuru sırasındaki en güncel notlar da dahil olmak üzere lise seviyesinde eğitim gördükleri tüm okullar için resmi bir transkript veya not kağıdı göndermelidir. Ülkelerinde yer alması durumunda aynı zamanda ülke genelindeki sınavların resmi sonuçlarını da eklemelidirler. Transkriptler, hem anadilinde hem de İngilizce olacak şekilde doğrudan okul yetkilisi tarafından gönderilmelidir; onaysız fotokopiler kabul edilmemektedir.
 • Üniversite, öğrencilerin son yıllarındaki akademik performanslarını kontrol etmeden bir karara varmayacaktır. Örnekler bunlarla sınırlı olmamak üzere, birinci çeyrek dönem, birinci sömestr veya birinci üç aylık dönemi içerir. Öğrenciler Uluslararası Bakalorya veya A düzeyi adaylar ise Bentley kabul sürecinde tahmini notlarını değerlendirecektir.
 • Öğrenciler, bir tanesi danışmandan, diğeri ise öğretmenden olmak üzere öğrencinin kuvvetli yönleri ve yeteneklerinden bahsedebilecek iki kişiden tavsiye mektubuna ihtiyaç duymaktadır.
 • Öğrencilerin SAT veya ACT standart testine girmesi gereklidir.
 • Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin aynı zamanda TOEFL veya IELTS sınav sonuçlarını da göndermeleri gerekecektir. İstenen minimum puanlar:
 1. TOEFL: Bilgisayar tabanlıda 233, kağıt tabanlıda 577 veya İnternet tabanlıda 90 (100 veya üzeri olması tercih edilir). Öğrencilerin ayrıca TOEFL alt kategorilerinin her birinden en az 20 puan almış olması gereklidir.
 2. IELTS: IELTS alt kategorilerinin her birinden an az 7 puan ile ortalama 7 puan.

Lisansüstü Düzeyi

Lisansüstü Başvurusu için aşağıdakiler gereklidir:

 • Transkriptler
 • Özgeçmiş
 • İki adet deneme yazısı
 • GMAT ve GRE Puanları (nitelikli öğrenciler muaf olabilir)
 • Uluslararası öğrenciler için TOEFL/IELTS puanları (nitelikli öğrenciler muaf olabilir)
 • Online görüşme (uluslararası öğrenciler için gereklidir)
 • İki adet tavsiye mektubu
Bentley University - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Lisans:

Bentley, akademik başarıya bağlı olarak üstün öğrencilere çeşitli burslar sunmaktadır. Bu burslar mali ihtiyaçlara dayanmamaktadır ve geri ödenmeleri gerekmemektedir. Kabul sürecinin bir parçası olarak verilmektedirler. Ayrı bir başvuruya gerek yoktur. Bentley'e başvuran tüm birinci sınıf adayları otomatik olarak değerlendirmeye alınır. Bentley ayrıca bazı sporcular için ihtiyaca bağlı olmayan hibeler de sunmaktadır. Burslar 5.000 dolardan tam bursa kadar değişmektedir.

Lisansüstü:

Bentley Üniversitesi, belirli sayıda öğrenciye liyakat bazlı burslar sunmaktadır. Adaylar, geçmiş akademik ve profesyonel başarılarına, katılacakları sınıfa özgün katkıda bulunmalarını sağlayabilecek yeteneklerine ve eğer uygunsa TOEFL dahil test puanlarına göre seçilmektedir. Burslar, lisans programına bağlı olarak 5.000 dolardan tam bursa kadar değişmektedir.

Bentley Üniversitesi, burs programlarına ek olarak kültür çeşitliliği ve kurumsal ortaklardan oluşan bir koalisyon ile her yıl üç adet Dekanlık Lider Ödülü vermektedir. Tam zamanlı İşletme Mastırı için tam burslar, akademik mükemmeliyete sahip olan ve sosyal sorumluluğa bağlılık gösteren öğrencilere verilmektedir.

Bentley University - image gallery 7

Mezun sonuçları

Lisans Eğitimi

Bentleynin Kariyer Hizmetleri ofisinin Princeton Review tarafından her yıl ulusal sıralamada ilk 5'te olmasının sebebi açıktır: Kariyer Hizmetleri birimi, Bentley mezunlarının ideal işlere girmesine yardımcı olmaktadır. Kariyer hizmetlerinin ayırıcı bir özelliği de neredeyse tüm öğrencilerin ilk senelerinde katıldığı Kariyer Gelişimine Giriş 101 (CDI 101) dersidir. 6 haftalık program, güçlü yönlerin tespitinden iş arama programı oluşturmaya kadar kariyer gelişimine odaklanmaktadır. Devamında da özelleştirilmiş dört yıllık kariyer planlarıyla ve yeni gelişen kariyer topluluklarına olan katılımlarıyla öğrencilerin profesyonel başarı için gereken temeli oluşturmalarına katkıda bulunmaktadırlar.

Bentley Kariyer Fuarı, öğrencilerin potansiyel iş veya staj fırsatları için en iyi işverenlerle buluşabildiği bir kampüs etkinliğidir. Güz ve bahar dönemlerinde düzenlenen Kariyer Fuarına 125'ten fazla işveren katılım gerçekleştirmektedir.

Gerçek dünyadaki tecrübelere verilen önem, öğrencilerin %92'sinin en az 1 stajyerlik tamamladığı Bentley'de deneyimin çok önemli bir parçasıdır. 2017 Mezunları, ortalama 57.000 dolar maaş ile %97'lik bir yerleşim oranına sahiptir. Yurt dışından gelen öğrenciler için başlangıç maaşı ortalama 60.000 dolardır.

Lisansüstü Düzeyi

Lisansüstü Kariyer Hizmetleri yenilikçi ve kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmaktadır. Öğrencilerle birlikte çalışarak kariyerlerini seçme, değiştirme veya kariyerlerinde ilerleme konusunda bilinçli karar vermelerine yardımcı olunmaktadır. Öğrenciler, Bentley ailesinin bireyleri olarak küresel bir mezun ağına katılma, Bentley yeteneklerine değer veren işverenler ile uzun vadeli ilişkiler oluşturma ve geliştirme fırsatına sahiptir. Öğrenciler, Bentley mezunu olarak ömür boyu kariyer hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.

close