Skip to main content

I am an International Student

Community Colleges of Spokane - image gallery 1

Genel Bakış

Eyaletteki en büyük community kolejlerden biri olan Spokane Community College (CCS), her ikisi de akredite Spokane Community College (SCC) ve Spokane Falls Community College (SFCC) genelinde yılda 30.000'den fazla öğrenciye hizmet vermektedir. 230'un üzerinde lisans düzeyi akademik ve mesleki/ teknik programı bulunan CCS, keşfedilecek birçok seçenek sunmaktadır.

SCC, otomotiv, havacılık bakım, mutfak sanatları ve sağlık gibi alanlarda lider programlarıyla tanınmaktadır. SFCC güçlü STEM ve sanat programlarına sahiptir. Washington State University'nin ana kampüsünde bulunan SFCC Pullman Kampüsü, öğrencilerin bir community kolejde okurken üniversite hayatının tadını çıkarmasını sağlamaktadır. Öğrenciler, tüm kampüslerde ön lisans derecesi alabilirler ve transfer programları sayesinde sertifikalarını dört yıllık bir lisans derecesine dönüştürebilirler. Öğrencilerin öğrenimlerini online olarak, evden çalışarak tamamlama olanakları da mevcuttur.

Uluslararası öğrencilere birçok program seçeneği sunulmaktadır. Öğrenciler İngilizce becerilerini geliştirmek için Yoğun İngilizce Dil Programı’na (IELP) kaydolabilir, hızlandırılmış Uluslararası Lise Tamamlama Programı’na katılarak bir yandan ön lisans için hazırlanırken bir yandan lise diplomalarını alabilir, üniversite geçiş derece programlarına katılabilir, hatta kısa süreli bir sertifika programına veya yurt dışı öğrenim deneyimine katılabilirler. CCS kampüste düzenlenen çeşitli etkinlikler, konferanslar ve sergiler, okuldaki çokkültürlü topluluğu bir araya getiriyor. Kültür kulüplerinden Kayak Kulübüne kadar birçok kulüp ve topluluğa ev sahipliği yapan CCS’de, ilgi alanları ne olursa olsun uluslararası öğrencilerinin ilgisini çekecek bir şey mutlaka var.

Tüm CCS öğrencileri, onları öne çıkaracak bir özgeçmiş ve ön yazı hazırlamaktan staj fırsatları ve iş aramaya kadar kadar kendilerine her türlü desteği sağlayan kariyer hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Her iki kolejdeki öğrencilere, programları kapsamında başka bir ülkede öğrenim görme fırsatı sunulmaktadır.

Community Colleges of Spokane - image gallery 2

Yenilikler

Uluslararası Lise Tamamlama Programı

CCS, eğitimlerine bir adım önde başlamak isteyen kalifiye uluslararası öğrenciler için bir Lise Tamamlama (HSC) Programı sunmaktadır. Öğrenciler, eş zamanlı olarak bir Washington Eyaleti lise diploması ve bir ön lisans derecesi sahibi olarak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilirler. Öğrenim ücretleri akademik eğitim programları ile aynı orandadır.Bu programa kabul edilmek için öğrencilerin Genel Not Ortalamalarının (GPA) en az 3.0 olduğunu gösteren lise transkriptlerini ibraz etmeleri ve öğrenim çeyreğinin ilk günü itibariyle 16 yaşında olmaları gerekmektedir. İlk büyük HSC öğrenci grubu Haziran 2019'da mezun olacaktır ve birçoğu ABD'deki en iyi üniversitelere transfer olmaktadır.

Yaz Boyunca Yoğun İngilizce eğitimi!

CCS'de entegre İngilizce öğreten kapsamlı bir program olan IELP (Yoğun İngilizce Dil Programı) mevcuttur. Yaz tatili dönemi içerisinde yedi ila sekiz hafta arası (Temmuz-Ağustos Ortası arası) süren program, başlangıç seviyesinden orta seviyeye kadar dil becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur. IELP'de okuyan öğrenciler, kariyerlerini ilerletmek veya ABD'deki eğitimlerine devam etmek için İngilizce becerilerini geliştirmenin yanı sıra İngilizce konuşma özgüvenlerini de geliştirirler. Öğrenciler, dört IELP seviyesinden hangisinin kendilerine uygun olacağının belirlenmesi için kampüse geldiklerinde bir seviye belirleme sınavına tabi tutulmaktadırlar.

Community Colleges of Spokane - image gallery 3

Programlar

CCS'de çok çeşitli programlar bulunmaktadır. 2 + 2 Geçiş (Pathway) Programı, öğrencilerin dört yıllık lisans programlarının ilk iki yılını geçişten önce tamamlamalarını veya becerilerinin geliştirilmesine yönelik teknik veya profesyonel bir program seçmelerini sağlar. Kısa süreli sertifika programları, öğrenimlerine ara veren veya yaz tatilini değerlendirerek uluslararası bir deneyim kazanmak isteyen öğrenciler tarafından tecih edilmektedir.

Çok sayıda işbirliği fırsatı bulunmaktadır:

CCS’de American Success ve International Honors

American Success programı, öğrencilere ek kişisel danışmanlık, liderlik gelişimi, üniversite hazırlık programının yanı sıra önde gelen ABD üniversitelerine ve kolejlerine transfer ağına erişim imkanı sunmaktadır.

CCS Honors, öğrencileri geniş, yaratıcı ve bağımsız bir şekilde düşünmeye zorlayan ve öğrencinin hazırlıklılığını artıran seçici bir onur programıdır. Bu program için yeterli niteliklere sahip öğrenciler genellikle en az 3.2 ağırlıklı genel not ortalamasına (GPA), güçlü yazma becerilerine sahiptirler ve özgün bir entelektüel katılım sağlarlar.

CCS Destination Eastern

Bu ortak kabul programı, lisans programlarını tamamlamak için Eastern Washington University’ye (EWU) geçiş yapmadan önce dört yıllık derecelerinin ilk iki yılını SCC veya SFCC'de okumak isteyen ve akademik olarak gerekli şartları sağlayan öğrencilere hitap etmektedir.

Uluslararası Öğrenci Transferi Üniversite Ortakları

CCS’de uluslararası öğrenciler için bir transfer kabul programı mevcuttur. Bu program, öğrencilerin CCS'deki önlisans derecelerini tamamladıktan sonra seçtikleri üniversiteye şartlı kabul edilmelerini sağlayarak geçiş seçeneklerini garantilemekte ve süreci açık ve basit hale getirmektedir.

Kariyer ve Teknik Eğitim Programları:

CCS, 100'ün üzerinde mesleki ve teknik alanda Uygulamalı Bilimler Ön Lisans (AAS) derecesi seçeneği sunmaktadır. Bu programlar, öğrencilere işgücüne girmek için ihtiyaç duydukları becerileri sağlamaktadır. Birçok teknik program dört yıllık bir üniversiteye geçiş sağlamamaktadır. Bu nedenle bu seçeneği göz önünde bulundururken mutlaka bir danışmanla görüşülmelidir.

Community Colleges of Spokane - image gallery 4

Yoğun İngilizce

IELP (Yoğun İngilizce Dili Programı), dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencileri, hızlı bir şekilde İngilizce becerilerini geliştirmelerine yardımcı olarak ileri eğitim veya iş hayatı için hazırlamaktadır.

IELP, Spokane Falls kampüsünde (SFCC) sunulmaktadır. Öğrenciler şu sebeplerle IELP programına katılmayı düşünebilirler:

  • Deneyimli ve özverili öğretim üyeleri programı kolaylaştırmaktadır.
  • Program bireysel ihtiyaçları karşılamak üzere entegre edilmiş ve tasarlanmıştır.
  • Öğretim, bilgisayar laboratuvarlarına ve daha geniş kampüs olanaklarına erişimle modern sınıflarda yapılmaktadır.

Öğrencilere hangi seviyenin uygun olduğunu belirlemek adına, okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini test etmek için bir seviye tespit sınavı düzenlenmektedir. High Beginner, Low Intermediate, Intermediate ve Upper Intermediate/Advanced olmak üzere dört seviye mevcuttur. Öğrenciler her çeyrekte bir seviye okurlar, böylece IELP bir ila dört çeyrek arası sürebilmekte ve maliyetler buna göre değişebilmektedir.

dinleme/konuşma programları temel sınıflara entegre edilmiştir. Öğrencilerin gramer konularını eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde anlamalarına ve tanımalarına yardımcı olan bir gramer programı da mevcuttur.

Community Colleges of Spokane - image gallery 5

Giriş koşulları

Tüm uluslararası öğrenci başvurularını Küresel Eğitim Ofisi yönetmektedir. Başvuru sahiplerinin şunları sağlaması gerekir:

  • Tamamlanmış başvuru formu.
  • Bir lise diploması veya dengi belge, lise veya kolej transkriptinin İngilizce tercümesi ile birlikte
  • ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerinin (USCIS) bir koşulu olarak maddi desteği kanıtlar belge.
  • Programın başlangıç tarihinden itibaren en az altı ay daha geçerliliği bulunan pasaportun fotokopisi

İngilizce yeterlilik:

Öğrencilerin SCC veya SFCC'de okumak için İngilizce dil yeterliliklerini göstermeleri gerekecektir. Gerekli puanlar TOEFL 61 (iBT), 500 (pBT) veya 197 (cBT), tüm bölümlerde en az 5.0 puan olmak üzere IELTS 5.5, ITEP Academic 4.0, 1051 veya daha yüksek bir GTEC CBT veya en az 43 PTE puanıdır. Diğer sınavlar da dikkate alınacak olup yeterliliği uygun seviyede olmayanların bir IELP programına katılmaları uygun olabilir.

Ana dili İngilizce olmayan tüm adayların, SCC veya SFCC’de ESL harici programlara doğrudan giriş yapabilmeleri için İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Community Colleges of Spokane - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Washington eyaletinde yer alan tüm community kolejlerde uygulanan öğrenim ve harç ücretleri, State Board for Community and Technical Colleges tarafından belirlenmektedir. CCS Vakfı, her yıl öğrencilere, öğrenim ücreti ve kitaplar için 300 büyük bursun yanı sıra sınav masraflarına, program ücretlerine ve ortaya çıkabilecek her türlü acil ihtiyaçlara yönelik daha küçük burslar sunmaktadır. Burslar için genel başvuru dönemi her yıl 15 Ekim - 11 Ocak arasıdadır ve uluslararası öğrencilerin başvurmaları teşvik edilmektedir.

Ayrıca, öğrencilerin CCS'de okurken kampüste çalışmalarına olanak verilmektedir. Uluslararası öğrenciler, kampüs içinde Küresel Eğitim Ofisi, Özel Ders Merkezi, Öğrenci Yönetimi ve Öğrenci Etkinlikleri ile çalışarak haftada 19 saate kadar iş deneyimi kazanabilirler.

F-1 öğrenci vizesi aynı zamanda öğrencilerin Seçmeli Pratik Eğitim (OPT) için başvurmalarına da izin vermektedir. OPT, derecelerini tamamlamış veya dokuz aydan fazla bir süredir sürdürmekte olan öğrencilerin, okudukları alanda tamamlayıcı bir uygulamalı eğitim almak için çalışmalarına izin verilen bir dönemdir. Lisans derecelerine bir community kolejde başlayan öğrencilerin avantajı, hem önlisans düzeyinde hem de lisans düzeyinde OPT'ye başvurabilmeleri ve bu sayede bir yerine iki çalışma izni süresi alabilmeleridir.

Community Colleges of Spokane - image gallery 7

Mezun sonuçları

Her yıl, CCS öğrencileri üniversiteye geçiş yapmakta veya iş hayatına atılmaktadır. Programlar mezun sonuçları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Yeni mezunlar hikayelerini paylaştı.

Felix Bunton - “Programda öğrendiğimiz her şeyin dış dünyada da geçerliliği var. Aldığım eğitim, beni seçtiğim kariyer alanında başarılı olabilmek için gereken özgüven ve bilgi ile donattı.” diye konuşan Felix, öğretim üyeleri, diğer öğrenciler ve işverenlerle kurduğu bağlantıların kendisine özellikle yardımcı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Program bana iyi bağlantılar kurmam için mükemmel bir ortam sundu.”

Morgan Lynch - Morgan, Grafik Tasarım Programı’na kayıtlıydı. “Falls beni kesinlikle mezun olduğumda iyi bir iş sahibi olacak şekilde hazırladı. Ailemi bunun iyi bir seçim olduğuna ikna etmek gerçekten zor oldu. Community kolejler hakkında hiç bilgileri yoktu.”

Programın zor olduğunu ve kariyer becerilerini geliştirmek için birlikte çalışan eğitmenlerin ve diğer öğrencilerin yüksek çaba ve başarı beklentisi içinde olduğunu belirten Morgan, “Daha çok aile ortamı gibiydi. Öğrenciler ve eğitmenler tüm çalışmalarınızı inceliyor ve özgürce eleştiriyorlar. Böylece herkes kendini geliştirme fırsatı yakalıyor” diye belirtti.

Profesörü Greg Stiles'tı. “Greg Stiles olmasaydı bu programı tamamlayamazdım. Beni hep cesaretlendirdi. Anladım ki, tamamlamış olduğumu düşündüğüm her iş aslında daha da geliştirilebiliyordu. Aldığım geri bildirimler sayesinde her zaman baştakinden çok daha iyi sonuçlar elde ettim.”

close