Foothill + De Anza Colleges | Silicon Valley, CA

Important information and updates for applicants and admitted students 
For COVID-19 (Coronavirus) updates, please visit the Foothill College or De Anza College update websites


Foothill - De Anza Colleges - image gallery 1

Genel Bakış

Foothill College ve De Anza College’ın her ikisi de Silikon Vadisi’nin kalbinde, San Francisco Bay Area’da bulunan tamamen onaylı bir yükseköğretim kurumudur. Bu kurumların her ikisinin de mezunlarının pek çoğu teknoloji dünyasında büyük başarılara imza atar.

Foothill College ve De Anza College öğrencileri, iki yıllık veya geçiş programlarında öğrenim imkânına sahip olup ardından seçtikleri bir üniversitede 3. yıla geçiş yapabilir. İki yıl daha öğrenim gördükten sonra öğrencilere bu üniversiteden tam bir lisans derecesi verilir. Her iki yükseköğretim kurumu da öncelikli olarak California (UC) ve California State University (CSU) ile özel bir bağlantıya sahip olmalarına rağmen dünya çapındaki üniversiteler genelinde muhteşem transfer oranlarına sahiptir.

Büyüyen sanayinin kalbinde güvenli bir ortamda okumak isteyen her uluslararası öğrenci Foothill ve De Anza’daki öğrenim programlarını beğenecektir.

Mevcut geniş akademik program seçeneklerine ek olarak her iki yüksekokuldaki öğrenciler sosyalleşmek, ağ kurmak ve sınıf ortamının dışında becerilerini geliştirmek için çok sayıda spor, gönüllülük etkinlikleri, kulüpler ve stajlara katılabilirler. Genel anlamda, öğrenciler Foothill College veya De Anza College’a kayıt yaptırdıklarında tam ve tatmin edici bir öğrenim deneyiminin tadını çıkarabilirler.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 2

Yenilikler

Foothill ve De Anza’daki akademisyen ve personel alanlarında aktif olup inovasyonları ve yükseköğretime katkılarından dolayı sık sık takdire layık görülmektedir. Şubat 2021’de, Foothill College Astronomi departmanından iki öğretim görevlisi, NASA’nın Airborne Astronomy Ambassador Program’ı için seçilen ilk yükseköğretim akademisyenleri arasında yer almıştır.

2020’nin sonlarında ise De Anza’da bulunan Online Education Center (Çevrimiçi Eğitim Merkezi) COVID-19 pandemisi sırasında kampüs eğitiminden çevrimiçi eğitime geçişte Community College’da ulusal League of Innovation tarafından Yılın İnovasyonu’na layık görülmüştür. Gerçekten de bu yüksekokullar COVID-19 pandemisi sürecinde çevrimiçi eğitim ihtiyacına muhteşem bir şekilde karşılık vermiş olup her iki kampüs de çevrimiçi eğitim yoluyla dünyanın her köşesinden öğrencilere yüksek kaliteli eğitim ve erişilebilir destek hizmetleri sunmaya devam etmektedir.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Foothill College ve De Anza College öğrencilere destekleyici bir öğrenim ortamında muhteşem bir eğitim sunmaya önem verir. Dolayısıyla, öğretim asistanları yoktur – onun yerine sınıf mevcutları ve öğrenim grupları, akademisyenlerin her öğrenciye etkili bir şekilde öğretebileceği ölçüde sınırlı tutulur.

Her iki yükseköğretim kurumu da University of California’ya geçişte muhteşem oranlara sahip olduğundan öğrencilerin burada Amerikan yükseköğretim sisteminde başarılı olmak ve akademik hedeflerini gerçekleştirmek için gereken temel akademik bilgi ve temel becerilerle donatıldıkları şüphesizdir.

Her iki yükseköğretim kurumu da tam onaylı olup yedir yılda bir hakem değerlendirmesi ve öz-değerlendirmeden geçmekte ve genel öğretim kalitesine ilişkin bir rapor hazırlamaktadır. Her iki kuruma ilişkin en güncel raporlar, eğitim kalitesi ve akademisyenlerin öğrenci yaşamlarına olan olumlu etkilerinden övgüyle söz etmektedir.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 4

Departman Yapısı

Hem De Anza hem de Foothill College, geniş önlisans (AA/AS) programları, geçiş programlarına yönelik önlisans derecesi (AA-T, AS-T) ve sertifika programları sunar. 

Her program bir departman altında yönetilmekte olup departmanlar ise daha geniş bir akademik birim altında bulunur. Uluslararası öğrenciler arasındaki en popüler anadallardan bazıları Fen Bilimleri, Matematik ve Mühendislik (PSME) Birimleri veya İşletme ve Sosyal Bilimler Birimleri altında yürütülür. Yaygın olarak tercih edilen bu programlar arasında Muhasebe, İşletme, Bilgisayar Bilimi, İktisat, Mühendislik, Matematik ve Fizik bulunur.

Diğer birimler şunlardır: biyoloji, tıp ve diş hekimi asistanlığı ve veterinerlik teknolojisi alanlarında programlar sunan Biyoloji & Sağlık Bilimleri; sanat, sinema, müzik, fotoğrafçılık ve tiyatro alanlarında programlar sunan Güzel Sanatlar/Yaratıcı Sanatlar; kinesiyoloji, spor hekimliği ve atletizm alanlarında programlar sunan Kinesiyoloji/Beden Eğitimi ve İngilizce, Yabancılı Dil Olarak İngilizce (ESL) ve diğer yabancı diller eğitimi sunan Dil Sanatları.

Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Tarih ve Siyaset Bilimi gibi beşeri bilimler ve sosyal bilimler programları, her bir yüksekokulda farklı birimler altında yürütülür ancak her iki kampüste de eşit düzeyde sağlam bir temele sahiptir.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 5

Giriş koşulları

On altı yaş ve üzerindeki öğrenciler Foothill College ve De Anza College’a başvuru yapabilirler. Foothill ve De Anza güz, kış ve bahar çeyrek dönemleri için yılda 3 kez uluslararası öğrenci alımı yapar. Üniversitelere geçiş imkânı sunan bir yükseköğretim kurumu olması dolayısıyla öğrencilerin giriş için SAT’a girmelerine gerek yoktur ancak 18 yaş altındaki öğrencilerin başvuru yaparken lise eğitimini tamamladıklarını kanıtlamaları gerekecektir.

Başvuru yapacak uluslararası öğrencilerin aynı zamanda yüksekokula giriş için gereken asgari İngilizce seviyesine sahip olmaları gerekir. Foothill ve De Anza çeşitli İngilizce seviye sınavları ve yeterliliklerini kabul eder ancak tam bir giriş hakkı için öğrencilerin IELTS/6.5’ten genel 6.0 puan; TOEFL veya Duolingo’dan 95 puan ya da diğer tanınmış bir İngilizce seviye belirleme sınav kuruluşundan eşdeğer bir puan almaları gerekir.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Foothill ve De Anza’da öğrenim, ABD’deki diğer yüksekokul ve üniversitelere göre oldukça uygun fiyatlıdır. Uluslararası öğrenciler için toplam öğrenim ücreti – yalnızca öğrenim masraflarını karşılar – yıllık ortalama 8.000 – 9.000 USD arasındadır. Aynı zamanda, konaklama ve temel yaşam ihtiyaçları gibi diğer masraflar da dikkate alınıp bütçeye dahil edilmelidir.

Yüksekokullar aracılığıyla sunulan tam bursluluk fırsatları olmasa da öğrenimlerinin ikinci dönemlerinde veya ileri bir sınıfta okuyan öğrenciler için çok geniş çapta küçük burs fırsatları mevcuttur. Bu burs seçenekleri bireysel başvuru gerektirmekte olup hepsinde yerine getirilmesi gereken farklı asgari şartlar söz konusudur. Bunlar öğrencilerinin akademik başarısına, kampüsteki ve yerel toplumdaki hizmete, ekonomik güçlük durumuna veya diğer faktörlere bağlı olabilir.

Foothill - De Anza Colleges - image gallery 7

Mezun sonuçları

Foothill ve De Anza’dan iki yıllık bir önlisans derecesi veya geniş hakkı sunan bir derece ile mezun olan öğrenciler sahip oldukları yeterliliğe ek olarak gelecekte hangi adımı atarlarsa atsınlar başarılı olmalarına yardımcı olacak, çok sayıda temel kariyer ve yaşam boyu öğrenim becerini kazanırlar. Pek çoğunun bir sonraki adımı University of California’ya geçiş olmaktadır – Foothill ve De Anza, U.C’de uluslararası öğrenci transfer alımlarında ilk sırada yer alır.

Bölgenin sağlam ünü ve onaylı programları dolayısıyla pek çok öğrenci Kaliforniya’da kalmayı tercih etmekte iken diğerleri ise Foothill ve De Anza’da okudukları 2-yıllık programları ABD, Kanada veya hatta küresel çaptaki farklı üniversitelere geçiş için atlama taşı olarak kullanır.

Mezunların pek çoğu Silikon Vadisi’ndeki pozisyonlara yerleşir ve teknoloji dünyasında başarılı kariyerlere doğru ilerler. Foothill ve De Anza’nın en ünlü mezunlarından ikisi, Apple’ın ortak kurucuları olan Steve Jobs ve Steve Wozniak’tır.

close