Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 1

Genel Bakış

ABD, Indiana’da bulunan Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI) şehrin en önemli kentsel araştırma üniversitesi olarak kabul edilir. İki prestijli üniversitenin kaynakları ile şehir merkezindeki lokasyonunu birleştiren IUPUI öğrencilere başkentte yaşarken Indiana University veya Purdue University’den saygın bir derece elde etme fırsatı sunar.

IUPUI 140’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 17 farklı fakülte genelinde eğitim veren 450 akademik program vardır. Mezun olan öğrenciler şu an 182.000 mezundan oluşan küresel ağın bir parçası haline gelir.

Üniversite Insight dergisinin ‘Çeşitlilikte Yükseköğrenim Mükemmeliyeti’ ödülüne tam yedi kez layık görülmüştür. IUPUI U.S. News & World Report dergisi tarafından uluslararası öğrenciler için en iyi 15 üniversiteden biri olarak gösterilmiş olup, ülke genelinde ilk yıl öğrenci deneyimi açısından sürekli olarak en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. Mezunların yüzde 94’ü kariyerleriyle ilgili olumlu sonuçlar bildirmektedir.

Üniversite uluslararası lisans öğrencilerine her yıl 230 milyon doların üzerinde burs vermektedir. Aynı zamanda Vietnam, Çin, Tayland ve Kenya’daki çeşitli kuruluşlar ve eğitim kurumlarıyla da paylaştığı güçlü bağları bulunmaktadır.

Altı kütüphane ve dünya standardında spor tesisleri de dahil çok sayıda kampüs içi olanak bulunur, örneğin kampüsteki 25 metrelik yüzme havuzu Olimpik Yarışlarda kullanılmaktadır. Öğrenciler birden çok yeme içme salonu, bir tiyatro ve masa hokeyi, masa tenisi ve video oyunlarından oluşan bir oyun odası kompleksinin keyfini çıkarabilir. Ayrıca çalışmalarını desteklemek için 3D baskı ve sanal gerçeklik simülatörleri gibi en modern teknolojilere de erişim sağlayabilirler.

Yerel düzeyde Indy olarak bilinen Indianapolis Dünya üzerinde yapılan en büyük spor etkinliği, the Indianapolis 500’e ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür. Bu etkinliğin yapıldığı yer kampüse sadece dakikalar uzaklığındadır. Indy iş, staj ve OPT (İsteğe Bağlı Pratik Eğitim) araştırması yapmak için mükemmel bir yerdir. Eli Lilly, Dow AgroSciences, Salesforce, Infosys, Simon Property Group ve Roche gibi birçok uluslararası şirketin burada ofisi bulunmaktadır.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 2

Yenilikler

Uluslararası öğrenci bursları, derece olanakları ve kampüs tesislerinin yanı sıra uygulama gerekliliklerinde de önemli güncellemeler yapılmıştır.

Uluslararası öğrenciler için burs miktarı arttırılmıştır

2020 yılında uluslararası lisans ve transfer öğrencilerine yönelik üstün başarı bursları burs başı minimum 10.000 USD olacak şekilde yükseltilmiştir. Bu burslar Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenmekte ve farklı bölümlerden burslarla birleştirilebilmektedir. 

Derece olanakları 

Yeni lisans programlarına Atmosferik Bilimler Lisans derecesi ve Uygulamalı Veri ve Bilişim Bilimi Lisans derecesi dahildir.

Yeni yüksek lisans derecesi ise ABD’de Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma İlkeleri çerçevesinde tasarlanacak ilk yüksek lisans programı olan Küresel Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans programıdır.

Başvuru gereklilikleri

Online İngilizce testleri artık İngilizce yeterliliği olarak kabul edilmektedir. Daha açık belirtmek gerekirse, IUPUI TOEFL, IELTS ve Duolingo online test puanlarını kabul etmektedir.

Kampüs güncellemeleri 

Kampüs büyümeye ve öğrencilere daha fazla fırsat sunmaya devam etmektedir. Yeni Çok Disiplinli Araştırma ve Sınıf binasında bir disiplinler arası araştırma ve laboratuvar alanı, 3D baskılı bir yapım alanı, işbirliği esaslı öğrenim alanları, mühendislik ve bilim odaklı laboratuvar alanları ve modern öğretim teknolojisine sahip diğer modernleştirilmiş sınıflar bulunmaktadır. Sınıflar dışında, öğrenciler binanın enformel öğrenci salonunda da çalışabilmektedir.

Kampüsün başka bir alanında, yeni açılan Jaguar Kampüs Rekreasyon Merkezinde öğrencilere yönelik kardiyo ve güç antrenmanı alanları bulunmakta olup, ücretsiz fitness dersleri verilmektedir. Kampüste öğrencilerin spor faaliyetlerine katılabileceği ve üst seviyeye yönelik fiziksel sağlık programlarına katılabileceği yedinci alandır.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

IUPUI ABD’de çok yüksek standartta eğitim verilen en iyi araştırma üniversitelerinden biri olarak tanınmaktadır. Öğrencileri RISE inisiyatifi gibi küresel vatandaşlar olarak yetiştirmeyi hedefler. Lisans öğrencilerini hedef alan RISE öğrencilere görev vermekte ve akademik ve profesyonel açıdan gelişmelerine yardımcı olmaktadır. Öğrenciler oryantasyondan mezuniyete kadar atanan akademik danışmanları tarafından desteklenir.

R.I.S.E açılımı şöyledir:

Araştırma

Öğrenciler, üniversitedeki bir öğretim elemanının rehberliğinde araştırma ve sanatsal çalışmalar yürütür.

Uluslararası deneyim

Üniversitenin küresel çapta kurduğu ortaklıklar kurumun öğretim alanında daha da gelişmesine imkan tanıyarak eğitim, toplum hizmeti ve yaşamsal araştırmalara katkıda bulunmaktadır. Öğrenciler, tekrar mümkün olduğunda, ABD dışında seyahat fırsatı da elde edecek bu da eğitim alırken kültürler arası deneyim kazanmalarını sağlayacaktır.

Hizmet Vererek Öğrenme

Bu girişim, öğrencilerin etkinlikleri tamamlarken uygun öğrenim ortamlarında olmalarını sağlar. Bu etkinlikler daha geniş bir topluma fayda sağlar ve öğrencilere hizmet deneyimi kazandırır.

Deneyime dayalı öğrenim

Öğrenciler, stajlar, yerel işletmelere veya kâr amacı gütmeyen işletmelere yönelik projeler gibi toplum temelli etkinliklere katılır. Bu sayede bilgilerini gerçek çalışma ortamlarına uygulama imkânı bulurlar ve aynı zamanda problem çözme, karar alma, iletişim becerileri ve profesyonel gelişimlerine katkı sağlarlar.

Buna verilebilecek bir örnek öğrencileri yenilikçi olmaya ve girişimci gibi düşünmeye teşvik eden bir mühendislik ve teknoloji programıdır. Bir dizi ders yoluyla, mühendislik problemlerine çözüm yaratır, prototipler oluşturur ve fikirlerini korumak için bir patent sürecinden geçirebilirler.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 4

Departman Yapısı

IUPUI’da Indiana University veya Purdue University’den derece alınabilecek 17 farklı fakülte vardır, bunlar:

Purdue Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi

Öğrenciler uygulamaya dayalı eğitim alır ve işbirliği esaslı disiplinler arası araştırmalar yoluyla sınıfta öğrendiklerini gerçek durumlara uygulama fırsatına sahip olurlar. Araştırmaları genellikle gerçek dünya problemlerini çözme odaklıdır.

IU Kelley İşletme Fakültesi

İşletme programları öğrencilere kuramsal ilkelerin yanı sıra gerçek dünya becerileri öğretir.

IU Diş Hekimliği Fakültesi

Bu fakülte öğrencileri, eğitim, araştırma ve topluluk hizmetini birleştiren bir ortamda öğrenim görerek diş hekimliği alanında bir kariyere hazırlanır.

IU Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi öğrencilerine, her yaştan öğrencilere eğitim, ilham vermek ve onlara rehberlik etmek için gerekli kuramsal ve pratik beceriler kazandırılır.

Purdue Fen Fakültesi

Bir dizi fen derece programı sunan bu fakülte, öğrencilerini geleceğin karmaşık sorunlarını çözebilecek olan donanımlı bilim insanlarına dönüştürmeyi amaçlar.

IU Bilişim ve Bilgisayar Programcılığı Fakültesi

ABD’nin ilk Bilişim ve Programlama okulu olarak bilinen fakülte öğrencilerin insanların teknolojiyi farklı şekillerde nasıl kullandığını keşfedebildikleri programlama, sosyal bilimler ve bilişim sistemleri tasarımını bir araya getirir.

IU Sağlık ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Bu fakültede öğrenciler, beslenme, rehabilitasyon ve sağlık bilimleri alanlarında bir kariyere hazırlanırlar.

IU Herron Sanat ve Tasarım Fakültesi

Indiana’daki tek profesyonel sanat ve tasarım fakültesidir. Öğrenciler güzel sanatlar alanında başarılı olacakları beceri ve deneyimleri kazanır.

IU Robert H. Mckinney Hukuk Fakültesi

Öğrencilere hukuk dünyasında sağlam bir başlangıç yapma imkanı sunan bu fakülte, baroya geçerek hukuku uygulamaya başlamak için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmaya odaklanır.

IU Paul H. O’Neill Kamu ve Çevre Çalışmaları Fakültesi

Öğrencilere kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda nasıl çalışacakları ve yaşadıkları toplumda kariyerleri yoluyla nasıl olumlu fark yaratabilecekleri öğretilir.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 5

Giriş koşulları

Uluslararası öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini göstermesi ve lisans kabul koşullarını karşılamasının birçok yolu vardır.

Öğrencilerin üniversitede okumaya uygun bulunmaları için aşağıdaki minimum İngilizce dil testi puanlarına ulaşmaları gerekir:

 • TOEFL (iBT) – 60
 • IELTS – 5,5
 • Duolingo – 90
 • SAT (Okuma ve Yazma) – 410
 • İngilizce dilinde eğitim veren bir kurumdan genel orta öğretim sertifikası (GCSE) veya ‘O’ seviyesi genel eğitim sertifikası (GCE O) – Notların A-C aralığında olması gereklidir

60–94 TOEFL iBT puanı veya 5.5–6.5 IELTS puanı ile kabul alanlar Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) yerleştirme sınavına girer. EAP sınav sonuçlarına bağlı olarak, bir veya iki dönem temel akademik derslerinin yanı sıra EAP derslerini de alabilirler. Kabul yazılarında bu sınava girmelerinin gerekip geremediği belirtilecektir.

IUPUI’da Yoğunlaştırılmış İngilizce (PIE) Programı 

PIE bir ABD koleji veya üniversitesinde okumak isteyen uluslararası öğrenciler için yedi seviyeli akademik İngilizce eğitimi sunar. Beşinci seviyeyi geçmek İngilizce yeterlilik kabul koşulunun bütününü etkiler.

IUPUI’ya Başvuru

 • Öğrencilerin IU’ya Başvuru veya Genel Başvuru üzerinden online başvuruyu doldurması ve 65 USD başvuru ücretini ödemesi gerekir.
 • Üniversitenin uluslararası öğrencilere yönelik online portalı olan Atlas aracılığıyla destekleyici belgeler elektronik olarak teslim edilmelidir.
 • Başarılı bir şekilde kabul alanlara Atlas üzerinden ulaşılabilecek bir yazı ile bildirimde bulunulur. Üniversite gerekirse ek belgeler için öğrencilere e-posta gönderir. Karar verilmesi altı haftaya kadar uzayabilir.
 • Halen F1 vizesiyle ABD’de olan uluslararası öğrenciler kabul teklifi aldıktan sonra SEVIS kayıtlarını IUPUI’ya aktarabilirler.

F1 veya J1 vizesi gereken öğrenciler IUPUI’daki eğitimlerine Güz Dönemi (Ağustos) veya Bahar Döneminde (Ocak) başlayabilirler. Eğitimlerine yaz döneminde başlayamayabilirler. Yaz dönemi için başvuranların başvurusu otomatik olarak güz dönemine ertelenir.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 6

Burslar ve Finansman

IUPUI uluslararası öğrencilere yönelik çok sayıda burs ve fon seçenekleri sunar. Bu fonun mali değeri her yıl 10.000$ ila %100 öğrenim bursu arasında değişir.

Uluslararası lisans öğrencileri aşağıdaki burslara hak kazanabilir:

Başarı bursları

Öğrenciler üniversiteye başvuru yaptıklarında bu burslar için otomatik olarak değerlendirmeye alınır. Öğrencilere 4 yıla kadar yenilenebilen YALNIZCA bir başarı bursu verilir. Mevcut başarı bursu seçenekleri şunlardır:

 • Uluslararası Jaguar Mükemmeliyet Bursu (dört yıl süreyle yıllık 18.000 $’a kadar)
 • Transfer Öğrencisi Bursu (iki yıl süreyle yıllık 10.000 $’a kadar)

Rekabet Bursları

IUPUI Honors College yüksek başarı gösteren öğrencilere ek burslar sunar. Öğrencilerin bir deneme yazısı ve son eğitim kurumlarından alınmış genel not ortalamasını (GPA) içeren Honors College başvurusunu doldurması gerekir. Finale kalanların bizzat veya telefon üzerinden mülakata girmesi gerekebilir. Rekabet bursları şöyledir:

 • Bepko Burs Programı (tam öğrenim harcı ve iki yıl kampüste konaklama)
 • Plater Uluslararası Burs Programı (dört yıl süreyle 108.000 USD’ye kadar)
 • Chancellor’s Scholars Program (dört yıl süreyle 76.000 USD’ye kadar)

Bunlara ayrıca yurtdışında eğitim deneyimi için 2,500 USD tutarında bir burs da dahildir.

Rekabete dayalı bursları elde etmeye hak kazanmak için, öğrencilerin 1 Kasım’a kadar IUPUI başvuru formunu; 15 Kasım’a kadar da Honors College başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Anadala Özel Burslar

Üniversite bünyesindeki fakültelerden bazıları öğrenim görülen konu alanına özel burslar vermektedir. Bunlar, başarı bursu ile birleştirilebilir.

Sporcu Bursları

Bu burslar için oldukça fazla rekabet söz konusudur. Üstün başarılı sporların IUPUI Atletizm internet sayfası üzerinden doğrudan ilgili antrenör ile irtibata geçmeleri gerekir. Bu burslar aynı zamanda başarı bursu ile birleştirilebilir

Hizmet esaslı burslar 

Bunlar ülkenin en büyük hizmet esaslı burs programlarından biri olan Sam H. Jones programı yoluyla verilmektedir.

Indiana University Purdue University Indianapolis - image gallery 7

Mezun sonuçları

IUPUI öğrencilerinin kariyer gelişimi üniversite için maksimum öneme sahiptir. Son rakamlara göre mezunların yüzde 94’ü iş bularak veya akademide devam ederek olumlu kariyer gelişimleri olduğunu bildirmiştir.

IUPUI öğrencilere akademik çalışmaları süresince kariyer hizmetleri sunar. Bu da onları seçtikleri sektöre hazırlarken aynı zamanda başvuru, CV ve mülakat aşamalarında destek sağlar. Öğrencilere staj, işe yerleştirme, akademik araştırma, toplum projeleri ve ağ oluşturma fırsatları yoluyla gerekli iş deneyimini kazanma fırsatları tanınır. IUPUI öğrencileri ve mezunları için özel olarak hazırlanmış iş portalına erişim sağlayabilirler.

ABD’nin en büyük 20 kentinden birinin kalbinde yer alan üniversite lokasyonu öğrencilere eğitimleri süresince ve mezuniyetten sonra bir dizi iş fırsatı sunmaktadır.

Indianapolis küresel şirketlerin genel merkezleri de dahil 700’ün üzerinde işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl 1.200’den fazla IUPUI öğrencisi şehirde staj imkanı bulmaktadır. Birçok uluslararası öğrenci mezun olduktan sonra OPT’ye katılmaktadır.

close