Video thumb

Genel Bakış

Yaparak öğrenilen Pittsburg State University PSU veya Pitt State olarak da bilinir. PSU ilk olarak 1903 yılında Auxiliary Manual Training Normal School adıyla kurulmuş olup, şimdi Müzik’ten Mühendislik Teknolojisine kadar 200’ün üzerinde farklı akademik program sunmaktadır.

Bir orta batı ABD eyaleti olan Kansas’ın Pittsburg şehrinde yer alan Pittsburg State University uluslararası öğrenciler ve kültürel çeşitliliği kucaklayan çok farklı konaklama seçenekleri, toplu taşıma, halk fuarları ve festivalleri, yerel restoranlar ve işletmelerin eşlik ettiği 20.000’den fazla kişiye kucak açan canlı bir toplulukta yer alır. Pittsburg Pitt State Gorillas’ı (PSU ülkede Gorilla maskotuna ev sahipliği yapan tek yerdir), dolayısıyla öğrenciler şehrin neresinde olursa olsunlar kendilerini evlerinde hisseder.

Programlar dört ana akademik fakülteye yayılmıştır: Edebiyat ve Fen Bilimleri Fakültesi; Kelce İşletme Fakültesi; Eğitim Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi. Ayrıca üstün başarılı öğrenciler için Onur Fakültesi ve Lisansüstü ve Sürekli Eğitim Enstitüsü vardır.

PSU 42’nin üzerinde ülkeden gelen 300’den fazlası uluslararası öğrenci olan yaklaşık 6.800 öğrenciye ev sahipliği yapar. Uluslararası öğrenci mezuniyet oranı neredeyse %100’dür. Üniversite mükemmel işe yerleştirme oranları ve yüksek işe başlama maaşı ücretleriyle iftihar eder.

Öğrenciler PSU’da kişiselleştirilmiş bir eğitim alır. Ortalama lisans sınıf mevcudu 17 öğrenci olup, alanında uzman akademik personelden eğitim alırlar. Sınıflar öğrencilerin mezuniyet sonrası başarı için gerekli olan mesleki ve kişisel becerileri nasıl geliştireceğini öğrendikleri uygulamalı ve işbirliğine dayalı sınıflardır.

Öğrenciler PSU’da ABD’de eğitim aldıkları sırada ve mezuniyet sonrasında üniversiteye başvurmalarına yardımcı olacak bol miktarda destek bulabilecektir. Uluslararası Programlar ve Hizmetler Ofisi, Öğrenci Başarı Merkezi ve Kariyer Hizmetleri üniversite ortamını uluslararası öğrenciler için olumlu hale getirmek için çalışan adanmış ekiplerden sadece birkaçıdır.

Pittsburg State University - image gallery 2

Yenilikler

Uluslararası öğrenciler Pittsburg State University’nin yaşamsal bir unsurudur ve üniversite hayat dolu uluslararası topluluğun kutlayabileceği birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Buna verilebilecek birçok örnekten biri Uluslararası Öğrenci Birliği (ISA) tarafından düzenlenen Uluslararası Yemek ve Kültür Fuarıdır. ISA uluslararası öğrencileri bir araya getirmek, farklı kültürleri kutlamak ve aynı zamanda PSU’daki uluslararası ve yerli öğrenciler arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çalışan bir gruptur. Son yapılan Yemek ve Kültür Fuarı dünyayı deneyimlemek ve öğrencilerle yakın ilişki kurmak isteyen yaklaşık 500 topluluk üyesini ağırlamıştır. Üniversitenin yıllık olarak düzenlenen temel uluslararası etkinliklerinden biridir. 25 yıldan fazla süredir yürütülmekte olup uluslararası öğrencilerin kültürlerini üniversite topluluğuyla paylaşmaları için mükemmel bir fırsattır.

Pittsburg State University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Pittsburg State University işini tutkuyla yapan akademik personel ve verdikleri eğitimle gurur duymaktadır. Öğrenciler ve öğrenimleri PSU’nun yaptığı her şeyin kalbinde yer alır. Akademik programlar bol miktarda uygulamalı deneyimi bünyesinde toplar ve bireylerin başarılı profesyoneller olarak gelişmesi için tasarlanmıştır.

Akademik personel öğretim yöntemlerini gerçek dünya meselelerine nasıl uygulayacaklarını bilen birçok saygın bilim insanı-uygulayıcıdan oluşur. Öğrencileri için en iyi eğitim içeriğini oluşturmak amacıyla okullar, topluluk hizmetleri, hükümet, ulusal ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışırlar. Pittsburg State lisans düzeyinde 17:1, lisansüstü düzeyinde ise 19:1 öğrenci-akademik personel oranı ile öğrenci odaklı yaklaşıma öncelik verir.

PSU öğrencilere endüstri ve hayata yönelik becerilerini uygulama imkanları sağlayarak akademik ve sosyal deneyimlerini geliştirmek için birçok fırsat sunar.

Pittsburg State University - image gallery 4

Departman Yapısı

Pittsburg State University’de aralarından seçim yapılabilecek 200’den fazla program vardır. Dört ana lisans fakültesi şunlardır:

Edebiyat ve Fen Bilimleri Fakültesi – Edebiyat, Biyoloji, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları ve Yabancı Diller gibi çok geniş çaplı konuları kapsar

Kelce İşletme Fakültesi – Muhasebe, İşletme Ekonomisi, Bilgisayar Bilişim Sistemleri, Finans, Uluslararası İşletme, Yönetim ve Pazarlama alanında AACSB akreditasyonlu programlar sunar.

Eğitim Fakültesi – Üç bölüme ayrılmıştır: Sağlık, İnsan Performansı ve Rekreasyon; Psikoloji ve Danışmanlık; ve Öğretim ve Liderlik.

Teknoloji Fakültesi – Otomotiv Teknolojisi; Mühendislik Teknolojisi; Grafik ve Görüntüleme Teknolojileri; İnşaat Fakültesi ve Teknoloji ve İşgücü Öğrenimi alanlarında eğitim veren bölüm ve programlardan oluşur.

Onur Fakültesi seçkin üstün başarılı öğrencilere yönelik ileri eğitim verilen bir eğitim seçeneğidir.

Lisansüstü Enstitüsü ABD genelinde üst sıralarda yer alan çok sayıda lisansüstü programdan oluşur. Öğrenciler yüksek lisans dereceleri, EdS dereceleri ve sertifika programları arasından seçim yapabilir. Bazı programlar online veya karma olarak sunulur. PSU lisansüstü derecelere yönelik BT, otomotiv, insan kaynakları, inşaat, elektronik, mühendislik teknolojisi ve daha fazlasından oluşan mezuniyet derecelerine gösterilen yüksek talebin altını çizmektedir

Pittsburg State University - image gallery 5

Yoğun İngilizce Programı (IEP)

Pitt State’deki Yoğun İngilizce Programı’nda (IEP) anadili İngilizce olmayanlar için orta ve ileri seviyelerde yoğun İngilizce dersleri verilir. Bu dersler (Okuma, Yazma, Konuşma ve Dinleme, ve Gramer) öğrencileri PSU’daki akademik programlara veya iş hayatı gibi diğer İngilizce kullanım alanlarının gerektiği  durumlara hazırlar.

İngilizce yeterlilik koşullarını karşılamayan öğrenciler IEP’ye şartlı kabul edilecektir. PSU’daki çoğu akademik program için, IELTS veya TOEFL koşulu IEP’nin başarıyla tamamlanmasına tabi tutulacaktır.

IEP’de sınıf çalışması dışında Kansas şehri, yerel çiftlikler ve müzelere düzenlenen geziler gibi şehri ve çevresindeki bölgeleri öne çıkaran birçok kültürel program da planlanır. Bu da öğrencilere İngilizce becerilerini gerçek dünya koşullarında uygulamak için ideal fırsatı sağlar.

Pittsburg State University - image gallery 6

Giriş Koşulları

Uluslararası öğrenciler bu belirtilen Pittsburg State University’ye kabul için giriş koşullarını karşılaması gerekir. Öğrenciler seçtikleri programa bağlı olarak Ağustos’ta Güz dönemi, Ocak’ta Bahar dönemi veya Haziran’da Yaz dönemine giriş için başvurabilir.

PSU’daki çoğu lisans programının en az 6.0 genel IELTS veya eşdeğeri İngilizce yeterlilik koşulu vardır. İletişim, Psikoloji, ESOL veya Hemşirelik programlarına başvuranların daha yüksek puanlara ihtiyacı olacaktır.

Lisans Kabul Kontrol Listesi:

 • Çevrimiçi başvuru
 • Okul transkriptleri
 • İngilizce yeterlilik puanı (IELTS, TOEFL, PTE)
 • Banka Hesap Özeti
 • Finansal Destek Formu
 • Pasaport fotokopisi

Lisansüstü Kabul Kontrol Listesi

 • Çevrimiçi başvuru
 • Okul transkriptleri
 • İngilizce yeterlilik puanları (IELTS, TOEFL, PTE)
 • Banka Hesap Özeti
 • Finansal Destek Formu
 • Pasaport fotokopisi
 • Özel program koşulları * programa bağlı

IEP Kabul Kontrol Listesi:

 • Çevrimiçi başvuru
 • İngilizce yeterlilik puanı (IELTS, TOEFL, PTE)
 • Banka Hesap Özeti
 • Finansal Destek Formu
 • Pasaport fotokopisi
Pittsburg State University - image gallery 7

Mezun sonuçları

Mezuniyetten sonra, öğrencilerin %93’ü iş bulmakta ya da akademik çalışmalara devam etmektedir.

Kariyer Hizmetleri PSU öğrencileri, personeli ve iş arayabilecek mezunlara yönelik ayrıcalıklı bir program olan Gorillas4Hire programını yürütür. Program iş ilanları yayınlama ve özgeçmişleri değerlendirme kabiliyetine sahip işverenlerle ortak çalışır. Öğrenciler PSU’dan mezun olduktan sonra geniş çaplı küresel mezun ağının bir parçası haline gelir. Şu anda 63.000’in üzerinde üyesi vardır ve dünyanın her yerinden mezun toplulukları katılmaktadır.

Öğrencilere profesyonel hayata nasıl hazırlanıp başarılı olacakları gösterilir. Uluslararası Programlar ve Hizmetlerdeki Danışmanlar ABD’de iş arayan uluslararası öğrencilere göçmenlik yardımı sunmaya hazırdır. Yüksek vasıflı işverenler PSU mezunlarını ABD ve dünya genelinde istihdam etme arayışındadır. Üniversitenin yıllık mezun yerleştirme oranı genelde %90’ın üzerinde seyreder.

close