Shoreline Community College - image gallery 1

Genel Bakış

1964 yılında kurulan Shoreline Community College, 50’yi aşkın ülkeden gelen yaklaşık 1.000 uluslararası öğrenciyle birlikte 10 bin civarı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kurum, ABD’nin Seattle, Washington bölgesine yakın bir bölge üniversitesidir.

100’den fazla akademik ve profesyonel/teknik program sayesinde uluslararası öğrenciler, Shoreline'da başarılı kariyerlerine hazırlanabilmektedir. Öğrenciler, Shoreline’da lisans derecesinin ilk iki yılını tamamladıktan sonra eğitimlerinin geriye kalan iki yılını Amerika’nın en iyi üniversitelerinde tamamlayabilmektedir. 

Her ne kadar tercih edilse de Shoreline’a kabul edilebilmek için TOEFL veya diğer İngilizce yeterlilik testini almak zorunluluk değildir. Öğrencilerin önceden bir sınava girmemiş olması veya herhangi bir akademik seviyeye yerleştirilememeleri halinde İngilizce seviyesinin tespit edilebilmesi için Uluslararası Öğrenci Oryantasyonu süresince İngilizce dili yerleştirme testi yapılmaktadır.

Shoreline, Seattle’ın sadece iki kilometre kuzeyinde yer alan 335 dönümlük huzurlu bir kampüse sahiptir. Pasifik Kuzeybatısı olarak bilinen güzel bir bölgede bulunan Seattle, büyüleyici doğa manzarasına sahip canlı bir şehirdir. Doğal parkları ve plajları da içerecek şekilde öğrencilerin keyif alacakları çok fazla yer ve aktivite bulunmaktadır.

Seattle, Microsoft, Amazon ve Starbucks gibi çok sayıda Fortune 500 şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Shoreline mezunları, bu şirketlerde Optional Practical Training (İsteğe Bağlı Pratik Eğitim-OPT) olarak bilinen mezuniyet sonrası çalışma deneyimi edinebilmektedir.

Shoreline, ev sahipliğini yaptığı uluslararası öğrenci sayısı açısından yurt çapındaki 1.462 bölge üniversitesi arasında en iyi ilk 25 kurum arasında yer almaktadır (IIE, 2018). Okul, Washington’daki en iyi üç bölge üniversitesinden birisi olarak kabul edilmektedir (Niche, 2018). Shoreline, kampüs uluslararasılaşmasında sergilediği liderlik için prestijli Paul Simon ödülüne layık görülmüştür. Shoreline öğrencileri, yurtdışında eğitim kapsamında sürekli olarak Benjamin A. Gilman Uluslararası Burs almaktadır.

Shoreline Community College - image gallery 2

Yenilikler

Okulun kampüs içi konaklama seçeneğinden Eylül 2019 itibariyle tüm Shoreline öğrencileri faydalanabilir. Okulun 335 dönümlük kampüsünün tam önünde bulunan yepyeni öğrenci konaklama binası, kampüs içi dersliklere sadece on dakikalık yürüme mesafesindedir. 7000 Campus Living olarak bilinen bu bina, tekli veya paylaşımlı yatak odaları, zevkle döşenmiş oturma odaları ve mutfakları ve tüm Shoreline öğrencilerinin çalışabileceği ve arkadaş edinebileceği geniş ortak alanıyla birlikte 68 ünite içermektedir. 

Kampüs içi konaklama sayesinde öğrenciler, yerleşim esnasında yardımcı olan kurum personeline erişim sağlayabilmekte ve destek alabilmektedir. Ayrıca, öğrenciler, 24 saat güvenlik ve acil yardım sayesinde güvenli bir ortamda yaşamaktadır. Kampüste yaşamak, öğrenciler için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir ve yapılan araştırmaya göre refahın ve akademik performansın iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. 

Video thumb

Öğretim Kalitesi

Shoreline Community College, kendini adamış, ilgili ve ileri görüşlü akademisyenleriyle ve personeliyle eğitim vermektedir. Büyük ekibin her üyesi, her bir öğrencinin eğitim başarısıyla yakından ilgilenmektedir. Öğrenci-eğitmen oranı 18:1 olup bu oran, öğrenciye özel deneyim yaşatmak için sınıfların yeteri kadar küçük olduğunun göstergesidir.

Eğitim, öğrencilerin gelecekteki global ekonomiye hazırlanmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Özel ve destekleyici Mütevelli Heyeti, Shoreline tarafından gerçekleştirilen her şeyin tam merkezinde öğrenci başarısının olmasını sağlamaktadır.

Öğrenciler, derslere ilaveten öğrendikleri şeyleri geliştirecek pek çok fırsata sahiptir. Müfredat dışı aktiviteler ve kampüs içi çalışma sayesinde bireyler, liderlik becerilerini geliştirebilmektedir. Bazı örnekler, öğrenci yönetimine hizmet veya asistanlık ya da akran rehberliğini içermektedir.

Shoreline Community College - image gallery 4

Departman Yapısı

Uluslararası öğrenciler, Shoreline Community College’de sayısız çalışma seçeneğine sahiptir:

 • Üniversite Nakli – Öğrenciler, programın ilk iki yılını tamamlayarak önde gelen Amerika üniversitelerinden birisinde lisans derecesi almak üzere kredilerini transfer edebilmektedir.
 • Kariyer Eğitimi – Öğrenciler, Profesyonel/Teknik programlar sayesinde pratik becerilerini geliştirebilmekte ve iki yıl sonunda kariyere hazır bir şekilde mezun olabilmektedir.
 • Sertifikalar – Öğrenciler, kısa sertifika seçenekleri ile farklı bir profesyonel role geçiş yapabilir veya mevcut rollerindeki becerilerini geliştirebilir.
 • Üniversiteye Hazırlık – Öğrenciler, üniversite seviyesi İngilizce veya matematik becerilerini geliştirebilir veya yoğun İngilizce dili (ESL) programına kaydolabilirler.
 • Yüksekokul Seçenekleri – Öğrenciler, ders kredilerini ABD’de yüksekokul diploması alabilmek amacıyla kullanabilmektedir.

Shoreline’daki eğitim seçenekleri arasında sanat, iletişim, işletme, sağlık bakımı, tıp, bilim, teknoloji, mühendislik, matematik, sosyal bilimler ve eğitim yer almaktadır.

Ayrıca, Shoreline, öğrencilerin profesörlerle araştırma yapma imkanına sahip olduğu Honor’s College programı da düzenlemektedir. Bu programın faydaları arasında daha katı sınıf çalışması içeren garantili küçük sınıflar, araştırma projeleri, prestijli üniversitelerde sunum fırsatları, üniversite nakil işlemleri esnasında ilave destek ve akademik toplulukta daha fazla bağlantıyı içermektedir. Dönüştürücü Honor’s College deneyimi sayesinde uluslararası öğrenciler, en iyi dört yıllık üniversitelere nakil için başvuru yaparken ön plana çıkmaktadır.

Shoreline Community College - image gallery 5

Giriş Koşulları

Shoreline Community College başvurusu basit ve zahmetsizdir. Pek çok durumda tüm başvuru materyalleri çevrimiçi olarak sunulabilmektedir. Kabul için SAT gerekli değildir.

Tüm öğrenciler aşağıda belirtilen dört gerekliliği karşılamalıdır:

1. Çevrimiçi Başvuru

2. Akademik Kayıtlar

3. Finansal beyan

4. 50 Amerikan Doları Başvuru ücreti

Tüm belgeler, e-posta ile gönderilebilir.

Her ne kadar tercih edilse de Shoreline’a kabul edilebilmek için TOEFL veya diğer İngilizce yeterlilik testini almak zorunluluk değildir. Öğrencilerin önceden bir sınava girmemiş olması veya herhangi bir akademik seviyeye yerleştirilememeleri halinde İngilizce seviyesinin tespit edilebilmesi için Uluslararası Öğrenci Oryantasyonu süresince İngilizce dili yerleştirme testi yapılmaktadır.

Önceden İngilizce yeterlilik testi yaptıran uluslararası öğrenciler, yüksekokul seviyesi İngilizce veya ileri İngilizce programı, Akademik İngilizce (EAP) programlarına doğrudan kayıt yaptırabilmektedir. EAP öğrencileri, aynı zamanda yüksekokul dersleri de alabilmektedir.

Aşağıda belirtilen minimum IELTS puanı veya eşdeğerini alan öğrenciler yine aşağıda belirtilen programlara yerleştirilmektedir:

 • Toplam 5.5, yazma 6.0 – English 101
 • Toplam 5.0, yazma 5.0 – EAP

Yukarıda belirtilenlerden daha düşük puan alan öğrenciler, oryantasyon süresince İngilizce dili yerleştirme testine tabi tutulacaktır.

Shoreline Community College - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Uluslararası öğrenciler, Shoreline Community College’in düşük eğitim masraflarından faydalanmakta olup bu ücret, ortalama olarak kamu ve özel dört yıllık üniversitelerin ücretlerinden yaklaşık %50 ila %70 daha azdır.

Shoreline, yeni ve devam eden uluslararası öğrencilerin eğitim ücretlerini ödemelerine yardımcı olmak amacıyla bir dizi burs imkanı sunmaktadır. Burs miktarı 500 ile 1.200 Amerikan Doları arasında değişmektedir. Burslar, akademik mükemmellik ve İngilizce dili yeterliliğine göre verilmektedir. Yeni uluslararası öğrencilere ise doğrudan veya alternatif burs başvuru süreci olmadan Shoreline başvurusu esnasında otomatik olarak burs imkanı tanınmaktadır.

Shoreline, vize düzenlemeleriyle uyum sağlamak amacıyla başvuru sahiplerinin ABD’de yaşayacak ve eğitim alacak yeterli mali kaynaklara sahip olduklarını göstermesini talep etmektedir.

Video thumb

Mezun Sonuçları

Shoreline’da lisans programının ilk iki yılını tamamlamaya karar veren uluslararası öğrencilere saygın ABD üniversitelerinden birisine geçiş yaparken rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu kapsamda öğrenciler, programlarının son iki yılını tamamlamaktadır.

Shoreline, önde gelen kaliteli üniversitelerle çok sayıda Transfer Admission Guarantee (Nakil Kabul Garantisi - TAG) ortaklığı gerçekleştirmektedir. Öğrenciler, hak kazandıkları üniversiteye geçiş yapabilmekte olup 50 eyaletin ve diğer ülkelerin yaklaşık 200 üniversitesine geçişleri sağlanmıştır.

Shoreline öğrencilerinin geçiş yaptığı üniversitelerin bazıları aşağıda belirtildiği gibidir:

 • University of Washington
 • Seattle University
 • University of California-Berkeley
 • University of California-Los Angeles
 • Arizona State University
 • Washington State University
 • University of Minnesota
 • University of Michigan
 • New York University
 • University of Texas-Austin

Shoreline mezunları, T-Mobile ve Microsoft dahil olmak üzere ünlü şirketlerde Optional Practical Training (İsteğe Bağlı Pratik Eğitim-OPT) adı verilen mezuniyet sonrası iş deneyimi edinebilmektedir.

close