Video thumb

Genel Bakış

1964 yılında kurulan Shoreline Community College, 50’yi aşkın ülkeden gelen yaklaşık 1.000 uluslararası öğrenciyle birlikte 10 bin civarı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kurum, ABD’nin Seattle, Washington bölgesine yakın bir bölge üniversitesidir.

100’den fazla akademik ve profesyonel/teknik program sayesinde uluslararası öğrenciler, Shoreline'da başarılı kariyerlerine hazırlanabilmektedir. Öğrenciler, Shoreline’da lisans derecesinin ilk iki yılını tamamladıktan sonra eğitimlerinin geriye kalan iki yılını Amerika’nın en iyi üniversitelerinde tamamlayabilmektedir.

Her ne kadar tercih edilse de Shoreline’a kabul edilebilmek için TOEFL veya diğer İngilizce yeterlilik testini almak zorunluluk değildir. Öğrencilerin önceden bir sınava girmemiş olması veya herhangi bir akademik seviyeye yerleştirilememeleri halinde İngilizce seviyesinin tespit edilebilmesi için Uluslararası Öğrenci Oryantasyonu süresince İngilizce dili yerleştirme testi yapılmaktadır.

Shoreline, Seattle’ın sadece iki kilometre kuzeyinde yer alan 335 dönümlük huzurlu bir kampüse sahiptir. Pasifik Kuzeybatısı olarak bilinen güzel bir bölgede bulunan Seattle, büyüleyici doğa manzarasına sahip canlı bir şehirdir. Doğal parkları ve plajları da içerecek şekilde öğrencilerin keyif alacakları çok fazla yer ve aktivite bulunmaktadır.

Seattle, Microsoft, Amazon ve Starbucks gibi çok sayıda Fortune 500 şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Shoreline mezunları, bu şirketlerde Optional Practical Training (İsteğe Bağlı Pratik Eğitim-OPT) olarak bilinen mezuniyet sonrası çalışma deneyimi edinebilmektedir.

Shoreline, ev sahipliğini yaptığı uluslararası öğrenci sayısı açısından yurt çapındaki 1.462 bölge üniversitesi arasında en iyi ilk 20 kurum arasında yer almaktadır (IIE, 2019). Okul, Washington’daki en iyi üç bölge üniversitesinden birisi olarak kabul edilmektedir (Niche, 2019). Shoreline, kampüs uluslararasılaşmasında sergilediği liderlik için prestijli Paul Simon ödülüne layık görülmüştür. Shoreline öğrencileri, yurtdışında eğitim kapsamında sürekli olarak Benjamin A. Gilman Uluslararası Burs almaktadır.

Shoreline Community College - image gallery 2

Yenilikler

Shoreline Community College koronavirüs salgını döneminde tüm öğrencilerinin ve çalışanlarının sağlını güvenceye almak için bazı adımlar atmış ve öğrencinin eğitime olan erişiminin çok fazla kesintiye uğramamasını sağlamıştır. Üniversite, Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencileri için, kampüste geliştirilmiş Covid-19 güvenlik protokolleri kapsamında karma eğitim sunarken aynı zamanda denizaşırı ülkelerden online(çevrimiçi) eğitim alacak öğrencilere önemli hizmet sunmaktadır.

Kampüs güvenlik protokollerinde, tüm öğrencilerin ve personelin kendilerini Covid-19’dan korumaları için aşı olmalarını gerektiren bir zorunluluk bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmeden aşılanma imkanı olmayan uluslararası öğrencilerin, aşıyı temin etmeleri için kampüste aşı klinikleri kurulmaktadır. Sterilizasyon, sosyal mesafe ve maske de tüm kampüste uygulanmaktadır.

Shoreline Üniversitesi’nin denizaşırı ülkelerde eğitim gören öğrencileri için sunmaya devam edeceği online hizmetler şöyledir:

 • Öğrenci oryantasyonu
 • Akademik danışmanlık ve yönlendirme
 • Kayıt hizmetleri
 • Talep üzerine erişilebilen sohbet bölümü
 • Vize tavsiyeleri
 • Akran tavsiyeleri
 • Çevrimiçi sosyal etkinlikler
 • Ruh sağlığı hizmetleri
 • Akademik danışmanlık

Üniversite derslerin devamı için yüz yüze karma ve online eğitim modellerini benimsemiştir. Öğrenciler Amerika’ya eğitimleri için gelebilirler, ya da herhangi bir programa online başlayıp sonrasında imkanları olduğunda kampüse yüz yüze dersler için gelebilirler. Bu sayede öğrenciler koşulları ne olursa olsun, akademik planlarına öğretimlerini ertelemeden başlayabilir.

Hâlihazırda, kuruma giriş şartları arasında İngilizce dil yeterliliği kanıtı olarak ve I-20 adlı formun çıkarılabilmeleri için aranan Duolingo sınavı yer alır. Aynı zamanda üniversitede, çevrimiçi öğrenime özel olarak tasarlanmış olan yeni bir 10 kredili ders dahil olmak üzere İngilizce hazırlık programı seçenekleri de mevcuttur. Ek olarak, ilgili şartları taşıyan öğrencilere finansal destek ve burs verilmeye devam edilmektedir.

Video thumb

Öğretim Kalitesi

Shoreline Community College, kendini adamış, ilgili ve ileri görüşlü akademisyenleriyle ve personeliyle eğitim vermektedir. Büyük ekibin her üyesi, her bir öğrencinin eğitim başarısıyla yakından ilgilenmektedir. Öğrenci-eğitmen oranı 18:1 olup bu oran, öğrenciye özel deneyim yaşatmak için sınıfların yeteri kadar küçük olduğunun göstergesidir.

Eğitim, öğrencilerin gelecekteki global ekonomiye hazırlanmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Özel ve destekleyici Mütevelli Heyeti, Shoreline tarafından gerçekleştirilen her şeyin tam merkezinde öğrenci başarısının olmasını sağlamaktadır.

Öğrenciler, derslere ilaveten öğrendikleri şeyleri geliştirecek pek çok fırsata sahiptir. Müfredat dışı aktiviteler ve kampüs içi çalışma sayesinde bireyler, liderlik becerilerini geliştirebilmektedir. Bazı örnekler, öğrenci yönetimine hizmet veya asistanlık ya da akran rehberliğini içermektedir.

Shoreline Community College - image gallery 4

Departman Yapısı

Uluslararası öğrenciler, Shoreline Community College’da çeşitli öğrenim seçeneklerine sahip olur:

 • Üniversiteye Geçiş – Öğrenciler, programın ilk iki yılını tamamlayarak önde gelen Amerika üniversitelerinden birisinde lisans derecesi almak üzere kredilerini transfer edebilmektedir.
 • Kariyer Hazırlığı – Öğrenciler, Profesyonel/Teknik programlar sayesinde pratik becerilerini geliştirebilmekte ve iki yıl sonunda kariyere hazır bir şekilde mezun olabilmektedir.
 • Sertifikalar – Öğrenciler, kısa sertifika seçenekleri ile farklı bir profesyonel role geçiş yapabilir veya mevcut rollerindeki becerilerini geliştirebilir.
 • Üniversiteye Hazırlık – Öğrenciler, üniversite seviyesi İngilizce veya matematik becerilerini geliştirebilir veya yoğun İngilizce dili (ESL) programına kaydolabilirler.
 • Yüksekokul Seçenekleri – Öğrenciler, ders kredilerini ABD’de yüksekokul diploması alabilmek amacıyla kullanabilmektedir.
 • Öğrencinin kendi ülkesinden alabileceği sertifika ve dereceler dahil tamamen çevrimiçi yurtdışı öğrenim seçenekleri.

Shoreline’daki eğitim seçenekleri arasında sanat, iletişim, işletme, sağlık bakımı, tıp, bilim, teknoloji, mühendislik, matematik, sosyal bilimler ve eğitim yer almaktadır.

Ayrıca, Shoreline, öğrencilerin profesörlerle araştırma yapma imkânına sahip olduğu Honor’s College programı da düzenlemektedir. Bu programın faydaları arasında daha katı sınıf çalışması içeren garantili küçük sınıflar, araştırma projeleri, prestijli üniversitelerde sunum fırsatları, üniversite nakil işlemleri esnasında ilave destek ve akademik toplulukta daha fazla bağlantıyı içermektedir. Dönüştürücü Honor’s College deneyimi sayesinde uluslararası öğrenciler, en iyi dört yıllık üniversitelere nakil için başvuru yaparken ön plana çıkmaktadır.

Shoreline Community College - image gallery 5

Giriş Koşulları

Shoreline Community College başvurusu basit ve zahmetsizdir. Pek çok durumda tüm başvuru materyalleri çevrimiçi olarak sunulabilmektedir. Kabul için SAT gerekli değildir.

Tüm öğrenciler için 4 şart aranır:

1. Çevrimiçi Başvuru

2. Akademik Not Dökümü

3. Finansal Durumu Gösterir Belge

4. USD50 Başvuru Ücreti

Tüm belgeler, e-posta ile gönderilebilir.

Her ne kadar tercih edilse de Shoreline’a kabul edilebilmek için TOEFL veya diğer İngilizce yeterlilik testini almak zorunluluk değildir. Öğrencilerin önceden bir sınava girmemiş olması veya herhangi bir akademik seviyeye yerleştirilememeleri halinde İngilizce seviyesinin tespit edilebilmesi için Uluslararası Öğrenci Oryantasyonu süresince İngilizce dili yerleştirme testi yapılmaktadır.

Önceden İngilizce yeterlilik sınavına giren uluslararası öğrenciler, yüksekokul seviyesinde İngilizce veya ileri İngilizce programı, Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) programlarına doğrudan kayıt yaptırabilir. EAP öğrencileri, aynı zamanda yüksekokul dersleri de alabilmektedir.

Minimum IELTS puanlarına veya eşdeğerine sahip olan öğrencilere kontenjan garantisi sunulur:

 • Yazmadan 6.0 puan almak kaydıyla 5.5 genel puan – English 101
 • Yazmadan 5.0 puan almak kaydıyla 5.0 genel puan – Akademik Amaçlı İngilizce (EAP)

Yukarıda belirtilenlerden daha düşük puan alan öğrenciler, oryantasyon süresince İngilizce dili yerleştirme testine tabi tutulacaktır.

Shoreline Community College - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Uluslararası öğrenciler, Shoreline Community College’da diğer 4-yıllık devlet üniversiteleri ve özel üniversitelere kıyasla yaklaşık %50 - %70 daha az olan düşük öğrenim ücretlerinin avantajına sahip olur.

Shoreline, yeni ve devam eden uluslararası öğrencilerin eğitim ücretlerini ödemelerine yardımcı olmak amacıyla bir dizi burs imkanı sunar. Yeni uluslararası öğrenciler için burs 500 USD’dir. Uluslararası öğrencilere yönelik bu ödüller, akademik başarıya göre verilmekte olup yeni uluslararası öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerine dair bir kanıt sunmaları gerekir. Yeni uluslararası öğrenciler Shoreline’a başvuru yaparken burslar için otomatik olarak değerlendirmeye alınacaklardır; dolayısıyla doğrudan veya alternatif burs başvuru sürecine gerek olmayacaktır.

Shoreline, vize düzenlemeleriyle uyum sağlamak amacıyla başvuru sahiplerinin ABD’de yaşayacak ve eğitim alacak yeterli mali kaynaklara sahip olduklarını göstermesini talep etmektedir.

Video thumb

Mezun Sonuçları

Bir lisans derece programının ilk iki yıllık eğitimini Shoreline’da almayı tercih eden uluslararası öğrencilere daha sonra seçkin bir ABD üniversitesine transfer için rehberlik sunulacaktır. Öğrenciler, derece programlarının kalan iki yılını daha sonra o kurumda tamamlayacaklardır.

Shoreline, önde gelen kaliteli üniversitelerle çok sayıda Transfer Admission Guarantee (Nakil Kabul Garantisi - TAG) ortaklığı gerçekleştirmektedir. Öğrenciler, hak kazandıkları üniversiteye geçiş yapabilmekte olup 50 eyaletin ve diğer ülkelerin yaklaşık 200 üniversitesine geçişleri sağlanmıştır.

Shoreline öğrencilerinin geçiş yaptığı üniversitelerin bazıları aşağıda belirtildiği gibidir:

 • University of Washington
 • Seattle University
 • University of California-Berkeley
 • University of California-Los Angeles
 • Arizona Eyalet Üniversitesi
 • Washington State University
 • University of Minnesota
 • University of Michigan
 • New York University
 • University of Texas-Austin

Shoreline mezunları, T-Mobile ve Microsoft dahil olmak üzere ünlü şirketlerde Optional Practical Training (İsteğe Bağlı Pratik Eğitim-OPT) adı verilen mezuniyet sonrası iş deneyimi edinebilmektedir.

close