New Paltz Logo

العربية  |  Bahasa Indonesia  |  한국어  |  Português  |  Русский язык  |  Español  |  中文  |  ภาษาไทย  |  Türkçe  |  Tiếng Việt                                     

Apply Now
State University of New York At New Paltz - image gallery 1

Genel Bakış

The State University of New York at New Paltz (New Paltz), geniş bir program yelpazesini uygun öğrenim ücretleriyle sunmasına rağmen, oldukça seçici bir üniversitedir. Öğrencilerini kendilerine meydan okumaya davet eden ve destekleyici bir öğrenim ortamına sahip olan New Paltz, onlara mükemmel bir eğitim alma fırsatı sunuyor. New Paltz, müthiş bir manzaraya sahip Hudson Vadisi’nde, Albany ve New York’un arasında yer alıyor.

Geleceğin profesyonellerine kalıcı ilişkiler kurmalarında yardımcı olmayı hedefleyen New Paltz, Wall Street Journal ve Times Higher Education College tarafından yapılan sıralamalardan ABD’nin en iyi 500 yüksekokulu arasında, Forbes dergisinin devlet okulları sıralamasında ise 113. sırada yer aldı.

New Paltz, 50’den fazla ülkeden uluslararası öğrencileri muhteşem güzellikte bir kampüs ve samimi bir ortamda öğrenim görmeye davet ediyor. Üniversite; bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, psikoloji, işletme ve MBA’nın (İşletme Yüksek Lisans Programı) yanı sıra güzel sanatlar ve sahne sanatları alanlarında sunduğu programlarla tanınıyor. Okul aynı zamanda, sınıf mevcutlarının düşük tutulması ve öğrenim deneyiminin derslikle sınırlı kalmamasına önem veriyor.

Harika bir manzaraya sahip olan ana kampüs yerleşkesinde, iki düzine akademik binanın yanı sıra 200 öğrenci kulüp ve organizasyonu ile 15 NCAA Division III spor takımlarının çalışmalarını desteklemek üzere kurulan bir wellness merkezi ve spor tesisleri yer alıyor. Kampüs çapında 14 karma konaklama binasına sahip olan okul, öğrencilerine eğitimleri süresince en uygun yaşam seçeneklerini sunuyor. Yaşam ve Öğrenme Topluluğu, özellikle uluslararası öğrencilere ikinci dil becerilerini geliştirmek isteyen diğer öğrencilerle birlikte konaklama imkânı sunuyor.

New Paltz mezunları 60.000’den fazla üyesi olan aktif Mezunlar Birliğine katılma ve hem ABD hem de dünya çapında profesyonel ağ kurma fırsatlarından faydalanma imkânı veriyor.

State University of New York At New Paltz - image gallery 2

Yenilikler

Yeşil Kampüs

En son yayımlanan Princeton Review değerlendirmesine göre SUNY New Paltz, ABD ve Kanada çapında en çevreye duyarlı yüksekokul ve üniversiteler arasında gösterildi. Okulun kartpostallardan çıkmış gibi görünen vadi kampüsünün ABD’nin en yeşil ve en güzel kampüslerinden biri olduğu sıklıkla dile getiriliyor. Princeton Review tarafından on binlerce öğrenci arasında yapılan anketlere göre kampüs, büyüleyici bir öğrenim ortamı sunuyor.

Hudson Vadisi Zirvesi

SUNY New Paltz, yerel Hudson Vadisi ekonomisinde merkezi rol oynamaya devam ediyor. Okul, 2018 yılı Kasım ayında en son yapılan Hudson Vadisi Zirvesi’ne ev sahipliği yaparak bölgesel liderleri ağırladı. Liderler zirve sırasında, üniversite ve öğrencilerinin büyük rol oynadığı bölge için gelecek planlarını tartıştı.

Rektör Donald P. Christian: “Hem öğrencilerimizin öğrenim deneyimini zenginleştirmek hem de Hudson Vadisi’ndeki yaşam kalitesini geliştirmek için örnek bir devlet üniversitesi ve örnek bir sivil işbirliği yaratmak için çok çalıştık.”

“Bu görevi okulumuz ve Hudson Vadisi için tanımlayıcı ve harekete geçirici bir dünya görüşü olarak sürdürmeye ve güçlendirmeye devam etmek niyetindeyiz.”

State University of New York At New Paltz - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Düşük mevcutlu sınıflarda mükemmel eğitim kalitesi sağlamak için çalışan seçkin eğitim kadrosuyla SUNY New Paltz, kaliteli eğitimi uygun ücretler karşılığında sunuyor. Geniş bir disiplin yelpazesinde eğitim veren akademik kadro, birçok farklı alanda çok yönlü bir eğitim alma olanağı sağlayan, sektörel ve akademik bir deneyim sunuyor. New Paltz eğitim kadrosunun sayısız üyesi her yıl verdikleri eğitim ve yayımladıkları çalışmalar için çeşitli ödül ve nişanlar alıyor.

Öğrencilere derslik sınırlarının ötesine geçen bir eğitimin vadedildiği New Paltz’da eğitmenler, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına özel anlayış zenginliği ve destek sağlıyor. Okul, özellikle uluslararası öğrenciler için çeşitli kültürlere erişim imkânı ve akademik kadro tarafından sunulan ilgi çekici ve merak uyandırıcı eğitimi keşfetme fırsatı veriyor. New Paltz, öğrencilerini eğitmenler ve üniversite sisteminde yer alan diğer destek personeli tarafından sunulan ağ oluşturma fırsatlarından faydalanma ve kalıcı ilişkiler kurma konusunda teşvik ediyor.

State University of New York At New Paltz - image gallery 4

Departman Yapısı

SUNY New Paltz, altı akademik fakültesi çapında lisansüstü dâhil farklı seviyelerde eğitim programları sunuyor:

İşletme Fakültesi

Fakülte, Association to Advance Collegiate Schools of Business’in (AACSB) akreditasyon sahibi bir üyesidir. Bu onur dünya çapındaki işletme fakülteleri arasında yalnızca ilk %5’e girebilen fakültelerin sahip olabildiği bir unvandır.

Eğitim Fakültesi

Fakülte, öğrencilere akademisyenlerle işbirliği içinde çalışabilmeleri için bir dizi fırsatlar sunuyor ve onları teori ile prensip ve pratik arasında ilişki kurmaları için teşvik ediyor. Son derece modern öğrenim tesislerin yanı sıra genişletilmiş Müfredat Malzeme Merkezi ve Okuryazarlık Merkezi de öğrencilere hizmet ediyor.

Güzel Sanatlar ve Sahne Sanatları

Fakültede çeşitli sanat disiplinlerinde ulusal akreditasyona sahip programlar, birinci sınıf akademisyenler tarafından kreatif çalışmalar, sahnelemeler ve bağımsız deneyimler eşliğinde sunuluyor.

Liberal Sanat ve Bilimler Yüksekokulu

Disiplinler arası programlar sunan yüksekokulda öğrenciler, geçerliliğini kaybetmeyecek bilgiler ve genel kültür becerileri geliştiriyor.

Fen ve Mühendislik Fakültesi

Öğrencilerine önemli mühendislik alanlarında titiz bir eğitim veren ve problem çözme, yaratıcı düşünme ve takım çalışmasının önemine vurgu yapan fakülte, İşletme ve girişimcilere ise üç boyutlu uzmanlık sağlıyor.

New Paltz Lisansüstü Eğitim Birimi

Birim; Bilgisayar Bilimleri (MS), Elektrik Mühendisliği (MS), MBA, TESOL, İngilizce (MA), Müzik Terapisi (MS), Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı ve daha birçok lisansüstü eğitim seçeneği sunuyor.

State University of New York At New Paltz - image gallery 5

Giriş koşulları

Uluslararası öğrencilerin sağlaması zorunlu olan İngilizce seviyesini kanıtlama şartları, aşağıdaki şekillerde yerine getirilebilmektedir:

Şartlı kabul alan lisans ve lisansüstü öğrencileri, kampüste sunulan Haggerty English Language İngilizce hazırlık programına katılabiliyor. Programa katılmayı tercih eden öğrenciler, yalnızca akademik şartlar ve diğer başvuru şartlarını sağlamaları halinde ayrıca IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girmek zorunda kalmaksızın şartlı olarak kabul edilebiliyor. Bununla beraber, TESOL ve İngiliz Edebiyatı lisansüstü programları için şartlı kayıt imkanı mevcut olmayıp bu programlara kayıt için IELTS’ten 7 veya TOEFL iBT’den 90 puan alma şartı bulunmaktadır.

Şartlı kabul alan öğrenciler, İngilizce seviye belirleme sınavına okula geldiklerinde girebilmektedir. IELTS sınavında 6.5’dan düşük veya TOEFL sınavında 80’den düşük puan alan öğrenciler, okulun onları Amerikan üniversitelerinin zorlu ortamına hazırlamak için sunduğu yoğun İngilizce Kursları veya akademik İngilizce Kursları (akademik kredi alınabilmektedir) katılabilmektedir. Öğrenciler söz konusu kursları tamamlamalarının ardından normal eğitimlerine devam edebilmektedir.

Lisans öğrencilerinin üniversiteye kayıt için SAT puanlarını sunmaları gerekmekle birlikte, lisansüstü programlarının birçoğu GRE veya GMAT sınav sonuçlarını talep etmektedir. İşletme Yüksek Lisans Programı’nda (MBA) öğrenim görmek isteyen öğrencilerin 450 GMAT genel puanı veya 300 GRE genel puanına sahip olmaları gereklidir. Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisans Programı’nı (MS) tercih edecek öğrencilerin GRE sınavında sayısal alanda en az 151 puan almış olmaları gerekirken, Mühendislik Yüksek Lisans Programı (MS) aynı alandan 156 puan talep etmektedir. Öğrencilerin seçtikleri programın uluslararası öğrenciler için geçerli kabul koşullarını incelemeleri gereklidir.

State University of New York At New Paltz - image gallery 6

Burslar ve Finansman

SUNY New Paltz’da lisans seviyesindeki öğrenciler için burs imkânı bulunmamakla birlikte, okul tüm seviyelerden öğrenciler için ABD’nin en uygun fiyatlı üniversitelerinden biri olarak öne çıkmakta. Uygun öğrenim ücretleriyle yüksek kalitede eğitim sunan New Paltz, 2017-2018 döneminde AffordableColleges.com tarafından yapılan ABD’nin en ekonomik devlet üniversiteleri listesinde 25. sırada yer aldı.

Lisansüstü öğrencilerinin faydalanabileceği, alınan derslere özel burslar ve Güzel Sanatlar Yüksek Lisans Programı’na kabul edilen eyalet sakinlerine özel fiyatlar gibi bir dizi imkân tanınmaktadır.

SUNY New Paltz, Princeton Review tarafından “ABD’nin En İyi Fiyat-Performans Oranına Sahip Üniversiteleri” arasında ve Kiplinger’s Personal Finance tarafından “ABD’nin 100 En İyi Fiyat-Performans Oranına Sahip Üniversitesi” arasında gösterildi. Üniversite ayrıca, StudentLoanHero.com tarafından 2018-19 döneminde bölgesel olarak kuzeybatının 14. En uygun fiyatlı üniversitesi seçildi.

State University of New York At New Paltz - image gallery 7

Mezun sonuçları

SUNY New Paltz, işverenlerle işbirliği içinde çalışarak mesleki fırsatlar yaratan bir Kariyer Kaynakları Merkezi’ne sahip. Merkez, hem öğrenimine devam eden New Paltz öğrencileri hem de mezunları için eşsiz hizmet, program ve kaynaklar sunuyor.

Öğrenciler öğrenim görecekleri branşı seçerken, lisansüstü eğitim birimine başvururken veya gönüllü ya da staj pozisyonları ararken danışmanlık ve rehberlik alabiliyor. Proaktif olarak çalışan merkez, düzenlediği iş fuarları, atölyeler ve profesyonel ağ kurma etkinlikleri ile öğrencilerine istihdam fırsatlarını keşfetmelerinde destek oluyor.

Staj

Lisans öğrencileri, ilk yıllarında kampüs bünyesindeki departmanlarda görev alan mezunlarla birlikte çalışarak çok değerli bir mesleki deneyim edinme fırsatlarından faydalanabiliyor. Bahar dönemi boyunca, kampüs ofis ve departmanları bünyesinde birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak sunulan çok sayıdaki staj imkânı, öğrencilere okul personeli veya mezunları rehberliğinde öğrenme ve beceri geliştirme olanakları tanıyor.

close