First-Year Students

This is it. The next big step.

Syracuse University campus and promenade in the summer
Video thumb

Genel Bakış

Syracuse University, New York Eyaleti'nde bulunan, mükemmellik konusunda itibara sahip dünyaca ünlü bir kurumdur.

New York City’den dört buçuk saat uzaklıkta bulunan tarihi üniversite, geleneksel ve modern mimarinin bir karışımı ve güzel yeşil alanları ile tanınan nefes kesici bir kampüse sahiptir. Üniversite, 2020 Times Higher Education Rankings sıralamasında dünyanın en iyi 300 üniversitesi içinde ve ABD'de en son U.S. News Rankings’de 54. sırada yer almıştır.

Syracuse, güçlü bir atletizm programı ve etkileyici düzeyde müfredat dışı etkinlikler ile tanınan bir öğrenci birliğine sahip, birbirine bağlı bir topluluk olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, daha çok öğrencilere birinci sınıf bir eğitim sayesinde uluslararası fırsatlar sunmaya odaklanan dünya lideri bir araştırma kurumu olarak tanınmaktadır.

Öğrencilere istedikleri alanda başarılı profesyoneller olmaları için küçük mevcutlu sınıflar aracılığıyla ihtiyaç duydukları ilgiyi sağlayan deneyimli öğretim üyeleri sayesinde, araştırma ve inovasyona büyük yatırım yapan uzman programlar sunmaktadır. Syracuse, öğrencilere kapsamlı, ilgi çekici ve akademik açıdan titiz bir öğrenim görme şansı sunmak için 200'den fazla ana dal ve 100 yardımcı branş programı sunmaktadır.

Syracuse öğrencileri, mükemmel tesislere sahip davetkâr bir kampüs ve üniversiteyi temsil eden sıcak bir ruh ile karşılanmaktadırlar. Büyük kampüs, öğrencilerin aynı yerde yaşayıp öğrenim görmeleri ve üniversiteye güçlü bir yakınlık geliştirmeleri için konaklama olanakları sunmaktadır. Ayrıca Syracuse'un simgesi olan ve kampüs çevresinde her zaman görülebilen parlak turuncu renkle güçlü bir bağ geliştirebilirler.

Syracuse University - image gallery 2

Yenilikler

Dubai İnşaat Mühendisliği Staj Programı 10. Yılını Kutluyor:

Syracuse University 150. yılına girerken, Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Koleji de Dubai Contracting Company (DCC) Staj Programının 10. yılını kutlamaktadır. DCC CEO’su ve Genel Müdürü Abdallah Yabroudi (1978 lisans, 1979 yüksek lisans mezunu), inşaat mühendisliği öğrencilerini DCC'nin Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) genel merkezinde dört haftalık bir staja yerleştiren eşsiz bir program sağlamaktadır. Bu sayede, inşaat mühendisliği eğitiminde rakipsiz ve sürükleyici bir deneyim yaratmıştır.

Syracuse Yeni 'Hayalet' Parçacıklar Aramasını Yoğunlaştırıyor

Syracuse Fizik doçenti Mitch Soderberg, evrenin kökenlerinin daha iyi anlaşılmasına yol açabilecek küçük, yakalanması zor parçacıklar olan nötrinolarla ilgili uluslararası bir deneyde önemli bir rol oynayan bir ekibe liderlik etmektedir. Ekip, Illinois'da tanınmış bir fizik laboratuvarı olan ve Enerji Bakanlığı için yönetilen Fermilab'da bir deneyin iki ana bileşenini oluşturarak ABD çabalarını desteklemiştir. Ekibin çalışmaları, evrenin incelenmesinde bazı büyük buluşların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Syracuse University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Syracuse University, deneyimli ve yüksek nitelikli öğretim üyeleri ile öğrencilere birinci sınıf eğitim sunmaktadır. Öğretim üyesi-öğrenci oranı 1:15 olan Syracuse, öğrenci odaklı eğitim sağlayacak kaynaklara ve tutkuya sahiptir. Sadece 26 öğrenciden oluşan nispeten küçük ortalama sınıf mevcutları sunmakta olup, lisans derslerinin %60'ı 20'den az öğrenciye sahiptir. Bazı giriş dersleri dışında Syracuse, ilgili konular hakkında anlayışlı ve derin bir tartışma yapılmasına olanak tanıyan ve öğrencilerin gerçekten gelişmeleri için gereken bire bir destek seviyesine erişmelerini sağlayan küçük sınıf mevcutlarına odaklanmaktadır.

Syracuse’un yüksek düzeyde akademik ve sektör deneyimi ihtiyacını karşılamak üzere bir araya gelen öğretim üyeleri, önde gelen kurumda araştırmaya dayalı bir eğitim almakta olan öğrencilere rehberlik etmekte ve öğrencilerinde inovasyon, yaratıcılık ve tutku uyandırmayı amaçlamaktadırlar.

Syracuse University - image gallery 4

Departman Yapısı

Syracuse, çok çeşitli programlar sunan 13 okul ve koleje sahiptir.

Mimarlık Okulu

Yaratıcılık, araştırma ve problem çözme odaklı bir müfredat sunan Mimarlık Okulu, ABD'de 5. sırada yer almaktadır.

Sanat ve Bilim Koleji

Syracuse'un kurucu koleji olup, matematik, doğa bilimleri, beşeri bilimler ve sosyal bilimler bölümlerine ayrılmıştır.

Eğitim Okulu

Eğitim uygulamaları geliştirmede ulusal lider ve kapsayıcılık hareketinde bir öncü olan okul, kentsel eğitimi ilerletmek için çalışmaktadır.

Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Koleji

Ulusal araştırma merkezlerine, modern laboratuvarlara ve stajlara erişim ile geleceğin mühendislerini ve bilgisayar uzmanları yetiştirilmektedir.

David B. Falk Spor ve İnsan Dinamikleri Koleji

Öğrencileri bireylerin, ailelerin ve toplumların duygusal ve fiziksel sağlıklarını geliştiren mesleklere hazırlamaktadır.

Bilgi Çalışmaları Okulu

ABD'deki ilk bilgi bilimleri okuludur ve öğrencileri hızlı dijital geleceğe hazırlama konusunda bir liderdir.

Hukuk Koleji

Küçük mevcutlu sınıflar ve etkileyici tesisler sunan, zengin bir tarihe sahip hukuk okuludur.

Martin J. Whitman Yönetim Okulu

Küresel rekabetçilik çağı etrafında oluşturulmuş programlar sayesinde girişimci yöneticiler yetiştirmektedir.

Maxwell Vatandaşlık ve Halkla İlişkiler Okulu

Amerika'nın en iyi halkla ilişkiler lisansüstü programına sahip olan okul, çeşitli sosyal bilimlerde yenilikçi eğitim ve araştırmalara ev sahipliği yapmaktadır.

S.I. Newhouse Kamu İletişimi Okulu

Temel bilimlere dayanan geniş bir konu yelpazesini kapsayan köklü ve seçkin bir kitle iletişim okuludur.

Görsel ve Sahne Sanatları Koleji (VPA)

Görsel ve sahne sanatlarının altı özel alanına ayrılmış olup, yaratıcı süreci ve mesleki gelişimi desteklemektedir.

Syracuse'de Yarı Zamanlı (Part-Time) Eğitim: University College (UC)

Yarı zamanlı tamamlanacak programların çoğunun esnekliğini yönetmektedir.

Yüksekokul

Lisansüstü eğitim için akademik politika ve mesleki gelişim programlarını yönetmektedir.

Syracuse University - image gallery 5

Giriş koşulları

Syracuse, Amerikan eğitim sistemini uygulamayan bir okula kayıtlı uluslararası öğrencilerin SAT veya ACT gibi standart bir sınava girmelerini talep etmemektedir. Bunun yerine adayları önceki akademik performanslarına göre bireysel olarak değerlendirmektedir. Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Syracuse, giriş koşulları için katı kurallara sahip değildir, bunun yerine her başvuruyu bireysel olarak değerlendirmektedir. Bununla beraber, okulların çoğunluğu 80 TOEFL puanı, 6.5 IELTS puanı veya 176 Cambridge puanına sahip adayların tercih edildiğini belirtmektedir.

Whitman Yönetim Okulu, Mimarlık Okulu ile Sanat ve Bilim Koleji biraz daha üst seviyede, S.I. Newhouse Kamu İletişimi Okulu ise önemli ölçüde daha üst seviyede koşulların karşılanmasını gerektirmektedir.

Bu nedenle, aday öğrenciler başvurmak istedikleri programlar için özel giriş koşullarını dikkatlice kontrol etmeli ve bu tanınmış ve rekabetçi üniversitede öğrenim görme şansından yararlanmak için Syracuse web sitesinde başvurularla ilgili sunulan tavsiyelere uymalıdırlar.

Syracuse University - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Syracuse'a kabul edilen uluslararası öğrenciler başarı bursları için otomatik olarak değerlendirilecektir. Çeşitli miktarlarda sağlanmakta olan bu ödülleri kazanmak için farklı kriterler söz konusu olup geri ödemesiz burslar olarak verilmektedir.

Öğrenciler için geldikleri ülkelere özel çeşitli burslar da mevcuttur. Syracuse, uluslararası öğrenci adaylarının başvurabileceği aşağıdakiler gibi çeşitli dış kaynaklı burs programları için onaylı kurumlar listesinde yer almaktadır:

  • Brezilya: Bilimsel Hareketlilik Burs Programı
  • Kazakistan: Bolashak Cumhurbaşkanlığı Bursları
  • Kuveyt: Devlet bursları (Yükseköğretim Bakanlığı)
  • Norveç: Norveç Devlet Eğitim Kredi Fonu (Lånekassen)
  • Katar: Devlet bursları (Yükseköğretim Kurulu/Yükseköğretim Enstitüsü)
  • Suudi Arabistan: KASP (Kral Abdullah Burs Programı) ve SABIC (Suudi Arabistan Temel Endüstriler Kurumu)
  • BAE: Devlet bursları (Eğitim Bakanlığı)
Syracuse University - image gallery 7

Mezun sonuçları

Syracuse mezunları, muazzam bir destek ağı sağlayan, birbirine bağlı ve tarihi bir mezunlar grubuna otomatik olarak katılırlar.

Syracuse 2018 Mezunlar Sınıfı, üniversitedeki deneyimlerinin bir sonucu olarak mezuniyet sonrası büyük başarılar elde etmeye devam eden mezunlardan oluşmaktadır. Mezunların %85’i iş sahibi olmuştur ve bunların %92’si işlerinin kariyer hedefleri ile ilgili olduğunu belirtmektedir. Yaklaşık %50'si ise, tam zamanlı işlerine mezun olduklarında ortalama 53.772 USD taban maaş ile başlamıştır. Bu, Syracuse eğitimine verilen değeri göstermektedir.

Syracuse mezunları Amazon, Bloomberg, Walt Disney gibi büyük ve güvenilir (blue-chip) küresel şirketlerin en yeni çalışanlarındandır.

Syracuse Mezunlar Ağı, öğrencilere mezuniyetten çok sonra dahi iletişimde kalma ve Syracuse'dan yararlanmaya devam etme olanağı sağlayan geniş çevreli ve aktif bir organizasyondur.

close