Skip to content

where legends are made

The University of Alabama - image gallery 1

Genel Bakış

The University of Alabama (UA veya The Capstone adıyla da bilinir), opera sanatçılarından siyasetçilere, aktivistlerden basketbol oyuncularına kadar efsaneler yetiştiren bir kurumdur.

1831 yılında Tuscaloosa’da kurulan UA, Alabama eyaletinin önde gelen bir üniversitesi ve ilk devlet destekli yüksekokuludur. 10 akademik fakülte genelinde yaklaşık 200 program sunan üniversite, ABD’deki devlet üniversiteleri genelinde 8. sırada yer alan, Alabama’nın destek destekli ilk hukuk fakültesine ev sahipliği yapar.

UA, fark yaratan eğitim, araştırma ve hizmetleriyle daha iyi bir dünya yaratmak için çalışır. Öğrencilerin bir yandan en modern laboratuvar ve sınıflarda uzman akademisyenler tarafından yönlendirilirken hayatı değiştiren projeleri keşfetmek için ilham aldıkları öğrenim ortamları, gerçek dünya inovasyonlarını teşvik eder.

480 hektarlık ödüllü bir arazi üzerine kurulu olan kampüste öğrenciler, büyüleyici mimari ve tesislerin yanı sıra huzur verici pek çok yeşil alan bulabilir. Sadece uluslararası öğrencilere yönelik tasarlanan geniş destek hizmetlerinin ve etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin katılabilecekleri 600’ü aşkın öğrenci topluluğu mevcuttur. UA aynı zamanda, lisans öğrencilerine ve lisansüstü öğrencilere kampüste konaklama seçenekleri sunar.

Tuscaloosa, sunduğu pek çok eğlenceli açık alan etkinlikleri, yemek seçenekleri ve alışveriş merkezlerinin yanı sıra yaşam giderlerinin düşük olduğu popüler bir öğrenci şehridir. Kampüsü çevreleyen Black Warrior River sayesinde doğa şehrin yanı başında olup öğrenciler, ılık yaz ve kış mevsimlerinin tadını çıkarabilir.

UA, eriştiği pek çok ulusal sıralama ile tanınmıştır. Prestijli Carnegie Research-1 unvanına sahip olan üniversite, ABD’deki en iyi araştırma üniversiteleri arasında yer alır. News & World Report’un 2019 Best Colleges listesinde ise devlet destekli araştırma üniversiteleri arasında 61. sırada yer almıştır. Bunlara ek olarak, Niche, UA’yı 848 kurum arasından en iyi Kardeşlik ve Cemiyetlere (Greek Life) sahip olan ve 1402 kurum arasından ABD’deki en iyi ikinci atletik kurum olarak seçmiştir. UA ayrıca, 1408 kurum arasından ABD’deki en iyi 11. yüksekokul kampüsüne sahiptir.

The University of Alabama - image gallery 2

Yenilikler

The University of Alabama bünyesindeki İngilizce Dil Enstitüsü çok sayıda İngilizce dil programları sunar. Bu programlar uluslararası öğrencilere seçtikleri akademik programlara hazırlanmaya veya giriş için hak kazanmaya yardımcı olur, kariyerlerini ilerletir ya da genel anlamda İngilizce dil becerilerini geliştirir.

Yoğun İngilizce Programı (IEP)

Bu program 3 8 haftalık oturumlar halinde haftada 20-26 saat İngilizce dersini içerir. Başlangıçtan ileri seviyeye kadar 6 farklı başlama seviyesi mevcuttur.

UA için Pathway Programı

Lisans öğrencileri derece programlarına başlamadan önce İngilizce eğitimi alabilir ve eş zamanlı olarak, maksimum 17 akademik kredi kazanabilirler. Program başlangıç tarihleri Ocak, Mayıs ve Ağustos aylarındadır.

UA’da Yurtdışında Bir Dönem

Uluslararası lisans öğrencileri, İngilizce eğitimi almak ve kendi öğrenim gördükleri kurumlara aktarılabilir krediler sunan üniversite programlarında öğrenim görmek için ABD’de öğrenci olarak bir dönem geçirirler.

İngilizce + İşletme Programı

İşletme profesörleri tarafından yönlendirilen öğrenciler eş zamanlı olarak İngilizce ve İşletme eğitimi alabilir. Bu program, 45 saatlik İngilizce dersini ve 2-3 işletme ziyaretini içerir.

Kişiselleştirilmiş grup programları, English Lite, Akademik Destek Programı ve Uluslararası Öğretim Asistanlığı Programı diğer programlar arasında yer alır.

The University of Alabama - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

The University of Alabama bünyesindeki akademisyen ve öğretim elemanları, alanlarında lider olmanın yanı sıra öğrencilerinin başarısına olağanüstü bir yatırım yapar. 23:1 olan öğrenci akademisyen oranı, sınıflarda daha bireye özel bir ilgi imkânı sunar.

UA’daki öğrenim kalitesi mezunlarının başarısı ile kanıtlanmıştır. Üniversite, 56 Goldwater Bursiyeri, 15 Rhodes Bursiyeri, 16 Truman Bursiyeri ve 33 Hollings Bursiyeri yetiştirmiş olup ABD’de en fazla Fulbright bursiyeri yetiştiren üniversiteler arasındadır. Bunlara ek olarak, UA, Culverhouse İşletme Fakültesi mezunu ve Lockheed Martin'in CEO’su (2018’de Yılın CEO’su seçilmiştir) olan ve 2018 Yılı İşletme’de En Başarılı Kadın unvanına ve Time Dergisi’nin Dünyada (2019) En Çok Etki Yaratan 100 Kişi listesinde yer almaya layık görülen Marillyn Hewson dahil olmak üzere uzun bir seçkin mezun geçmişine sahiptir.

Öğrenciler, yollarını The University of Alabama ile birleştirerek fark yaratan liderler halinde gelebilir.

The University of Alabama - image gallery 4

Departman Yapısı

The University of Alabama, geniş bir akademik program yelpazesi sunar.

Lisans Anadalları

10 fakülte ve okulda yürütülen 70’in üzerinde lisans derece programı

Lisansüstü Programlar

Mühendislik, fen, işletme analitiği, bilgisayar bilimi, iletişim ve beşeri bilimler ve edebiyat gibi modern alanlarda 120’nin üzerinde yüksek lisans, doktora ve eğitim uzmanlık programları

Hukuk Fakültesi

6:1’lik öğrenci - akademisyen oranı ile yerel, ulusal ve küresel liderler yetiştiren geleceğe dönük bir öğretim programı

Uzaktan Eğitim

Diğer yükümlülükler ile birlikte sürdürülebilecek olan bir üniversite eğitimi kazanma imkânı

Öğrencilerin konu alanlarında tanınmış seçkin profesörlerden eğitim aldıkları ve bu profesörler tarafından yönlendirildikleri yeni ve modern tesislere yaklaşık 3 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Ayrıca öğrenciler, staj, araştırma imkânları, yurtdışı eğitim vd. imkânlardan faydalanabilir.

UA bünyesindeki fakülte ve okullar şunlardır.

 • Sanat ve Fen Bilimleri
 • İletişim & Bilgi Bilimleri
 • Toplum Sağlığı Bilimleri
 • Culverhouse İşletme Fakültesi
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • Beşeri Çevre Bilimleri
 • Hemşirelik
 • Sosyal Hizmetler
The University of Alabama - image gallery 5

Giriş Koşulları

Her bir programa özgü akademik şartların yanı sıra öğrencilerin, The University of Alabama’ya giriş için İngilizce dil şartlarını yerine getirmeleri gerekecektir. Başvuru yapacak uluslararası öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini gösteren resmi sınav sonuçlarını sunmaları gerekir. Kabul edilen sınav ve taban puanlar şunlardır:

Lisans

 • En az 79 TOEFL iBT puanı
 • En az 6.0 IELTS puanı
 • En az 54 PTE puanı

Bazı öğrenciler, İngilizce dil yeterliliklerine ilişkin bir kanıt sunma şartından muaf olabilirler. Bu muafiyet, anadili İngilizce olanları veya ABD’de bir liseden mezun olanları kapsar. SAT sınavından yüksek bir okuma/yazma puanına sahip olan öğrenciler, İngilizce sınav şartından muafiyet için başvuru yapabilirler. SAT/ACT puanları kabul için tercihe bağlı olup Başarı Bursu’na hak kazanmak için ise gereklidir.

Lisansüstü

 • En az 79 TOEFL iBT puanı
 • En az 6.5 IELTS puanı
 • En az 59 PTE puanı

Toplamda en az 300 puan almak şartıyla, pek çok UA programı için GRE sınavı gerekir. Sınavların tamamına öğrencinin UA’ya kaydından iki yıl önce girilmiş olması gerekir.

Uluslararası öğrencilerin English Language Institute tarafından yürütülen İngilizce dil destek sınıfına kayıt yaptırmaları gerekebilir.

The University of Alabama - image gallery 6

Burslar ve Finansman

The University of Alabama’ya ilk defa başvuru yapan uluslararası birinci sınıf öğrencileri, aşağıdaki öğrenim burslarından birini almaya hak kazanabilir.

 • Capstone – yıllık 8.000 ABD Doları
 • Collegiate – yıllık 10.000 ABD Doları
 • Foundation in Excellence – yıllık 15.000 ABD Doları
 • UA Scholar – yıllık 20.000 ABD Doları
 • Presidential – yıllık 26.000 ABD Doları

Burslar, akademik başarı, not ortalaması (GPA) ve sınav puanlarına göre verilir. Bir bursa hak kazanmak için öğrencilerin, diğer şartların yanı sıra burs önceliği için son başvuru tarihini dikkate almaları gerekir. Belirtilen burs miktarları 2019-2020 yılına özgü olup değişikliğe tabi olabilir.

Uluslararası öğrenciler, Akademik Başarı Bursu’na da hak kazanabilirler. Bu bursu alabilmek için öğrencilerin, University Fellows Experience’a üye olmaları gerekir. Ayrıca, nakil olarak gelen öğrencilere yönelik sınırlı burs seçenekleri de mevcuttur.

The University of Alabama - image gallery 7

Mezun Sonuçları

Tam zamanlı bir işe giren The University of Alabama mezunları, ortalama 50.154 ABD Doları başlangıç maaşı kazanır. Niche’in yayımladığı verilere göre, UA mezuniyet oranı %68 olup öğrencilerin %93’ü mezuniyetlerinden itibaren iki yıl içinde işe girmektedir.

UA mezunlarını işe alan seçkin işverenlerden bazıları:

 • Ernst & Young
 • Walt Disney Company
 • Microsoft
 • Intel
 • PricewaterhouseCoopers
 • UAB Hospital

Kariyer Merkezi

Öğrenciler, UA’daki eğitimleri sırasında Kariyer Merkezi’nin sunduğu imkânlardan faydalanabilir. Bu destek hizmeti, iş imkânları bulma ve mezuniyet sonrasında başarılı olmak için gerekli becerileri geliştirme konusunda yardımcı olmanı yanı sıra öğrencilere tutkularını ve potansiyellerini keşfetme konusunda destek verir.

Hizmetler:

 • Akademik yönlendirme
 • Kariyer fuarları
 • İş ve staj platformu
 • Kariye planlaması
 • İş arama tavsiyesi

Yapılan ankette, öğrencilerin ve mezunların %95’inin kariyer danışmanlarını bilgili ve profesyonel olarak nitelendirdiği Kariyer Merkezi, sunduğu hizmetler ile 5 puan üzerinde ortalama 4.6 puan elde etmiştir.

close