University of Arizona - image gallery 1

Genel Bakış

The University of Arizona, 2017 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’na göre en iyi 100 üniversite arasında yer alan, ABD merkezli öncü bir üniversitedir. Forbes, Arizona’yı ABD’de ödenen öğrenim ücretinin hakkını en iyi veren kurumlardan biri olarak seçmiştir. The University of Arizona, çeşitliliklerle dolu, kapsayıcı bir öğrenim merkezi olmak üzere çalışır, tüm millet ve inançlardan öğrencilere kapılarını açar.

The University of Arizona’nın misyonu, dikkat çekici bir CV oluşturmadan kariyer koçluğuna ve öğrencileri işverenlerle buluşturmaya kadar çeşitli konularda Öğrenci Katılım ve Kariyer Geliştirme Ofisi’nin yardımı aracılığıyla öğrencileri kariyerlerine hazır hale getirmeyi ve potansiyellerinin en üst seviyesine ulaştırmayı amaçlar. 

Öğrenciler, University of Arizona tarafından sunulan 600’ün üzerinde kulüp ve topluluktan birine katılarak sınıf dışındaki öğrenci hayatına dahil olmaya teşvik edilir. Bunlar arasında, öğrencilerin canlı radyo yayınlarına katılabileceği K7UAZ Amatör Radyo Kulübü dahil olmak üzere çeşitli medya imkânları, spor takımları ve çeşitli kuruluşlar bulunur.

Arizona’nın çevrimiçi okulu da oldukça takdir toplamıştır; ülke genelindeki online lisans programları dolayısıyla ilk %15’te yer almanın yanı sıra engelli öğrencilerin tercihleri arasında ülkede 2. sıradadır.

Öğrenciler, dünyanın en güzel kampüslerinden biri olarak bilinen, University of Arizona’nın ödüllü kampüsünde öğrenim görmenin avantajını yaşar. Sunulan tesisler arasında Olimpik yüzme havuzu, modern bir spor ve fitness merkezi, 3 dünya standartlarında kültür merkezi (Arizona Eyalet Müzesi, Yaratıcı Fotoğrafçılık Merkezi, UA Sanat Müzesi) yer alır. Aynı zamanda 6 milyon kitabın, branşa özel bölümlerin ve özel koleksiyonların bulunduğu geniş bir ana kütüphaneye sahiptir.

University of Arizona - image gallery 2

Yenilikler

Beyin hasarı çalışmalarına yönelik hibe

University of Arizona College of Medicine-Phoenix bünyesindeki bir bilimadamı, travmatik bir beyin hasarının beyindeki iletişimi nasıl değiştirdiğini araştırmak için 1.65 milyon Dolar değerinde bir hibe almıştır. Bu projede travmatik beyin hasarını gerçek zamanlı olarak ele almak için elektrokimyasal bir değerlendirme uygulanacaktır.

Öğrenciler uyduları takip etmek için teleskop geliştirir

Ay ve Gezegen Laboratuvarı’ndan bir profesör asistanı tarafından yönlendirme sağlanan 5 UA lisans öğrencisi, uydu gözlemi için 2 teleskop geliştirmiştir.

UA bünyesinde profesör asistanı olarak görev yapan Vishnu Reddy, piyasada mevcut olan bir teleskopu sayın almaktansa, Mühendislik Tasarım Programı aracılığıyla bu teleskobu geliştirmek üzere 5 mühendislik lisans öğrencisi ile çalışmıştır. Öğrencileri mühendislik alanındaki mesleklere hazırlamayı hedefleyen bu program sayesinde UA, piyasa değerinin üçte biri fiyatına kendi teleskoplarını geliştirmiştir.

UA dünya genelinde 20’nin üzerinde büyük teleskopa sahiptir.

Hispanik hizmet kurumu

UA, ABD Eğitim Bakanlığı tarafından Hispanik Hizmet Kurumu olarak görevlendirilmiştir. Bu görevlendirme, üniversitenin federal hibelere başvuru yapmasına imkan tanır.Bu hibeler, öğrencilere burs, araştırma imkânları sunar; akademisyen gelişimine, inovasyona ve müfredata destek verir.

University of Arizona - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Arizona’daki (Arizona) akademik kadro, liderliği ve hizmetleri dolayısıyla dünya genelindeki akademik çevreler ve programlar tarafından tanınmaktadır.

Arizona, 100% Engagement adı verilen Katılımlı Öğrenim yaklaşımı aracılığıyla sınıfta verilen eğitimi uygulamaya dökerek öğrencilerine mevcut fırsatları keşfetme imkânı sunar. Bu katılımlı öğrenim deneyimi öğrencilerin kendi öğrenim amaçlarına göre yeni imkânlar keşfetmelerine ve kariyerlerine yönelik beceriler geliştirmelerine yardımcı olur. Arizona aynı zamanda lisans öğrencilerine, Katılımlı Öğrenim Deneyimi sayesinde akademik transkriptleri için kredi toplama imkânı sunar.

Üniversite Katılımlı Öğrenim deneyimleri listesine sürekli olarak ekleme yapmaktadır. Öğrencilerin seçebileceği sınırsız sayıda Katılım Programı mevcuttur. Arizona’nın %100 Katılımlı Öğrenim yaklaşımı şunları kapsar:

 • Deneyim

Öğrenciler, kendilerine sınıf dışında bir öğrenim deneyimi sunan proje ve bağımsız araştırma ekibinin bir parçası olarak pratik deneyim edinir. Bu deneyim, Katılım Yeterliliğine ek olarak özel bir Katılım Etkinliğinden (müfredat etkinlikleri ve müfredatla bağlantılı etkinlikler) oluşur.

 • Öğrenci danışmanı

Öğrenciler, her Katılım Etkinliği sayesinde danışmanları, profesörleri, mezunlar, sektör uzmanları veya kendilerini yönlendirebilecek başka bir öğrenci ile birlikte çalışır. Her bir öğrenci, kariyer gelişimini sağlamak üzere beceriler geliştirmek için kendi danışmanı ile birlikte çalışır.

 • Öğrenci ve Akranlar

Öğrenciler, sınıf arkadaşlarıyla birlikte pek çok Katılımlı Öğrenim Deneyiminde yer alır.

University of Arizona - image gallery 4

Eğitim seçenekleri

The University of Arizona, astronomi, tıp, optik, girişimcilik ve dans gibi alanlarda çeşitli akademik programlar sunar. Öğrenciler, 20 fakülte ve 11 aracılığıyla yürütülen 300’ün üzerindeki lisans programı arasından tercih yapabilir.

Lisans Programları

The University of Arizona, akademik araştırma, burs ve ilgili alanlardaki liderlerden bilgi edinme imkanı sunan eğitim programlama alanlarındaki başarısı ile tanınır. 128 Lisans derece programı, 7 lisans sertifika programı ve çeşitli lisans yan dal ve öğrencilere hem lisans hem de master derece programlarını 5 yılda tamamlama imkanı sunan çok sayıda Hızlandırılmış Master Programı (AMP) sunar.

Lisans derece planlama ve eğitim imkânları hakkında daha fazla bilgi için UA’nın websayfasını ziyaret edin.

University of Arizona - image gallery 5

Giriş Koşulları

The University of Arizona, dünya genelindeki farklı eğitim sistemlerini tanır.

Türkiye’ye ilişkin özel kabul koşulları şunlardır:

 • Gerekli belgeler: Alınan ders ve not durumunu gösteren resmi ortaöğretim/lise 9, 10 ve 11. sınıf karneleri (öğrenci eğitimine hala devam ediyorsa) veya 10, 11 ve 12. sınıf karneleri (öğrenci eğitimini tamamlamış ise).
 • Genel Minimum Puan Şartı: 70 veya B’ye eşdeğer bir puan.

İngilizce Dil Şartları

Anadili İngilizce olmayan ve lisans başvurusu yapan adayların, milliyetine bakılmaksızın, aşağıdaki sınav sonuçları ile İngilizce yeterliliğini kanıtlaması gerekir:

 • TOEFL – anadal programlarının çoğu için en az 70; Mühendislik, İşletme, Hemşirelik ve SBS Hukuk Dereceleri için en az 79.
 • IELTS – anadal programlarının çoğu için 6.0; Mühendislik, İşletme, Hemşirelik ve SBS Hukuk Dereceleri için en az 6.5
 • SAT Kanıta Dayalı Okuma Yazma – 580 veya üzeri      
 • ACT English -21         

İngilizce yeterlilik şartlarını taşımayan ve UA’ya başvuru yapan adaylar, üniversitenin İkinci Dil Olarak İngilizce Merkezi’ne (CESL) kayıt yaptırabilirler.

İngilizce Yeterlilik Şartları hakkında daha fazla bilgi edinin…

University of Arizona - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Başarı bursları Uluslararası Öğrencilere yöneliktir. Burslar, akademik not ortalaması (GPA) ve sınav sonuçlarına göre verilir.

Uluslararası Öğrenim Bursu

Arizona, birinci sınıf öğrencilerine 4.000 ila 24.000 ABD Doları arasında Uluslararası Öğrenim Bursu verir. Aynı zamanda 2018 Güz dönemi için kabul edilen öğrencilere yönelik sınırlı sayıda başarı bursu seçeneği mevcuttur.

Burs Evreni

The University of Arizona, öğrencilerin burs aramalarına yardımcı olmak için onların yıl boyunca başvurabilecekleri Arizona tarafından veya dışından verilen binlerce burs seçeneklerinin yer aldığı burs veritabanı olan  Scholarship Universe adlı Burs Evreni’ne erişim imkânı sunar.

Diğer Burslar

Arizona burs seçenekleri yıl boyunca çeşitli zamanlarda yayımlanır. Öğrenciler, belirli fakülte ve bölümler için mevcut olan bursları görmek için bölümlerinin sayfasını kontrol etmelidir.

University of Arizona - image gallery 7

Mezun sonuçları

Nitelikli lisans öğrencileri

University of Arizona bünyesindeki lisans öğrencileri çeşitli stajlar, saha çalışmaları, topluluk hizmetleri, öğrenci liderliği aracılığıyla ve araştırma çalışmalarına katılarak bilgilerini uygulamaya koyma ve hayallerini geliştirme imkânı bulunur. Arizona öğrencilerini profesyonel olarak tam donanımlı, işverenlerin ve lisansüstü programların aradığı ve başarılı bir kariyere hazır bir şekilde mezun etmeyi amaçlar.

Arizona mezunları gerekli becerilere, bilgilere, deneyime ve girişim ruhuna sahip olarak mezun olur. Bazı UA mezunları, kararlılıkla yöneten ve sınır tanımadan yenilik yaratan topluluğunun yetenekleri üyeleri olurlar. Bunlar arasında, aktörler, Grammy, Tony, Emmy ve Oscar ödülü sahipleri; medya starları; Olimpik sporcular, Fortune 500 Yöneticileri, kamu görevlileri, Nobel bilim adamları, icatcılar ve çok satan yazarlar bulunur.

Öğrenci katılım & Kariyer geliştirme

University of Arizona bünyesindeki, Öğrenci katılım & Kariyer geliştirme birimi her bir öğrenci için kariyer başarını arttırmaya yönelik yönlendirme sunar.

 • Talep gören istihdam becerileri geliştirir
 • Kişisel güçlü özellikler ve değerlere uygun olarak bir kariyer planı tasarlar ve uygular.
 • Öğrencilerin liderlik etme ve gerçek problemlere çözüm üretme kapasitelerini geliştiren bir deneyim sunar.

İşverenler arasında işgücü yeteneği

University of Arizona, Arizona’daki işverenler genelinde bir işgücü yetenek kaynağı olarak bilinmektedir. Öğrencilerin kariyer geliştirme konusunda işgücü ile bağlantı kurabilecekleri 3 program şunlardır:

 • Öğrenim deneyimi için Liderlik ve Kariyer Eğitimi
 • Ağ kurma imkanları için İşveren & Mezun Katılımı
 • Çalışmaları eğitim-öğretim misyonu ile birleştirmek için Öğrenci Katılımı

İş & stajlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

close