University of Arizona

Video thumb

Genel Bakış

University of Arizona, ABD'nin lider üniversitelerinden biridir ve U.S. News & World Report 2019 tarafından 46. sırayla ülkenin en iyi 50 devlet üniversitesi arasında seçilmiştir. Ayrıca Forbes, Fiske Guide to Colleges 2019 ile fiyatına göre Arizona'nın ve PAC 12'nin en iyi okulu ve Amerika'nın en iyi okullarından biri olarak seçmiştir. Üniversite, kültür çeşitliliğine sahip bir öğrenim merkezi olmak için elinden geleni yapmaktadır ve her türlü geçmişe, uyruğa ve inanca sahip öğrencileri kabul etmektedir.

ABD'deki en itibarlı üniversitelerden biri olan University of Arizona, birinci sınıf eğitimden çok daha fazlasını sunmaktadır. University of Arizona, öğrencilerin gerekli araştırma, keşif ve yaratıcılık becerilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Üniversite, U.S. News & World Report 2019'a göre 81. sırada ve Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi'ne göre 52. sırada oluşuyla dünyanın en iyi 100 enstitüsü arasına da girmiştir. University of Arizona, Arizona eyaletinde ilk 100'e giren tek üniversitedir. Akademik kadro üyeleri arasında, öğrencileri karmaşık toplum sorunlarını çözmeye hazırlayan ve teşvik eden, dünyanın en aydın eğitmenleri mevcuttur. Öğrenciler, University of Arizona'da verilen en iyi programlar arasında seçim yapabilmektedir. Öğrenciler, küresel bağlantılar ve yurt dışında eğitim alma fırsatlarıyla sadece Tucson, Arizona'da değil, Çin, Endonezya, Kamboçya, Peru ve Orta Doğu gibi birçok yerde ömür boyu sürecek iş ve arkadaşlık ağları kurabilmektedir.

University of Arizona - image gallery 2

Yenilikler

University of Arizona, ABD dışında da uygun fiyatlarla ABD dereceleri vermek için ortak üniversitelerle iş birliği yapıyor. Öğrenciler, tek bir ülkedeki ortak bir üniversite ile University of Arizona'dan derece elde edebilmenin yanı sıra Tucson'daki ana kampüs de dahil olmak üzere üniversitenin küresel ağında seyahat ederek gerçekten küresel bir üniversite deneyimi kazanabiliyor. Gelecek, bugünle bağlantılı. University of Arizona, öğrencileri geleceğin küresel zorluklarına hazırlıyor.

Forbes'un En Uygun Ücretli Yüksekokullar Sıralaması

University of Arizona'da sunulan derecelerin yatırım kârlılığı, Forbes'un belirlediği En Uygun Ücretli Yüksekokullardan biri olarak kanıtlandı. University of Arizona, 2019 yılında ABD'deki ilk 100 üniversite içinde 46 sıra yükseldi. Üniversite, ülkedeki devlet üniversiteleri arasında 34. sırada, araştırma enstitüleri arasında ise 41. sırada yer alıyor.

COVID-19 güncellemesi

University of Arizona, üniversite programlarına kabul şartlarında kayda değer değişikliklere gitmedi. Bununla beraber, artık İngilizce yeterliliğinin belgelendirilmesi için Duolingo İngilizce testinin sonuçlarını sunmak da mümkün. Öğrenci adayları için ayrıca sonrasında üniversite bünyesinde İngilizce kursu ve testi almak kaydıyla koşullu kabul imkânı da sağlanıyor.

Öğrenciler hala burs ve finansman olanakları için başvuru yapabiliyor. Burslar hüküm, koşul ve şartlara bağlı olup öğrencilerin detaylı bilgi almak için doğrudan üniversite web sitesine başvurmaları tavsiye ediliyor.

University of Arizona ayrıca öğrencilerine sanal ortamda başlayıp daha sonra kampüs temelli öğrenime geçiş yapabildiği programlar sunuyor. Bu öğrenim türü, öğrencilerin akademik derece programlarını tamamlamaya giden yolda faydalanacağı Global Kampüs adlı platformu üzerinden sağlanıyor. Her öğrenciye özel olarak tasarlanan öğrenim programları hem esnek hem de makul ücretli.

2020 güz dönemi başvuruları için son tarih Haziran ortasına kadar uzatılmıştır.

University of Arizona - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Arizona, çoğu dünyanın en iyileri arasında kabul edilen çeşitli akademik programlar sunmaktadır. Üniversite, bu nedenle güneybatı ABD'deki seçkin bir araştırma üniversitesi olarak tanınmaktadır. University of Arizona; mühendislik, dans, çevre bilimi, optik ve Latin Amerika çalışmaları dallarında liderdir. Üniversite, öğrenciler hangi eğitimi seçmiş olursa olsun benzersiz öğrenim fırsatları sunmaktadır. Öğrenciler, Nobel ve Pulitzer ödüllü ve alanlarında dünyaca tanınmakta olan akademik kadro üyelerine doğrudan ulaşabilmektedir.

University of Arizona'da öğrenciler, profesörlerinin etkileşime teşvik ettiği dersler, tartışmalar, müzakereler, laboratuvar çalışmaları ve araştırmalar yoluyla yeni ve dinamik yöntemlerle eğitim alabilmektedir. Arizona, öğrencilerine sınıfta öğrendiklerini %100 Etkileşim adı verilen etkileşimli öğrenim yaklaşımıyla uygulamaya koyma fırsatını sunmaktadır. Bu etkileşimli öğrenim deneyimleri, öğrencilerin eğitim amaçları için yeni fırsatları keşfetmelerini ve kariyer yapmak için gerekli becerileri geliştirmelerini kolaylaştırmaktadır. Arizona, lisans öğrencilerinin Etkileşimli Öğrenim Deneyimi kaydını akademik transkriptlerinde de kazanmalarını mümkün kılmaktadır.

University of Arizona - image gallery 4

Giriş Koşulları

Öğrenciler, lisans ana dalları listesini ve Lisansüstü Kataloğunu ve Program Açıklamalarını ziyaret ederek University of Arizona'da verilen akademik program seçeneklerini görebilmektedir. Giriş koşulları, programdan programa değişiklik göstermektedir ancak belirli genel kabul şartları mevcuttur.

Lisans

University of Arizona, 3.0 lise not ortalamasına (GPA) veya 2.5 geçiş notu ortalamasına sahip olan öğrencileri kabul etmektedir. Öğrenciler bu gereksinimleri karşılamıyorsa gösterdikleri gelişime ve akademik potansiyele göre de kabul için değerlendirilebilmektedir. Aşağıdaki denklikler, öğrencilere ABD not ortalamaları hakkında genel bir fikir vermektedir. University of Arizona'nın değerlendirme komitesi tarafından yapılan puan değerlendirmesi, öğrencinin yaptığı hesaptan farklılık gösterebilir.

Lisansüstü

Yabancı öğrenciler; 4.00 (A) üzerinden minimum 3.00'lık (B) bir puan ortalamasına denk bir lisans derecesine sahip olmaları da dahil olmak üzere Lisansüstü Yüksekokul için temel kabul gereksinimlerinin tamamını karşılamalıdır. Öğrencilerin; İngilizce dil yeterliliklerinin, finansal kaynaklarının ve sağlık sigortalarının kanıtını sunması gereklidir.

Öğrencilerin bölümden bölüme farklılık gösteren kabul şartları ve başvuru tarihleri hakkında bilgi edinmek için üniversitenin web sitesini ziyaret etmeleri önerilmektedir. Lisansüstü bölümler, minimum İngilizce yeterliliği dışındaki tüm Lisansüstü Yüksekokula giriş şartlarını karşılayan öğrenciler için koşullu kabul önerisinde bulunabilir. Koşullu kabul, öğrencilerin gerekli masrafları karşılayarak ve bir yıl içinde İngilizce dil yeterliliğine ulaşması beklentisiyle University of Arizona'nın İkinci Dil Olarak İngilizce Merkezi'ne başvurmalarını ve kaydolmalarını şart koşmaktadır.

Çevrimiçi başvurular, günün her saatinde üniversitenin web sitesi üzerinden yapılabilmektedir ve üniversite, lisans düzeyinde ortak ve toplu başvuruları da kabul etmektedir.

University of Arizona - image gallery 5

Burslar ve Finansman

University of Arizona, dünyanın dört bir yanından gelen ve üstün akademik performans gösteren birinci sınıf öğrencilerine, nakil öğrencilere ve lisansüstü öğrencilerine önemli tutarlarda ve bir yılla sınırlı olmayan burslar sunmaktadır. Yeni gelen birinci sınıf öğrencileri için verilen burs değerleri; not ortalamasının, SAT veya ACT puanlarının ve İngilizce dil yeterliliğinin birleşimine göre artış göstermektedir. Ayrıca burslar, not ortalamasına göre nakil öğrencilerine de verilmektedir. Lisansüstü düzeyinde finansman kararları genellikle program dahilinde ve genellikle bursiyerlik, asistanlık ve/veya hibelerin bir kombinasyonu olarak verilmektedir. Finansman teklifleri genellikle kabul aşamasında verilmektedir. Öğrenciler başvuru yaptığında otomatik olarak burslar için değerlendirmeye alınmaktadır.

Ayrıca üniversite, uluslararası düzeyde kabul gören, University of Arizona öğrencilerini finansman olasılıklarıyla eşleştiren ve başvuru aşamasında öğrencilere yardımcı olan bir burs portalına ve programına sahiptir. 

University of Arizona - image gallery 6

Konum ve Tesisler

University of Arizona'nın bulunduğu Tucson, Sonora Çölünün güzelliklerini büyük bir şehrin canlı müzik, benzersiz etkinlikler ve birinci sınıf müzeler gibi imkânlarıyla birleştirmektedir. Tucson, düşük geçim giderleri ve kasaba halkının samimiyetiyle tanınmaktadır. Şehir; Kaliforniya'ya, Meksika'ya ve Pasifik Okyanusu'na yakın bir konumda, Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Yılın ortalama 350 günü güneşli olan şehir, yıl boyunca bisiklet sürme ve diğer açık hava maceraları gibi aktiviteler için mükemmel bir yerdir.

University of Arizona; yenilikçi sınıfları, kreatif alanları, donanımlı kütüphaneleri ve birinci sınıf bir rekreasyon merkezi gibi birçok imkânla akademik ve idari ihtiyaçları karşılamaktadır. Arizona'daki örnek niteliğindeki tesisler, öğrencilere önemli bir akademik deneyim sunmanın yanı sıra bütünsel bir öğrenci deneyimi için kritik önem taşıyan, müfredatlara destek olan ve birlik sağlayan fırsatlar da sunmaktadır.

University of Arizona - image gallery 7

Mezun Sonuçları

University of Arizona, daha başarılı olmaları için her bir öğrencisinin gerçek dünya deneyimiyle mezun olmasını sağlamayı kendine ilke edinmiştir. Öğrenciler, pratik deneyimlerle kendi işletmelerini açmakta, araştırmalara destek vermekte, hizmet öğrenim projelerine ve stajyerliklere katılmakta ve hem kampüs içinde hem de kampüs dışında ofislerde ve laboratuvarlarda çalışmaktadır. Öğrenciler, Cisco, Ernst & Young, Adidas, Nestlé, Tata Consulting Services, Texas Instruments, Sony Pictures Entertainment ve Google gibi şirketlerde kariyer sahibi olmalarını sağlayan akademik projelere katılmaktadır. University of Arizona'da birinci sınıf öğrencisi olarak eğitim kariyerine başlayan çoğu öğrenci, bu üniversitede veya dünyanın diğer en iyi üniversitelerinde tam zamanlı lisansüstü eğitime devam etme kararı almaktadır. Belirli ana dallarda üstün başarı gösteren lisans öğrencilere Hızlandırılmış Yüksek Lisans Programları yoluyla 5 yıl kadar kısa bir sürede hem lisans hem de yüksek lisans derecesi alma seçeneği tanınmaktadır.

close