University of Illinois Chicago - image gallery 1

Genel Bakış

Chicago, ABD’de bulunan University of Illinois Chicago (UIC), seçkin bir devlet araştırma üniversitesidir. UIC dünyanın en iyi genç üniversitelerinden biri seçilmesinin yanında, 2015 Times Higher Education Young University Rankings 2015’te 18. sırada gösterilmiştir.

UIC, 2018 yılında U.S. News & World Report tarafından ulusal çapta 20. sırada gösterilen hemşirelik programı ve yine aynı yıl Business Insider tarafından en iyi 25 arasında seçilen tasarım programı gibi birçok saygın program sunuyor.

UIC öğrencileri, modern bir kütüphane ve mükemmel çalışma alanları gibi olağanüstü imkân ve tesislerden faydalanıyor. Konu eğlence-dinlence olduğunda; kortlar, egzersiz stüdyoları, koşu pistleri ve bir yüzme havuzuna ev sahipliği yapan spor ve fitness merkezinin yanında, Öğrenci Rekreasyon Tesisleri’nde bulunan 13 metrelik bir kaya tırmanma duvarı ile MAC süit ve meyve suyu barı da öğrencilere hizmet ediyor. Kampüste aralarında ünlü markaların da bulunduğu 20’den fazla restoran da yer alıyor.

Öğrenciler UIC’deki öğrenimleri süresince, spordan medyada birçok alanda faaliyet gösteren 300’den fazla kulüp ve topluluğa katılıp yıl. Karşılama Haftaları, Eve Dönüş ve Spark in the Park adlı müzik festivali dahil olmak üzere yıl boyunca çeşitli faaliyetler düzenlenir.

UIC öğrencileri, ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularda yardımcı olmaya yönelik imkânlara sahip olan özel bir engellilik merkezi ve kampüsteki kariyer gelişim servisi aracılığıyla sunulan pek çok hizmet ile desteklenir.

Okulun bulunduğu çekici ve öğrenci dostu şehir Şikago; kumlu plajları, parkları, müzeleri ve hareketli gece hayatı ile her türlü zevke hitap ediyor. Yıl boyu 100’den fazla festival ve geçit törenine ev sahipliği yapan şehirde, her daim görülecek ve yapılacak sayısız ilginç şey var.

University of Illinois Chicago - image gallery 2

Yenilikler

Güncel Başarılar

UIC’in köklü akademik kadrosunda yer alan ve aralarında Fulbright bursiyerleri, American Association for the Advancement of Science üyeleri ve National Science Foundation Career Award ödülü sahiplerinin de bulunduğu öğretim üyeleri çeşitli ödül ve başarılara sahiptir.

Sunduğu tasarım programı, Business Insider’ın Dünyanın En İyi 25 Tasarım Okulu sıralamasına giren UIC, Times Higher Education & Wall Street Journal tarafındansa ABD’nin en iyi devlet üniversiteleri arasında gösteriliyor. Üniversite, Wall Street Journal & Times Higher Education tarafından 2019’da yapılan ‘En İyi Fiyat-Performans Oranına Sahip Üniversiteler’ listesinde Harvard University’in hemen arkasında, 7. sırada yer aldı. Dahası UIC, yine Wall Street Journal & Times Higher Education tarafından yapılan ve ABD çapında 400’den fazla devlet üniversitesinin yer aldığı listede 29. sırayı almayı başardı (2019).

UIC Hemşirelik, 2018 yılında U.S. News & World Report tarafından ülke çapında en iyi 20. program seçildi.

Princeton Review, UIC’in İnsan Merkezli Programlama ana branşındaki Bilgisayar Bilimleri Programı’nı, en iyi 50 oyun tasarım programı arasında gösterdi.

Akademik Konut Kompleksi (Academic Residential Complex/ARC)

UIC’in yeni konaklama seçeneği olan Akademik Konut Kompleksi, 550’nin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapar. Kampüsün ana bölgesinde kurulu olan kompleks; bünyesinde yaşayarak öğrenilebilecek, önde gelen, karma bir öğrenci topluluğu olacaktır.

UIC'yi keşfetmek için tıklayın.

Video thumb

Öğretim Kalitesi

University of Illinois Chicago, öğrencilerine mükemmel bir eğitim ve fırsatlar sunuyor. En ileri seviye araştırmalarda yer alan, ödüllü UIC akademik kadrosu, öğrencilere hem bilgi hem deneyimlerini aktarıyor. Araştırmacılar, eğitmenler, başarılı kişiler, maceracılar, mühendisler, sanatçılar, aktivistler ve girişimciler gibi her türden bireye ev sahipliği yapan üniversitenin tam zamanlı öğretim kadrosunun %81’i doktora ya da eşdeğer bir akademik dereceye sahip.

Şikago’nun ilk kamu araştırma üniversitesi olan University of Illinois Chicago’da;

 • 30.000 öğrenci,
 • 16 fakülte,
 • bir hastane,
 • ve bir sağlık bilimleri sistemi bulunuyor.

Öğrenci Görüşleri

İşte bir UIC öğrencisinin okulun öğretim kalitesi hakkındaki görüşleri:

“UIC’de derslerin ağırlıklı olarak kendi araştırmalarını yürütmüş veya yürütmekte olan ve araştırma çalışmalarını verdikleri eğitimle harmanlayan öğretim üyeleri tarafından veriliyor olması çok güzel.”

- Stephanie Tena (Biyoloji Bilimleri öğrencisi)

University of Illinois Chicago - image gallery 4

Kolejler

UIC bünyesinde faaliyet gösteren fakültelerde; çeşitli lisans, sertifika, lisansüstü ve meslek programları sunuluyor.

Liberal Sanatlar ve Bilimler Fakültesi

Fen, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında 40’dan fazla ana ve yan dal programı sunan fakültede 11 adet de meslek öncesi program bulunuyor.

Hemşirelik Fakültesi

U.S. News & World Report tarafından ulusal çapta 20. sırada gösterilen UIC Hemşirelik Fakültesi, geçtiğimiz 25 yıl boyunca düzenli olarak en iyiler arasında yer aldı.

Kamu Sağlığı Fakültesi

Fakülte, kamu sağlığı alanında kariyer sahibi olmak isteyenler için akademik derecelerden sertifika programlarına kadar birçok seçenek sunuyor.

Eczacılık Fakültesi

U.S. News & World Report tarafından 6. en iyi eczacılık fakültesi seçilen fakülte, araştırma fonu bakımından ise Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan sıralamada 7. sırada yer aldı.

Eğitim Fakültesi

Fakültenin büyükşehirde eğitim ve insan gelişimi alanlarında yetiştirdiği ulusal çaptaki liderler, eyalet çapında özel görev programlarında yer alıyor ve ABD başkanına ulusal politikalarla ilgili danışmanlık ediyor.

Mimarlık, Tasarım ve Sanat Fakültesi

Şikago’nun önde gelen mimarlık ve kentsel tasarım okulu olan fakültede öğrenciler, ödüllü akademisyenlerle çalışma şansı elde ediyor.

İşletme Yönetimi Fakültesi

Şikago kent merkezindeki finans bölgesinde yer alan fakülte; öğrencilerine muhasebe, finans, bilgi yönetimi, pazarlama ve yönetim konularında sağlam bir altyapı kazandırıyor.

Diş Hekimliği Fakültesi

Fakülte, DMD Kredi Transfer Programı ile ABD dışında eğitim görmüş diş hekimlerine ABD’de mesleklerini icra etme imkanı veriyor.

Tıp Fakültesi

Fakülte, Illinois’in tıp bölgesi olarak anılan, ülke çapında benzerleri arasında en büyük olan ve UIC’nin Batı Kampüsü’ne de ev sahipliği yapan bölgede yer alıyor. Şikago’nun yanı sıra Rockford ve Peoria’da da kampüsleri bulunan UIC Tıp Fakültesi, kentsel ve kırsal deneyimi bir arada sunuyor.

Mühendislik Fakültesi

ABD’nin ücretli staj garantisi veren az sayıdaki mühendislik fakültesinden biri olan UIC Mühendislik Fakültesi, öğrencilerini bilgisayar bilimleri ve mühendislik ana branşlarında başarılı kariyerlere hazırlıyor.

University of Illinois Chicago Hukuk Fakültesi

Şikago’nun hukuk alanında eğitim veren ilk ve tek devlet okulu olan fakülte, farklı uzmanlıklara sahip daha fazla profesyonelin bu alanda kariyer yapmasına olanak sağlıyor.

Video thumb

Tutorium in Intensive English

Tutorium in Intensive English, University of Illinois Chicago kampüsünde İkinci Dil Olarak İngilizce (ESL) programları sunuyor. 1978’de kurulan enstitünün eğitmenlerinin tamamı TESOL’de veya Uygulamalı Dilbilim ya da diğer ilgili alanlarda ileri derecelere sahip. Düzenli olarak mesleki gelişim faaliyetlerinde ve profesyonel hizmetlerde bulunan eğitmen kadrosu, diğer dil okullarındaki kadroların aksine öğretim asistanlarını barındırmıyor.

Tutorium'un sundukları:

Yoğun İngilizce Programı (IEP)

IEP programı, başlangıçtan ileri seviyeye kadar beş seviyede sunuluyor. Derslerin öğrencilerin okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime dağarcığı, kültürel farkındalık ve çalışma becerilerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlandığı tam zamanlı program kapsamında, öğrenci vizesi başvuruları için I20de sağlanıyor.

Tutorium her yıl 3 dönem boyunca ders verir.

Güz Dönemi: Ağustos - Kasım

Bahar Dönemi: Ocak - Nisan

Yaz Dönemi: Mayıs - Temmuz

İşletmeler ve Organizasyonlar İçin Özelleştirilmiş Kurslar

Tutorium in Intensive English, 18 yaş ve üzerinde olup farklı İngilizce dil becerisi gerekliliklerine sahip olan bireyler için kişiye özel kurslar hazırlıyor. Kurum, pratik hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşılmasına yönelik programlar hazırlanabilmesi için işverenler, çalışanlar ve özel gruplarla birlikte çalışıyor. Programlar; süre, konum ve odaklandıkları beceri bakımından farklılık gösteriyor olup gruplar için faaliyet gösterdikleri konumda ders alma imkânı da sunuluyor.

University of Illinois Chicago - image gallery 6

Giriş Koşulları

UIC Adayları:

UIC’de başvurmayı isteyen tüm uluslararası öğrenci adaylarının aşağıdaki şartları sağlaması gereklidir:

 • İlk yıl kabul şartlarına uygunluk.
 • İngilizce yeterlilik testi puanlarını göndermeniz veya İngilizce yeterlilik gereksinimleri için muafiyet kazanmanız gereklidir.
 • 80 veya üzeri TOEFL puanı. Sınav sonuçları doğrudan ETS tarafından UIC’e bildirilmelidir.
 • IELTS akademik modülünde 6.5 veya daha yüksek puan.
 • PTE akademik modülünde 54 veya daha yüksek puan. Sınav sonuçları doğrudan Pearson tarafından UIC’e bildirilmelidir.

İngilizce sınavlarında belirtilen puanların altında performans gösteren öğrencilerin başvuruları doğrudan reddedilmiyor olup okul tarafından yine de değerlendirmeye alınır.

Tutorium adayları için gereksinimler:

 • En az 17 yaşında olmalı.
 • ABD eğitim sistemindeki lise eğitimine denk bir eğitim seviyesi olmalı.
 • Herhangi bir İngilizce yeterlilik sınavına girmenize gerek yoktur.

Tutorium’a giriş, University of Illinois Chicago’ya girişi sağlamaz. Ancak Tutorium, Yoğun İngilizce Programı’nın en yüksek seviyesini geçen öğrencilerin bir UIC derece programına girmelerine yardımcı olabilir. Nasıl olduğunu öğrenin

University of Illinois Chicago - image gallery 7

Mezun sonuçları

UIC Kariyer Hizmetleri Ofisi, öğrencilere profesyonel özgeçmişler ve ön yazılar hazırlamalarında destek oluyor, farklı iş arama alanlarına odaklanan atölye çalışmaları ve sanal iş görüşmesi provaları düzenliyor.

Üniversite, öğrencilerine staj ve iş imkanları bulmalarında destek olmak için kariyer fuarlarına da ev sahipliği yapıyor. Aralarında İşletme ve Mühendislik Fakültelerinin de olduğu bazı UIC fakülteleri, öğrencilerine fakülteye özel kariyer merkezleri üzerinden destek verirken üniversitenin Kariyer Hizmetleri web sayfası, mevcut iş fırsatlarını yayınlıyor.

UIC, öğrencilerinin kariyer ihtiyaçlarına cevap vermek üzere iki farklı kariyer desteği hizmeti sunuyor.

Bireysel Kariyer Danışmanlığı

UIC öğrencileri, kariyer konusunda kapsamlı bir yardım almak için kariyer danışmanı ile bire bir görüşme gerçekleştirebiliyor.

Bağımsız Kariyer Danışmanlığı

UIC, kariyer konusunda kısa süreli destek için bağımsız kariyer danışmanlığı hizmeti de sunuyor.

Kariyer keşif listeleri, staj imkanları, profesyonel ağ kurma fırsatları ve daha fazlası, kariyer hedeflerine ulaşmalarında onlara destek olmak için UIC öğrencilerinin hizmetine sunuluyor.

close