University of Missouri - image gallery 1

Genel Bakış

ABD’nin Columbia şehrinde bulunan University of Missouri, dünyanın her tarafından öğrencilere 300’den fazla nitelikli derece programı sunuyor. Öğrenciler burada, içinde birçoğu Ulusal Tarihi Yerler Listesi’nde yer alan tarihi binaların da yer aldığı, Amerika’nın en güzel kampüslerinden birinde öğrenim görme şansına sahip oluyor. Eşsiz bir botanik bahçesinin içinde yer alan 5km2’lik alana sahip kampüs, öğrencilere bu güzel ortamın tadını çıkarırken saygın bir ABD üniversitesinde birinci sınıf bir eğitim alma imkânı sunuyor.

On üniversite kütüphanesi, müzeler ve galeriler, mağazalar, bir eczane ve çok sayıda yemek satış noktasına ev sahipliği yapan bu göz alıcı kampüste öğrenciler, ihtiyaç duyabilecekleri her şeye kampüsten uzaklaşmak zorunda kalmadan erişebiliyor. Kampüs aynı zamanda Missouri’nin en büyük yurt dışı eğitim merkezine ev sahipliği yapıyor ve bu merkez sayesinde 1000’den fazla öğrenciye yurt dışında öğrenim görüp yaşayarak öğrenim deneyimlerini zenginleştirme şansı veriyor.

Üniversite, son derece esnek bir yaklaşımla 1000’den fazla online öğrenim programı sunuyor; öğrenciler bu sayede dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bir yandan öğrenim görürken bir yandan çalışabiliyor. University of Missouri, öğrencilerini tamamı öğrenciler tarafından yönetilen, aralarında bir öğrenci gazetesinden ilgi alanlarına özel gruplara, spor ve etkinliklerle ilgili topluluklara kadar 600’den fazla organizasyondan birine katılmaya teşvik ediyor.

University of Missouri öğrencileri, okulun sunduğu sayısız destek hizmetinden faydalanabiliyor. Hizmetler arasında sağlık hizmetlerinden 24 saat kullanılabilen acil telefon hatlarına ve gizliliğe dayalı danışmanlık hizmetine kadar birçok seçenek yer alıyor. Üniversite, öğrencilerine mezuniyetlerinden sonra iş bulma ve kampüs içi ve dışında çevre edinme ya da herhangi başka bir konuda ihtiyaç duyabilecekleri yardım ve tavsiyeleri bulabilecekleri kaynaklara erişim imkânı veriyor.

University of Missouri - image gallery 2

Yenilikler

Online programlar ve öğretim programları için onay

University of Missouri’nin online öğretim programı 2018 yılında ulusal çapta kabul kazandı.

U.S. News and World Report Best Online Rankings, Missouri’yi ABD çapında en iyi üniversiteler arasında göstererek esnek bir yaklaşımla birinci sınıf eğitim almanın mümkün olduğunu onayladı.

Online Eğitim Yüksek Lisansı programları, Missouri’deki diğer tüm eğitim kurumlarını geride bırakırken, Eğitim Fakültesi ABD çapındaki sıralamada 25 basamak birden yükselerek 36. sıradaki yerini aldı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Kathryn Chval, “Online öğrenim programlarına katılan öğrencilerimiz sıklıkla program içeriği ve öğretim kalitesi hakkında yorumlarını paylaşıyor. Öğrenci katılımı, kusursuz öğrenci hizmetleri, programların kalitesi, öğrencilerin programları tamamlama süreleri ve mezuniyet oranlarını önceliklendirmemiz, öğrencilerimizin başarısına katkıda bulundu” yorumunda bulunuyor.

University of Missouri online lisans programları da U.S. News tarafından yapılan sıralamada tüm online lisans programları arasında %40 arasında yer alıyor. Üniversite, aralarında işletme yönetimi, turizm işletmeciliği ve sağlık bilimlerinin de yer aldığı çeşitli alanlarda toplam 10 online program sunuyor.

University of Missouri - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Yüksek öğretim kalitesiyle öne çıkan University of Missouri, programların birçoğunda düşük sınıf mevcutları ile ders alma imkânı yaratarak öğrencilerine öğrenimleri süresince bolca bireysel ilgi görebilme şansı sunuyor. Missouri’nin çeşitliliği ile göz dolduran ve deneyimli eğitmenlerden oluşan akademik kadrosu, öğrencilere sağladıkları çok değerli akademik ve profesyonel tecrübelerle çok yönlü bir öğrenim deneyimi sunuyor.

Öğrencilerine derslik dışında da sağladığı olağanüstü kaynaklarla tanınan University of Missouri, bu sayede öğrencilerine mükemmel eğitimin yanında ihtiyaç halinde başvurabilecekleri desteği de sağlıyor. Özellikle sunduğu saygın eğitim ile tanınan Hukuk Fakültesi’nin öğretim kadrosu, son derece rekabetçi bu sektörde müthiş kariyerler elde etmeleri için öğrencilere destek olan deneyimli öğretmenlerden oluşuyor. Okulun başarısının arkasındaki sebepler arasında elbette düşük sınıf mevcutları ve dünya çapında lider hukukçulara erişim imkânı sağlaması da yer alıyor.

University of Missouri - image gallery 4

Departman Yapısı

Üniversitenin çeşitli alanlarda akademik programları sunan Fakülte ve Yüksek Okulları bulunuyor:

Robert J. Trulaske Sr., İşletme Fakültesi

Fakülte, öğrencileri hem özel hem de kamu sektörlerinde mesleki başarıya hazırlıyor. Büyük devlet üniversiteleri bünyesinde kurulan ilk Muhasebe Okulu’na sahip olan fakültede Finans, Yönetim ve Pazarlama departmanlarının yanı sıra, işletme alanında çok çeşitli programlar bulunuyor.

Mühendislik Fakültesi

Fakülte bünyesinde tam akreditasyona sahip biyoloji, kimya, inşaat, bilgisayar, elektrik, endüstriyel, makine ve bilgisayar mühendisliği lisans ve lisansüstü programlarına ek olarak Bilgi Teknolojileri Lisans Programı’nda öğrenim görmek de mümkün.

Hukuk Fakültesi

Sınırlı sayıda öğrenci kabul eden meşhur University of Missouri Hukuk Fakültesi’nde öğrenciler düşük mevcutlu sınıflarda birebir ilgi görüyor. Bunun yanında; makul öğrenim ücretleri, her daim yüksek sınıf geçme oranları ve dünyanın dört bir yanına yayılan ve hukuk dünyasında önde gelen isimlere erişim imkânı veren etkileyici mezun ağı da kurumu cazip kılan özellikler arasında. Fakülte, bünyesindeki dünyaca ünlü Uyuşmazlık Çözüm Çalışmaları Merkezi aracılığıyla, geleneksel hukuk derslerini avukatlarca kullanılan uyuşmazlık çözüm tekniklerinin irdelenmesine yönelik çalışmalarla harmanlamayı amaçlıyor.

Sanat ve Bilim Fakültesi

Üniversite bünyesindeki en köklü, en büyük ve en fazla lisans öğrencisine sahip fakülte olan Sanat ve Bilim Fakültesi, beşeri bilimler, güzel sanatlar, sahne sanatları ile sosyal bilimler, davranış bilimleri ve doğal bilimler alanlarında akademik programlar sunuyor.

University of Missouri - image gallery 5

Giriş koşulları

University of Missouri’ye kabul edilmek için sağlamaları gereken bazı koşullar bulunmaktadır:

Akademik Zorunluluklar

Temel derslerden alınan notlar:

 • ABD eğitim sistemi 4,0 ölçeğine göre 2,5 veya daha yüksek ağırlıklı not ortalaması.
 • ABD eğitim sistemi 5,0 ölçeğine göre 3,5 veya daha yüksek ağırlıklı not ortalaması.
 • 100 puanlık ölçekte 80 veya daha yüksek ortalama not.
 • 10 puanlık ölçekte 8 veya daha yüksek ortalama not.

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Uluslararası öğrenciler için İngilizce seviyelerini kanıtlama zorunluluğu bulunmaktadır. Öğrenci adaylarının okula kabul edilebilmeleri için aşağıdaki puanlardan birine sahip olmaları gerekmektedir:

TOEFL

 • Yazılı test – toplam 550 puan – her bir bölümden alınan puan en az 52 olmalıdır 52.
 • Çevrimiçi test – toplam 79 puan – her bir bölümden alınan puan en az 17 olmalıdır 17.

IELTS

 • Toplam 6,5 puan – her bir bölümden alınan puan en az 6,0 olmalıdır

GAC Programı

University of Missouri, ACT Global Assessment Sertifika Programı’nı (GAC) tamamlayan öğrenciler için alternatif kayıt şartları sunmaktadır.

GAC Programı üzerinden başvuru yapmak isteyen öğrencilerin:

 • GAC Programı’nın her üç seviyesini de tamamlamış olmaları;
 • GAC’da en az 2,5 ağırlıklı ortalamaya sahip olmaları;
 • TOEFL’da 61-100 aralığında veya IELTS’de 6,5-7,0 aralığında bir puan almış olmaları gerekmektedir.

Talep edilen TOEFL ve IELTS puan aralıkları bazı programlar için farklılık gösterebilmektedir. Öğrencilerin programlara özel koşullara göz atmaları tavsiye olunur.

University of Missouri - image gallery 6

Burslar ve Finansman

University of Missouri, uluslararası öğrencilere özel bazı burslar sunmaktadır:

 • Uluslararası Liyakat Bursu 

Burs, ABD’de veya Missouri’de ikamet etmeyip ortaöğretim mezuniyetlerinin ardından ilk sömestrde University of Missouri’ye kayıt olan öğrencilere verilmektedir. Öğrencilerin burstan faydalanabilmeleri için 1280 veya üzeri birleşik SAT puanına veya 27 veya üzeri birleşik ACT puanına sahip olması gerekir. Şartları sağlayan başvuru sahiplerine 4.000 USD tutarında burs sağlanmaktadır.

 • Uluslararası Onur Bursu 

Burs, ABD’de veya Missouri’de ikamet etmeyip ortaöğretim mezuniyetlerinin hemen ardından University of Missouri’ye kayıt olan ve mükemmel ortaöğretim başarısına sahip öğrencilere verilmektedir. Öğrencilerin burstan faydalanabilmeleri için 1350 veya üzeri birleşik SAT puanına veya 29 veya üzeri birleşik ACT puanına sahip olması gerekir. Şartları sağlayan başvuru sahiplerine her burs yılı için 10.000 USD tutarında burs ve Missouri University Honours Yüksekokulu’na kabul verilmektedir.

University of Missouri - image gallery 7

Mezun sonuçları

Paraprofesyoneller

University of Missouri Kariyer Merkezi, Paraprofesyonel (yarı-danışman) çalışanların etkin görevlendirmesinde öncü rol oynayarak bu alanda eğitim ve öğretim konusunda ulusal saygınlığa sahip bir lider haline geldi. Alanlarında kabul görmüş akademisyenler, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan karma bir gruba kariyer hedeflerini yerine getirmelerinde destek olmak için çalışıyor.

Kariyer Uzmanları

Paraprofesyonellik öğrencileri, aralarında kariyer ve önemli kararlar verme rehberliği ve danışmanlık ile iş arama gibi konularda hizmet verebilmek için kariyer kaynakları, bilgi ve keşif konularında 100 saatin üzerinde eğitim alıyor.

Kariyer Danışmanları

Uzman kariyer danışmanları, kariyerleriyle ilgili kararlarını tüm boyutlarıyla değerlendirmek için öğrencileri bekliyor. Uzmanlar; etkin dinleme, derinlemesine tartışma ve kariyerle ilgili kaynaklar konusundaki engin bilginin harmanlandığı bütüncül bir yaklaşımla, öğrencilere kariyer ve branş seçeneklerini keşfetmelerinde destek oluyor.

En İyi İşverenler

University of Missouri’nin geniş mezun ağında lider firmaların yöneticileri de bulunuyor. İşte bu firmalardan bazıları:

 • Anheuser Busch - InBev
 • AT&T 
 • Apple 
 • Boeing 
 • Caterpillar 
 • KPMG 
 • Microsoft 
 • Monsanto 
 • NBC News 
 • New York Times 
 • PricewaterhouseCoopers 
 • Toyota
close