Information for International Students

University of Missouri - image gallery 1

Genel Bakış

The University of Missouri (MU), Mississippi nehrinin batısında kurulan ilk devlet üniversitesidir. 1839 yılında kurulan ve Mizzou olarak da bilinen üniversite, 50 ABD eyaletinden ve dünya çapında 100'den fazla ülkeden gelen 30.000'in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Davetini ilk defa 1908 yılında aldığı prestijli Amerikan Üniversiteleri Birliği'ne (AAU) olan üyeliği, Mizzou'nun akademik başarısı ve statüsünü kanıtlar niteliktedir.

Mizzou, 300'den fazla program sunan 13 yüksekokul ve fakülteden oluşmaktadır. Üniversitenin başarılı akademik kadrosu, devlet üniversitelerindeki araştırma gelirinin eyalet genelinde yaklaşık %70'ini karşılamaktadır. MU, her yıl bilimsel araştırmalar için 205 milyon dolar civarında bir harcama yapmaktadır ve araştırmalara öğrenci katılımı konusunda ülkedeki en iyi üniversitelerden biri kabul edilmektedir.

Ana kampüsü 5km² büyüklüğünde bir arazide yer alır ve kampüste tarihi önemleriyle bilinen birçok bina mevcuttur. Konu alanlarına özel kütüphaneler, müzeler ve Missouri'nin zengin geçmişini yansıtan galeriler bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler için konaklama imkanları, öğrenci yurtları ve apartman tarzındaki daireler aracılığıyla sağlanmaktadır. Mizzou'nun oldukça canlı bir atletizm kültürü vardır ve modern tesisler ile sporsever öğrenciler desteklenmektedir.

Yabancı öğrenciler için çeşitli burs seçenekleri mevcuttur, ayrıca harç ücreti ve konaklama masrafları konusunda yardımcı olmak adına MU tarafından öğrencilere kampüs içi çalışma fırsatları da sunulmaktadır. Öğrenciler, öğrenci gazetesinden spora kadar her türlü kategoride bulunan 600'dan fazla öğrenci topluluğundan birine katılabilir. Mizzou'nun kariyer kaynakları, öğrencilere eğitim süreçleri boyunca ve mezuniyetten sonra iş bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Farklı diller konuşabilen yabancı öğrenci temsilcileri, Uluslararası Merkez ve Kariyer Merkezi aracılığıyla öğrencilere destek verilmektedir. Bu destek hizmetleri öğrencilerin kampüs hayatına uyum sağlamalarına, sosyalleşmelerine ve çalışma seçeneklerini keşfetmelerine katkıda bulunmaktadır.

University of Missouri - image gallery 2

Yenilikler

The University of Missouri, Covid-19'un yayılımını azaltmak ve öğrencileriyle akademik personelini olabildiğince güvende tutmak için 2020 Güz dönemini uzaktan eğitim ile tamamlama kararı almıştır.

Show Me Renewal planı, kampüs içi etkinliklerin güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde yenilenmesi için üniversite ekibi tarafından geliştirilen, çevrimiçi bir bilgi merkezini ve kampüs güvenlik yönergelerini içeren kapsamlı bir programdır.

Pandeminin ortaya çıkardığı zorluklara bir yanıt niteliğinde geliştirilen bu plan, yüz yüze ve çevrimiçi derslerden oluşan karma bir öğrenim modelini içermektedir. Bu öğretici videoda yeni yönergeler açıklanmaktadır ve öğrenimin kampüsteki güvenlik önlemleri ile nasıl gerçekleştiğine dair bir fikir verilmektedir.

Üniversite, Şükran Günü tatilinden sonra 2021 Bahar döneminde geri dönecektir ve 2020 Güz döneminin başlangıcına benzer bir şekilde karma öğrenim modeliyle dersler sunacaktır. Çevrimiçi merkez, üniversite tarafından verilen en güncel bilgileri içermektedir ve etkilenenler için önemli iletişim bilgilerini listelemektedir.

University of Missouri, Amerika Birleşik Devletleri'nin yaşlanan nüfusu ve koronavirüs pandemisinin sonuçları nedeniyle günümüzde ve gelecekte iyi eğitimli hemşirelik uzmanlarına olan ihtiyacı tespit etmiştir. Amerikan Hemşireler Birliğine göre 2022'de kayıtlı hemşirelik işlerinin sayısı, ülkedeki diğer tüm mesleklerden daha fazla olacaktır. University of Missouri, bu iş eksikliğinin karşılanmasına yardımcı olmak ve öğretim departmanını güçlendirmek adına yeni Sinclar Hemşirelik Fakültesi tesisi için çalışmalara başlamıştır ve bu tesisin 2022 baharında tamamlanması beklenmektedir.

Üniversitenin cömert sponsorları ve mesleki ortaklarının bağışlarıyla inşa edilecek olan 30 milyon dolarlık tesis, 64.000 metrekarelik bir alanı kapsayacaktır.

University of Missouri - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

University of Missouri, üst düzey bir öğretim kalitesine sahiptir. 18:1'lik öğrenci-öğretim üyesi oranı ile öğrencilere eğitim hayatları boyunca yeterince bireysel ilgi gösterilmektedir. Missouri'nin kültür çeşitliliği yüksek ve deneyimli üyelerden oluşan akademik kadrosu, öğrencilere bol miktarda akademik ve profesyonel deneyim aktararak geniş kapsamlı bir eğitim almalarını sağlamaktadır. MU akademik kadrosunun %90,4'ü alanlarındaki en yüksek derecelere sahiptir, bu grupta bir Nobel ödülü sahibi ve Ulusal Bilim Akademisinin üyesi olan 10 kişi bulunmaktadır. 

University of Missouri, mükemmel öğretiminin gereken durumlarda desteklendiğinden emin olmak için derslikten uzak ortamlarda da çok iyi kaynaklara erişim sağlamasıyla bilinmektedir. Öğrenciler, ücretsiz özel ders ve çalışma oturumları ve Yazım Merkezi için MU Öğrenci Başarı Merkezine erişebilirler. 

University of Missouri - image gallery 4

Departman Yapısı

Üniversite, 300'den fazla derece programı sunan 13 Fakülte ve Yüksekokuldan oluşmaktadır. Bunlardan bazıları:

Robert J. Trulaske Sr., İşletme Fakültesi

Öğrencileri hem özel hem de kamu sektöründeki mesleki fırsatlar için eğitmektedir. Büyük bir devlet üniversitesinde kurulan ilk Muhasebe Okuluna ve aynı zamanda finans, yönetim ve pazarlama departmanlarına sahiptir. İşletme alanına çeşitli programlar sunmaktadır.

Mühendislik Fakültesi

Biyoloji, kimya, inşaat, bilgisayar, elektrik, endüstri ve makine mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında tam akredite derece programları sağlamaktadır. Bütün bu konularda lisans ve lisansüstü derecelerinin yanı sıra bilgi teknolojilerinde bir lisans derecesi sunulmaktadır.

Missouri Gazetecilik Fakültesi

ABD'deki ilk gazetecilik okulunun öncülük ettiği orijinal pratik öğrenim yöntemi olan Missouri Metoduna kendinizi kaptırın.

Sanat ve Bilim Fakültesi

Üniversitedeki en büyük ve en eski akademik fakültedir ve lisans öğrencilerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Beşeri bilimleri, güzel sanatlar ve sahne sanatları, sosyal bilimler, davranış bilimleri ve doğa bilimleri alanlarında programlar sunmaktadır.

University of Missouri - image gallery 5

Giriş koşulları

University of Missouri lisans programlarına kabul için öğrenciler belirli giriş koşullarını karşılamalıdır.

Akademik Zorunluluklar

Temel ders notları:

 • ABD 4.0 ölçeğine göre 2.5 veya daha yüksek GPA
 • U.S. 5,0 ölçeğine göre 3,5 veya daha yüksek GPA
 • 100 puanlık ölçekte ortalama 80 veya daha yüksek puan
 • 10 puanlık ölçekte ortalama 8 veya daha yüksek puan

İngilizce Dili Gereksinimleri

Yabancı öğrencilerden İngilizce dil yeterliliği istenmektedir. Öğrenciler, kabul için aşağıdaki puanlardan en az birini elde etmelidir:

TOEFL

 • Çevrimiçi test - Her bir bölümden alınan puan en az 17 olacak şekilde toplam en az 79 puan.

IELTS

 • Her bir bölümden alınan puan en az 6.0 olacak şekilde toplam en az 6.5 puan

GAC Programı

University of Missouri, ACT Global Değerlendirme Sertifika (GAC) Programında olan öğrenciler için alternatif kabul gereksinimlerine sahiptir.

GAC Programı aracılığıyla kabul edilmek için öğrenciler:

 • GAC programının üç seviyesini de tamamlamalıdır
 • GAC GPA'ları en az 2.5 olmalıdır
 • TOEFL'da 61 - 100 VEYA IELTS'de 6.5 - 7.0 puan almalıdır

Belirli programlar için TOEFL ve IELTS puan sınırları daha yüksek olabilir, öğrenciler gereksinimleri incelemelidir.

University of Missouri - image gallery 6

Burslar ve Finansman

University of Missouri, aşağıdakiler dahil olmak üzere yabancı öğrenciler için çeşitli burslara sahiptir:

Uluslararası Üstün Başarı Bursu 

Lise mezuniyetinden sonra üniversitedeki ilk dönemleri için kayıt yaptırmış olan bazı ABD dışı ve Missouri dışından gelen öğrenciler için mevcuttur. Bursa hak kazanmak için öğrencilerin toplam 1260 veya daha yüksek bir SAT puanına ya da 27 veya daha yüksek bir ortalama ACT puanına sahip olmaları gereklidir. Başarılı olan başvuru sahipleri, dört yıla kadar yenilenebilen yıllık 5.000 dolar değerinde bir burs kazanmaktadır.

Uluslararası Onur Bursu 

 Lise mezuniyetinin ardından ilk sömestrleri için üniversiteye kaydolan ABD ve Missouri dışından sakinlere verilir. Öğrencilerin bu burstan faydalanabilmesi için 1,330 veya üzeri SAT puanına veya 29 veya üzeri ACT karma puanına sahip olmaları gereklidir. Kabul edilen adaylar, yıllık 10.000 USD hibe alır ve bu hibe, dört yıla kadar tekrarlanabilir.

Stamps Bilim İnsanları Hibesi

3.5 temel GPA ve 32 ACT veya 1.420 SAT puanı gereksinimlerini karşılayan başarılı öğrenciler, aynı zamanda Mizzou'daki akademik deneyimlerini geliştirmek için kullanabilecekleri 16.000 dolarlık ödemenin dahil olduğu dört yıllık burs için bir başvuruda bulunmaya davet edileceklerdir. 

University of Missouri - image gallery 7

Mezun sonuçları

Kariyer Sonuçları ve En İyi İşverenler

Mizzou, mezunlarının sahip olduğu %92,7'lik pozitif kariyer sonucu istatistiğiyle gurur duymaktadır. University of Missouri, aşağıdaki üst düzey firmalar gibi işverenlerin de bulunduğu geniş bir mezun ağına sahiptir:

 • Anheuser Busch InBev 
 • AT&T 
 • Apple 
 • Boeing 
 • Caterpillar 
 • KPMG 
 • Microsoft 
 • Monsanto 
 • NBC News 
 • New York Times 
 • PricewaterhouseCoopers 
 • Toyota

Kariyer Merkezi

University of Missouri, 1974'ten bu yana öğrencilerine kariyer gelişimi yardımı sağlamaktadır. MU Kariyer Merkezi, bir Eğitim ve Danışmanlık Psikolojisi profesörü ve iki lisansüstü öğrencisi tarafından tasarlanmıştır ve Danışmanlık Merkezinde birkaç kitabın olduğu basit bir kişisel gelişim merkezi olarak ortaya çıkmıştır.

MU Kariyer Merkezi şu anda Öğrenci Başarı Merkezinde bulunmaktadır ve bütün MU öğrencilerine kariyer keşifleri ve gelişimleri konusunda yardımcı olmaktadır. Üniversite, 40 yılı aşkın bir süredir sunduğu hizmetleri kariyer gelişimi ve danışmanlık psikolojisi alanında yaptığı sıkı araştırmaların ve en iyi uygulamaların temeli üzerine kurmuştur. Enstitü bu temel üzerinde devam etmeyi, işbirlikleri oluşturmayı, programları geliştirmeyi, hizmetlerini kampüse ve yerel topluma sunmayı planlamaktadır.

University of Missouri'nin Kariyer Merkezi, paraprofesyonel personel kullanımına öncülük ederek bu alanda eğitim ve öğretimde ulusal çapta tanına bir lider haline gelmiştir. Lisans ve lisansüstü öğrenciler, onların başarılı kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardım etmek isteyen nitelikli personeller tarafından desteklenmektedir.

close