University of Pittsburgh - image gallery 1

Genel Bakış

University of Pittsburgh, Birleşik Devletler’deki en eski yükseköğretim kurumlarından biridir ve Nobel Ödülü kazananlar, muhabirler, sporcular ve Oscar ödüllü aktör Gene Kelly’nin de bulunduğu etkileyici bir mezun listesine sahiptir. Üniversitenin ana kampüsü Oakland’ta 132 dönümlük bir arazide yer almaktadır ve Bradford, Greensburg ve Johnstown’da üç ayrı bölgesel kampüsü vardır.

Kariyer Gelişimi ve Yerleşim Yardımı Ofisi (CPDA), hayallerindeki işe girme hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için enstitüdeki eğitim dönemleri boyunca öğrencilerin ilgilerini ve kariyer amaçlarını keşfetmelerine yardımcı olur. Öğrenciler CV, ön yazı yazma ve stajyerlik fırsatları bulma konularında bilgi edinebilir.

Üniversite, tavsiye, yardım veya bilgi isteyen öğrenciler için geniş bir destek yelpazesi sunmaktadır. Bunların arasında bire bir oturumlar, çiftler için terapi ve atölyeler sunan güvenilir bir danışmanlık hizmeti de vardır. Aynı zamanda engelli kaynakları merkezi ile veliler ve aileler için hizmetler içeren öğrenci sağlık merkezi de bulunmaktadır.

Öğrencilerin Üniversite deneyimlerini geliştirmeleri için müfredat dışı etkinliklere katılmaları da teşvik edilmektedir. Bunlara öğrencilerin buradaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlayan programlar ve etkinlikler gibi çeşitli deneyimleri içeren Sınıf Dışı Müfredat (OCC) dahildir. 10 hedef alanına ayrılmıştır ve öğrenciler liderlikten kariyer hazırlığına kadar her birinde beceriler kazanmaktadır.

Öğrenci Organizasyon Kaynak Merkezi tarafından yürütülen 400'ün üzerinde kulüp vardır. Bu merkeze spor kulüpleri, özel ilgi grupları ve yeni başlayan muhabirlerin birinci elden deneyim kazanabilmesi için öğrenci gazetesi dahildir.

University of Pittsburgh - image gallery 2

Yenilikler

University of Pittsburgh son birkaç yıl içinde öğrenciler ve öğretmenler için ulusal inovasyon merkezi haline gelmiştir. Üniversite ve öğrencileri sadece 2018 yılında 23 yeni girişim oluşumu, 363 buluş açıklaması ve 162 lisans ve opsiyondan sorumluydu. Şu anda üniversitede biyoloji, kimya, mühendislik, malzeme ve enerji dahil olmak üzere birçok uzmanlık alanında lisans verilecek 521 teknoloji mevcuttur.

Üçüncü yıl biterken, üniversite Wall Street Journal ve Times Higher Education tarafından Kuzeydoğunun en iyi beş üniversitesi arasında derecelendirilmiştir. Ayrıca Kiplinger’s Personal Finance tarafından art arda 13 yıldır ülke çapında en iyi kamusal değer olarak gösterilmiştir. Bu derecelendirmeler öğrenci sonuçları, kurumsal kaynaklar, işe girme ve çevre açısından değerlendirilmiştir. Üniversitenin Pittsburgh kampüsü öğrenci sonuçları açısından ülke çapında en üst sırada gösterilmiştir.

Üniversitenin 2017 yılından bu yana elde ettiği diğer tanınmalar da şöyledir:

 • 5 üzerinde 4.5 yıldız Campus Pride Index puanı (Campus Pride, LGBTQ-dostu kuruluşları tanıyan bir kurumdur).
 • Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi’nde ABD devlet üniversiteleri arasında 12’nci sırada yer almaktadır (dünya genelinde 43’üncü).
 • INSIGHT Into Diversity’nin 2017 Yüksek Öğrenimde Mükemmeliyet Çeşitlilik Ödülünü almıştır. (çeşitlilik ve kaynaştırmayı önemli ölçüde taahhüt eden kurumlara verilir).
 • 16 ABD kurumundan sadece biri 2017-18 döneminde en üst düzey Fullbright ABD Öğrenci ve Burs programları yaratıcısı olarak adlandırılmıştır. (ABD hükümetinin en iyi uluslararası eğitim öğrenci değişim programı).
 • Dünyanın en yenilikçi 100 üniversitesi listesinde ilk 50’de yer almıştır (Thomson Reuters).
 • 2012 yılından bu yana The Princeton Review'in Yeşil Üniversiteler Rehberinin her baskısına girmiştir.
 • Sürdürülebilirlik faaliyetleri açısından her yıl Amerika’nın “Önemli Okulları” arasında anılır (Sierra magazine).
 • Yükseköğretimde Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi Derneği’nden Gümüş YILDIZ derecesi kazanmıştır.
University of Pittsburgh - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Üniversitede eğitim veren, hepsi yüksek uzmanlık seviyesine sahip 5.000’in üzerinde öğretim üyesi vardır. Uygulamalı öğrenmeye yoğun olarak odaklanılmakta ve öğrenciler yeni bilgi ve kavramları gerçek yaşam senaryolarında kullanmaya teşvik edilmektedir.

Öğrencilere üniversitede destek verildiğinden emin olmak için, sınıflar küçük tutulur. Lisans sınıflarının %63’ü 30 kişinin altında olup, sadece %5’inde 100’ün üzerinde öğrenci vardır. Bu da küçük gruplu oturumlara ve dost canlısı öğretmenlerin bire bir rehberliğine imkan tanır.

Üniversitedeki en iyi beş öğretmen her yıl en yüksek eğitim onur derecesi olan Şansölye Seçkin Eğitim Ödülüne layık görülmektedir. Ayrıca bağımsız olarak yüksek okullar, bölümler, rehberler ve yenilikçilere de ödüller verilmektedir.

Araştırmacılar da edebiyat eleştirisinden kuantum bilgisayarlarına kadar birçok alan ve uzmanlıktaki bilgilerinin sınırlarını daha ileriye taşımaya çalışmaktadır. Kurumdaki araştırmacılar farklı bölüm ve disiplinlerdeki diğer öğretim üyeleri ve diğer üniversiteler ile kurumsal ortaklarla düzenli olarak işbirliği halindedir.

Üniversitedeki bölümlerin bazıları aşağıdakiler dahil tanınma ve yüksek dereceler elde etmiştir:

 • Felsefe dalında dünyanın en iyi üniversitesi derecesi (2018 QS Dünya Üniversite Derecelendirmeleri).
 • Dünya çapında hemşirelik alanında 16’ncı ve tıp alanında 36’ncı (2018 QS Dünya Üniversite Derecelendirmeleri).
 • ABD’nin sağlık meslek bilimleri okumak için en iyi üniversitesi (College Factual).
 • Federal bilimler ve mühendislik finansmanı alanında ülke genelinde 9’uncu sırada (Ulusal Bilim Vakfı).
 • Sürekli olarak dünyanın en iyi 100 araştırma üniversitesi arasında derecelendirilir
University of Pittsburgh - image gallery 4

Departman Yapısı

University of Pittsburgh, muhasebe ve antropolojiden tıp ve Asya çalışmalarına kadar geniş bir ders yelpazesi ile lisans ve yüksek lisans eğitimi sunmaktadır.

Üniversiteyi oluşturan farklı fakülte ve yüksek okullar şöyledir:

 • Kenneth P. Dietrich Sanat ve Bilimler Fakültesi
 • Joseph M. Katz İşletme Enstitüsü
 • İşletme Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Swanson Mühendislik Fakültesi
 • Genel Araştırmalar Yüksekokulu
 • Sağlık ve Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi
 • Pitt Honours Yüksek Okulu
 • Bilişim ve Bilgi Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Eczacılık Okulu
 • Kamu ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
 • Kamu Sağlığı Enstitüsü
 • Sosyal Çalışmalar Fakültesi
 • Uluslararası Öğrenciler için Üniversite Merkezi
University of Pittsburgh - image gallery 5

Giriş koşulları

Üniversite, öğrencilerin İngilizce dili yeterliliğinin dersler için uygun olduğundan emin olmak için uluslararası öğrencilerin sınavlarda aşağıda verilen minimum puanları almasını şart koşar:

 • IELTS: 7,0
 • TOEFL IBT: 95

Öğrencilerin online uygulamaya ek olarak:

 • Üniversiteni belirlenmiş sorularını yanıtlaması

Aşağıdaki kısa soruları cevaplaması:

 1. Kendilerini tanıtması gerekir.
 2. ABD’de ve Pittsburgh’da okumak sizin için neden doğru seçim?
 3. Daha önce kendinizinki dışında bir kültüre uyum sağlamak zorunda kaldığınız bir deneyim yaşadınız mı?
 • Ot çizelgelerini sunmaları gerekir

Aşağıdaki kayıtlardan biri sunulmalıdır:

 1. Kendisi tarafından beyan edilmiş Akademik Not Çizelgesi
 2. 9-11’inci sınıf orijinal veya onaylı resmi ortaöğretim kayıtları (transkript, not çizelgeleri, sertifikalar, sınav sonuçları vb.) ve ülkelerinde zorunlu ola herhangi bir ulusal sınav /eyalet sınavının sonuçları.

Bu kayıtlar İngilizce değilse, öğrencilerin tercüme edilmiş halini sunmaları gerekecektir. Başvuru yapanların ayrıca kampüse ulaşmadan öce kayıt ücretlerini yatırdıklarında bir transkript değerlendirmesi doldurmaları da gerekebilir.

 • SAT veya ACT sonuçlarını göndermeleri gerekir

Öğrencilerin sınav yapan kurumun resmi sonuçlarını ilgili kod numarasını kullanarak doğrudan University of Pittsburgh’a göndermeleri gerekir: 

 1. SAT – 2927
 2. ACT – 3734
 3. Resmi TOEFL veya IELTS sonuçları (gerekliyse)
  ABD doları cinsinden başvuru ücreti.

Üniversite kredileri olan öğrencilerin ayrıca şunları da sunması gerekir:

 • Resmi ortaöğretim sonrası kayıtlar
 • ABD dışında bir fakülte veya üniversitede tamamlanan tüm dersler için resmi ders katalogu ve/veya ders müfredatı

Online başvuruların (ve tüm gerekli destekleyici materyaller) üniversiteye aşağıdaki teslim tarihlerinde gönderilmesi gerekir:

 • 1 Nisan: güz dönemi (Ağustos)
 • 1 Ekim: bahar dönemi (Ocak)

Başvuru yapanlar transfer öğrencisi ise sadece yaz dönemi kabulü için başvurabilirler.

Üniversite başvuru yapanların, özellikle gerekli nitelikler veya diğer belgelerinin uluslararası odaklı olması durumunda mümkünse başvurularını erken göndermelerini ister.

University of Pittsburgh - image gallery 6

Burslar ve Finansman

University of Pittsburgh uluslararası öğrencilere her yıl 2.000 USD değerinde fon sağlar. Bu fon, hak kazanan kişi 3.0 not ortalamasını koruduğu ve ödülde belirlenen diğer tüm şart ve koşulları yerine getirdiği sürece sekiz lisans dönemi boyunca verilir.

Burslar uluslararası öğrencilere geçmiş akademik başarıları esas alınarak verilir. Öğrenciler üniversite başvurusunu (ve destekleyici belgeleri) akademik yılın 1 Şubat tarihinden önce sunduğu sürece, burs uygunlukları otomatik olarak değerlendirilir. Üniversitenin burs uygunluğunu değerlendirme komitesi kararlarını haftalık olarak alır, dolayısıyla öğrencilerin bursu garantileme şanslarını arttırmak için erken başvurmaları tavsiye edilir. Tüm öğrencilere akademik yılın 1 Nisan tarihinde burs almış olmaları durumunda bildirim yapılacaktır.

Akademik burslar için ayrı bir başvuru süreci yoktur. Lisans öğrencilerinin bir akademik bursa uygun olmaları için dönemde minimum 12 kredi ile tam zamanlı öğrenim görmeleri ve parayı aldıktan sonraki ilk güz döneminde derslerine başlamaları gerekir.

Uluslararası transfer öğrencileri burs değerlendirmesi için uygun değildir ve başka fon seçenekleri araştırmaları gerekir.

University of Pittsburgh - image gallery 7

Mezun sonuçları

University of Pittsburgh’da altı yılda mezuniyet oranı %87, ilk yıldan ikinci yıla geçme oranı %93’tür.

Üniversite, öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olmak için onları iş dünyasına hazırlamaya ve geliştirmeye yardımcı birçok girişimde bulunur.

Buna öğrencilerle ülke genelinde ilgili pozisyonları bulunan kurumlar ve staj olanakları arasında bağlantı kuran Kariyer Merkezi de dahildir. Bu Ofis öğrencilerin kariyer becerilerini geliştirmek, potansiyel işverenler karşısında öne çıkmalarına yardımcı olacak eğitim oturumları ve seminerleri gibi hizmetler vermek için çalışır.

Sunulan hizmetlerden bazıları:

 • Bireysel kariyer rehberlik randevuları.
 • Kariyer değerlendirmeleri.
 • Mesleki gölge etkinliği.
 • Bilgilendirici görüşmeler.
 • Gönüllülük.
 • Staj planlama.
 • CV ve Motivasyon Mektubu Değerlendirmeleri.
 • Görüşmeler.
 • Kampüs içi işe alım.
 • İş ve stajyerlik gönderi sistemi.
 • Lisansüstü Çalışmalara Hazırlık.
 • Kariyer gelişim atölyeleri.
 • Her sömestr çeşitli etkinlikler.
 • Network oluşturma fırsatları.

Pittsburgh mezunlarının %94’ü mezuniyetten sonraki altı ay içinde başarılı bir şekilde işe veya lisans üstü programlara yerleşmektedir.

close