University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 1

Genel Bakış

University of Wisconsin-Milwaukee (UWM) 60 yılı aşkın bir süredir dünya standartlarında ve ekonomik bir eğitim sunmaktadır. Bu “Öncelikli Misyonu Araştırma” (Research 1) olan kurumda 26.000’den fazla öğrenci öğrenim görmektedir. UWM, Carnegie Classification tarafından en seçkin 131 ABD araştırma üniversitesi arasında yer verilir.

UWM, 90 ülkeden 1.200’ün üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Öğrenciler, çeşitli konu alanları genelinde 195 akademik program arasından tercih yapabilir. UWM’nin popüler programlarından bazıları şunlardır:

 • Mühendislik Yüksek Lisans Programı
 • Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisans Programı
 • Tıbbi Bilişim Yüksek Lisans Programı
 • Bilgi Teknolojisi Yönetimi Yüksek Lisans Programı
 • Mimarlık Yüksek Lisans Programı (M.Arch)

Öğretim, 12 okul ve fakülte genelinde yürütülür. Öğrenciler, 100’ün üzerinde merkez, laboratuvar ve enstitüde önemli ve yenilikçi araştırmalar yürütmek için öğretim üyeleri ile birlikte çalışır. Öğrenci-akademisyen oranı 18:1 olup akademisyenler, işbirlikçi sınıflarda ders işler. Tatmin edici kariyerlere adım atabilmeleri için öğrencilerinin gelişimine büyük önem verirler.

Öğrenciler, sınıf ortamının dışında da öğrenime devam eder; pek çok programda ilgi çekici, benzersiz akademik staj imkânları bulunur. Aynı zamanda, üniversitenin küresel araştırma ve sanayi ortaklıklarından faydalanırlar. Seven Fortune 500 şirketlerinin uluslararası merkezleri ve aynı zamanda, pek çok öncü üretim tesisi üniversiteden yakın bir sürüş mesafesinde bulunur.

UWM’nin ana kampüsü, Şikago’nun kuzeyinde yaklaşık 90 dakikalık mesafede bulunan Wisconsin’in en büyük şehri olan Milwaukee’de ağaçlarla çevrili ve öğrenci dostu bir yerleşim alanında bulunur. Aynı zamanda, yerel bölgede yaşam masrafları düşüktür. Öğrenciler, Kuzey Amerika’nın beş Büyük Göller’inden biri olan Lake Michigan boyunca sahile olan kısa yürüyüşün tadını çıkarabilir.

UWM, küresel katılıma önem vermekte olup yaptığı her işte çeşitliliğe değer verir. Öğrencilerini, bağlantılı bir dünyada pozitif etki yaratacak olan vatandaşlar olarak yetiştirmek için çalışır. Microsoft’un Genel Müdürü Satya Nadella dahil olmak üzere dünya genelinde 191.000’i aşkın başarılı mezundan oluşan bir ağa bir sahiptir.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 2

Yenilikler

Lubar Girişimcilik Merkezi

2019 yılında UWM’de yeni bir adım olarak hizmete açılan Lubar Girişimcilik Merkezi yetenekli öğrencilerin fikirlerini geliştirmelerine ve sanayi alanlarında değişiklik yaratan bireylere dönüşmelerine yardımcı olur.

Yenilikçi öğretim elemanları, benzersiz programlama aracılığıyla toplumda olumlu bir değişiklik yapmak isteyen öğrencilere destek verir. Merkez, birlikte çalışma ve işbirliğine yönelik imkânlar ve ticari kuruluşlar üzerinde çalışmak için inovasyon alanları sunar. Öğrenciler, becerilerini geliştirecekleri ve mezun iş imkânlarını arttıracakları programlar, atölyeler ve ağ etkinliklerine katılabilirler.

Connected Systems Institute

Kurumdaki yeniliklerden bir diğeri olan Connected Systems Institute, fark yaratan araştırmalara ev sahipliği yapar. Sanayi ortakları ile birlikte, dijital üretim ve nitelikli işgücü alanlarında ileri araştırmalar yürütülür. Bünyesinde modern tesislere yer veren kurum, üniversitenin araştırma faaliyetlerine destek verir; bu da onu diğer üniversite-sanayi ortaklıklarından farklı kılar.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Akademik Kadro

Uluslararası öğrenciler, akademisyenlerle yakın bir şekilde çalışabilmenin avantajına sahip olur. UWM’nin 18/1’lik öğrenci-akademisyen oranı, öğretim elemanlarının öğrencilere ihtiyaçları olan ilgiyi gösterebilmelerini kolaylaştırır. Akademik kadro, üst düzey öğretim elemanlarından oluşmakta olup düzenli olarak fark yaratan çalışmaları ile takdir toplar.

Araştırma

UWM, küresel araştırma dünyasında tanınan ve aynı zamanda Milwaukee, Wisconsin ve ötesinde etki yaratan keşifler ve akademik sonuçlar elde etmeyi hedefler. Üniversitenin yürüttüğü araştırmalar dünyanın en büyük problemlerinden bazılarını ele alır; bu kapsamda sürdürülebilir enerji adımlarından sağlık alanındaki ilerlemelere kadar farklı girişimler bulunur.

Lisans öğrencileri de araştırmalarında akademisyenlerle işbirliği yapma fırsatına sahiptir; bu da onlara pek çok üniversitenin sadece lisansüstü mezunlarına sunduğu paha biçilmez deneyimler kazandırır.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 4

Departman Yapısı

UWM’de öğrencilerin tercih edebilecekleri 195 farklı akademik program mevcuttur; bu sayede tüm potansiyel öğrenciler kendilerini heyecan verici bir kariyere hazırlamaya uygun bir program seçeneği bulabilir.

 • Mimarlık ve Kentsel Planlama Okulu
 • Peck Sanat Okulu
 • Lubar İşletme Okulu
 • Eğitim Okulu
 • Mühendislik ve Uygulamalı Fen Fakültesi
 • Tatlı Su Bilimleri Okulu
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Bilgi Çalışmaları Okulu
 • Fen ve Edebiyat Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Joseph J. Zilber Halk Sağlığı Okulu
 • Helen Bader Sosyal Refah Okulu

UWM Tatlı Su Bilimleri Okulu, sadece tatlı su alanında öğrenim için hizmet veren ülkedeki tek lisansüstü okul olup Milwaukee şehri “Su Merkezli Şehir” (Water Centric City) olarak bilinir. Okul, tatlı su kaynaklarımızın karşı karşıya olduğu kritik zorluklarla mücadele etmek ve en temel doğal kaynaklarımızdan birini korumak için geleceğin bilim insanlarını, araştırmacılarını ve politika yapıcılarını disiplinlerarası becerilerle ve uzmanlıkla donatır.

UWM Sağlık Ortakları (Partners for Health) girişiminde Sağlık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Joseph J. Zilber Halk Sağlığı Okulu ve Helen Bader Sosyal Refah Okulu bulunur. Bu girişim, öğrencileri gerçek sağlık ortamlarına benzeyen mesleklerarası bir eğitim ile hazırlar ve onlara, yenilikçi araştırmalar yürütme ve fiziksel ve ruhsal sağlık problemleri olan bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olma imkânı sunar.

Üniversitenin Peck Sanat Okulu, dünyanın en seçkin sinema programlarından birini sunar.

Öğrenciler, Wisconsin genelinde en büyük olan UWM’nin çevrimiçi eğitim programı aracılığıyla öğrenimi tercih edebilirler. Geniş bir çevrimiçi sertifika ve derece programı yelpazesi mevcuttur.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 5

Giriş Koşulları

Potansiyel uluslararası öğrencilerin, aşağıdakilerden biri aracılığıyla İngilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir:

 • Normal ve koşullu giriş için şartları sağlayan onaylı bir sınav puanı veya
 • Üniversite eğitimi: UWM’ye kayıt yaptırmadan hemen önce, eğitim dilinin İngilizce olduğu, tanınmış veya akredite edilmiş bir yükseköğretim kurumunda en az 18 aylık tam zamanlı (yaklaşık 3 dönem) ve kredili akademik çalışmaların tamamlanmış olması.
 • Lise eğitimi: UWM’ye kayıt yaptırmadan hemen önce, eğitim dilinin İngilizce olduğu bir kurumda lise eğitiminin son iki yılının tamamlanmış olduğuna dair kanıt.

Normal giriş için puan şartını sağlamayan öğrenciler ‘İngilizce şartı’ ile kabul edilebilirler; bu durumda, derece programlarına yönelik ders çalışmaları süresince Akademik Amaçlı İngilizce programına katılmaları gerekecektir.

İngilizce yeterlilik seviyelerine göre şartlı olarak kabul edilen öğrencilerin, UWM’nin İngilizce Dil Akademisi Yoğun İngilizce Programı’na kayıt yaptırmaları ve akademik çalışmalarına başlamadan önce gerekli İngilizce dil yeterliliğine erişmeleri gerekir.

Öğrencilerin kendilerini ilgilendiren başvuru şartlarının ve aynı zamanda seçtikleri alana/öğrenim seviyesine ilişkin şartların yer aldığı tam listeye göz atmaları tavsiye edilir.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Öğrenim ve yaşam giderleri

Öğrenim giderleri programa göre farklılık gösterir ancak lisans öğrencileri yıllık olarak yaklaşık ortalama 21.500 USD; lisansüstü öğrenciler ise yıllık olarak yaklaşık 26.000 USD ödeme yapmayı öngörebilirler.

Öğrenciler 9 ay veya bir akademik yıl (Eylül’den Mayıs’a kadar) boyunca, yaşam giderlerini yaklaşık 12.000 USD olarak öngörebilir. Milwaukee’de yaşam, Boston ve Los Angeles gibi pek çok kıyı şehrine kıyasla çok daha düşüktür.

Burslar

Tüm öğrencilerin, ekonomik destek imkânlarına başvuru yapmaları tavsiye edilir; burslar hakkında bilgilere buradan ulaşılabilir.

Her yıl lisansüstü öğrencilere asistanlık, vakıflar ve burslar aracılığıyla 6 milyon USD’nin üzerinde ekonomik destek ayrılır. Asistanlık seçeneği, tam öğrenim bursu, sağlık sigortası ve aylık cep harçlığı sağlar. Dört çeşit lisansüstü öğrenci asistanlık seçeneği mevcuttur; bunlar öğretmen asistanlığı, proje asistanlığı, program asistanlığı ve araştırma asistanlığıdır.

University of Wisconsin-Milwaukee - image gallery 7

Mezun Sonuçları

UWM’den alınacak bir derece mezunlara bir fırsatlar dünyasının kapılarını açar. 191.000’in üzerinde mezunun yer aldığı ağ sayesinde UWM mezunları, Wisconsin ve ötesinde çeşitli sanayi ve sektörlerde etki yaratmıştır. Bu ağ öğrencilere, profesyonel dünyada yükselmelerine yardımcı olan kariyer bağlantıları sunar. UWM mezunları arasında yapılan 2017-18 anketinde, katılımcıların %63’ü mezuniyetten önce iş bulduklarını; %91’i ise UWM’nin kendilerini kariyerlerine başarılı bir şekilde hazırladığını belirtmiştir.

Milwaukee yakın dönemde, başlangıç düzeyindeki işlerde ortalama maaşı, ortama aylık kira giderlerini ve iş imkânlarının durumunu değerlendirmeye alan LinkedIn’s Economic Graph Team tarafından yapılan analize göre, ABD’de bir kariyere adım atmak için en iyi ikinci şehir olarak adlandırılmıştır.

UWM öğrencileri, Lubar İşletme Okulu, Mühendislik ve Uygulamalı Fen Fakültesi’ndeki uzman kariyer hizmetleri ofislerinin yanı sıra Kariyer Planlama ve Kaynak Merkezi’nden kariyer desteği alır. Bu ofisler akademik yıl boyunca, öğrencileri potansiyel staj ve mezuniyet sonrası iş imkânları ile buluşturmaya yönelik çeşitli kariyer fuarlarına ev sahipliği yapar. Öğrenciler, bu ofisler sayesinde iş arama, stajlar, özgeçmiş/CV, motivasyon mektupları, mülakat becerileri ve lisansüstü okula başvurular konusunda destek alabilir.

Öğrencinin akademik programına bağlı olarak, UWM’de bir lisans veya lisansüstü programda öğrenim görürken işbirliğine dayalı deneyim ve stajlara yönelik imkânlar sunulur. Lisans öğrencileri, UWM’nin Lisansüstü Araştırma Ofisi aracılığıyla araştırma asistanlığı gibi ücretli pozisyonlara yerleşebilir. Uluslararası öğrenciler şimdiye kadar GE Healthcare, Microsoft, Johnson Controls, Rockwell Automation, Harley-Davidson Motor Company ve Amazon gibi şirketlerde staj yapmış veya çalışmaya başlamıştır.

close