City, University of London

Birleşik Krallık

4866 Görüntüleme

TIMES SIRALAMASI: 351

City, University of London, işletme ve ilgili meslek alanlarında akademik olarak iddialı, Londra’nın merkezinde bulunan küresel bir eğitim kurumudur.

  • Öğrenci memnuniyeti konusunda Londra’da 1. sırada (CUG, 2017)
  • İngiltere’de üniversiteler arasında ilk 20’de (Guardian 2017)
  • Mezun beklentileri konusunda ülkede ilk 15’te (The Times 2017)
  • Dünyada en iyi üniversiteler arasında ilk %4’te (Times Higher)
ADD TO MY FAVOURITES

Öğrenciye göre

  • Öğrenci Soru&Cevap
Helena Czech Republic

Neden ben bu üniversiteyi seçtim?

‘Londra City Üniversitesi, Cardiff Üniversitesi ile birlikte İngiltere’de gazetecilik okunacak en iyi yer olarak bilinir. Pek çok staj imkanı bulabileceğim büyük bir şehirde yaşama fikri hoşuma gitti. Merkezi Londra’da bulunan çok sayıda büyük medya kuruluşu var, bu sayede çok sayıda iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
Bu üniversiteden mezun olunca saygın bir yerde yüksek maaşlı bir işin garanti olduğunu düşünürdüm. Ancak bunun çok da kolay olmadığını anladım. Yine de bu rüya şirketlerin tadını alacak kadar fikir edinebildim.
Diğerlerinden sıyrılmak için çok çalışmam gerektiğini fark ettim, bu program da bunu yapmanın yollarını gösterdi. Sonuçta gerekli becerileri öğrenmek ve size işi kazandıracak bağlantıları bir araya getirmek size kalmış.’

İlk haftam

‘City Üniversitesi’nde ilk hafta çok heyecan vericiydi. Uluslararası Gazetecilik programları her zaman eğitmenlerin “acemi birliği” dediği eğitim ile başlar.
Geriye dönüp baktığımda göründüğü kadar korkutucu değil, özellikle de biraz gazetecilik deneyiminiz varsa. Bununla birlikte hiç bilmediğiniz bir şehirdeyseniz, dil ve aksana tam alışamadıysanız ve tüm boş vaktinizi kiralık daire ilanlarına bakarak geçiriyorsanız gerçekten zor olabiliyor. Maceralı günlük görevler sınıf arkadaşlarınızı tanımanıza yardım ediyor ve ayrılma vakti geldiğinde mutlaka daha sonra anlatılacak anılarla ayrılıyorsunuz.
Üniversite diğer öğrencilerle tanışmamızı kolaylaştıran çok sayıda sosyal etkinlik düzenlerdi. Özellikle Mansion House’da yabancı öğrenciler için düzenlenen resepsiyonda çok güzel anılarım oldu. Size benzeyen genç insanlarla heyecanınızı ve deneyimlerinizi paylaşmak seneye başlamak için paha biçilmez bir ilk adım.

Kampüsüm

‘Üniversitenin binalarının çoğu Londra’nın merkezindeki Northampton Meydanı’nın çevresinde kümelenmiş. Gazetecilik öğrencilerinin ders gördüğü binalar ve kütüphane de burada. Ayrıca Liverpool Caddesi’nin yakınlarında bulunan ve konferanslara ev sahipliği yapan Cass İşletme Fakültesi de ilginizi çekebilir.
Bence böyle harika, çünkü ihtiyaç duyduğunuz her şey aynı yerde. Aynı zamanda üniversite kantininden ve kafelerinden sıkıldığınızda ortamdan çıkmak da kolay. Havalar güzelken genelde Exmouth pazarına gidiyoruz ya da dinlenmek için parkta oturuyoruz.
Kampüsün merkezi konumu sayesinde derslerden geri kalmadan birkaç toplantı veya röportaj bile ayarlayabiliyorsunuz. Aldığımız eğitim fazlasıyla pratiğe dönüktü, yani gazeteci ve öğrenci rollerini dengelemek önemliydi.
Sınav dönemlerinde kütüphane 7/24 açık. Yoğun bir günün ardından hala bitirmeniz gereken ödevleriniz varsa çok faydalı oluyor.’

Şehrim

‘Londra çok büyük bir şehir, insanı kolayca bunaltabiliyor. Ama çelişkili bir şekilde onca seçenek içinden aradığınızı bulmak da zor olabiliyor. Hoşlandığınız etkinliklere gidebilmek için her şeyin çok önceden planlaması gerekmesine hala çok şaşırıyorum. Arz kadar talep de fazla ve biletler anında tükeniyor.
Ayrıca çok pahalı bir şehir, bu yönüyle öğrencilere daha az hitap ediyor. Parasal sorunlar nedeniyle strese girmeniz pek de imkansız değil. Her zaman akıllı davranmalı ve bütçeyi denkleştirmek için hesabınızı bilmelisiniz. Bütçemin büyük bölümü kiraya gidiyor. Uzun yolculuklardan kurtulmak için okula yakın bir bölgede kalmaya değer.
Yine de favori yerinizi bulduktan sonra başka bir yere taşınmak zor, çünkü buradan sonra diğer şehirler çok sıkıcı gelir. Sanata düşkün biriyim ve Londra’daki kültürel etkinliklerin çeşitliliği gerçekten inanılmaz.’

Eğitim alanım

‘City Üniversitesi gazetecilik öğrencileri, TV ve radyo stüdyolarının ve montaj için bilgisayar laboratuvarlarının bulunduğu kendi departmanlarına sahip. Yeni programlar sürekli yayındadır, etrafta haber kaynaklarıyla randevu ayarlamak veya stüdyolarda röportaj kaydı yapmak için koşturan öğrenciler görürsünüz.
Ayrıntılı montaj yapmak için yeterince sakin olduğu hafta sonları bile açıktır. Sürekli teknisyenler gözetiminde tutulan yenilenmiş TV stüdyosu hariç, öğrenciler tüm tesislere özgürce girebilir ve bunları kullanabilir.
Eğitimin yapısı yıl boyu çok değişkendir. Akademik eğitimle başladık, bu da derslerde oturmak ve kitaplardan çok fazla araştırma yapmak demek. Son dönemimiz ise aksine tamamen öğrenciler tarafından gerçekleştirilen TV ve radyo programları planlamayla geçti. Yani prodüksiyonun her aşamasını gerçek ortamında biz yapıyorduk. Eğitmenler bitirdiğimiz programlarla ilgili bize geri bildirimde bulunurdu.

Sosyal hayatım

‘Geriye dönüp baktığımda, iş yükü o kadar da ağır değildi. Ancak bazı zamanlar gerçekten stresli olabiliyordu. Yabancı bir ülkede bir profesyonel gibi davranmak gerekiyor, yani çılgın bir öğrenci yaşamı beklemeyin.
Yine de bizim sınıf, birlikte sosyalleşmek ve eğlenmek için zaman bulabildi. Blacksmiths ve Toffeemakers en sevdiğimiz barlardı. Bizim bölüme sadece birkaç adım mesafede, yani orada her zaman tanıdık birilerini görebilirsiniz. Özellikle ilk dönem boyunca geç saatlere kadar ders yaptığımız Cuma günleri hiç aksatmadan terasta bir kadeh birayla haftayı bitirirdik.
İş yükü biraz artınca, bazen koşuya çıkar bazen de yeni edindiğimiz arkadaşlardan oluşan daha küçük gruplarla sinemaya veya akşam yemeğine giderdik. Bu kadar kozmopolit bir eğitim ortamının en büyük avantajı ise çeşitli ülkelerden farklı kültürler ve hatta mesleki standartlar hakkında çok şey öğrenmektir. Özellikle geleneksel yemek buluşmaları popülerdi.’

Evim

‘Londra’da bir daire bulmak ciddi bir meseleydi. Genel olarak konaklama çok pahalı ve çok da iyi değil. Daha özgür olabilmek için yurtta kalmak istemedim, bu yüzden sınıf arkadaşlarımdan biriyle bir daire aramaya başladık.
Şu an dairede 4 kişi kalıyoruz, zaten başka türlü de olmazdı. Daha az insanla aynı ortamı paylaşınca hem mahremiyetiniz oluyor hem de akşam yemekleri ve partiler organize edebiliyorsunuz. Bazı arkadaşlarımın yurtlarda istenen ek ücretlerden yakındığını duydum. Bazıları da sınıf arkadaşlarıyla aynı binada kalmalarına rağmen daha yalnız hissediyordu. Yurttan yurda çok değişir ama genelde sosyal yaşamı ve başkalarıyla tanışmayı destekleyecek şekilde tasarlanmış olmuyorlar.
Ben batı Londra’da yaşamaktan çok memnunum çünkü burada her zaman yapacak bir şeyler ve keşfedecek yeni yerler var. Kendinizi evinizde hissettiğiniz bir semtte olmak çok güzel.’

Gerekli İngilizce Puanı

Minimum IELTS puanı

YÜKSEK LİSANS

6.5

LİSANS

6.5

Size en yakın IELTS sınav merkezini ve sınav tarihlerini arayın

Seçtiğiniz bölüme bağlı olarak farklı IELTS koşulları olabilir.

City, University of London ile ilgili önemli bilgiler

Sıralamalar

Hotcourses Diversity Index (Bu nedir?)

ÇEŞİTLİLİK ENDEKSİ
Kaynak: HESA

Bu üniversitede 152 uluslararası milletten öğrenci eğitim görüyor

EVİNDE HİSSET ENDEKSİ
Kaynak: HESA

1.17% Türkiye’den gelen öğrenciler

Times Higher Education World University Rankings 2017-2018
Kaynak: THE

351

GENEL PUAN

40.0%

ÖĞRETİM

26.6%

ULUSLARARASI GÖRÜNÜM

93%

Yenilik ve Gelişim

33.4%

ARAŞTIRMA

26.7%

Referans

57.8%
QS World University Rankings 2017-2018
Kaynak: QS

343

Sayılarla öğrenci yaşamı

HARCAMALAR*
GENEL YAŞAM GİDERLERİ

£14820

KAMPÜS KONAKLAMA

£9100

YILDA ORTALAMA ÖĞRENİM ÜCRETİ*

YÜKSEK LİSANS

£17390

*Gösterilen fiyat örnek amaçlıdır, lütfen üniversite ile iletişime geçin

Öğrenci yorumları

Bu universite icin hic yorum yok. İlk yorumu sen yaz.

Hangi bölümleri okuyabileceğinizi görün City, University of London

Bir bölüm ara

Bir eğitim seviyesi seç*
Bölüm seç*

En fazla aranan bölümler City, University of London

1
Sağlık ve Tıp
Sağlık ve Tıp
2
Hukuk
Hukuk
3
Sosyal Calışmalar ve Medya
Sosyal Calışmalar ve Medya
4
Mühendislik
Mühendislik
5
İşletme ve Yönetim Çalışmaları
İşletme ve Yönetim Çalışmaları
6
Uygulamalı ve Kuramsal Bilimler
Uygulamalı ve Kuramsal Bilimler