Video thumb

University of Leicester

Birleşik Krallık Birleşik Krallık

1,682 Görüntüleme

Şimdi oynatılıyor
Join us at University of Leicester

Sizin için Bilişim bölümleri

DETAYLARI GÖSTER

Genel Bakış

Zengin bir tarihe sahip olan University of Leicester, yerel halk tarafından 1. Dünya Savaşında görev yapanların anısına kurulmuştur. Üniversitenin mottosu “Ut vitam habeant” (ki onlar yaşayabilsin), hem bu hikâyeyi hem de üniversitenin mirasını hatırlatıyor. 1957 yılında Kraliyet İmtiyazını alan ve Birleşik Krallık’ın önde gelen araştırma üniversiteleri arasında yer alan University of Leicester, mütemadiyen küresel anlamda olumlu etki yaratan keşiflere imza atıyor.

University of Leicester’in tarihi inovasyon ve başarılarla dolu. Profesör Sör Alec Jeffreys’in 1984 yılında icat ettiği DNA parmak izi bu inovasyonlardan yalnızca biri. İlk kez 1987’de delil kullanılan DNA parmak izi, bugün dünya çapında ceza adalet sistemlerinde, sağlık hizmetleri araştırmalarında ve kalıtsal rahatsızlıklar için tedavi geliştirilmesinde kullanılıyor.

University of Leicester, 2012 yılında modern zamanların en sıra dışı arkeoloji projelerinden birini başlatarak küresel gündem oldu. The Richard III Society ve Leicester Şehir Konseyi ile işbirliği yapan üniversite, Kral III. Richard’ın ebedi istinatgâhının muhtemel yerini tespit etmek üzere kolları sıvadı. Proje kapsamında, Kral’ın 500 yıldan uzun süredir bulunamayan mezarının konumunun tespit edilmesinin yanı sıra, daha sonra üniversite kampüsünden tören alayı eşliğinde taşınarak Leicester Katedraline defnedilen naaşını da bulundu.

İngiltere’nin kalbinde konumlanan Leicester, Birleşik Krallık’ın çeşitliliği en yüksek şehirlerinden biri. Şehrin bu özelliği, Hindistan dışında yapılan en büyük Diwali kutlamalarına ve Birleşik Krallık’ın en kapsamlı Karayip karnavallarına ev sahipliği yapmasıyla da ortaya konuyor. Leicester birden fazla uluslararası havaalanına yakın ve Londra’ya yalnızca 5 saatlik tren mesafesinde bulunuyor.

Çeşitliliğe en az ona ev sahipliği yapan Leicester şehri kadar önem veren üniversite, 300’den fazla akademik derece programı ile 150’nin üzerinde ülkeden yaklaşık 4.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

£18,100

Yüksek lisans
Ücretler yol gösterme amaçlıdır, detayları kurumla kontrol edin.

£19,100

Harcamalar

Yaşam masrafları

£11,628

Kampüs konaklama

£5,070

Yenilikler

Yenilikler

Leicester Uzay Parkı, hükumetten 13,75 milyon GBP değerinde destek alıyor

University of Leicester, 2019 yılı Temmuz ayında yepyeni Üretim, Mühendislik, Teknoloji ve Dünya Gözlem Araştırmaları Merkezi’nin (METEOR) Research England’ın en önemli yatırım planı olan The UK Research Partnership Investment Fund aracılığı ile 14 milyon GBP’ye yaklaşan tutarda fon almaya hak kazandığını açıkladı.

METEOR, kapılarını 2020’nin sonuna doğru açacak olan yepyeni araştırma, inovasyon ve öğretim merkezi Leicester Uzay Parkı’nın önemli bir parçası olacak.

University of Leicester, geniş çapta etki yaratan üniversiteleri değerlendiren THE University Impact Rankings 2019 sıralamasında dünya çapında 37. sırada gösterildi.

Leicester ayrıca Times Higher Education tarafından yapılan 2019 üniversite sıralamalarında 75 ülkeden 500 eğitim kurumu arasında 37. sırada yer almanın gururunu yaşadı. Leicester’i Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 8. sıraya yerleştiren değerlendirme, okulun Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefler’ini eğitim, araştırma ve bilginin aktarılması yolu ile gerçekleştirmeye olan bağlılığının da altını çiziyor.

University of Leicester’in yeni Rektör Yardımcısı göreve başladı

Profesör Nishan Canagarajah, okulun Yardımcı Rektörü olarak yeni görevine başladı. Sinyal işleme alanındaki araştırmalarıyla küresel olarak saygın bir yere sahip olan Profesör, kariyeri süresince bazı başarılı uluslararası araştırma ortaklıkları da yürüttü.

Profesör Canagarajah, yeni göreviyle ilgili olarak “University of Leicester’de bu görevi almaktan ötürü oldukça gururlu ve mutluyum. Üniversitemiz, yürüttüğü uluslararası araştırmalar, katılımı artırmaya yönelik çalışmalar ve öğretim konusundaki öncü yaklaşımıyla oldukça saygın bir yere sahip. Böylesine renkli, çokkültürlü ve kucaklayıcı bir üniversite ortamı ve şehrin parçası olmayı ve Leicester’in hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin gözündeki değerini daha da artırmak, küresel saygınlığımıza saygınlık katmak ve daha güçlü araştırma ve sivil işbirlikleri kurmak için çalışmalara başlamayı sabırsızlıkla bekliyorum” yorumunda bulundu.

Öğretim Kalitesi

Öğretim Kalitesi

Leicester’da ilerici, çoğunluğun yararını gözeten ve araştırma odaklı bir öğrenim anlayışı var. Üniversitede eğitim gerçek dünya uzmanları tarafından sağlanırken araştırmalar hem ulusal hem de küresel çapta değişim yaratan konu ve çalışma alanında faaliyet gösteren personel ve öğrenciler tarafından yürütülüyor.

Üniversitede görev yapan akademisyenler ve öğretim kadrosu DNA parmak izini keşfetti, daha iyi diyabet tedavi yöntemleri tespit etti ve bakteriyi öldürebilecek, antibiyotik yerine kullanılabilecek alternatifler üzerine araştırmalar yürüttü. Ekip, Britanya’da bugüne dek nefret suçları üzerine yapılmış en geniş kapsamlı çalışmayı tamamlamış olmanın yanı sıra, hali hazırda muhtemel bir yeni jeolojik dönem olan Antropojenik Çağ’ın kökenleri ve işaretlerini üzerine kapsamlı bir araştırma yürütüyor.

Öğretim standartlarının son derece yüksek olduğu Leicester, Birleşik Krallık’ta bir akademik veya mesleki eğitim kurumunun alabileceği en saygın ödül olan Queen’s Anniversary Prize for Higher and Further Education’u üç ayrı dalda kazandı.

Kurum Yapısı

Kurum Yapısı

Üniversite üç ayrı yüksekokul çapında faaliyet gösteriyor:

 • Yaşam Bilimleri Yüksekokulu
 • Fen ve Mühendislik Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler Yüksekokulu

Yaşam Bilimleri Yüksekokulu, aşağıdaki birimlerden meydana geliyor:

 • Leicester Tıp Fakültesi
 • Yardımcı Sağlık Meslekleri Fakültesi
 • Biyolojik Bilimler Fakültesi
 • Psikoloji Fakültesi

Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi

 • Kimya Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Coğrafya, Jeoloji ve İnsan Ürünü Çevre Fakültesi
 • Bilişim Fakültesi
 • Matematik Fakültesi
 • Fizik ve Astronomi Fakültesi

Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi

 • Leicester Hukuk Fakültesi
 • Leicester İşletme Fakültesi
 • Amerikan Çalışmaları
 • Arkeoloji ve Antik Tarih
 • Sanat Fakültesi
 • Kriminoloji Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Tarih, Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Fakültesi
 • Medya, İletişim ve Sosyoloji Fakültesi
 • Müze Çalışmaları
Giriş Koşulları

Giriş Koşulları

Leicester’de sunulan akademik programların her biri için farklı giriş koşulları ve dil şartları bulunur. University of Leicester’de öğrenim görmek isteyen öğrencilerin İngilizce yazım ve konuşma becerilerinin katıldıkları programda dersleri anlayacak ve verilen bilgilerden faydalanabilecek düzeyde olması gerekir.

Öğrenciler, İngilizce seviyelerini kanıtlamak için aşağıdaki yollardan birini tercih edebilir:

İngilizce Eğitim

Üniversite tarafından kabul edilen bir ülkede İngilizce dilinde orta öğretim/lise veya üniversite eğitimi almış olmak, öğrencinin orta seviyede İngilizce bildiğine dair yeterli kanıt olarak kabul edilebilir.

Uluslararası İngilizce Dil Sınav Sistemi (IELTS)

IELTS, yükseköğretimde en fazla kabul gören İngilizce yeterlilik sınavıdır. University of Leicester’de sunulan programların her biri belirli bir minimum IELTS puan şartına sahip. Öğrenciler, programlar için geçerli IELTS puan şartlarını görmek için ilgili programın giriş koşulları sayfasını inceleyebilir.

Diğer sınavlar ve İngilizce yetkinlikleri

University of Leicester ayrıca üniversite tarafından tanınan denk İngilizce yetkinlik sınavları ve yetkinliklerini de listeliyor.

English Language Teaching Unit (ELTU)

Hali hazırda İngilizce dil şartlarını sağlayamayan öğrencilere dönem öncesi İngilizce kurslarına katılma seçeneği de sunuluyor.

ELTU, öğrencilerin akademik eğitim için gerekli İngilizce becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çok çeşitli İngilizce Dil ve Eğitim Becerileri programları sunuyor. Dönem öncesi kursların süresi, öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak altı ila 40 hafta arasında değişiyor.

British Council onaylı ELTU, Cambridge Üniversitesi ESOL sınavları için yetkili bir merkezdir.

 

Burslar ve Finansman

Burslar ve Finansman

University of Leicester, lisans ve lisansüstü seviyelerinde uluslararası öğrencilere çeşitli burs imkânları sunuyor.

Lisans Bursları

Rektör Yardımcısı Lisans Burs Planı

Bu burstan tam zamanlı, kampüs tabanlı bir lisans derece programında öğrenim görmeye başlayan tüm uluslararası (AB vatandaşı olmayan) öğrenciler faydalanabiliyor. İlgili program için geçerli öğrenim ücretlerinin %10’unu karşılayan burs için şartları karşılayan öğrencilerin tamamı otomatik olarak değerlendirmeye alınıyor.

Fen Bilimleri ve Mühendislik Yüksekokulu Lisans Bursu

Bu burs, seçili ülkelerden (AB üyesi olmayan) gelen öğrenciler için, Fen Bilimleri Fakültesi ve Mühendislik Yüksekokulu bölümlerinden birinde tam zamanlı, kampüs tabanlı bir lisans derecesinde öğrenim gören öğrenciler için geçerlidir. Liyakat temelli bu burs, ilgili program için geçerli öğrenim ücretinin %22 ila %28’ini karşılıyor olup şartları sağlayan tüm öğrenciler otomatik olarak değerlendirmeye alınıyor.

Lisansüstü Bursları

Rektör Yardımcısı Lisansüstü Burs Programı

Burs, bir tam zamanlı ve kampüs tabanlı lisansüstü derece programına başlayacak uluslararası (AB vatandaşı olmayan) öğrencilere veriliyor. 3.500 GBP tutarındaki burs, öğrenim ücretleri üzerinden indirim olarak yansıtılıyor. Yıllık 35 kişilik kontenjana sahip olan burstan faydalanmak isteyen öğrencilerin, burs sayfasında belirtilen tarihten önce başvuru yapması gerekiyor.

Fen Bilimleri ve Mühendislik Yüksekokulu Lisansüstü Bursu

Burs, seçili ülkelerden (AB ülkesi olmayan) gelen ve Fen Bilimleri ve Mühendislik Yüksekokulu bölümlerinden birinde tam zamanlı, kampüs tabanlı bir lisansüstü programına başlayacak uluslararası öğrencilere veriliyor. Liyakat temelli bu burs, ilgili program için geçerli öğrenim ücretinin %22 ila %28’ini karşılıyor olup şartları sağlayan tüm öğrenciler otomatik olarak değerlendirmeye alınıyor.

Mezun sonuçları

Mezun sonuçları

University Leicester mezunlar topluluğu, 150’den fazla ülkeden 185.000’in üzerinde mezundan oluşuyor. Kurum aynı zamanda Hindistan, Gana ve Nijerya’nın da aralarında olduğu farklı ülkelerde yerleşik haldeki Mezun Dernekleri ile faaliyet gösteriyor.

Leicester öğrencileri ve mezunları, üniversitenin sunduğu Kariyer Gelişim Hizmetleri gibi imkânlardan faydalanıyor.

Kariyer Gelişim Hizmetleri, öğrencilere seçtikleri kariyerde ilerlemek için ihtiyaç duyacakları becerileri edinmeleri için destek oluyor ve çok çeşitli atölyeler ve uzman Kariyer Danışmanlarıyla birebir görüşmeler gibi bazı imkanlar sunuyor. Leicester Kariyer Gelişim Hizmetleri 2017 yılında İşveren Katılımı alanında AGCAS Ödülüne layık görülürken üniversitenin kendisi de TARGETJobs Ulusal Mezun İstihdam Ödülleri 2019’da İstihdam Konusunda En İyi Üniversite Stratejileri alanında ödülün sahibi oldu.

Kariyer Festivalleri

Kariyer Gelişim Hizmetleri tarafından her yıl düzenlenen Kariyer Festivali etkinliği, öğrencilere işverenlerle tanışma ve etkileşimde bulunma fırsatları ve iş dünyası hakkında daha fazla bilgi edinme imkânları sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda festivale katılan işverenler arasında Barclays Bank ve British Airways de bulunuyor.

Leicester Award Programı

Leicester Award, öğrencilerin kariyer gelişimlerine destek olan bir kişisel gelişim programı. Program sayesinde öğrenciler güçlü yanlarını ve deneyimlerini tartıp değerlendirme fırsatı buluyor. Programı tamamlayan öğrenciler, gelecekteki kariyerlerine ve akademik hedeflerine dair derin içgörü edinmenin yanı sıra, gelecekteki işverenlerinin gözünde değerlerini bir kat daha artıracak aktarılabilir beceriler ediniyor.

 

Öğrenci yorumları

Genel değerlendirme

Kabul edilme süreci

Harçlar ve burslar

Eğitim deneyimi

Okul yaşantısı

İş beklentileri

Önemli bilgiler

Hotcourses Diversity Index

Bu nedir?

EVİNDE HİSSET ENDEKSİ
Kaynak: HESA

1.19%
Türkiye’den gelen öğrenciler

ÇEŞİTLİLİK ENDEKSİ
Kaynak: HESA

Bu üniversitede
126
uluslararası milletten öğrenci eğitim görüyor

Sıralamalar

Academic Ranking of World Universities 2019
Kaynak: ARWU

301st

QS World University Rankings 2020
Kaynak: QS

239th

Times Higher Education World University Rankings 2020
Kaynak: THE

166th

İngilizce puanı gerekmektedir

Minimum IELTS puanı

6.5Lisans

6.5Yüksek lisans

Size en yakın IELTS sınav merkezini bulun

Profile image1
close